Jeseníky jsou významným českým pohořím s vrcholy nad 1 400 m n. m., s hlubokými údolími, krásnou krajinou se zajímavými výhledy a spolu s masívem Králického Sněžníku a Rychlebskými horami tvoří kompaktní horské pásmo, turisticky velmi atraktivní. Tato oblast hraničící na západě a severu s Polskem má zajímavou historii, aktivní současnost a uvidíme, jaké budou další roky. Na stránce bychom rádi poodhalili historii meteorologických měření a nastínili minulé, současné i budoucí klima.

Jeseníky v tomto pojetí jsou pojmenováním pro pohoří nacházející se v severovýchodní části Česka. Ze severu hraničí s Polskem. Je velmi obtížné Jeseníky jednoznačně definovat. Zároveň však existuje mnoho kritérií, jak to udělat. Umíme jasně vymezit oblast Hrubého Jeseníku, velmi rozsáhlou oblast Nízkého Jeseníku, která sahá až k Olomouci a Ostravě, oblast Rychlebských hor a masív Králického Sněžníku. Nic z toho ovšem přesně nevystihuje oblast, kterou jsme chtěli v příspěvcích charakterizovat. V hrubých rysech jsme vycházeli při vymezení Jeseníků podle geomorfologických jednotek, ale ani v tomto případě by to nebylo jednoduché a jednoznačné.
Pro potřeby definování území byly zahrnuty jednotky: Travenská hornatina (4c-5b), Bělská pahorkatina (4c-6a), Sokolský hřbet (4c-5c), Hornolipovská hornatina (4c-5a), Hynčická hornatina (4c-6c), Rejvízská hornatina (4c-6b), Králický Sněžník (4c-4), Branenská vrchovina (4c-3d), Keprnická hornatina (4c-7a), Medvěďská hornatina (4c-7b), Brantická vrchovina (4c-8a), Pradědská hornatina (4c-7c), Šumperská kotlina (4c-3c), Bruntálská vrchovina (4c-8c), Hraběšická hornatina (4c-3b) a Slunečná vrchovina (4c-8d) (Bína, Demek 2012).
Abychom uzavřeli celou definovanou oblast, tak bylo definované území jemně upraveno v jižní a jihovýchodní části a přidána oblast Vidnavska a Javornicka v severní části, které je ovlivněno závětřím Rychlebských hor. Hranice definovaného území Jeseníků tvoří tmavá linie na přiložené mapě.
Rozloha definovaného území Jeseníků je přibližně 3 251 km2. Průměrná nadmořská výška je 613,1 m n. m. Nejvyšší bod Praděd (1 491 m n. m.) a nejnižší nadmořská výška 227 m n. m. I když vybrané území tvoří jen 4,1 % rozlohy Česka, z meteorologického a klimatologického hlediska je významným a zajímavým pohořím republiky.
Základní charakteristiky teploty vzduchu a úhrnu srážek byly připraveny i pro tradiční území Hrubého a Nízkého Jeseníku. Rozloha Hrubého Jeseníku je přibližně 530 km2, průměrná nadmořská výška je 887,6 m n. m., nejvyšší bod Praděd a nejnižší bod 440 m n. m. Rozloha Nízkého Jeseníku je přibližně 2 894 km2, průměrná nadmořská výška území je 482,5 m n. m., nejvyšší bod je vrchol Slunečné (802 m n. m.) a nejnižší bod 205 m n. m (Hrubý Jeseník 2024).
Pavel Lipina, Veronika Šustková, Miroslav Řepka a Radim Tolasz
Poslední aktualizace 5. listopadu 2024