Anketa: Co si myslí přední čeští odborníci o ochraně ozvduší? (2020)

Protože je kvalita ovzduší jedním ze tří oborů pěstovaných v Českém hydrometeorologickém ústavu, obrátila se redakce Meteorologických zpráv na přední české odborníky s otázkou, které problémy pokládají v současné době pro nás za zásadní a jak by bylo možné/vhodné je podle jejich názoru řešit. Odpovědi těch, kteří našli odvahu se veřejně podělit o své názory, zde předkládáme v abecedním pořadí. Hodnocení jednotlivých pohledů necháváme na čtenářích. Názory nevyjadřují postoje redakce.

Více informací

Nové partnerství ACCORD bude usilovat o přesnější předpovědi počasí v oblasti numerického modelování (2020)

Členské státy budou společně rozvíjet vědecké metody předpovědi počasí s využitím superpočítačových technologií. Dne 27. listopadu 2020 se dvacet šest národních meteorologických služeb rozhodlo posílit spolupráci v oblasti numerické předpovědi počasí. Toto ojedinělé partnerství s názvem ACCORD bylo uzavřeno mezi třemi stávajícími konsorcii1 a zahrnuje země z Evropy a severní Afriky.

Hlubší a širší mezinárodní spolupráce přispěje k inovacím a k dalšímu zlepšení veřejných služeb, které pomáhají nejenom chránit život a majetek, ale slouží pro řadu dalších hospodářských sektorů, jako jsou energetika, doprava, zemědělství a další, které jsou ovlivněny projevy počasí a měnícího se klimatu. Nové konsorcium bude také úzce spolupracovat s dalšími evropskými meteorologickými institucemi, kterými jsou EUMETSAT, EUMETNET a ECMWF.

Více informací

Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa 1978–2018 (2020)

Vernisáž výstavy Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa se konala dne 14. 1. 2020 ve Vodní tvrzi jesenického Vlastivědného muzea.

Cílem práce bylo vytipovat synoptické situace s extrémními důsledky na Jesenicku za posledních 40 let. Zadání bylo dáno výzkumným záměrem VMJ za účelem přípravy meteorologické výstavy ke stému výročí Českého hydrometeorologického ústavu. Vytipované situace byly podloženy daty z databází ČHMÚ, data byla analyzována a v rámci závěrečné syntézy byl prostřednictvím odborných posterů a dalších doplňkových materiálů (sbírkových předmětů VMJ, předmětů zapůjčených z ostravské pobočky ČHMÚ ad.) představen komplexní materiál na výstavě pro veřejnost.

Více informací

Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2019 (2020)

Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejňuje publikaci „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2019”, jedná se o finální zprávu, kde je hodnocení prováděno z verifikovaných dat.

V roce 2019 byly naměřeny nejnižší imisní koncentrace látek znečišťujících ovzduší za posledních 11 let, tj. v období 2009–2019. Výjimku tvoří jen přízemní ozon, benzen a kadmium. Za poklesem koncentrací jednotlivých látek stojí více faktorů, hlavně však nižší množství emisí a také příznivé meteorologické a rozptylové podmínky roku 2019. Pokles imisních koncentrací můžeme přisoudit také již realizovaným opatřením pro zlepšení kvality ovzduší (např. výměny kotlů, postupující obnova vozového parku a technické realizace pro snižování emisí některých zdrojů).

Více informací

Nové zobrazení radarových dat zohledňuje dopad srážek na zemský povrch (2020)

Snímky z meteorologických radarů ČHMÚ dnes používá díky internetu a mobilním aplikacím široká veřejnost, jejíž hlavní motivací je určit, zda bude pršet nebo ne. V současnosti nejčastěji využívaným produktem je maximální radarová odrazivost ve vertikálním sloupci, neboli MAX Z. Jeho výhodou je například rychlá identifikace nebezpečných bouřkových jader. Nicméně, ze své podstaty není tento produkt optimální pro určení, zda na daném místě na zemi skutečně prší. Daleko lépe si v tomto ohledu se srážkami na zemi poradí produkt, který zobrazuje odrazivost v konstantní výškové hladině 2 km nad hl. moře (tzv. CAPPI 2 KM).

Představujeme nové zobrazení produktu maximální radarové odrazivosti MAX Z (mask). Nově uvidíte plně sytou barvou jen ty oblasti, ve kterých podle produktu CAPPI 2 KM dopadají srážky na zemský povrch. Srážkové částice, které pravděpodobně na povrch nedopadají, jsou zobrazeny světlejší a méně sytou barvou. Typicky jsou to kovadliny konvektivních bouří nebo virga.

Více informací

ALADIN je podrobnější a přesnější (2020)

ALADN je regionální předpovědní model, který vypočítává vývoj atmosférických procesů na tři dny dopředu.

Příspěvek kolektivu autorů z časopisu PRIORITA je uveden v pdf souboru níže (0,7 MB)

Více informací

HAMR: on-line systém pro zvládání sucha – webová prezentace pro veřejnost (2020)

Příspěvek kolektivu autorů z časopisu VTEI je uveden v pdf souboru níže (2,0 MB)

VTEI 2020/5

Více informací

Projekt PERUN (2020)

V této době se v Českém hydrometeorologickém ústavu a dalších spoluřešitelských institucích rozbíhá jeden z největších projektů posledních let co do počtu zapojených institucí i délky trvání – 6,5 roku. Projekt PERUN SS02030040 (Predikce, hodnocení a výzkum citlivosti vybraných systémů, vlivu sucha a změny klimatu v Česku) je zaměřen na výzkum klimatických extrémů, sucha a důsledků jeho prohlubování v České republice. Garantem projektu je Ministerstvo životního prostředí a kromě ČHMÚ je do řešení zapojena řada dalších odborných institucí: Česká geologická služba, Matematicko-fyzikální fakulta a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i. a PROGEO, s. r. o. Projekt bude prezentován pod názvem PERUN, který vznikl zkrácením anglického Prediction, Evaluation and Research for Understanding National sensitivity and impacts of drought and climate change for Czechia.

Více informací

Projekt ARAMIS (2020)

V rámci Programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život, který je administrován Technologickou agenturou ČR (TA ČR), vzniká unikátní výzkumné centrum ARAMIS („Integrovaný systém výzkumu, hodnocení a kontroly kvality ovzduší“ / „Air quality Research, Assessment and Monitoring Integrated System“). Tento projekt sdružuje klíčové experty z rezortních organizací Ministerstva životního prostředí, vysokých škol a Akademie věd ČR a disponuje špičkovým vybavením a infrastrukturou mateřských institucí.
Projekt je prioritně zaměřen na vývoj, aktualizaci a tvorbu nástrojů, metodik a postupů pro hodnocení kvality ovzduší, emisí klasických znečišťujících látek i skleníkových plynů včetně jejich projekcí a kvantifikaci dopadů na zdraví obyvatelstva a ekosystémů, spotřebu energie, ekonomiku a další aspekty života. Ambicí projektu je prostřednictvím aplikace výsledků přispět ke zlepšení životního prostředí, zejména kvality ovzduší na území republiky.

Více informací

Czech Globe Star (2020)

Dne 12. 2. 2020 proběhlo v Americkém centru v Praze ocenění 3 nejaktivnějších škol zapojených v programu GLOBE. Program GLOBE je mezinárodní vzdělávací program, ve kterém žáci zkoumají přírodu a aktivně zlepšují životní prostředí v okolí své školy.
GLOBE (neboli Global Learning and Observation to Benefit the Environment) využívá osvědčených metod badatelsky orientovaného vyučování. Program GLOBE v České republice propaguje vzdělávací organizace TEREZA.
Prestižní ocenění Czech GLOBE Star, které organizace TEREZA každoročně uděluje školám zapojeným v programu GLOBE za jejich mimořádné počiny, si letos převzaly 3 skvělé školní týmy – Gymnázium Jana Palacha, ZŠ a MŠ Štefcova Hradec Králové a ZŠ Mánesova Otrokovice.

Více informací

Indikátor přívalových povodní ČHMÚ (2020)

Jde o nástroj k odhalení možného rizika vzniku přívalové povodně. V průběhu událostí s přívalovými srážkami doporučujeme sledovat nejen radarové snímky, ale také stránku hlásné a předpovědní služby, kde naleznete speciální mapovou aplikaci. Výpočty aplikace jsou aktualizovány cca každých 20 minut. Výsledky aplikace najdete také v mobilní aplikaci ČHMÚ+.

V aplikaci najdete odhad aktuální nasycenosti území vodou k 6. hodině UTC. Vysoká nasycenost představuje potenciální riziko zvýšeného povrchového odtoku při výskytu intenzivních srážek. S klesající nasyceností území roste infiltrační schopnost půdy, a tím se riziko významnějšího povrchového odtoku zmenšuje. Ukazatel nasycení území však neslouží jako indikátor stavu sucha. Dalším důležitým indikátorem jsou potenciálně rizikové úhrny srážek. Odvozovány jsou také denně k 6. hodině UTC. Hodnoty představují úhrn srážek pro území velikosti 3×3 km, který by za aktuálního stavu nasycení mohl způsobit významnější povrchový odtok z daného území. Součástí aplikace je informační leták.

Více informací

Spouštíme Pylový semafor ČHMÚ (2020)

„Pylový semafor vám bude přinášet aktuální informace o kvetení vybraných rostlinných druhů, které patří mezi významné pylové alergeny a předpověď míry ohrožení výskytem pylu v ovzduší pro jednotlivé dny v týdnu”, vysvětluje za ČHMÚ spoluautorka stránky Lenka Hájková.

Alergie na pyl jsou v celosvětovém měřítku závažným problémem, počet alergiků v populaci stoupá. Za posledních 30 let se počet alergiků zvýšil více než čtyřnásobně, v současné době je ohrožena až třetina populace. Množství pylu v ovzduší je ovlivňováno počasím, zejména teplotou vzduchu, větrem, slunečním zářením a výskytem atmosférických srážek. Proto ČHMÚ ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem se rozhodl vydávat pylovou předpověď.

Pylový semafor bude předpovídat míru rizika týden dopředu na třístupňové škále (stupeň ohrožení nízký, střední a vysoký). Informace budou aktualizovány dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek po dobu pylové sezóny. Na stránkách také najdete i dlouhodobý fenologický kalendář vybraných pylových alergenů.

Více informací

10. výročí plného členství České republiky v organizaci EUMETSAT (2020)

Na letošní 12. květen 2020 připadá desáté výročí završení procesu vstupu České republiky do organizace EUMETSAT formou plného členství. Pojďme si při této příležitosti stručně připomenout nejen jednotlivé fáze postupného přibližování ČHMÚ a Česka k této organizaci, ale i historii samotné organizace EUMETSAT.
Mezinárodní organizace EUMETSAT (European Organization for the Exploitation of Meteorological Satellites, Evropská organizace pro využití meteorologických družic) formálně vznikla v roce 1986. Tomu ale předcházelo několik etap:
• v listopadu 1977 vypouští Evropská vesmírná agentura (ESA) první evropskou meteorologickou družici na geostacionární dráhu, družici Meteosat-1;
• v lednu 1981 přichází rozhodnutí o založení organizace EUMETSAT;
• v březnu 1984 vzniká EUMETSAT jako jedna ze sekcí uvnitř ESA;
• 19. 6. 1986 dochází k osamostatnění organizace EUMETSAT, která se tím stává mezinárodní organizací se stejným postavením jako ESA. V době vzniku má EUMETSAT celkem 17 členských států, prvním generálním ředitelem EUMETSATu se stává John Morgan.

Více informací

Počasí na CNN Prima NEWS (2020)

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) je garantem předpovědi počasí na nově spuštěné multimediální zpravodajské platformě CNN Prima NEWS. Naše informace se tak dostanou k širšímu publiku. Jsme přesvědčeni, že veřejnost bude mít díky tomu snazší cestu ke kvalitním informacím o počasí, které budou přímo od zdroje. Cílem ČHMÚ je poskytovat ještě lepší veřejnou službu a usnadnit široké veřejnosti přístup k důvěryhodným a srozumitelným informacím.

Více informací

Čtyřicet let pobočky Praha ČHMÚ (2020)

Prvního ledna 1980 byla v rámci nové koncepce ústavu společně s pobočkami České  Budějovice, Plzeň, a Hradec Králové zřízena i pobočka Praha. Zatímco tři prvně jmenované pobočky byly pokračováním pracovišť KPVIS (krajská povodňová výstražná a informační služba), pobočka Praha vznikla jako zcela nový útvar. Nová koncepce spočívala v naprosto odlišném dělení útvarů. Na místo dělení oborového bylo založeno na základě rozdílného způsobu poskytování informací na útvary režimové, operativní a staniční sítě. Pobočky byly zřízeny ve všech tehdejších krajských městech, ale místní působnost nebyla určena krajskými hranicemi, ale podle jednotlivých povodí. Území pobočky Praha se skládalo z povodí Labe od Nymburku po Mělník, povodí Jizery, povodí Vltavy od Orlíku, povodí Sázavy a povodí Berounky od soutoku s Rakovnickým potokem. Mimo to měla pobočka z hlediska hydrologie ve své správě i vlastní tok Labe od Mělníku po státní hranice.

Více informací

Vznik Československého státního ústavu meteorologického (2019)

Při zániku rakousko-uherské monarchie bylo nutné zřídit také v naší republice ústředí, které by převzalo v oblasti státu veškeré práce ústavů ve Vídni a Budapešti (Centrální ústav pro meteorologii a geodynamiku založený v roce 1851). Při řešení tohoto úkolu činila potíže otázka kompetenční. O klimatologii a prognózu mělo velký zájem zemědělství, na hydrologii a užité meteorologii v letectví veřejné práce a také vojenství. Po velkých diskusích byl zřízen Státní ústav meteorologický s přičleněným vojenským odborem, podřízený Ministerstvu školství a národní osvěty.

Více informací

Konference GIS ESRI v ČR 2019

Již dvacátý osmý ročník Konference GIS Esri se konal v Kongresovém centru Praha ve dnech 6. a 7. listopadu 2019.

Konferenci zahájil ředitel společnosti ARCDATA PRAHA, ing. Petr Seidl, CSc., přednáškou, která shrnovala aktuální vývoj technologií GIS, ale také problémy, kterým současné lidstvo čelí a které geografické informační systémy pomáhají řešit.

