Ve čtvrtek 10. října 2024 se na vrcholu Lysé hory konalo setkání u příležitosti 70. výročí zahájení profesionálních meteorologických měření a pozorování na stanici Českého hydrometeorologického ústavu Lysá hora
Na jaře letošního roku jsme se domlouvali, zda toto výročí nějak „slavit“ nebo ne. Oslav při různých příležitostech už bylo v posledních letech na Lysé hoře relativně dost (100 let meteorologických měření v roce 1997, padesáté výročí profesionálních měření v roce 2004, 60 let stanice v roce 2014, 120 let meteorologických měření v roce 2017) a také nebyla zrovna dobrá konstalace a nálada ke „slavení“ z důvodu ohlášeného plánovaného masívního propouštění pozorovatelů profesionálních stanic Českého hydrometeorologického ústavu k 1. září 2024 z rozhodnutí ministra životního prostředí.
I přes tuto nepříznivou situaci, nebo právě proto, jsme se rozhodli, setkání uspořádat. Bylo spíše komorní.
Pozváni byli současní a bývali pozorovatelé meteorologické stanice na Lysé hoře, současné a bývalé vedení OPSS, ředitel pro meteorologii a klimatologii, zástupci pobočky ČHMÚ v Ostravě, zástupci horských meteorologických stanic na Lomnickém štítě a Chopku, zástupci vedení staniční sítě SHMÚ z Bratislavy, pracovníci vysílače Lysá hora Českých radiokomunikací, Horské služby a chaty Petra Bezruče.
Setkání začalo v dopoledních hodinách poradou pracovníků MS, poté pokračovalo diskusemi sporných případů kontroly dat „24/7“. Mezi 12 až 14 hodinou jsme se věnovali redaktorům regionálního ostravského studia České televize, kteří byli osloveni prostřednictvím Marka Slavíka. Nabídli jsme jim reportáž o práci pozorovatelů na Lysé hoře a významu stanice pro region a ČHMÚ. Vznikly zajímavé reportáže vysílané ve Studiu 6 a regionálním zpravodajství ČT. I štáb ČT ocenil příjemnou změnu v jejich práci, kdy téměř celý měsíc přinášeli zpravodajství z povodněmi zasažených regionů.
Od 13 hod. začali přicházet první účastníci, kteří buď přišli na vrchol po svých, nebo přijeli autem. Všichni přítomni se zpravidla dobře a dlouho znají, mnozí se dlouho neviděli a tak bylo těžké všechny účastníky odtrhnout z diskusí a prohlídky stanice. Protože se počasí okolo 15 hodiny umoudřilo (od rána byl vrchol v mraku, teplota vzduchu byla mezi 9 až 11 stupni Celsia a foukal silný vítr s nárazy až 25 m/s), tak jsme mohli udělat společnou fotku účastníků u meteorologické budky.
Po společném focení jsme se pozvolna přesunuli do suterénu Bezručovy chaty (Klub českých turistů), kde je výuková místnost (sál pro ca 50 lidí s plátnem a projektorem). Zde bylo pro účastníky setkání připraveno občerstvení.
Oficiální část setkání začala okolo 16 hodiny, kdy Milan Čermák, současný vedoucí meteorologické stanice, popovídal o nejvýznamnějších událostech na stanici za posledních sedmdesát let. Události byly vážné i humorné. Čerpal převážně z kroniky meteorologické stanice, která je zde vedena desítky let a bohatě doplněna fotografiemi. Celé povídání bylo na pozadí doplněno promítáním historických až současných fotografií ze života Lysé hory. Povídání bylo komentováno a doplněno bývalými pozorovateli na stanici, kteří mnohé zde uvedené události zažili na vlastní kůži.
Druhou prezentaci přednesl Pavel Lipina a ta byla věnována informacím o dosažených srážkových úhrnech během povodně v září 2024 v Jeseníkách, na Ostravsku a také v Beskydech. Zmíněn byl i nový český denní srážkový rekord, který byl změřen dne 14. září na Švýcárně (385,6 mm). K příspěvku byla bohatá diskuse vzhledem k mimořádnosti této povodně a také k jejímu skvělému zvládnutí, jak v meteorologických a hydrologických předpovědích, ale také v preventivních opatřeních před samotným začátkem příčinným srážek a povodně samotné, ale i v průběhu povodně samotné.
Prezentaci výrazně doplnil Petr Tušil, ředitel ostravské pobočky ČHMÚ, který se celý povodňový týden téměř nepřetržitě účastnil zasedání krizového štábu a povodňových komisí převážně Moravskoslezského kraje, ale také kraje Olomouckého a Zlínského. Referoval o průběhu jednání na těchto zasedáních, ale také o rozdílných přístupech v jednotlivých krajích.
