Ve dnech 5. a 6. února 1996 se v Praze konalo 4. zasedá­ní rady RC LACE (Regional Centre for Limited Area Mo­delling for Central Europe – Regionální centrum pro modelo­vání na omezené oblasti pro střední Evropu).

Zasedání se zúčastnili zástupci všech členských zemí RC LACE (Česká republika. Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Rakousko) a pozvaní pozorovatelé, což byli zástupci francouzské meteorologické služby (Météo-France) jako partnera RC LACE pro numerické modelování, a zástup­ci poradních výborů RC LACE (vědeckého, technického a finančního).

Jednání vedl současný prezident Rady, Ing. Štefan Škulec, CSc., ředitel Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislavě. V programu bylo projednání celkem šestnácti bodů.

Po poměrně obsáhlé diskuzi byla přijata změna statutu RC LACE tak, aby ustavení centra mělo právní platnost, i když účastnickými zeměmi nebyla dosud složena částka přesahují­cí 80 % plánovaného rozpočtu, jak požadovalo původní zně­ní statutu.

Dalším významným a široce diskutovaným problémem bylo podání návrhu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na umístění RC LACE v Praze; původně se předpo­kládalo, že RC LACE bude umístěno ve Vídni. Vzhledem k tomu, že ZAMG (Zentral Anstalt für Meteorologie und Geodynamik) nezískal finanční podporu rakouské vlády, aby mohl zajistit vybavení výpočetního centra dostatečně výkon­ným počítačem tak, jak se požaduje po hostující zemi, není umístění RC LACE ve Vídni reálné. Pro nejbližší období bylo dohodnuto, že pro účely RC LACE budou výpočty modelu ALADIN pro oblast vyhovující zemím střední Evropy prová­děny v Météo-France v Toulouse. Toto řešení však nemůže být definitivní.

ČHMÚ podal návrh na zřízení výpočetního centra v Praze (dostatečně výkonný počítač by byl sdílen s Akademií věd České republiky) a umístění pracoviště RC LACE v Praze-Komořanech. Tento návrh byl většinou členských zemí příz­nivě přijat s tím, že souhlas vlád lze získat teprve po oficiální nabídce ČHMÚ (resp. ČR). Bylo dohodnuto, že tato nabídka bude rozeslána členským zemím do dvou týdnů a odpověď na ni obdrží ČHMÚ do 19. března 1996.

V průběhu jednání byly dále projednány zprávy poradních výborů (vědeckého, technického a finančního).

Vědecká spolupráce bude probíhat na základě dlouhodo­bých dohod a nového grantu francouzské vlády pro podporu postgraduálního studia PhD. Další zasedání výboru pro vědu se bude konat v Budapešti 14. března 1996.

Zpráva technického poradního výboru nedala zcela jasné návrhy týkající se komunikací, archivačního centra a spojení Toulouse – centrum – členské státy právě vzhledem k výše zmíněným nejasnostem s umístěním centra. Météo-France podala návrh, aby další zasedání tohoto výboru probíhalo sou­běžně se zasedáním výboru pro vědu.

Ve zprávě finančního výboru byl uveden přehled příspěv­ků zaplacených k 31. 1.1996 členskými zeměmi. Celková dis­ponibilní šumaje 2 308 170,37 ATS. Příští zasedání výboru se uskuteční 29. března 1996 ve Vídni.

Vedoucím projektu (project manager) byl zvolen Miroslav Ondráš ze Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bra­tislavě. Bude hlavním placeným výkonným úředníkem RC LACE do té doby, než bude ustaven ředitel RC LACE.

Miroslav Ondráš byl požádán, aby z titulu své funkce uspořádal pracovní setkání o využití výsledků modelu ALADIN/LACE v předpovědní praxi koncem června v Bratislavě.

Slovinská služba nabídla uspořádání pracovního setkání o využití verze modelu ALADIN/LACE pro pracovní stanici koncem května v Lublani.

Helena Vondráčková, MZ 1996/2, ročník 49, str. 64