Hlavními tématy letošní konference byly voda a klima. Jako první vystoupil prof. mgr. Miroslav Bárta, Dr. s přednáškou Voda a civilizace. Změna klimatu byla obsahem přednášek i zbývajících dvou hlavních řečníků. RNDr. Radim Tolasz, Ph.D., se věnoval změně klimatu a událostem, které přinesl rok 2019. Sucho a klima nejen v České republice bylo skloňováno i v přednášce prof. ing. Mgr. Miroslava Trnky, Ph.D. Problematika Digitální technické mapy ČR je nyní velmi aktuální téma, a proto se samozřejmě objevila i v prvním bloku uživatelských přednášek z oblasti veřejné správy.

Více informací

Autopollen 2019

Ve dnech 23. 10. až 25. 10. 2019 proběhlo v Praze pod záštitou ČHMÚ a MeteoSwiss (hlavní koordinátor projektu) jednání projektu AutoPollen v rámci programu EUMETNET.

Tématem tohoto pilotního výzkumného projektu je pyl – nové metody měření, modely šíření, distribuce informací veřejnosti a další.

Do projektu je zapojeno několik evropských zemí a pracovního jednání v Praze se zúčastnilo celkem 40 odborníků, jednak z meteorologických služeb (např. ze Švýcarska (MeteoSwiss), Rakouska (ZAMG), Finska (FMI), Německa (DWD), Irska (Met Éireann) a dalších), jednak z některých univerzit (např. TU Mnichov, Šiauliai Univerzita ve Vilniusu, Univerzita ve Worcesteru a dalších), či národních laboratoří pro palynologii, např. BioSense institut ze Srbska.

Více informací

Konference extrémy počasí, jejich dopady a bezpečnostní rizika (2019)

Ve dnech 8. 10. až 10. 10. 2019 se konala v nádherném prostředí kláštera Broumov mezinárodní bioklimatologická konference s názvem Extrémy počasí, jejich dopady a bezpečnostní rizika. Konference byla rozdělena do čtyř tematických bloků: 1. plenární přednášky (celkem zazněly tři přednášky: Extrémy počasí a environmentální bezpečnost, Vplyv poveternostných podmienok na formovane spoločenstiev bystrušiek rodu Carabus na lesnom stanovišti na lokalite Bábsky les a Zahraniční přístupy k řešení dopadů a rizik plynoucích z extrémů počasí), 2. posterová sekce (zde byl např. prezentován poster s názvem Výskyt přívalových dešťů na jižní Moravě podle ombrografických měření), 3. workshop Klimatická změna a bezpečnost, v rámci něhož účastníci živě diskutovali (např. u tématu Klimatická změna, katastrofy a bezpečnost), a závěrečná sekce Extrémy počasí (zde bylo prezentováno celkem 6 příspěvků, např. Odolnost hydromelioračních systémů vůči vybraným extrémním situacím a UTCI jako výstup modelu Aladin, možnosti využití pro biometeorologickou předpověď). Prostředí kláštera Broumov bylo velmi reprezentativní a organizátoři konference skvěle zajistili průběh celé konference včetně zajímavého doprovodného programu.

Lenka Hájková, Meteorologické zprávy, roč. 72, 2019/6

Předpověď v hydrometeorologické službě (2019)

Ve dnech 23. až 25. září se uskutečnil výroční seminář České meteorologické společnosti organizovaný ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, Univerzitou Karlovou v Praze a Ústavem fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., tentokrát na téma Předpověď v hydrometeorologické službě.

Letošní téma bylo věnováno především nástroji relativně novějšímu, a to numerické předpovědi počasí, která si v letošním roce může připomenout výročí 70 let od prvního úspěšného pokusu. Dnešní podoba je samozřejmě výrazně odlišná a řada příspěvků ukazuje současné možnosti nastoupené cesty numerického modelování, a to i mimo původní základní směr předpovědi termobarického pole. Mimochodem, před 30 lety bylo publikováno použití tohoto nástroje jako regionálního klimatického modelu, které i u nás umožňují poskytovat podrobné informace o klimatické změně.

Více informací

Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2018 (2019)

Vychází finální zpráva o kvalitě ovzduší v roce 2018 v ČR. Úsek kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejňuje publikaci „Znečištění ovzduší na území České republiky v roce 2018”, kde hodnocení vychází z verifikovaných dat. V porovnání s dlouhodobým průměrem 2007–2017 panovaly v roce 2018 zlepšené rozptylové podmínky, navíc byl zaznamenán pokles emisí všech hlavních znečišťujících látek. V důsledku těchto okolností byly u většiny imisních charakteristik znečišťujících látek ovzduší, s výjimkou suspendovaných částic a přízemního ozonu, zaznamenány stagnace až mírný pokles. Naopak koncentrace suspendovaných částic PM10 opět mírně stoupají, přesto koncentrace v roce 2018 v porovnání s průměrem za období 2000–2017 nabývají podprůměrných hodnot. Na rozsáhlém území České republiky byly v roce 2018 zaznamenány nadlimitní koncentrace přízemního ozonu. Koncentrace některých znečišťujících látek se závažnými dopady na lidské zdraví (suspendované částice PM10, PM2,5, benzo[a]pyren a přízemní ozon) každoročně překračují své imisní limity na řadě lokalit.

Více informací

Konference o statistické klimatologii (2019)

Ve dnech 24. 6. až 28. 6. 2019 se v Toulouse ve Francii konalo již 14. setkání klimatologů, meteorologů a statistiků na konferenci „The 14th International Meeting on Statistical Climatology“ (IMSC). Tyto akce jsou pořádány každé 3 roky již od roku 1979 a dávají prostor pro debatu mezi statistiky na straně jedné a klimatology, meteorology, popřípadě dalšími vědci příbuzných oborů na straně druhé. Letošní konference byla organizována Výborem IMSC (the IMSC Steering Committee) a podpořena několika dalšími organizacemi, zejména francouzskou národní meteorologickou službou Meteo France, v jejíž budově se akce konala.

Pro zajímavost, konference se konala za extrémně teplého počasí, kdy v přílivu velmi teplého vzduchu původem z Afriky, který proudil na JZ Evropy, byla dne 28. 6. 2019 překonána nejvyšší teplota, která kdy byla naměřena na území Francie.

Více informací

Konference hospodaření s vodou v krajině (2019)

Ve dnech 13. a 14. června 2019 se uskutečnila Konference Hospodaření s vodou v krajině v Kongresovém a kulturním centru Roháč v Třeboni.

Zaměření konference, jak již název napovídá, se věnovalo tématu aktuálnímu nejen v roce 2018, ale již několik posledních pár let – extrémní projevy sucha, nedostatkem srážek a následně vody v krajině. Je nutné hledat cesty, jak ovlivnit fáze oběhu vody v naší krajině, jak napravit negativní zásahy člověka, ale také jak dalším předcházet, abychom měli v naší krajině dostatečné množství vody. Proto je potřeba věnovat pozornost podstatě výskytu povodní, sucha i zásahů do krajiny, vyvodit závěry a stanovit komplexní řešení. Předání nejnovějších poznatků bylo cílem konference.

Více informací

Mezinárodní workshop v ČHMÚ na téma asimilace meteorologických pozorování do předpovědního systému ALADIN (2019)

Ve dnech 18. až 20. září 2019 byl uspořádán v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze workshop s mezinárodní účastí s názvem „Joint LACE Data Assimilation Working Days and ALADIN Data Assimilation basic kit Working Days“.

Cílem tohoto workshopu bylo prezentování nejnovějších dosažených výsledků, výměna poznatků a školení v oblasti asimilace dat do numerického předpovědního modelu ALADIN. Z názvu vyplývá, že se jednalo o společnou akci středoevropského konsorcia RC LACE a konsorcia ALADIN.

Cílem Data Assimilation basic kit (DAsKIT) ve všech zemích konsorcia ALADIN je fungující systém asimilace dat. Program byl zahájen společnou sekcí, kdy účastníci prezentovali pokrok a stav operativních systémů asimilace dat ve svých zemích, poté následovaly oddělené tematické sekce obou skupin.

Více informací

18. kongres Světové meteorologické organizace v červnu 2019

Ve dnech 3. až 15. června 2019 se v Ženevě uskutečnilo 18. zasedání kongresu Světové meteorologické organizace (WMO). Kongres WMO je hlavním rozhodovacím orgánem organizace, schází se periodicky 1x za čtyři roky.

Hlavním tématem 18. kongresu bylo projednání strategického plánu a schválení reformy struktury WMO tak, jak byla v průběhu 17. finančního období naplánována Výkonným výborem (Executive Council, dále EC).

Strategický plán pro období 2020-2024 definuje vizi organizace: V roce 2030 vidíme svět, v němž jsou všechny národy, zejména ty nejvíce zranitelné, odolnější vůči socioekonomickým dopadům extrémních meteorologických, hydrologických, klimatických a dalších environmentálních jevů a podporují svůj udržitelný rozvoj prostřednictvím nejlepších možných služeb na zemi, na moři a ve vzduchu.

Více informací

Horská meteorologická konference Šumava 2019

Ve dnech 14. – 16. května 2019 se na Šumavě v Obecním sále na Kvildě konala meteorologická konference pod názvem Šumava 2019 pořádaná Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), neformálním spolkem SUMAVA.EU a Českou meteorologickou společností (ČMeS) ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava (NP Šumava) a obcí Kvilda.

Více informací

Cenu za komunikaci změny klimatu dostal klimatolog Radim Tolasz (2019)

V pondělí 16. 9. 2019 odpoledne v pražském sídle OSN byla udělena „Cena za komunikaci globální výzvy změny klimatu“. Prvním laureátem se stal klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu, pan Radim Tolasz. Celkem bylo navrženo 9 nominací. Radim Tolasz zastupuje ČR v Mezivládním panelu pro změnu klimatu (IPCC), účastní se mezinárodních konferencí. Dlouhodobě přispívá do médií a snaží se odborné výsledky práce komunikovat se širokou veřejností. Své myšlenky zaznamenává na blogu, často komunikuje se studenty a přednáší na vysokých školách. Ve svých článcích často reaguje na přímé dotazy veřejnosti, vždy s důrazem na srozumitelnost. Věříme, že se nedá odradit a bude pokračovat dál v přátelské rétorice a trpělivém vyjasňování složitých témat veřejnosti.

Více např. na: http://portal.chmi.cz/, https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cenu-za-komunikaci-zmeny-klim…, https://www.tolasz.cz/news/cena-za-komunikaci-globalni-vyzvy-zmeny-klimatu/, https://www.respekt.cz/tydenik/2019/41/katedralni-mysleni

Konference EGU 2019 a schůzka PEP 725 (2019)

Ve dnech 7. až 12. dubna 2019 se konala ve Vídni v kongresových prostorách Austria Center Vienna (ACV) v blízkosti zastávky metra U1 „Kaisermühlen/Vienna Int. Centre“ každoroční konference „General Assembly of European Geosciences Union (EGU)“ známá pod zkratkou EGU 2019. Jedná se o největší „geoscience“ konferenci v Evropě. Program této konference byl opravdu nabitý, přednášky, posterové prezentace, workshopy a další formy prezentací probíhaly ve víceúrovňových kongresových prostorách od ranních až do večerních hodin. Oficiálním jednacím jazykem konference byla angličtina, konference se zúčastnilo více než 14 000 vědců z celého světa. Konference byla rozdělena do 24 sekcí, které se týkaly atmosféry, biosféry, hydrosféry, pedosféry, kryosféry, geomorfologie, oceánografie, tektonické geologie, seismologie, mineralogie, vulkanologie, přírodních rizik, ale i např. vzdělávání. Velká pozornost byla věnována využití satelitních snímků pro vědecké účely, modelování a též např. komunikaci s médii.

Více informací

Projekt www.fenofaze.cz (2019)

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Ústav výzkumu globál­ní změny AV ČR, v. v. i. představu­jí společný projekt www.fenofaze.cz, který zajišťuje monitoring vývojo­vých fází (fenologických fází, zkráce­ně fenofází) vybraných rostlinných dru­hů v rámci celé ČR. Monitoring dopo­sud prováděný pozorovateli ČHMÚ, který je doplňován a zahušťován pozo­rováním studentů na univerzitách, je nyní otevřen také pro širokou veřejnost. Portál www.fenofaze.cz, který zve k monitorování tzv. fenologických fází rostlin, nevyžaduje žádné spe­ciální vybavení a zapojit se může kdo­koliv, kdo má rád přírodu a kraji­nu kolem sebe pravidelně navště­vuje a dokáže vnímat její proměny. Otevřením fenologického pozorování i pro širokou veřejnost, díky webovému portálu www.fenofaze.cz, sledujeme zásadní zahuštění, a tedy zlepšení stáva­jící sítě monitorovaných druhů a bližší kontakt mezi všemi, které proměny naší přírody zajímají a fascinují.

Lenka Hájková, MZ 2019/2, roč. 72, str. 56

Informace o změně formátu výstrah ČHMÚ (2019)

Dne 29. 5. 2019 8:00 SELČ končí vydávání výstrah SIVS ČHMÚ na nebezpečné jevy v textové formě a ČHMÚ přechází výhradně na formát CAP (Common Alerting Protocol).

CAP ČHMÚ je zpráva určená k předávání informací o nebezpečných meteorologických a hydrologických jevech, a to až na úroveň jednotlivých obcí s rozšířenou působností. Na formát CAP přechází ČHMÚ v souladu s doporučením Světové meteorologické organizace WMO (www.wmo.int) a filosofií evropského výstražného systému Meteoalarm (www.meteoalarm.eu) poskytující nejdůležitější informace pro prevenci před následky extrémních projevů počasí očekávaných v rámci Evropy.

11. února roku 1929 padnul u Českých Budějovic teplotní rekord –42,2 °C (2019)

11. února roku 1929 padnul u Českých Budějovic teplotní rekord –42,2 °C V letošním roce uplyne 90 let od mimořádně tuhé zimy, která nám ve zmiňovaný den přinesla i takovýto rekord. Na některých místech byly dokonce zaznamenány i nižší teploty než je oficiální český rekord –42,2 °C, který byl změřen 11. února 1929 na stanici Litvínovice u Českých Budějovic.
Mnohé z těchto údajů nebyly získány z reprezentativního měření, nebo nebyly přezkoumány přístroje, a proto se tato měření nepovažují za oficiální. Z úryvků dobového novinového zpravodajství, obecních i školních kronik je potvrzena takto tuhá zima na celém území Československa. Nebyly to jen teplotní výkyvy, jak jsme popisovali ve zprávě ze silvestra 1978, mrazy trvaly od ledna až do března roku 1929.

