Vladimír J. Novák
1883–1951
Za profesorem Dr V. J. Novákem.
V sobotu 6. ledna 1951 zemřel klidně po krátké nemoci ve věku 68 let ve Státní fakultní nemocnici v Praze profesor geografie Karlovy university PhDr Vladimír J. Novák. Zesnulý byl ředitelem slovanského oddělení geografického ústavu, předsedou Geografického komitétu při Čsl. národní radě badatelské, mimořádným členem Královské české společnosti nauk, členem České akademie věd a umění, Masarykovy akademie práce a mnoha dalších společností.
Hlavní práce zesnulého byly věnovány fysickému zeměpisu a geomorfologii, ale významné příspěvky přinesl i do klimatologie.
Otázkami této vědy se zabývaly již první práce prof. Dr V. J. Nováka, otištěné ve Sborníku České společnosti zeměvědné v roce 1907, „Poměr mezi srážkami a odtokem v řekách”, 26 stran, a v roce 1913 „Věčnosněžná čára a podnebí”, 24 stran. Pojem a pokusy stanovení fysiografické vlhkosti studoval sedmistránkový příspěvek v roce 1928 ve Sborníku čsl. společnosti zeměpisné a rozsáhlá 67stránková studie „O znacích bezodtokých oblastí a hranici sucha”, která vyšla v roce 1928 ve Spisech přírodovědecké fakulty Karlovy university. I v první české učebnici Fysického zeměpisu, kterou prof. Novák v roce 1913 vydal, věnoval velkou pozornost klimatickým jevům. Kniha vyšla y rozšířeném vydání v roce 1922 a 1925.
Velmi detailně se profesor V. J. Novák zabýval kolísáním podnebí a po předběžné studii O jednotnosti diluviální ledové doby (Sborník Čs. spol. zem., 1907) skvělým způsobem tuto látku zpracoval ve 191 stránkové monografii „Kolísáni .podnebí v dobách historických a geologických”, která vyšla v roce 1933 v oblíbené sbírce Kruh, vydávané Jednotou čs. matematiků a fysiků.
Pro své posluchače napsal prof. Dr V. J. Novák výstižná skripta z meteorologie a klimatologie, která brzy vyšla ve dvou vydáních a těšila se značné oblibě. V I. ročníku „Meteorologických zpráv” publikoval na str. 150. referát „Pozorováni z Lomnického štítu”.
Prof. Dr V. J. Novák od svého mládí až do posledních dnů stále velmi pečlivě sledoval nejnovější vědeckou literaturu a byl vždy na výši doby, jak svědčí jeho výstižné recense a referáty, zejména ve Sborníku čsl. zeměpisné společnosti; týkají se i meteorologické literatury.
Profesor Novák byl velmi oblíbeným profesorem i examinátorem. Byl činný nejen na fakultě přírodovědecké, nýbrž i na nově zřízené fakultě pedagogické, kde byl prvním ředitelem geografického ústavu, mimo to působil i na bývalé Vysoké škole obchodní.
Všichni, kteří profesora Nováka znali, měli ho rádi a budou na něho v budoucnu mnoho a vděčně vzpomínat.
Dr Ct. Votrubec, MZ 1950/5-6, ročník 4, str. 131