„Oficiální“ program byl zakončen promítáním krátkého filmu o Lysé hoře a Kudlačeně (malebné místo na Horní Bečvě s tradicí meteorologických měření, základny turistiky a bydliště bývalého pozorovatele stanice Lysá hora Standy Ondrucha)
Ve vestibulu meteorologické stanice na Lysé hoře je unístěna výstavka historických a současných meteorologických přístrojů, kterou již minimálně 10 let buduje a shání přístroje Milan Čermák.
Vystavené meteorologické přístroje, meteorologickou záhrádku stanice s odborným výkladem k meteorologickým měřením a pozorováním od pozorovatelů stanice si můžete prohlédkut každoročně u příležitosti Světového meteorologického dne 21. března, nebo při organizovaných exkurzích
Setkání k 70. výročí zahájení profesionálních měření na Lysé hoře pořádal Český hydrometeorologickýc ústav ve spoluráci a za podpory České meteorologické společnosti.
V rámci příprav na setkání byl aktualizován informační panel Počasí a klima Lysé hory, který nahradil původní panel z roku 2016. Byly aktuálizovány průměrné a extrémní hodnoty jednotlivých meteorologických prvků a informace o činnsti meteorologické stanice. Panel je umístěn na plotu meteorologické stanice, který si mouhou návětěvníci vrcholu Lysé hory prohlédnou a přečíst. Panel obsahu je i QR kód, kterým si mohou návštěvnící obsah panelu našíst v mobilním telefonu. Obsah panelu je umístěn na stránce České meteorologické společnosti. Na příparavě panelu se graficky podílela Petra Tichá z oddělení OPIS ČHMÚ.
Panoramatické fotky z Lysé hory
Každý z nás viděl a obdivoval krásné fotografie Beskyd, nebo se setkal s panoramatickými výhledy z Lysé hory,
popř. jiných beskydských vrcholů. Tyto fotografie jsou dnes běžnou součástí reklamy, popularizace turistiky, či
jiných oborů. Jsou obsaženy ve většině publikacích o Beskydech, historii, či turistice.
Aby vznikly pěkné fotografie, je třeba výborného fotografa s citem pro záběr, potřebné fotografické vybavení, vel-
ké geografické znalosti, spoustu času věnovanému čekáním na ten správný záběr, dobrou fyzickou kondici, lásku
k horám a velké odhodlání. Nezbytným předpokladem jsou také vhodné meteorologické podmínky. Když se vše
sejde a podaří, pak mohou vzniknout opravdu nádherné snímky. Další práce nastává s jejich zpracování do podo-
by představy výsledné fotografie nebo zadání.
Mnoho z nás se o to bez valného výsledku pokouší celá léta. Je však několik fotografů, ať již profesionálních nebo
amatérských, kterým se to daří. Jedním z nich je Daniel Šták z Ostravy (*1976). Jeho krásné a naučné fotografie si
můžete nejen zakoupit, ale také mohly být součástí sborníku z konference Lysá hora – 120 let meteorologických měření a pozorování.


www.lysahora.cz
www.lysahora.cz je webová stránka nejvyššího vrcholu moravskoslezských Beskyd, Lysé hory. Tato stránka vznikla
za účasti všech subjektů působících na Lysé hoře a za velké pomoci Doménové koule.
Nabízí aktuality z Lysé hory, kalendář plánovaných akcí, aktuální počasí, webové kamery, ale také něco z historie,
sportu a Chráněné krajinné oblasti Beskydy
Informace z první “novodobé” horské meteorologické konference konané na Lysé hoře v Beskydech, Bezručově chatě, 14. – 15. června 2017 pod názvem
Lysá hora – 120 let meteorologických měření a pozorování
naleznete kliknutím na tlačíko níže. Na stránce této konference naleznete velké množství informací a fotografií z této konference. Ve sborníku příspěvků na konci webové stránky jsou rovněž k nalezení informace o historii meteorologické stanice, pozorovatelích, měřených meteorologických prvcích a o fungování stanice.
V polovině listopadu se každoročně koná setkání u kříže. Potkávají se zde všichni, kteří zde pracují, pracovali, nebo mají vrchol rádi.
Pietní místo na památku obětem Lysé hory
Za necelých posledních 30 let se na Lysé hoře, nebo v blízkém okolí konalo několik meteorologických konferencí. Níže jsou ke stažení a přečtení sborníky z těchto konferencí, kde se čtenář může dozvědět mnoho zajímavých informací k meteorologickým měřením a zpracováním dat, meteorologické stanici na Lysé hoře, popř. k dalším, zejména horským stanicím, Lysé hoře a Beskydům.
poslední aktualizace 16. listopadu 2024