Více informací

Model ALADIN má nyní lepší předpovědi díky vyššímu rozlišení (2019)

ČHMÚ vylepšilo aplikaci předpovědního modelu Aladin pro Českou republiku. Statistiky výsledků nového nastavení ukazují zlepšení předpovědí proti předchozí verzi. Numerický model stále počítá předpověď na následující tři dny, nyní však na výpočetní síti se čtyřikrát více body. Změn oproti předcho­zí verzi je však více. Výsledky z nové verze modelu Aladin můžete vidět na webu ČHMÚ nebo v mobilní aplikaci ČHMÚ od 5. 3. 2019.

V každém horizontálním směru se krok modelu zvýšil ze 4,7 km na 2,3 km. Bylo zachováno 87 vertikálních hladin. Co se významně vylepšilo, je detailnější zpracování topografie. V dří­vější verzi byl terén více shlazen právě vlivem hrubšího rozliše­ní 4,7 km. Některé horské polohy tak byly nižší, než je skuteč­nost. Nyní je možné počítat s jemnější orografií, od které si sli­bujeme přesnější předpovědi nejen pro české hory nebo údolí, ale obecně zlepšení výsledků pro celou oblast střední Evropy.

Více informací

Meteorologický slovník v novém kabátě (2019)

V roce 2018 uplynulo již čtvrtstoletí od významného mez­níku v historii české meteorologické terminologie, kterým bylo knižní vydání Meteorologického slovníku výkladového a termi­nologického, zpracovaného terminologickou skupinou České meteorologické společnosti pod vedením Bořivoje Sobíška. Na bouřlivý rozvoj terminologie v následujících letech reagova­la ČMeS obnovením práce terminologické skupiny, která ten­tokrát pod vedením Daniely Řezáčové připravila na základě knižního vydání doplněnou a podstatně upravenou elektronic­kou verzi slovníku. Ta sloužila odborné veřejnosti od oficiální­ho spuštění na začátku ledna 2015 a do prosince 2018 doznala řadu dílčích aktualizací. Mezitím byly nicméně zahájeny práce na zcela novém systému slovníku, který naplno rozvinul výho­dy, které webové prostředí poskytuje.

Více informací

VANGUARD 2 – 60. výročí startu první experimentální meteorologické družice (2019)

17. února 1959 byl vypuštěn Vanguard 2, první experi­mentální družice zaměřená na studium atmosféry Země (pro­to se někdy – trochu nepřesně – označuje jako „první meteo­rologická družice“).

Ve srovnání se současnými meteorologickými družice­mi se jednalo o velmi jednoduchou technologii a plánované experimenty. Prvním z nich bylo pokusné snímání rozložení oblačnosti v pásu kolem rovníku, přibližně do 35° zeměpis­né šířky, které mělo být realizováno jednoduchými kamera­mi, snímajícími ve viditelném oboru, s využitím rotace druži­ce. Vzhledem k problémům rotace (způsobených při oddělení družice od posledního, třetího stupně nosné rakety) byla data z těchto kamer téměř nepoužitelná. Tento přístroj se odmlčel po 18 dnech provozu.

Více informací

Byla zima roku 1978–1979 extrémně chladná? (2018)

V těchto dnech je to 40 let od Silvestra 1978, kdy se na většině území tehdejšího Československa v noci z 31. 12. na 1. 1. výrazně ochladilo. Vyskytl se extrém „po maximální teplotě 14,9 °C následovalo další den ranní minimum –19,1 °C” popisuje situaci meteorolog Pavel Jůza. Následovaly vážné potíže se zásobováním energií, vyhlášení uhelných prázdnin, a ještě během velké části ledna noviny denně psaly o tom, že extrémní mrazy trvají. Byly však mrazy v lednu 1979 skutečně extrémní?

Více informací

Silná ledovka 30. 11. a 2. 12. 2018 v České republice (2018)

Na přelomu listopadu a prosince 2018 postihly ČR dvě meteorologické situace provázené mrznoucím deštěm, jejichž důsledkem bylo na některých místech ČR vytvoření silné ledovky.

Ledovka je souvislá průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem, která se tvoří zmrznutím přechlazených kapiček na předmětech, jejichž teplota je nižší než 0 °C (Sobíšek 1993).

Na rozdíl od náledí, které vzniká zmrznutím vody při poklesu tep loty pod bod mrazu na mokrých površích zejména komunikací a chodníků, ledovka obaluje vět ve, stromy, stožáry, dráty elektrických vedení a další předměty, a svou vahou působí tak jejich destrukci, typicky např. lámání větví stromů nebo i zhroucení vysokých stožárů elektrických vedení.

Více informací

Konference GIS Esri v ČR (2018)

Ve dnech 7. a 8. listopadu 2018 se uskutečnil již dvacátý sedmý ročník Konference GIS ESri v Kongresovém centru Praha. Konferenci zahájil ředitel společnosti ARCDATA PRAHA Ing. Petr Seidl, CSc., který shrnul nejen aktuální vývoj technologií GIS, ale také poukázal na problémy, kterým současné lidstvo čelí. Během slavnostního zahájení bylo předáno ocenění zástupcům Statutárního města Opavy za komplexní nasazení platformy ArcGIS.

Více informací

30 let observatoře Košetice (2018)

V letošním roce uplynulo třicet let od založení observatoře Českého hyd­rometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Košeticích (OBK). Pracoviště bylo ofi­ciálně uvedeno do provozu v červnu 1988 jako specializovaná stanice pro zabezpe­čení účasti tehdejšího Československa a později České republiky (ČR) v mezi­národních programech monitoringu kvali­ty přírodního prostředí (především ovzdu­ší) v regionálním měřítku pod názvem Experimentální pracoviště přírodního prostředí. Monitorovací aktivity ale pro­bíhaly v provizorních lokalitách již od počátku osmdesátých let minulého století, kdy bylo o výstav­bě observatoře rozhodnuto. Název Observatoř Košetice se začal oficiálně užívat po roce 1990. Od letošního roku je pak pro celou výzkumnou infrastrukturu (VI), vytvořenou během třiceti let včetně aktivit partnerských organizací, užíván název Národní atmosférická observatoř Košetice (NAOK). Hlavním cílem je po celou dobu existence observatoře detekování dlouhodobých trendů kvality ovzduší v regionálním měřítku České republiky, tedy v relativně čisté lokalitě bez přímého vlivu blízkých zdro­jů znečištění.

Více informací

Mezinárodní úspěch odborných článků publikovaných v Meteorologických zprávách (2018)

Odborníci ČHMÚ jsou součástí řady mezinárodních orgá­nů, vyjednávání a hodnotících komisí. Jedním z těchto orgá­nů je tzv. Emission Factor Database (EFDB), která je součás­tí technické jednotky Mezivládního Panelu pro změnu klimatu. Do hodnotící komise této databáze jsou vybíráni odborníci se zkušenostmi s vykazováním emisí a propadů skleníkových ply­nů na základě svých odborných úspěchů.

Do databáze jsou odesílány návrhy pro začlenění nově vyvi­nutých, změřených a vědecky podložených emisních faktorů pro reporting emisí a propadů skleníkových plynů. Experti hod­notící komise pak rozhodují, zda je výzkum dostatečně podlo­žený, data jsou exaktní a vyvinuté emisní faktory jsou relevantní pro vykazování emisí a propadů skleníkových plynů.

Více informací

Mezinárodní aktivity Úseku kvality ovzduší (2018)

Experti úseku kvality ovzduší v Českém hydrometeorologickém ústavu svými aktivitami zajišťují i povinnosti vycházející z mezinárodních dohod, na kterých participuje i Česká republika. Dalšími aktivitami je především sledování a vyhodnocení znečištění ovzduší v oblastech blízko hranic, kde dochází k blízké spolupráci s odborníky ze sousedních států.

Více informací

Reporting rámce ze SENDAI (2018)

V roce 2015 byl v rámci širší rozvojové agendy OSN přijat tzv. Sendaiský rámec pro snižování následků katastrof (SFDRR) pro období 2015 až 2030 (www.unisdr.org). Rámec vymezuje celkem 7 cílů, např. snížit celkový počet obětí katastrof v přepočtu na počet obyvatel mezi lety 2020–2030 ve srovnání s obdobím 2005–2015 (cíl A) nebo zvýšit dostupnost pokrytí výstražnými systémy a informacemi o riziku (cíl G). Do 15. října probíhala první fáze reportingu dat ke sledování naplňování cílů daty za roky 2015 až 2017.

Více informací

Mimořádná zpráva IPCC k oteplení o 1,5 °C (2018)

Mezivládní panel pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) publikoval 8. října 2018 prv­ní ze tří mimořádných zpráv, které jsou naplánovány do roku 2021. Zpráva s názvem „Globální oteplení o 1,5 °C“ má pod­titul „Speciální zpráva IPCC o dopadech globálního oteple­ní o 1,5 °C ve srovnání s předindustriální úrovní a vývoj glo­bálních emisí skleníkových plynů v souvislosti s posílením mezinárodní reakce na ohrožení klimatickou změnou, s udr­žitelným rozvojem a s úsilím o vymýcení chudoby“. Zpráva byla připravena na základě požadavku, uvedeného v Pařížské dohodě z roku 2015, širokým týmem více než 200 autorů, s využitím více než 6 000 citovaných publikací. Podle pra­videl IPCC byla zpráva průběžně připomínkovaná přihlá­šenými experty a v poslední fázi i vládami členských zemí. Autoři připravili stručné shrnutí 800stránkové zprávy pro politické představitele (tzv. Summary for Policy Makers), které bylo rovněž posuzováno širokým týmem expertů a diplomatů.

Více informací

Návrh konceptu kartografického stylu ČHMÚ (2018, pdf, 0,8 MB)

Kartografický styl je definován jako ustálený způsob výběru kartografických metod (Voženílek, Kaňok a kol. 2011), který významně ovlivňuje výslednou podobu mapového díla, a to jak z hlediska znakového klíče, tak z hlediska provedení základ
ních kompozičních prvků mapy a uspořádání výsledné mapové kompozice. Na kartografickém stylu mapy se svými vlastnost mi podílí každý grafický prvek v mapovém poli i v jeho okolí, který je uplatňován v souladu s tématem, relevantními funkcemi a konkrétním účelem mapy.

Více informací

Výsledky práce synoptických meteorológov možeme bez váhania zaradiť medzi najviac sledované v širokej verejnosti. Vďaka rýchlemu rozvoju numerických metód a ich bezprostrednej aplikácii v súčasnej synoptickej praxi došlo v priebehu posledných 20 rokov k výraznému posunu v práci synoptického meteorológa. V dosledku toho dochádza niekedy aj ku kontroverznému hodnoteniu nového prístupu. Najma konfrontácia tradičného synoptického prístupu s nezastupitelnou úlohou subjektívneho podielu synoptika a modernistického prístupu, vyjadrujúceho tendenciu k čiastočnej alebo plnej automatizácii meteorologickej služby, dala podnet na uskutočnenie tohto „prieskumu“. Preto sme sa s otázkou „Akú máte predstavu o vývoji v synoptickej meteorológii a predpovedaní počasia v blízkej budúcnosti?“ obrátili na 15 českých a slovenských meteorológov. Predkladáme vám odpovede tých meteorológov, ktorí si našli ochotu a čas sa vyjadriť.

Více informací

Povodeň na Vltavě z roku 1118 je nejstarší spolehlivě doložená povodeň na našem území. Zmínku o ní uvádí Kosmas v čtyřicáté čtvrté kapitole své Kroniky české v následujícím latinském znění:

Anno dominice incarnationis MCXVIII. Mense Septembri tanta fuit inundatio aquarum [note], quantam non reor fuisse post diluvium in orbe terrarum. Nam noster iste fluvius Wlitaua repente preceps erumpens de alveo, ah quot villas, quot in hoc suburbio domus, casas et ecclesias suo impetu rapuit! Aliis namque temporibus tametsi hoc raro evenit, ut unda alluens vix tabulata pontis tangeret, hec autem inundatio altius quam X ulnis super pontem excrevit.

Více informací

Seminář k 50. výročí ČHMÚ, pobočky Ostrava (2018)

V letošním roce uplynulo již 50 let od chvíle, kdy na přelomu let 1967 a 1968 byla dokončena výstavba a byl zprovozněn nový objekt ostravské pobočky tehdejšího Hydrometeorologického ústavu, nyní Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Během svého vývoje prošlo pracoviště řadou změn, postupně narůstal rozsah práce a činností, od plnění vysloveně technických, zejména hydrometrických úkolů, úkolů spojených se správou monitorovacích stanic, přes primární zpracovávání dat, jejich verifikaci a kontroly až po posudkovou činnost a odborné práce ve všech oborech činnosti, včetně účasti na významných projektech a publikacích.

Více informací

30 let Montrealského protokolu (2018)

V roce 1973 vyslovili chemici Frank Sherwood Rowland a Mario Molina teorii, podle které atomární chlor uvolňovaný z chlorofluorokarbonů (CFC) působením ultrafialového záření ve stratosféře, může pomocí procesů podobných katalytickým rozkládat ozon a tím poškozovat ozonovou vrstvu. Tato teorie byla zpočátku terčem kritiky, zejména ze strany chemických průmyslových kruhů, jejichž ekonomické aktivity byly založeny právě na využívání CFC. Postupně se ale stále více ukazovalo, že tato teorie je správná a CFC představují reálné riziko pro stav ozonové vrstvy. Na základě těchto zjištění byla v roce 1985 podepsána Vídeňská konvence o ochraně ozonové vrstvy. Šlo o rámcovou dohodu, bez konkrétních závazků na redukci emisí CFC. V platnost vstoupila po ratifikaci ve 20 zemích 22. září 1988 a do současnosti ji ratifikovalo 197 států, tedy prakticky všechny členské státy OSN.

