Ve dnech 14. až 16. března 2023 se u Zuberce v Západních Tatrách (v areálu UNIZA – univerzitním středisku Žilinské univerzity v Žilině) konal mezinárodní seminář XXVI. Stretnutie snehárov. Jedná se o již tradiční každoroční akci, kde se potkávají odborníci z řad hydrologů, meteorologů, akademických pracovníků nebo vysokoškolských studentů, ale i třeba členů Horské služby, většinou z České a Slovenské republiky, a kterou letos organizoval Ústav hydrológie Slovenskej akadémie vied, v. v. i. Vůbec první ročník těchto setkání se uskutečnil v už roce 1996 na chatě pod Ďumbierom, jako určitý prostředek pro rozšíření povědomí o dlouholetém výzkumu a měření charakteristik sněhové pokrývky, do té doby především v Nízkých Tatrách.

Přednášková a diskusní část semináře se odehrávala v univerzitním středisku Zuberec. Foto: J. Procházka.

Od tohoto roku se stalo obdobné setkávání odborníků zejména z Česka a Slovenska pravidlem. Sníh je důležitou součástí srážek a odtoku, v hydrologickém cyklu na Zemi má poměrně unikátní postavení. V mnohých oblastech světa je tající sníh nejdůležitějším zdrojem vody pro vodní cyklus a život člověka, ale i v našich podmínkách je významným faktorem tvorby klimatu a odtoku vody, ovlivňuje profesní i volnočasové aktivity člověka. Je tedy zřejmé, proč je sněhu soustavně věnována náležitá pozornost, a to nejen z pohledu hydrologie a klimatologie, ale napříč různými vědními obory a lidskými činnostmi.

I proto má každoroční setkávání a výměna poznatků v oblasti měření a hodnocení sněhových charakteristik širší význam a perspektivu.

Součástí akce Stretnutie snehárov jsou vždy odborné přednášky a tematické exkurze po monitorovaných a výzkumných lokalitách příslušné horské oblasti. V rámci terénní části semináře probíhá zpravidla společné měření parametrů sněhové pokrývky, návštěva meteorologických stanic nebo ukázka práce horské služby. Letos byly na programu mj. návštěva a měření sněhu spojené s výšlapem k meteorologickým stanicím Horské záchranné služby v oblasti Roháčů na vrchol Salatín a do Salatínské doliny, nebo do Roháčské doliny a k Roháčskému vodopádu v Zelené dolině. Kromě měření sněhu, ukázky provozu a údržby konkrétních meteorologických stanic, zde byla jako součást lavinové prevence testována i stabilita sněhové pokrývky prostřednictvím kopaných sněhových profilů.

Na semináři pak v odpoledních blocích zazněla celá řada zajímavých příspěvků od českých a slovenských kolegů. Referáty z oblasti Tater a středního Slovenska se věnovaly dlouhodobým výsledkům měření a tání sněhu na výzkumných plochách a povodích, modelování nebo lavinové prevenci a Meteoportálu v působnosti Horské záchranné služby. Kolegové z Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzity účastníky semináře seznámili s problematikou odhadu zimních srážek prostřednictvím měření na sněhoměrných stanicích, resp. s historií lavinové aktivity v Krkonoších. Zaměstnanci z hydrologických pracovišť Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přednášeli o zkušenostech s provozem automatických stanic pro měření sněhu a souběžných expedičních měřeních, v návaznosti na to pak i o využití těchto dat pro hydroprognózu. Ve spolupráci meteorologů ČHMÚ, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FZT JU), Ústavu pro hydrodynamiku (ÚH AVČR) a meteo-sumava.cz byly předneseny dva příspěvky, jeden byl o významu automatických stanic pro měření sněhu na Šumavě a druhý o změnách v poměru výšky nového sněhu a úhrnu srážek v chladnější části roku za období 1961 až 2020 v horských a podhorských oblastech Česka. Prezentované výsledky a hodnocení vyvolaly zájem a zajímavou diskusi, která často pokračovala i po skončení přednáškové části programu do pozdních večerních hodin.

Díky účasti na letošním semináři XXVI. Stretnutie snehárov tak bylo možno opět nabýt mnoho nových poznatků a podnětů pro další činnost a spolupráci v problematice monitoringu sněhu.

Zatímco letošní seminář se konal v Západních Tatrách, vloni to bylo v Krkonoších, tak se předpokládá, že příští ročník bude zorganizován opět na horách v Česku.

Jan Procházka, Veronika Šustková, Pavel Lipina, Meteorologické zprávy, roč. 76, 2023/2