Zdeněk Horký

narozen v roce 1938

KULATINY ZDEŇKA HORKÉHO, KARLA KRŠKY A MILANA LAPINA

Pardubice 8. března 1938, Brno 27. listopadu 1938 a Širkovce 14. května 1948. Tři místa a tři dny v kalendáři. Co mají společného? Je to zvláštní, ale meteorologii a klimatologii. V roce 1938 se v Pardubicích narodil Zdeněk Horký, v Brně Karel Krška a v roce 1948 v Širkovcích u Rimavské Soboty Milan Lapin.

Tři významné postavy „československé“ meteoro­logie a klimatologie, pro něž vždy byla a dodnes stále je práce koníčkem i posláním. Nebudu opakovat fakta, která již byla pub­likována u příležitosti Zdeňkových (Coufalová, Kyjovská 1998) a Karlových (Munzar 1998) šedesátin a nejnověji i Milanových sedmdesátin (Gera, Damborská 2018).

Karel Krška i Milan Lapin jsou autory desítek publikací, oba vždy byli a jsou mediálně aktivní, přednáší nejen na Uni­verzitách pro studenty, ale i na různých akcích určených pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Z vlastní zkušenosti však vím, že k publikování člověk potřebuje nejen odbornou erudici a jistý druh odvahy, ale i „redaktora“, který má hluboké jazyko­vé znalosti a veliké pochopení pro nás, někdy zarputilé a často roztržité autory. A takovým redaktorem dlouhá léta byl a nyní členem redakční rady je i třetí letošní jubilant, Zdeněk Horký.

Všem třem kolegům přeji další léta naplněná nejen odborný­mi aktivitami, ale i osobní pohodu a spokojenost.

Literatura

COUFALOVÁ, E., KYJOVSKÁ, L., 1998. Šedesátiny Zdeňka Horkého. Meteorologické zprávy, roč. 51, č. 2, s. 44, ISSN 0026­1173.

GERA, M., DAMBORSKÁ, I., 2018. Prof. RNDr. Milan Lapin, Ph.D. sedemdesiatročný. Meteorologický časopis, roč. 21, č. 1, s. 68-69, ISSN 1335-339X.

MUNZAR, J., 1998. Životní jubileum RNDr. Karla Kršky, CSc. Meteorologické zprávy, roč. 51, č. 5, s. 159-160, ISSN 0026­1173.

Radim Tolasz, MZ 2018/5, roč. 71, str. 154

ŠEDESÁTINY ZDEŇKA HORKÉHO

Dne 8. března 1998 oslavil své jubileum dlouholetý pracovník Českého hydrometeorologického ústavu, redaktor našeho časopisu, promovaný knihovník, Zdeněk Horký. Málokdo z četných gratulantů byl ochoten uvěřit, že je tomu již 60 let, co se náš jubilant narodil.

Pardubický rodák absolvoval střední školu v Přelouči a posléze vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština – knihovnictví. V roce 1964 začal pracovat jako civilní zaměstnanec vojenské správy v Ústředním domě armády ve Středisku vojenských knihoven. Pohnuté události konce 60. let a nedobrovolný odchod z armády ho přivedly na půdu našeho ústavu, kterému zůstal věrný až do dnešních dnů.

Ačkoliv se jeho jméno v tiráži dlouho nevyskytovalo, pracoval vždy jako technický a později odborný redaktor publikací vydávaných ČHMÚ. Byl také členem redakční rady Meteorologického slovníku, kde působil především jako jazykový poradce a provedl konečnou korekturu celé výkladové části slovníku. Úspěšně pracoval při přípravě a průběhu 6. zasedání Oblastního sdružení SMO pro Evropu (RA VI) na úseku tisku, stejně jako při dalších podobných akcích.

Po roce 1989 se jeho schopnosti a zkušenosti naplno rozvinuly při organizování tiskových konferencí ústavu a při styku s mediální sférou. O tom, že jeho přístup k redaktorské práci není pasivní, svědčí i rozsah a úroveň jeho vlastní publikační činnosti.

Po uvedeném výčtu pracovních aktivit by se mohlo zdát, že je Zdeněk suchým patronem. Jeho široký okruh zájmů a znalostí ale mluví o opaku. Je opravdovým znalcem literatury, divadla a filmu, zajímá se o historii a politiku, je dobrý diskutér, ale umí naslouchat i názorům druhých. Jeho smysl pro jemný humor ho řadí do okruhu lidí, kteří mají řadu neformálních přátel.

Do dalších roků života přejeme jubilantovi, příteli a váženému člověku pevné zdraví, osobní a rodinnou pohodu a hodně úspěchů v jeho další redaktorské práci.

Za spolupracovníky Eva Coufalová – Libuše Kyjovská, MZ 1998/2, ročník 51, str. 44