Více informací

Bouře HERWART v Česku (2017)

Během posledního říjnového  víkendu roku 2017 se přes střední Evropu přehnala ničivá vichřice, která si kromě rozsáhlých materiálních škod vyžádala i deset lidských životů: čtyři v Česku i Německu a dva v Polsku. Na území České republiky se ocitlo půl milionu obyvatel bez elektřiny a ČEZ vyhlásil
v 8 krajích kalamitní stav. Lesy ČR vyčíslily škody v lesích na 1,4 mil. m3 dřeva. Generální ředitelství Hasičského záchranné ho sboru ČR (HZS ČR) zaznamenalo za neděli 29. října 2017 více než 8 500 výjezdů, zejména k popadaným stromům (běžně kolem 300 výjezdů za den). Právě padající stromy v Česku usmrtily 4 lidi. Tlaková níže, která vichřici způsobila, byla nazvaná Meteorologickým institutem berlínské Svobodné univerzity Herwart.

Více informací

Česká republika se stala právoplatnou smluvní stranou Pařížské dohody (2017)

V praxi to znamená, že se bude moci zapojit do aktivního rozhodování o pravidlech naplňování celosvětového úsilí o ochranu klimatu. „Je symbolické, že Česká republiko po zdlouhavých debatách v Poslanecké sněmovně dokončila ratifikaci a stala se smluvní stranou přesně rok poté, co Pařížská dohoda vstoupila v platnost,”uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Pařížská dohoda byla přijata 12. prosince 2015, v platnost vstoupila 4. listopadu 2016 poté, co se k ní připojilo 55 států se souhrn­ným 55procentním podílem na globálních emisích skleníkových plynů a naplnily se tak podmínky pro její platnost. Nyní má Dohoda 169 smluvních stran, k nimž patří také Evrop­ská unie a všechny její členské státy.

Více informací

FB ČMeS (2017)

Dne 21. prosince 2017 byl zřízen FB profil České meteorologické společnosti

Dvě letecká osmdesátiletá výročí (2017)

První upomíná na slavnostní zahájení provozu na novém letišti Praha Ruzyně, které nahradilo civilní část dosavadního vojenského letiště Kbely. Provoz byl zahájen 5. dubna 1937, když v 9,30 hodin na novém letišti přistálo první letadlo České letecké společnosti na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha.

Druhé výročí se týká vydání skvělé publikace, která podstatně přispěla ke vzdělávání našich odborníků v letecké meteorologii a zkvalitnila meteorologické zabezpečování letecké dopravy.

Více informací

Jak meteorologie kráčela dějinami, zvláště českými (2017)

Je moc dobře, že slavíme jen kulatá meteorologická výročí končící nulou, jako např. 70 let Meteorologických zpráv. Kdybychom si připomínali i výročí mimo desítky, letos např. 374. výročí vynálezu tlakoměru, nebo 57. výročí vypuštění první meteorologické družice TIROS I, to by byly samé konference, semináře, chlastoplesy a opiáše, jak říkával zvěčnělý náměstek ředitele ČHMÚ dr. Marián Wolek, a k žádné pořádné práci bychom se nedostali. V meteorologii se toho totiž za posledních více než dvě tisíciletí hodně událo.

Více informací

10 let s informačním systémem VISUAL WEATHER v předpovědní službě (2017)

Letos uplynulo 10 let od chvíle, kdy byla na půdě Českého hydrometeorologického ústavu provedena první instalace informačního systému Visual Weather a kdy se tak začala psát historie využití tohoto komplexního nástroje na centrálním i regionálních předpovědních pracovištích a na pracovištích letecké meteorologie. Za tu dobu se Visual Weather stal jedním z hlavních a v určitých ohledech dost možná i nepostradatelných pomocníků meteorologa v předpovědní službě. Slouží k prohlížení a prezentaci podkladových materiálů ve formě map, meteogramů, aerologických diagramů, hodografů nebo tabulek obsahujících jak pozorované údaje, tak výstupy numerických předpovědních modelů. Tyto produkty lze manuálně i automaticky exportovat a dále distribuovat pro potřeby dalších odběratelů mimo ČHMÚ.

Více informací

Nový komunikační protokol výstražných zpráv – CAP (2017)

Počáteční písmena výrazu Common Alerting Protocol se v posledních letech stala symbolem sjednocení a zobecnění formátu sdělení obsahujícího informaci o blížícím se nebo již pozorovaném nebezpečí, o jeho lokalizaci, době trvání, doporučeném způsobu chování, včetně odkazu na podrobnější informace z autorizovaného zdroje. Stále intenzivnější potřeba univerzálního protokolu byla předurčena jak četností přírodních katastrof s narůstajícím počtem obětí, tak rozvojem telekomunikací, informačních technologií, globální navigace i prostředků dálkového průzkumu Země. Sběrná centra výstrah umožňují bezprostřední sdílení podle potřeby filtrovaných zpráv, ať už se jedná o pohyb hurikánů, vlny tsunami, sesuvy půdy, šíření vulkanického prachu, zemětřesení, nebezpečné projevy počasí nebo úniky chemických látek. Standard CAP je propagován pod záštitou Světové meteorologické organizace (WMO), Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a odborné komise pro krizové řízení (OASIS) prostřednictvím každoročních workshopů – v roce 2016 proběhlo jednání v Bangkoku s cílem podpořit zavedení protokolu CAP v Asii a Indonésii. Dosud se nový formát výstrah rozšířil z amerického kontinentu do Austrálie, jižní Afriky, několika zemí východní polokoule a prostřednictvím Meteoalarmu se dostává na evropský kontinent.

Více informací

18. zasedání pracovní komise EMEP o monitoringu a modelování (2017)

Ve dnech 3.–5. května 2017 bylo v Praze uspořádáno již osmnácté zasedání pracovní komise Evropského monitorovacího a hodnotícího programu (EMEP) „Co-operative Programme for Monitoring and Evaluation of the Long Range Transmission of Air Pollutants in Europe – Kooperativní program monitorování a hodnocení dálkového přenosu znečištění ovzduší v Evropě přecházejícího hranice států“, pracovní skupina měření a modelování (Task Force on Measurements and Modelling – TFMM). Jednání proběhlo v prostorách Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě, součástí akce byla i exkurze na českou stanici programu EMEP Košetice. Jednání se zúčastnilo 71 expertů z 23 zemí.

Více informací

Meteorologické geostacionární družice nové generace (2017)

V roce 2017 si evropská meteorologie připomíná 40. výročí vypuštění družice Meteosat-1, první meteorologické geostacionární družice vyrobené Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency, ESA). Start družice 23. listopadu 1977 se sice ještě uskutečnil pomocí amerického nosiče Delta, nicméně úspěch této družice inicioval vznik mezinárodní organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites, Evropská organizace pro využití meteorologických družic). EUMETSAT následně od ESA převzal operativní program družic Meteosat (přičemž ESA i nadále pro EUMETSAT zajištuje vývoj a výrobu samotných družic), v současnosti zastoupený družicemi Meteosat druhé generace (Meteosat Second Generation, MSG). Pojďme se nyní stručně poohlédnout po historii těchto družic, následně pak nahlédněme na meteorologické geostacionární družice nejnovějších, nastupujících generací.

Více informací

Klimatologie a klimatologové dnes a v blízké budoucnosti (pdf, 0,3 MB) 2017

Meteorologické zprávy v letošním roce uzavírají svůj 70. ročník. Po celou dobu své existence dávají prostor pro prezentaci oborů úzce spjatých s meteorologií, klimatologií, hydrologií i čistotou ovzduší. Odborné články a prezentace výsledků práce jednotlivých expertů i autorských kolektivů, informace o technologických novinkách a zahraničních publikacích jsou dokladem vývoje těchto oborů v Česku. Klimatologie je vážná věda s dlouhou historií. Podnebí a změna klimatu se však v posledních letech staly mediálním tahákem, a ne vždy jsou dostupné informace správné a úplné. Klimatologie jako věda bývá zpochybňována a klimatologové ostouzeni. I proto se redakce s otázkami „Jak ovlivňuje a v dalších desetiletích bude ovlivňovat podnebí život člověka? Jakáje a bude role klimatologie a klimatologů?“, obrátila na několik českých a slovenských odborníků, kteří jsou aktivními klimatology. Odpovědi těch, kteří našli odvahu se veřejně podělit o své názory, zde předkládáme v abecedním pořadí (Doc. RNDr. Tomáš Halenka, CSc., RNDr. Radan Huth, DrSc., Prof. RNDr. Milan Lapin, Ph.D., RNDr. Ladislav Metelka, Ph.D., Prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., RNDr. Jan Pretel, CSc. RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., RNDr. Radim Tolasz, Ph.D. a Prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D.). Hodnocení jednotlivých pohledů necháváme na čtenářích.

Více informací

Seminář sucho a povodně jako krizové situace, výstrahy, rychlá reakce, krizové řízení (2017)

Tento seminář, který se konal dne 18. května 2017 pod záštitou ministrů zemědělství a životního prostředí, byl již devátým seminářem z cyklu Prevence katastrof – ochrana obyvatel a životního prostředí. Na radnici Prahy 9 jej s finanční podporou ministerstva zemědělství uspořádal Český národní výbor pro omezování následků katastrof společně s Českým spolkem pro péči o životní prostředí při ČSVTS.

Více informací

Mezinárodní Atlas oblaků WMO z roku 2017

Generální tajemník Světové meteorologické organizace (SMO) Petteri Taalas představil dlouho očekávané oficiální vydání internetové verze Mezinárodního atlasu oblaků (MAO).

Protože doposud chyběl on-line přístup k MAO SMO, začaly se na webu objevovat alternativní atlasy, což v důsledku vedlo k ohrožení globální standardizace klasifikace oblaků, která byla hlavním důvodem vzniku původního MAO v roce 1939.

Více informací

Mezinárodní fenologická spolupráce a program GLOBE (2017)

Fenologové se scházejí nejen na evropských a celosvětových konferencích, ale jednou za rok i na pravidelném pracovním jednání v rámci výzkumné aktivity PEP 725 (Pan European Phenology Project 725). Toto jednání se obvykle koná na pracovišti rakouské meteorologické služby ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologii und Geodynamik) ve Vídni, zpravidla ve stejném termínu jako je konference EGU (European Geosciences Union). Je to z důvodu, aby se fenologové mohli zúčastnit i této konference a zároveň mohli být přizváni odborníci na odpolední sympozium. Projekt PEP 725 (www.pep725.eu) navazuje na spolupráci COST 725, kdy byla poprvé vytvořena společná evropská databáze, a je financován v rámci odborných aktivit EUMETNET. V současné době je do projektu PEP 725 zapojeno 20 meteorologických služeb a 7 dalších partnerů. ČHMÚ je členem od vzniku COST 725, pravidelně poskytuje vybraná fenologická data do společné evropské databáze a podílí se na dalších aktivitách. Evropská fenologická databáze je veřejně přístupná, je určena pro vzdělávání, vědu a výzkum, a na základě těchto dat již vznikla spousta zajímavých publikací (např. Intercomparison of satellite sensor land surface phenology and ground phenology in Europe).

Více informací

Přechod na klimatický normál 1981–2010 (2017)

Na základě doporučení vyplývajících z Rezoluce Světové meteorologické organizace (WMO 2015) připravil ČHMÚ normály vybraných klimatických prvků za období 1981 až 2010. Hodnocení aktuálního období z klimatologického hlediska by mělo být prováděno vzhledem k tomuto nejblíže skončenému třicetiletí.

Pro výpočet územních normálů 1981-2010, tj. normálů pro území České republiky a jednotlivých krajů, byly využity hodnoty normálů vybraných klimatických prvků stanovené pro jednotlivé stanice. V případě teploty vzduchu byly využity technické řady staničních hodnot (technická řada je řada měření, která je homogenizovaná a doplněná o chybějící hodnoty). Pro výpočet územních normálů srážkových úhrnů byly využity jak staniční normály vypočtené z technických řad, tak i staniční hodnoty normálů určené přímo z pozorovaných hodnot pro stanice, které nemají zatím technickou řadu připravenu. Prostorové průměry byly připraveny interpolačními metodami používanými v ČHMÚ v prostředí GIS.

Více informací

Geocaching pro meteorologii? (2017)

Již téměř 20 let funguje v geografickém prostoru terénní hra s názvem Geocaching, která mnohé uchvátila. Je to opravdu jen hra? Nebo se jedná o reklamní nástroj nebo zvláštní typ turistického průvodce? Pokud se s tímto fenoménem posledních let ještě někdo nesetkal, tak stručně shrnuji, že se jedná o hledání v terénu ukrytých krabiček s využitím GPS. Nejvyužívanějším zdrojem informací o těchto krabičkách je server Geocaching.com, kde lze najít souřadnice, popis a někdy i nápovědu, jak krabičku najít. Většinou krabičky popisují nějaké místo nebo událost, někdy tvoří série, v některých případech musíte k získání souřadnic a nápovědy splnit nějaké úkoly. Při hledání tak můžete navštívit české hrady a zámky, rozhledny, pivovary, rodné domy, technické památky nebo se jen tak projít v lese, poznat různé naučné stezky nebo vystoupat na vrcholy. Zvláštní kapitolou jsou městské krabičky ukryté v okapových rourách, na zábradlí, v různých výklencích a jiných ne vždy lákavých místech.

Více informací

Meteorologické zabezpečení překročení českého rekordu v délce letu horkovzdušným balonem (2017)

České balonové létání se může pyšnit novým rekordem a letecký meteorolog ČHMÚ se podílel na jeho zabezpečení. Horkovzdušný balon třídy AX10 o objemu 4 500 m 3 řízený Janem Suchým a Ondřejem Kostrhunem 25. února 2017 překonal nejdelší dobu letu, největší dosaženou vzdálenost i nejvyšší dosaženou výšku letu. Dvoučlenná posádka strávila ve vzduchu 9 hodin 59 minut, urazila celkem 550,57 kilometrů a během letu dosáhla maximální výšky 4 012 m n. m. Start balonu proběhl v sobotu 25. února v 07:07 SEČ z okolí Turnova. Horkovzdušný balon společnosti Ricoh přeletěl celou Českou republiku, v 11:00 překročil česko-slovenskou hranici u Hodonína a v 17:06 přistál na louce nedaleko obce Tázlár, asi 110 km jižně od Budapešti.

Více informací

Příhraniční spolupráce předpovědních pracovišť DWD, IMGW a ČHMÚ (2017)

Na konci března 2017 proběhlo v Komořanech setkání meteorologů z regionálních poboček Mnichov, Lipsko, Postupim, Vratislav, Ústí nad Labem a Plzeň obohacené letos o účast klimatologů z Ostravy. Partnerská dvoudenní jednání jsou svolávána v rámci možností jednou ročně s tím, že místo konání se pravidelně mění. V roce 2015 bylo v Poznani za účasti meteorologů z místní pobočky a také z Gdaňska. O rok později měli polští kolegové problém s cestováním do zahraničí, společné setkání naplánované tentokrát do Prahy se tak odložilo a proběhlo až na konci zimy 2016/2017.

Více informací

Recertifikace ČHMÚ k poskytování leteckých meteorologických služeb (2017)

Tradice a současně povinnost Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zabezpečovat civilní letectví v ČR je logicky spojena s jeho vznikem. Ovšem osvědčování ČHMÚ jako způsobilého poskytovatele leteckých meteorologických služeb v rámci letových navigačních služeb započalo s nástupem uplatnění evropské legislativy a příslušných změn zákona č. 49/1997 Sb. o civilním letectví. Podle těchto nových pravidel, zahrnujících zejména požadavky na zajištění provozní bezpečnosti, byl ČHMÚ poprvé certifikován Úřadem pro civilní letectví (ÚCL) v roce 2007.

Více informací

Smogová situace, která by nebyla – nová pravidla SVRS v praxi (2016)

Se začátkem roku 2017 vstoupila v platnost novela zákona 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Ta kromě jiného přinesla nová pravidla fungování Smogového varovného a regulačního systému (SVRS) podle návrhu ČHMÚ a MŽP.

Nejvýznamnější změnu pravidel doznalo vyhlašování smogových situací a regulací pro suspendované částice PM10, které byly podle starých pravidel často vyhlašovány i s více jak dvoudenním zpožděním oproti skutečnému nárůstu koncentrací nad prahové hodnoty a zůstávaly v platnosti i po jejich poklesu pod tyto hodnoty. Stará pravidla tak nesloužila ani k včasnému informování veřejnosti, ani k efektivní regulaci zdrojů znečištění ovzduší. Návrhu nových pravidel SVRS pro PM10 se podrobně věnoval článek Vlčka et al. (2015).

Více informací

Sympozium LIVING PLANET a 5. České uživatelské fórum COPERNICUS (2016)

Ve dnech 9. až 13. května 2016 se v Kongresovém centru v Praze konalo Sympozium Living Planet, což je nejrozsáhlejší akce Evropské kosmické agentury (ESA – European Space Agency) v oblasti pozorování Země. Sympozium se koná jednou za tři roky, předchozí ročníky proběhly v Montreaux (2007), Bergenu (2010) a Edinburgu (2013).

Hlavním organizátorem symposia byla ESA, dalšími spoluorganizátory byla Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Více informací

Prezentace ČHMÚ – Dolní oblast Vítkovic, Velký svět techniky (2016)

Pobočce ČHMÚ se podařilo navázat velmi slibně se rozvíjející spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice (DOV), http://www.dolnivitkovice.cz/. Tento světově unikátní průmyslový areál v centru Ostravy, kde se mezi roky 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo, se v současnosti mění na jedinečné vzdělávací, společenské a kulturní centrum. V areálu se kromě jiného nachází moderní Svět techniky. Tvoří jej dvě části umístěné v samostatných objektech, Malý svět techniky, který je zaměřen na historii tradičních technických oborů a Velký svět techniky, který cílí na současnost a budoucnost vědních oborů. Na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních se nachází čtyři stálé expozice (Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a Dětský svět).

Více informací

Konference o mlze (2016)

Ve dnech 24.–29. července 2016 proběhla v polské Wroclavi mezinárodní konference s názvem Fog, Fog Collection and Dew. Jedná se o dobře zavedenou akci opakující se vždy jednou za tři roky, která je věnována veškerým aspektům týkajícím se mlhy a rosy. První z řady úspěšných konferencí na toto téma byla uspořádána již v r. 1998 v kanadském Vancouveru. Následovala setkání v r. 2001 v St. John’s v kanadském Newfoundlandu, v r. 2004 v jihoafrickém Kapském Městě, v r. 2007 v chilské La Sereně, v r. 2010 v německém Münsteru a v r. 2013 v japonské Jokohamě.

Více informací

Konference GIS ESRI v ČR (2016)

Ve dnech 2. a 3. listopadu 2016 proběhl v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě již 25. ročník konference GIS Esri, která je největším oborovým setkáním geoinformatiků v České republice. Hlavním cílem konference pořádané společností ARCDATA PRAHA, s. r. o. je seznámení účastníků s novinkami v oblasti GIS a s aktuálními projekty ve veřejném i soukromém sektoru. Jednotícím tématem letošní hlavní sekce konference byla problematika klimatické změny a jejích aktuálních i předpokládaných dopadů. Konference se zúčastnila téměř tisícovka návštěvníků, mezi nimi i zástupci ČHMÚ, kteří technologie GIS běžně používají při své práci.

Více informací

Konference o statistické klimatologii (2016)

Ve dnech 6. 6. až 10. 6. 2016 se v Albertě v Kanadě, v městečku Canmore konalo již 13. setkání klimatologů, meteorologů a statistiků na konferenci The 13th International Meeting on Statistical Climatology (IMSC). Tyto akce jsou pořádány každé tři roky již od roku 1979 a dávají prostor pro debatu mezi statistiky na straně jedné a klimatology, meteorology, popř. dalšími vědci příbuzných oborů na straně druhé. Letošní konference byla organizována Výborem IMSC (IMSC Steering Committee) a podpořena několika dalšími organizacemi (Pacific Climate Impacts Consortium, World Climate Research Program, Canadian Statistical Sciences Institute a Environment and Climate Change Canada).

Více informací

Konvekční x konvektivní (2016)

Vážení kolegové,
tak konečně jsme se dostali k nějakému rozumnému výsledku, který Vás potěší (viz níže). Bohužel to již nemůžeme použít u č. 1 letošních MZ, ale do dvojky dáme pro informaci buď s citací mailu od Ústavu pro jazyk český, nebo jako redakční sdělení a začneme používat adjektivum konvektivní. Jen budeme v nakladatelství a redakci trvat na tom, aby použití bylo jednotné v celém článku nebo publikaci.

Zdravím a přeji pěkný den.

Olga Šuvarinová, SIS ČHMÚ, 16. 2. 2016

Více informací

Prodloužení předpovědi modelu ALADIN na 72 hodin (2016)

Vážení uživatelé modelu ALADIN,

počínajíc dnešní (21. 1. 2016) 06 UTC produkcí byla předpověď modelu ALADIN/ČHMÚ prodloužena z 54 na 72 hodin. Prodloužení se týká běhů z 00, 06 a 12 UTC. Běh z 18 UTC zůstane počítaný na 54 hodin.

V první fázi se prodloužení týká produktů pro interní uživatele a veřejného webu (ALADIN mapy a meteogramy). Pokud se Vám ALADIN mapy na 72 hodin v prohlížeči nezobrazí, zkuste obnovit stránku (stlačením klávesy F5, případně Alt+F5).

Za operativní tým modelu ALADIN na ČHMÚ Ján Mašek (oficiální informace z ONPP ČHMÚ)

Meteorologické zajištění MEMORIAL AIR SHOW 2015 na letišti v Roudnici nad Labem 27. až 28. 6. 2015

Český hydrometeorologický ústav byl 21. 5. 2015 Řízením letového provozu ČR, s. p. na základě víceleté spolupráce požádán o zajištění meteorologické služby pro stanoviště Letištní a letové služby (Aerodrome Fixed Information Service – AFIS) během mediálně velmi sledované letecké přehlídky Memorial Air Show 2015 (MAS) na letišti v Roudnici nad Labem (LKRO) v termínu 27. až 28. 6. 2015. ŘLP ČR, s. p. totiž není organizací osvědčenou pro poskytování meteorologických služeb pro letectví, naproti tomu ČHMÚ je pověřeným poskytovatelem meteorologické služby v letové informační oblasti (FIR) Praha. ČHMÚ žádost akceptoval a realizoval prostřednictvím specialistů odboru letecké meteorologie, oddělení přístrojové techniky a kalibrační laboratoře ČHMÚ příslušné kroky k zajištění požadované služby v souladu s platnými předpisy.

Více informací

Sucho v České republice v roce 2015

Tato stručná aktuální informace o suchu v roce 2015 předchází jeho standardnímu hodnocení, které bude ČHMÚ připravovat. Ve druhém srpnovém týdnu vyvrcholil zájem médií o sucho na území České republiky, a v té souvislosti je vhodné si připomenout, jak dopadla následná plánovaná opatření v letech 2000, 2003 a 2012, tedy v letech, kdy bylo na celém území ČR. Zkušenosti nás vedou k poznatku, že vždy zákonitě přijdou srážky, negativní vláhová bilance se vyrovná a na sucho, včetně všech různých prohlášení, slibů a plánů, se zapomene. Věříme a doufáme, že v letošním roce by tomu tak být nemuselo díky usnesení vlády. ČHMÚ sucho jako vždy sleduje, vyhodnocuje a aktuální komplexní informace o současném stavu publikuje na svém portálu pod označením „Sucho“.

Více informací

Přínos meteorologických dat přenášených z dopravních letadel (2015)

Většina meteorologů by jistě souhlasila se sdělením, že se v leteckém provozu pořizují údaje o teplotě, směru a rychlosti větru, možná i další meteorologická data. Povětrnostní služby také spoléhají na využití takto získaných informací v procesu asimilace pro numerické předpovědní modely. V tomto bodě do nedávna přínos leteckých měření pro všeobecnou předpovědní službu končil, neboť nebylo v běžné praxi snadné využít data jiným způsobem. Se zavedením moderních zobrazovacích prostředků, v případě ČHMÚ systému Visual Weather, se prognostikům otevřel nový kanál s vysokým informačním potenciálem. Jediným omezením pro národní meteorologickou službu je počet leteckých společností, se kterými jsou uzavřeny příslušné dohody. V České republice máme v současné době k dispozici měření z letadel Lufthansy a Finnair.

Více informací

Deset let iniciativy GEO (2015)

GEO neboli Group On Earth Observation je celosvětová nezávislá iniciativa, které vznikla v roce 2004 s cílem vnést systém do roztříštěných zdrojů dat pozorování Země a sjednotit je.

Naléhavá potřeba koordinování zdrojů dat pozorování Země byla oficiálně vyslovena již na Světovém Summitu pro udržitelný rozvoj v Johannesburgu (JAR) v roce 2002 nebo na zasedání průmyslově vyspělých zemí G8 ve francouzském Evianu v roce 2003. V roce 2005 pak situace vyústila v rozhodnutí vlád několika států spolu s Evropskou komisí o vytvoření mezivládní skupiny s názvem Group on Earth Observations (GEO), a to na období deseti let (2005–2015), s cílem řídit rozhodovací procesy a přijímat opatření prostřednictvím koordinovaných, úplných a spolehlivých informací získaných z dat pozorování Země. Tato vize dala vzniknout myšlence o vytvoření tzv. Systému systémů pozorování Země neboli GEOSS (Global Earth Observation System of Systems).

Více informací

Meteorologický slovník na webu ČMeS (2015)

Začátkem února 2015 zveřejnila Terminologická Skupina ČMeS (dále jen TS) elektronickou verzi meteorologického slovníku (dále jen eMS) na webovských stránkách ČMeS a v březnu proběhl první upgrade slovníkových stránek. Uživatelé najdou slovník na linku http://slovnik.cmes.cz/, na který odkazuje úvodní stránka webu ČMeS (http://www.cmes.cz/cs) ve sloupci odkazů.

Slovník považujeme za otevřený produkt, který bude TS aktualizovat na základě vlastních poznatků i podnětů od uživatelů eMS. Komunikace s uživateli je v současnosti umožněna zasláním sdělení na emailovou adresu slovník@cmes.cz. Přes tuto adresu i přímo na adresy členů TS jsme již dostali  několik uživatelských návrhů na opravy a doplnění explikací. Je třeba říci, že vždy šlo o věcné a konstruktivní připomínky.

Více informací

EMS/ECAC 2014 v Praze (2014)

Ve dnech 6.–10. října 2014 se v konferenčním centru hotelu Clarion Congress v Praze-Vysočanech uskutečnilo 14. výroční setkání Evropské meteorologické společností (EMS) a 10. Evropská konference aplikované klimatologie (ECAC). Akce byla pořádána EMS ve spolupráci s agenturou Copernicus, které jako domácí partner sekundovala kongresová agentura C-In. Spolupořádajícími partnery, a tedy hostiteli akce, byly rovněž Česká meteorologická společnost (ČMeS), Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Univerzita Karlova v Praze. Hlavní téma akce bylo „Creating climate services through partnerships“, tedy „Tvorba klimatických služeb prostřednictvím partnerství“. Tato setkání slouží každoročně jako fórum pro podporu a propagaci vzájemné spolupráce a výměny zkušeností. Účastní se jich zástupci národních meteorologických a hydrologických služeb, privátních poskytovatelů služeb v daných oborech, zástupci akademické sféry i vzdělávacích institucí, mezinárodních organizací i mediální sféry.

Více informací

Facebook ČHMÚ Čistota ovzduší (2014)

Dne 25. června 2014 byl zveřejněn první příspěvek o čistotě ovzduší na Facebooku ČHMÚ

Vladimíra Volná, ústní sdělení 25.1.2017

9. setkání manažerů výzkumu Ozonu (2014)

Ve dnech 14. až 16. 5. 2014 se konal v ženevském sídle WMO v pořadí už 9. setkání manažerů výzkumu ozonu (Ozone Research Managers Meeting – ORMM).

Tato vědecká setkání se konají každé tři roky, vždy asi 6 měsíců před Konferencí stran (Conference of Parties – COP) Vídeňské konvence o ochraně ozonové vrstvy. Jejich cílem je posoudit dosažené výsledky v monitoringu a výzkumu ozonové vrstvy a doporučit COP priority pro další období.

Více informací

Na začátku prosince zasáhla Českou republiku poměrně výrazná epizoda mrznoucích srážek (2014)

Počasí ve střední Evropě v poslední dekádě listopadu 2014 výrazně ovlivňovala mohutná tlaková výše se středem nad evropskou částí Ruska, která blokovala postup tlakových níží z Atlantiku do střední Evropy. Tyto tlakové níže většinou postupovaly do oblasti Středomoří, kde zanikaly. Výjimku tvořila až poměrně hluboká níže (označovaná jménem Xandra), putující v závěru listopadu přes Pyrenejský poloostrov do centrálního Středomoří. Za této situace se v tomto období u nás vytvářelo výrazné inverzní teplotní zvrstvení vzduchu. Zatímco v přízemních vrstvách se kolem tlakové výše nad Ruskem do střední Evropy dostával chladnější vzduch od východu, středomořská níže přinášela do vyšších vrstev atmosféry mnohem teplejší a také vlhčí vzduch.

Více informací

60 let pozorování profesionální meteorologické stanice Lysá hora (2014)

Dne 6. října 2014 jsme si připomněli 60 let od začátku pozorování profesionální meteorologické stanice (MS) na Lysé hoře.

Během šedesátiletého provozu MS se výrazně změnilo i přístrojové vybavení. Klasické přístroje byly, především v posledních cca 20 letech, z velké části nahrazeny elektronickými automatickými čidly. Původní meteorologické klasické přístroje nyní slouží ke srovnávacím měřením a jako záloha pro případ poruchy automatického systému. Automatický měřicí systém je souhrnem řady přístrojů, z nichž k nejmodernějším patří např. ultrasonický snímač směru a rychlosti větru, laserový ceilometr, přesně měřící výšku spodní základny oblačnosti a množství oblačnosti v jednotlivých vrstvách, senzor počasí (PWD), měřící dohlednost a výskyt meteorologických jevů a váhový srážkoměr, umožňující kontinuální měření kapalných i pevných srážek.

Více informací

Nejnižší naměřená teplota vzduchu (2014)

Od 21. července 1983 máme ve světových tabulkách extrémních hodnot meteorologických prvků pro teplotu uvedenu hodnotu –89,2 °C (WMO, 2014). Tato teplota byla naměřena v Antarktidě na ruské (tehdy sovětské) výzkumné stanici Vostok.

Někdy se objevuje v literatuře i hodnota –89,4 °C (Krause, Flood 1997), která však vznikla  zaokrouhlováním při převodu původní hodnoty naměřené ve stupních Celsia na stupně Fahrenheita a zpět

Více informací

50 let Ústavu fyziky atmosféry (2014)

Ústav fyziky atmosféry vznikl 1. ledna 1964. Jeho založení předcházelo ustavení samostatného meteorologického pracoviště v Československé akademii věd. Z iniciativy prof. A. Gregora a prof. S. Brandejse vznikl v Geofyzikálním ústavu ČSAV tzv. meteorologický sektor, z něhož se vyvinulo samostatné pracoviště – Laboratoř meteorologie. Byla ustavena 1. ledna 1961 a zaměřila se na základní meteorologický a klimatologický výzkum.

Více informací

Pátá IPCC (2014)

Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) vydává v letech 2013 a 2014 svou již pátou hodnotící zprávu (tzv. AR5). Zpráva bude mít celkem čtyři části, které stovky autorů připravují, tisíce expertů připomínkují a zástupci států postupně schvalují stručná shrnutí, tzv. Summary for Policymakers.

Od 23. do 27. září 2013 byla ve švédském Stockholmu schválena první část páté hodnotící zprávy. Část, kterou lze považovat za nejdůležitější. Část, která je základem pro další zprávy. „The Physical Science Basis“ – souhrn fyzikálních vědeckých základů globální změny klimatu. Každé Shrnutí zprávy IPCC trpí nutnou generalizací, protože se jedná o shrnutí tzv. „Full reportu“, který má 1 922 stran bez příloh, do cca 20 stran. Jedná se o zkrácený text, ale opravdu o shrnutí jen toho nejdůležitějšího.

Více informací

Povodeň v České republice v červnu 2013

V červnu 2013, postihla převážnou část Čech další extrémní povodeň. Po předchozím silném nasycení povodí zapříčinily mimořádné srážky, kdy jejich 24hodinové úhrny dosáhly v některých oblastech hodnot 100 mm a místy až 130 mm a které byly na mnoha místech doprovázeny přívalovými dešti, téměř okamžitý a velmi prudký vzestup hladin s extrémními průtoky nejprve ve vodních tocích východních, středních a jižních Čech a postupně také severních Čech a částečně jižní Moravy. Povodeň způsobila ztrátu 15 lidských životů a značné povodňové škody, předběžně vyčíslené na 15,3 mld. Kč. Mimořádné srážky zavinily také desítky půdních sesuvů a další negativní jevy v postižených územích.

Více informací

Ukončení provozu meteorologické stanice a služebny na letišti Přerov (2013)

V souvislosti s dlouho avizovaným odchodem Armády České republiky z letiště Bochoř u Přerova došlo 30. září 2013 i k ukončení provozu letecké meteorologické stanice a služebny na tomto letišti.

Stanice byla založena roku 1953 a první historicky zaznamenané měření bylo provedeno v listopadu 1953 (od tohoto data existuje 60ti letá souvislá řada měření a pozorování meteorologických podmínek). Od roku 2003 byla meteorologická služba na letišti Přerov způsobilá poskytovat letecké meteorologické služby i civilnímu letectví. Certifikaci k této způsobilosti vystavil odbor vojenského letectví MO. Služebna i stanice vedle letištních výstrah a předpovědí zajišťovala sestavování meteorologických zpráv INTER, SYNOP a v rámci vojenského i civilního letectví zejména zpráv METAR a SPECI.

Více informací

Meteorologové a hydrologové Armády České republiky uspořádali mezinárodní konferenci (2013)

Dne 24. září 2013 se v Domě Armády ČR v Praze uskutečnilo slavnostní shromáždění a mezinárodní konference k významným výročím: 95. výročí vzniku Vojenské meteorologické služby, 60. výročí vzniku Hlavního leteckého povětrnostního ústředí a 60. výročí zahájení výuky meteorologie na Vojenské technické akademii v Brně.

Významné události se zúčastnili náměstkyně ministra obrany ČR paní Mgr. Lenka Melicharová-Ptáčková, náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel, 1. ZN generálního štábu Armády ČR generálmajor Ing. Miroslav Žižka, Prorektor Univerzity obrany Brno plk. gšt. Ing. Miloslav Bauer, Ph.D., ředitel VGHMÚř plk. gšt. Marek Vaněk. Mezi čestnými hosty nemohl chybět představitel civilní meteorologické a hydrologické služby, mající dlouhou společnou historii se službou vojenskou, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Václav Dvořák, Ph.D. Jednání byli přítomni také zahraniční partneři.

Více informací

Konference IMSC (2013)

Ve dnech 24. 6. až 28. 6. 2013 se v Korejské republicena ostrově Jeju konalo již 12. setkání klimatologů, meteorologů a statistiků na konferenci „The 12th International Meeting on Statistical Climatology“ (IMSC). Tyto akce jsou pořádány skupinou klimatologů a statistiků každé tři roky již od roku 1979 a jsou svou snahou dát prostor debatě mezi oběma vědeckými komunitami unikátní. Letošní konference byla organizována Národním ústavem pro meteorologický výzkum (the National Institute of Meteorological Research) Korejské republiky a Výborem IMSC (the IMSC Steering Committee). Příspěvky byly rozděleny do následujících 11 sekcí.

Více informací

CLIDATA FORUM – Třetí setkání uživatelů databázového systému CLIDATA (2013)

Ve dnech 13. až 17. května 2013 se v Praze konalo třetí setkání uživatelů CLIDATA, tzv. CLIDATA Forum. Klimatologická databázová aplikace CLIDATA je v Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) vyvíjena od roku 1997. Autorem úvodní myšlenky i autorem popisu prvních části této aplikace byl RNDr. Lubomír Coufal (1937–2007) společně s autorem této informace.

Hned od začátku byly práce na vývoji aplikace koordinovány tak, aby mohla být aplikace CLIDATA používána nejen v ČHMÚ, ale i v ostatních meteorologických službách ve světě. Uživatelské prostředí aplikace lze spouštět v různých jazycích (česky, anglicky, francouzsky a španělsky), přičemž administrátor má možnost přidat do aplikace další jazyk podporovaný operačním a databázovým systémem. Každá jednotlivá národní meteorologická služba si v aplikaci na začátku užívání definuje vlastní prostředí v souladu s klimatologickými zvyklostmi dané země (např. seznamy měřených a pozorovaných prvků, seznamy stanic a jejich popis, národní zvyklosti kontroly dat, výpočty charakteristik, apod.).

Více informací

25 let observatoře Košetice (2013)

V roce 2013 uplynulo 25 let od založení observatoře Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Košeticích (OBK). Observatoř byla oficiálně uvedena do provozu v červnu 1988 jako specializované pracoviště pro zabezpečení účasti tehdejšího Československa (a později České republiky) v mezinárodních programech monitoringu kvality přírodního prostředí (především ovzduší) v regionálním měřítku. Zjednodušeně lze říci, že se zde měří v relativně čisté lokalitě bez přímého vlivu blízkých zdrojů znečištění, aby bylo možno detekovat dlouhodobé trendy kvality ovzduší.

Více informací

Konference ovzduší 2013

Ve dnech 15. až 17. dubna tohoto roku se v Brně konala česko-slovenská konference Ovzduší 2013. Již po jedenácté se zde v příjemném prostředí hotelu Santon u Brněnské přehrady sešli čeští a slovenští odborníci věnující se různým aspektům znečištění, znečišťování a ochrany ovzduší. Konferenci pořádalo Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity v Brně spolu s ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav Praha a pobočka Brno) a firmou TOCOEN, s. r. o. Brno. Oficiálními sponzory konference byly firmy Českomoravský cement, a. s. – Heidelberg Cement Group a SIAD Czech, s. r. o. Předsedou přípravného organizačního výboru byl již tradičně Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc.

Více informací

2013 – Mezinárodní rok vodní spolupráce

Na konci roku 2010 Valné shromážděné OSN vyhlásilo rok 2013 Mezinárodním rokem Vodní spolupráce. Tomuto tématu budou věnovány i každoroční oslavy Světového dne vody připadajícího na 22. březen. Na úvodním ceremoniálu k začátku Mezinárodního roku vodní spolupráce v Paříži 11. února 2013 byl vyhlášen i slogan pro tento rok, který vzešel ze soutěže vice než 12 000 zaslaných návrhů a následného hlasování. Sloganem je „Water water everywhere, only if we share“. Ve volném českém překladu tedy: „Vody není nekonečně, užívejme ji společně“.

Více informací

Atlas fenologických poměrů Česka (2013)

Lenka Hájková, Vít Voženílek, Radim Tolasz. Praha: ČHMÚ, Olomouc: Univerzita Palackého, 320 stran. ISBN 978-80-86690-98-8 (ČHMÚ), ISBN 978-80-244-3005-8 (UP)

Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci vydal koncem roku 2012 publikaci Atlas fenologických poměrů Česka vytvořený realizačním týmem vedeným Lenkou Hájkovou, Vítem Voženílkem a Radimem Tolaszem. Na zpracování se podílelo celkem 12 autorů. Publikace má 311 stran na křídovém papíře velkého formátu.

Více informací

Mimořádný kongres SMO v Ženevě (2012)

Ve dnech 29. až 31. října 2012 se v Ženevě konal Mimořádný kongres Světové meteorologické organizace (dále jen „SMO“). Kongres je vrcholným orgánem organizace, schází se pravidelně jednou za čtyři roky a dle potřeby může být svoláno také mimořádné zasedání.

Tématem mimořádného kongresu byla příprava Celosvětového rámce pro klimatické služby (Global Framework for Climate Services – GFCS). Zlepšení a rozšíření klimatických služeb je nezbytné pro zvládnutí nebezpečných meteorologických, klimatických a hydrologických jevů, z nichž u některých se očekává, že dojde ke zvýšení jejich frekvence a/nebo intenzity.

Kongres schválil realizační plán GFCS, který klade důraz na zvýšení dostupnosti a kvality klimatologických služeb a informací ve všech zemích na globální, regionální i národní úrovni.

Více informací

Konference SIRWEC 2012 a silniční meteorologie v České republice

Pravidelná konference o silniční meteorologii, o technologii měření parametrů sjízdnosti vozovek, metodách zimní údržby nebo dispečerských systémech proběhla ve dnech 23. až 25. 5. v Helsinkách. Jedná se o fórum, na kterém se setkávají meteorologové, silničáři i komerční subjekty angažované v dané problematice. Před dvěma roky se konference konala v kanadském Quebecu a v roce 2008 v Praze. Počet účastníků byl v roce 2010 vzhledem k místu konání nižší než v předchozích letech, po návratu na evropský kontinent patří ovšem SIRWEC 2012 svou návštěvností, tematickou atraktivitou i organizačním zajištěním mezi nejúspěšnější. Českou republiku reprezentovali za ČHMÚ RNDr. M Škuthan a autor článku, za ÚFA ČR RNDr. P. Sedlák, CSc. a RNDr. V. Bližňák, Ph.D.

Více informací

Konference k 10. výročí povodně 2002 (2012)

Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost uspořádala ve dnech 14. a 15. 8. 2012 na Nové radnici Magistrátu hl. města Prahy odbornou konferenci k 10. výročí katastrofální povodně v srpnu 2002. Pořádání konference ke konkrétní povodni nebyl záměr zcela nový. I v minulosti využívali vodohospodáři výročí významných historických povodní k uspořádání obdobných akcí, aby zdůraznili závažnost ochrany před povodněmi, která v dlouhém období povodňového útlumu druhé poloviny 20. století postupně mizela z podvědomí veřejnosti i odpovědných orgánů. Tak se v září roku 1990 v Praze konala konference k 100. výročí 100leté povodně, která postihla Prahu v roce 1890. To byla až do roku 2002 největší zaznamenaná letní povodeň na Vltavě, způsobila v Praze značné škody a mezi jiným pobořila i dva oblouky Karlova mostu. O 5 let později, v březnu 1995, pak byla uspořádána další konference v Ústí nad Labem, tentokráte ke 150. výročí vůbec největší vyhodnocené povodně na Labi, která kulminovala v Děčíně 30. dubna 1845 a podle povodňových značek na děčínské skále nebyla překonána ani povodní v srpnu 2002.

Více informací

Výstava voda a vzduch kolem nás (2012)

ČHMÚ využil nabídky nevládní neziskové organizace Comenium, o. p. s. k uspořádání výstavy, která shrnujícím a vyváženým způsobem podala ve velice srozumitelné podobě přehled o vývoji a současné činnosti v oborech meteorologie a klimatologie, hydrologie a ochrany čistoty ovzduší, soustředěných v CHMÚ v integrované podobě. Pro širší veřejnost, která vnímá CHMÚ často pouze jako servisní organizaci pro předpověď počasí, bylo spektrum činnosti a rozsah poskytovaných služeb jistě značným překvapením.

Více informací

Ozonové symposium, Toronto a Mezinárodní den ochrany ozonové vrstvy – 2012

Ve dnech 27. 8. až 31. 8. 2012 se v Torontu v Kanadě konala mezinárodní konference „Quadrennial Ozone Symposium – 2012“ (QOS), kterou v pravidelných čtyřletých intervalech pořádá Mezinárodní ozonová komise (IO3C) Mezinárodní asociace pro meteorologii a atmosférické vědy (IAMAS).

Symposium je nejvýznamnějším celosvětovým setkáním odborníků zabývajících se monitoringem a studiem atmosférického ozonu a souvisejících procesů, které jeho změny v atmosféře a v životním prostředí ovlivňují. Letošní konference se účastnilo 310 odborníků z 31 zemí, kteří formou přednášek a posterů prezentovali celkem 317 příspěvků. Jejich seznam a abstrakty prezentací lze nalézt na <http:// www.cmos.ca/QOS2012/>. Podobně jako na minulých symposiích i to letošní bylo doprovázeno řadou odborných jednání specializovaných mezinárodních komisí, expertních skupin a projektových týmů. Některých se účastnili i delegáti ČHMÚ – viz. dále. Na organizaci symposia se na místní úrovni podílely Universita Toronto, Universita York, Kanadská meteorologická a oceánografická společnost a Kanadská meteorologická služba.

Více informací

Konference PHENOLOGY 2012

V americkém Milwaukee byla ve dnech 10. až 13. září 2012 Wisconsinskou univerzitou uspořádána druhá interdisciplinární konference USA věnovaná fenologii. Zúčastnilo se jí 144 expertů z oboru fenologie a příbuzných odborných disciplín. Kromě domácích Američanů a účastníků z nedaleké Kanady přijeli zástupci Argentiny, Austrálie, Brazílie, Číny, Indie, Jižní Afriky, Jižní Koreje, Mexika, z Evropy pak z Česka, Dánska, Irska, Itálie, Německa, Nizozemí, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska, Španělska, Švédska, Turecka a Velké Británie.

Více informací

Úloha ČHMÚ v projektu „AIR SILESIA“ (2012)

Oblast česko-polského příhraničí Slezska a Moravy patří z hlediska kvality ovzduší k nejproblematičtějším regionům České republiky i Evropy. Jedná se o oblast s vysokou hustotou obyvatelstva, s mnoha průmyslovými zdroji nacházejícími se v ostravsko-karvinské a katowické aglomeraci, velkým množstvím lokálních zdrojů vytápění a hustou dopravní sítí.  Na základě těchto podnětů vznikla přeshraniční spolupráce některých institucí v České republice i v Polsku v projektu „Air Silesia“ za podpory obou ministerstev životního prostředí a příslušných úřadů.

Více informací

Páté evropské sympozium o alergologii (2012)

V době od 3. do 7. září 2012 proběhlo v polském Krakově evropské sympozium o alergologii. Organizaci převzala z pověření Evropské aerobiologické společnosti na předcházejícím sympoziu na podzim 2008 ve finském Turku Jagellonská univerzita. Na organizaci se podíleli též polské společnosti botanická a alergologická, výzkumné středisko alergenů, aerobiologická síť, Ústav botaniky Polské akademie věd a Univerzita Rzeszow.

Více informací

BIOKLIMA 2012 – Bioklimatologie ekosystémů

Ve dnech 29. až 31. srpna 2012 se v Ústí nad Labem uskutečnila společná konference České a Slovenské bioklimatologické společnosti. Úvodní uvítací projevy přednesli děkan Přírodovědecké fakulty univerzity Jana Evangelisty Purkyně doc. Dr. Jaroslav Pavlík, CSc., ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Václav Dvořák, Ph.D. a předseda Slovenské bioklimatologické společnosti doc. RNDr. Bernard Šiška, Ph.D. Na plenárním zasedání, řízeném profesorem Jörgem Matschullatem z Technické univerzity v saském Freibergu, prezentovali své přednášky profesor António Lopes z univerzity v Lisabonu, profesor Radovan Pokorný z Mendelovy univerzity v Brně, dr. Helfried Scheifinger z rakouské meteorologické služby (ZAMG) ve Vídni a profesor Krzysztof Błażejczyk z univerzity ve Varšavě. Kromě četných českých a slovenských účastníků přijali účast také bioklimatologové z Litvy, Maďarska, Německa, Polska, Portugalska a Rakouska.

Více informací

Meteorologické zebezpečení letu horkovzdušných balonů (2012, pdf, 1,1 MB)

Balonové létání má svou historii. Jako první se o balonech zmiňuje již řecký historik a zeměpisec Strabón v díle Geografika. Na přelomu 13. a 14. století vypouštěli teplovzdušnébalony staří Číané. Mezi první průkopníky horkovzdušného létání patří bratři Joseph a Étienne Montgolfierové. Ti provedli první veřejný vzlet balonu naplněného horkým vzduchem ve městě Annonay (Francie) 4. června 1783. Balon dosáhl výšky 1 000m a po témě 10 minutách přistál. V Praze se první let uskutečnil v říjnu 1790. Balon tehdy přivezl Jean-Pierre Blanchard a spolu s hrabětem Jáchymem ze Šternberka odstartovali ze Stromovky. Toho můžeme považovat zaprvního českého vzduchoplavce, i když balon neřídil.

Více informací

Mapa roku 2012 pro Atlas fenologických poměrů Česka

Cenu Mapa roku 2012 Kartografické společnosti České republiky získal Atlas fenologických poměrů Česka vydaný společnými silami ČHMÚ a Univerzity Palackého. Slavnostní vyhlášení se konalo 16. května v rámci prestižního veletrhu Svět knihy 2013 v Literárním sále na pražském Výstavišti. V konkurenci 19 dalších publikací Atlas zvítězil v kategorii Atlasy, soubory a edice map. Diplom převzala hlavní autorka odborné části za ČHMÚ Ing. Lenka Hájková (vlevo). Blahopřejeme autorům a nezbývá než si přát, aby meteorologická (klimatologická, fenologická…) obec sbírala vavříny i v příštích letech.

Martin Novák, MZ 2013/3, ročník 66, str. 87

ČR převzala významné ocenění za práci v oblasti ochrany ozonové vrstvy (2012)

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa převzal 17. 9. 2012 z rukou zástupce Programu pro životní prostředí OSN plaketu, která oceňuje 25 let práce České republiky a její významnou roli v ochraně ozonové vrstvy a v Montrealském protokolu.

Před 25 lety byla podepsána mezinárodní smlouva, na jejímž základě se činí konkrétní opatření k zastavení poškozování ozonové vrstvy Země. Dne 16. 9.1981 byl sjednán Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu. Díky plnění závazků, stanovených v protokolu, se podařilo snížit spotřebu a výrobu látek poškozujících ozonovou vrstvu (freonů, halonů, metylbromidu, tetrachlormetanu) od roku 1987 o 98 %. Valné shromáždění OSN proto vyhlásilo 16. září Mezinárodním dnem ochrany ozonové vrstvy.

Více informací

Český teplotní rekord – Dobřichovice 20. 8. 2012

I když se v současné době věnuje různým rekordům zbytečně velká pozornost, je překonání hodnoty 40,2 °C, která byla dosud pokládána za nejvyšší teplotu naměřenou na standardní meteorologické stanici v České republice, událostí, které by měla být věnována naše pozornost. V pondělí 20. srpna 2012 v 15:20 SELČ byla na stanici Dobřichovice (14° 16’33‘‘ v. d., 49° 56‘00‘‘ s. š.) naměřena teplota vzduchu 40,4 °C. Tím byl překonán dosud uznávaný teplotní rekord pro Českou republiku z 27. července 1983 naměřený v Praze-Uhříněvsi ve Výzkumném ústavu živočišné výroby.

Luboš Němec, MZ 2012/5, ročník 65, str. 145–148

Ivan Hanl – osobnost českého letectví (2012)

Na 3. zasedání Podvýboru pro vědu výzkum, letectví a kosmonautiku, spadajícího pod Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které se konalo v Kongresovém centru Letiště Praha dne 5. dubna. 2012, tj. přesně v den 75. výročí zahájení provozu na letišti v Praze-Ruzyni, se uskutečnil slavnostní akt vyhlášení osobností čs. letectví a kosmonautiky za rok 2011. Jde o ocenění pro osobnosti a pracovní týmy českého letectví a kosmonautiky za celoživotní přínos nebo mimořádné výsledky v těchto odvětvích. v tajném hlasování byl za rok 2011 vybrán z 23 návrhů jeden pracovní tým a osm jednotlivců. Mezi nimi byl oceněn p. Ivan Hanl, a to za celoživotní působení v oblasti letecké meteorologie ve funkci vedoucího letecké meteorologické stanice na letišti Praha-Ruzyně, za předpisovou a certifikační činnost a za zavádění nových měřicích a monitorovacích systémů do letištního provozu.

Více informací

Teplotní rekordy (2012)

Kdo dál, kdo výš, kdo rychleji, to jsou závody. Nejvydařenější jsou ty, při nichž padají rekordy. Těch je více druhů: halové, osobní, národní, světové a jiné. Také jaro, léto, podzim a zima jsou vydařenější, když přinášejí rekordy. Nejoblíbenější jsou denní rekordy teploty vzduchu, které s radostí oznamují komerční televizní stanice, a veřejnoprávní televize nemůže zůstat pozadu. Zvláště letos v únoru byly svědomitě ohlašovány a zmiňovány i tehdy, když se nevyskytly, přestože se očekávaly. Škoda. (Kolik posluchačů ví, že tzv. rekordy se týkají jen jednotlivých konkrétních dní v roce?)

Více informací

Konference „Předpovězené katastrofy, současné katastrofy“ (2012)

Nárůst nepříznivých dopadů přírodních katastrof v posledních letech v celém světě je často dáván do souvislosti s dopady klimatické změny. Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) vydal nedávno zprávu pod názvem „Řízení rizik extrémních jevů a katastrof za účelem adaptace na klimatickou změnu (SREX)“. Pro hledání možností snížení dopadů narůstajících přírodních a jiných katastrof, a zejména strategií adaptací na klimatickou změnu v souvislosti a nárůstem katastrof, uspořádal Francouzský národní výbor pro omezování následků katastrof (AFPCN) společně s UNESCO dne 12. 12. 2011 v Paříži konferenci „Předpovězené katastrofy, současné katastrofy“.

Více informací

Modelování kvality ovzduší jako nástroj pro stanovení strategie k dosažení imisních limitů – dojmy a poznatky ze semináře EC4MACS (2012)

V březnu 2012 jsem se zúčastnil dvoudenního pracovního semináře EC4MACS zaměřeného na modelování kvality ovzduší.

Můj první zážitek z cesty se více nežli atmosférického rozptylu týkal depozice. V polovině cesty mezi Prahou a Paříží mi má spolucestující k mému velkému překvapení názorně předvedla, jak se může pomerančový džus z kelímku rozptýlit ve vzduchu a pak se v důsledku kombinace emisní rychlosti a působení gravitačních sil krásně usadit v mém klíně, aby pak úspěšně odolával všem pokusům o resuspenzi. Vystupujíc z letadla s polosuchými kalhotami jsem doufal, že se zbytek cesty bude ubírat lepším směrem a to se také naštěstí stalo.

Více informací

19. Mezinárodní kongres Bioklimatologie (2011)

Mezinárodní společnost biometeorologie koná každé 3 roky svůj kongres, na kterém hodnotí uplynulé období své činnosti a volí nové vedení. Po předcházejících kongresech v Sydney 1999, Kansas City 2002, Garmisch-Partenkirchenu 2005, Tokiu 2008 převzal štafetu novozélandský Auckland, který pozval členy společnosti a další zainteresované specialisty v oboru 4. až 8. prosince 2011 na svou Univerzitu. Kongresové zasedání rozhodlo, že svolá další kongres do Clevelandu (USA 2014) a poté předběžně do Sankt Peterburgu (Rusko 2017).

Více informací

GEO, GEOSS A GMES – spolupráce v komplexním pozorování Země (2011)

Na prvním summitu o pozorování Země (Earth Observation Summit, EOS-1), byla v červenci roku 2003 ve Washingtonu založena Skupina pro pozorování Země – GEO (Group on Earth Observations). Součástí této skupiny je dnes 89 států, Evropská komise a 61 mezivládních, mezinárodních a regionálních organizací. Nejnovějšími členy se v roce 2011 stal Tádžikistán a Kolumbia.

Hlavním úkolem Skupiny pro pozorování Země GEO je vytvoření jednotného globálního systému pro pozorování Země, tzv. Systém systémů pozorování Země – GEOSS (Global Earth Observation System of Systems), s cílem odstranění dosavadní roztříštěnosti a duplicit při pozorování Země.

Více informací

Sluneční hodiny na pobočce Ústí nad Labem, dekorace i zdroj poučení (2011)

V několika předchozích letech se uskutečnila na pobočce Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem oprava a zateplení fasády budovy. Na rozdíl od ostatních velkých objektů ústavu byla tato rekonstrukce hrazena z větší části z provozních prostředků pobočky, což umožnilo rozložit opravy do delšího období, a poskytlo tak pracovníkům pobočky dostatek času k pečlivému promyšlení barevného řešení stěn dvou nesourodých částí budovy, postavených v letech 1973 a 1991.

Při návrhu barevných vzorů omítky byla záměrně vypuštěna velká bezokenní stěna, shlížející do labského údolí směrem k jihu. Šedomodrý obdélník, jaký byl použit na ostatních stěnách, by byl fádní, použití loga ústavu, které je barevné se rovněž ukázalo jako nevhodné. A jižní orientace stěny? Ta napověděla správné řešení – svislé sluneční hodiny!

Více informací

Zapojení observatoře v Doksanech do projektů COST ES0804 A ES0903 (2011)

Evropská spolupráce ve vědeckém a technickém výzkumu (The European Cooperation in Scientific and Technical Research – COST) zajišťuje koordinaci výzkumu formou tzv. sladěných evropských akcí (ACTION). Observatoř ČHMÚ Doksany se účastní od 13. 7. 2010 akce COST ES0804 (Advancing the integrated monitoring of trace gas exchange between biosphere and atmosphere) a od 25. 3. 2011 akce COST ES0903 (Spectral sampling tools for vegetation Biophysical Parameters and Flux measurements in Europe). Martin Možný zastupuje Českou republiku v řídicím výboru (Management Committee) obou akcí.

Více informací

Twitter ČHMÚ Meteorologie (2011)

V červenci roku 2011 byl zahájen meteorologický informační servis na Twitteru

Radim Tolasz, ústní sdělení 25.1.2017

Facebook ČHMÚ Meteorologie (2011)

Dne 20. dubna 2011 byl zveřejněn první meteorologický příspěvek na Facebooku ČHMÚ

Radim Tolasz, ústní sdělení 25.1.2017

Druhý seminár pre učitelov v Starej Lesnej (2011)

Geofyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v spolupráci s Agentúrou na podporu výskumu a vývoja zorganizoval v rámci projektu „Meteorológia pre verejnosť“ v poradí druhý seminár pre učiteľov základných a stredných škôl „Meteorológia a klimatológia vo vyučovaní“. Seminára, ktorý sa konal v dňoch 4.–7. mája 2011 v kongresovom centre SAV Academia v Starej Lesnej, sa zúčastnilo 30 učiteľov z celého Slovenska.

Více informací

Vzpomínky na Lysou (2011)

Než se dostanu k Lysé hoře, tak bych asi měl vysvětlit, jak to s mým zájmem o meteorologii bylo od začátku. Pokusím se stručně. Kdysi dávno, když j sem byl ještě dítě školou povinné, dostal jsem od rodičů k narozeninám knížku „Příběhy z větrné hory“ od autora Petra Kettnera. Zřejmě vůbec netušili, co tímto dárkem způsobí a že jedna knížka ovlivní můj další život na hezkou řádku let. Knížka vypráví o prázdninách malého chlapce Vítka, které tráví na horské meteorologické a astronomické observatoři u svého strýce. Strýc je na observatoři zaměstnán a podrobně Vítkovi vysvětluje, co to vlastně meteorologie je a jaká je náplň práce meteorologů.

Více informací

Letecká meteorologie (2011)

Autor Petr Dvořák. Cheb: Svět Křídel 2010. 480 stran. ISBN 978-80-86808-85-7

Jak autor uvádí v předmluvě, kniha je určena všem pilotům, od profesionálních pilotů dopravních letadel až po rekreační sportovce. Je koncipována tak, aby se pečlivý čtenář na základě získaných znalostí bez problémů orientoval v problematice letecké meteorologie a byl schopen složit pilotní zkoušky podle evropských předpisů JAR-FCL-I (společné evropské předpisy), tj. zkoušku z meteorologie pro kvalifikaci ATPL (dopravní pilot). Nebudu vyjmenovávat jednotlivé kapitoly, pouze zmíním ty, které jsou pojaty velmi detailně a přinášejí zajímavé a nové postřehy z hlediska pilota.

Více informací

Atlas krajiny České republiky (2011)

Praha: Ministerstvo životního prostředí. Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., 2009. 332 stran. ISBN 978-80-85116-59-5. Náklad 5 000 výtisků.

Ve formátu 52 x 62cm vydaný desetikilogramový atlas ukazuje minulost, současnost a svým způsobem i budoucnost naší krajiny. Jde o dílo vskutku monumentální, na kterém se podílelo 357 vědců ze 133 institucí, včetně 12 odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Atlas obsahuje více než 1 300 vyobrazení, většina map je v měřítku 1 : 500 000, další v měřítku 1 : 300 000 (výřezy jsou ve velkém měřítku), grafy, ilustrativní fotografie. Pojmy s faktografickou návazností jsou odborně definovány – např. u mapy výskytu tropických dnů je uvedena definice výskytu. Kromě češtiny je průvodní text paralelně publikován i v angličtině.

Více informací

Vzducholodě a počasí v první světové válce (2011, pdf, 1,6 MB)

Snad mi čtenáři, kteří se zajímají o letectví, nebudou mít za zlé, že začnu konstatováním jim známé skutečnosti, že vzducholodě jsou letadla, přestože nemají křídla. Česká státní norma definuje vzducholoď jako motorové letadlo lehčí než vzduch schopné řízeného letu a Slovensky letecký slovník ji charakterizuje jako motorové letadlo lehčí než vzduch, které se od balonu odlišuje vyšší řiditelností, anebo jako letuschopné motorizované zařízení, jehož vztlak se vytváří úplně anebo alespoň částečně aerostaticky a je řiditelné. Vzducholodě jsou tedy aerostaty, které se udržují ve vzduchu archimedovskými silami, na rozdíl od motorových letounů, letadel těžších než vzduch neboli aerodynů, které létají díky aerodynamickému vztlaku, jenž při dopředném pohybu vytváří jejich nosné plochy, především křídla. Vzducholodě jsou letadla starší než letouny, a i když v současnosti mají malý význam a uplatnění, v historii letectví i meteorologie sehrály důležitou roli. Po několik desetiletí bylo na ně pohlíženo s velkými nadějemi.

Více informací

Nové pracoviště pro vzdělávání vojenských meteorologů v Prostějově (2011)

Často se nestává, aby bylo možné informovat o nově vzniklém pracovišti určeném pro odbornou přípravu nových nebo stávajících meteorologů, nicméně takové pracoviště s názvem oddělení odborné přípravy a výcviku (OdOPV) zahájilo dne 1. ledna 2011 v prostředí Armády České republiky (dále AČR) svoji působnost. Vzniklo z důvodu zabezpečení požadavků systematického vzdělávání příslušníků AČR v oblasti hydrometeorologického, ale i geografického zabezpečení a z potřeby přerozdělení a přenesení zodpovědnosti při výcviku personálu z provozních pracovišť hydrometeorologické služby AČR na nový systémový prvek.

Více informací

Budoucnost výuky meteorologie na vysokých školách (2011)

Ještě na počátku druhé poloviny 20. století bylo možno vysokoškolské vzdělání plně ztotožňovat se vzděláním společensky elitním, odpovídalo to příslušné etapě historického vývoje společnosti, podobně v dávnějších etapách tvořili vzdělanostní elitu např. ti, kdo prostě uměli číst a psát, v určitém pozdějším období ti, kdo měli gymnaziální maturitu atd. Ať se nám to líbí či nikoli, je dnes objektivním faktem na půdě celé západní civilizace, že vysokoškolské vzdělání se stalo natolik masovou záležitostí, že nutně jako celek muselo ztratit vzdělanostně elitní charakter. V přítomném čase je pak aktuální otázka, jaký sektor či část vysokoškolského vzdělání se jako elita nově vyprofiluje.

Více informací

Informace z mezinárodní konference „OZON, KLIMATICKÁ ZMĚNA A LESY“ v Průhonicích (2011)

Ve dnech 14. až 16. června 2011 se v příjemném prostředí vzdělávacího a konferenčního centra Akademie věd ČR Floret v Průhonicích u Prahy konala mezinárodní konference „Ozon, klimatická změna a lesy“. Účastnilo se jí celkem 90 lidí z 30 zemí třech kontinentů. Přítomni byli i nejpřednější světoví odborníci, kteří se problematice přízemního O3 v ovzduší a sledováním jeho dopadů na vegetaci dlouhodobě věnují. Potěšitelná je relativně vysoká účast z ČR, kdy byly zastoupeny všechny hlavní instituce, které se u nás přízemním ozonem v ovzduší a jeho vlivy zabývají.

Konference byla zaměřena na sumarizaci nejnovějších poznatků o přízemním ozonu a ochraně lesů před ozonem, na navržení nejlepších kritérií pro monitoring a modelování vlivu ozonu na lesní ekosystémy a vytvoření výhledu do budoucna pro výzkum a ochranu.

Více informací

Kurz AMF pro letecké meteorology (2011)

V týdnu od 4. 4. do 8. 4. 2011 se konal v Praze-Komořanech kurz letecké meteorologie „Aeronautical Meteorology for Forecasting“ určený pro provozní meteorology Odboru letecké meteorologie (OLM) poskytující leteckou meteorologickou službu pro civilní letectví.

Kurz byl uspořádán pro druhou polovinu leteckých meteorologů, kteří se nezúčastnili kurzu v roce 2010. Šest meteorologů bylo z centrální meteorologické služebny (MS) Praha, tři z regionální MS letiš tě Brno-Tuřany a jeden z regionální MS letiště Ostrava-Mošnov. Organizaci celého kurzu měl na starosti Mgr. Mario Kiriakov (zodpovědný pracovník rozvoje OLM), který tento kurz absolvoval v r. 2009 v sídle britské služby UK MET Office v Exeteru. Kurz byl veden lektorkami UK Met Office Karen Shorey a Jodie Ramsdale a to v souladu s požadavky na znalosti leteckých meteorologů obsažené v dokumentu WMO-No. 258, Supplement 1: Training and Qualification Requirements for Aeronautical Meteorological Personnel.

Více informací

Globální platforma pro snižování rizika katastrof (2011)

Ve dnech 8. až 13. 5. 2011 se v Ženevě konalo již třetí zasedání Globální platformy (GP) pro snižování rizika katastrof svolané Mezinárodní strategií pro snižování katastrof OSN (UNISDR). Zúčastnilo se jej přes 2 600 odborníků včetně zástupců 168 vlád, 65 nevládních organizací a 25 mezivládních organizací. Zasedání GP bylo ovlivněno nedávnou přírodní katastrofou spojenou s jadernou havárií v Japonsku. Katastrofa ve vyspělé zemi s obrovskými následky posílila naléhavou celosvětovou potřebu věnovat riziku katastrof větší pozornost než dosud, a to nejen v rozvojových, ale i ve vyspělých zemích.

Více informací

Předání certifikátu poskytovatele letecké meteorologické služby pro civilní letectví (2011)

Odbor letecké meteorologie (OLM) Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) získal v roce 2007 s platností od 7. 6. 2007 certifikát poskytovatele leteckých meteorologických služeb (METSP = MET Service Provider), v souladu s nařízením Evropského parlamentu a rady (ES) č. 550/2004, o poskytování letových navigačních služeb v jednotném evropském nebi a nařízení Komise (ES) č. 2096/2005, kterým se stanoví společné požadavky pro poskytování letových navigačních služeb, včetně meteorologických.

Více informací

Letečtí meteorologové (2011)

Letečtí meteorologové mají důvod k oslavám. Předně proto, že v tomto roce (2011) je tomu 100 roků, co vznikla první letecká meteorologická služba na světě. Stalo se tak v Německu na podnět zakladatele aerologie a tehdejšího ředitele Královské pruské aeronautické observatoře v Lindenbergu, Richarda Assmanna (1845–1918). V tomto roce uplynulo 90 let od založení československé letecké povětrnostní služby. Vznikla v roce 1921 jako součást Státního ústavu meteorologického v Praze. Před 60 lety, v roce 1951, se konal 1. kongres Světové meteorologické organizace a byla založena Komise pro leteckou meteorologii WMO (CAeM) jako jedna z 8 technických komisí. 

Více informací

Tři výročí meteorologické služby (2011)

Odvětví meteorologie, které přispívá k bezpečnosti, pravidelnosti, hospodárnosti, výkonu, komfortu a ekologií létání a ve vojenství i k bojovým úspěchům, si v tomto roce připomíná dvě významná jubilea mezinárodní a jedno československé.

1911 – před 100 lety byla v Německu založena první letecká meteorologická služba na světě. Podnětem k jejímu vzniku byl elaborát vedoucího Aeronautické observatoře v Lindenbergu, Richarda Assmanna (1845–1918), z roku 1910, který byl předložen císaři Vilému II. a příslušnému ministerstvu. Obsahoval návrh na zřízení sítě pilotovacích a bouřkových hlásných míst a výstražné služby, jež měla sloužit meteorologickému zabezpečování vzducholodní dopravy.

Více informací

Pracovní seminář UNEP-WMO Kvalita měření celkového ozonu pomocí Dobsonových spektrofotometrů, Hradec Králové (2011)

Systematická a dlouhodobá pozemní měření atmosférického ozonu jsou jedním z klíčových úkolů Vídeňské konvence na ochranu ozonové vrstvy, který je prováděn především Světovou meteorologickou organizací (SMO) v rámci programu Globálního sledování atmosféry (GAW). Výsledky těchto měření slouží mimo jiné i k objektivnímu hodnocení účinků Montrealského protokolu a jeho dodatků v oblasti omezení výroby a používání ozon ničících látek. Vysoká přesnost měření a kvalita dat používaných k vědeckým analýzám jsou proto nezbytnými požadavky na celý systém monitoringu ozonové vrstvy.

Více informací

Povodeň – leden 2011

Měření průtoku na Radotínském potoce 14. 1. 2011 těsně před soutokem s Berounkou plovákem se sondou ADCP. Zvláštností tohoto měření je využití vzdutí Berounky pro měření profilu na Radotínském potoce. Pokud by totiž ke vzdutí nedošlo, rychlost proudění vody v potoce by byla příliš velká, hloubka by byla moc malá, docházelo by k bystřinnému typu proudění, a měření touto metodou by nebylo možné. Během zvýšených průtoků je bystřinné proudění téměř v celé délce Radotínského potoka, tedy i u nedaleké automatické limnigrafické stanice ČHMÚ v Radotíně, kde se kontinuálně zaznamenávají vodní stavy.
Pomocí kontrolních měření průtoku při různých vodních stavech se sestavuje měrná křivka průtoku udávající závislost průtoku na vodním stavu. Toto měření proběhlo krátce po kulminaci, změřený průtok dosáhl 5,4 m3.s–1, což téměř představuje hodnotu 2leté vody.

Tomáš Fryč, Meteorologické zprávy, roč. 64, 2011/1