Štěpán Ulbrich
1929–2018
ZEMŘEL PhDr. ŠTĚPÁN ULBRICH
(10. 1. 1929–24. 5. 2018)
V 89 letech zemřel PhDr. Štěpán Ulbrich působící v Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) dvacet let ve funkci vedoucího oddělení vědeckotechnických informací a také jako vedoucí redaktor časopisu Meteorologické zprávy po dobu patnácti let (1969-1983).
Štěpán Ulbrich se narodil na východním Slovensku a byl vychován v láskyplném prostředí adoptivní rodiny v Bratislavě, kde studoval na reálném gymnáziu (1941-1945) s dokončením po válce v Praze.
I když si své soukromí pečlivě chránil, často se zmiňoval o nezpochybnitelném charakteru otce a jeho vlivu na svou výchovu. V roce 1957 absolvoval Filozofickou fakultu UK, obor knihovnictví, čeština. Přehled pracovní kariéry PhDr. Štěpána Ulbricha je stručný a svým způsobem příznačný pro dříve narozenou generaci: zaměstnanecké poměry bývaly dlouhodobé. Do roku 1962 pracoval v Ústřední zemědělské a lesnické knihovně jako vedoucí oddělení a posléze jako zástupce ředitele knihovny, v letech 1963-1983 v ČHMÚ a od roku 1984 až do důchodu ve Výzkumném ústavu potravinářském.
Oddělení vědeckotechnických informací, jehož vedoucím v ČHMÚ byl, sestávalo z odborné knihovny, dokumentace, edičního oddělení (neperiodické publikace, Meteorologické zprávy), kreslírny a tiskárny spojené s expedicí. Pro bytostného intelektuála bylo velmi obtížné a stresující řídit svou skladbou nesourodé pracoviště. Do náplně oddělení patřilo např. i psaní předloh (matric) odborných bulletinů Denní přehled počasí, Měsíční přehled počasí, Zemědělská meteorologická zpráva a také Věstník Ministerstva lesního a vodního hospodářství. Provozní zajišťování bulletinů dávalo „zabrat“, zejména, pokud se týkalo dodržování termínů vydání Věstníku MLVH. Z vlastní zkušenosti vím, jaké trápení jsme měli také s externím zajišťováním tisku neperiodických publikací včetně Meteorologických zpráv. Především zásluhou Štěpána Ulbricha získaly Meteorologické zprávy opět status pravidelně vycházejícího časopisu. Nejbližší spolupracovníci, členové redakční rady i autoři vždy oceňovali jeho profesionální přístup a korektní vystupování.
Základní faktografický význam mají jeho práce bibliografické. Dvousvazková Československá meteorologická bibliografie 1918 až 1968 (spoluautorka K. Kadulová), vydaná v roce 1970, zahrnuje na 787 stranách celkem 2 980 neanotovaných záznamů excerpovaných z knižních publikací i 208 časopisů domácí i zahraniční provenience. Druhou publikací, vydanou v roce 1979, je Bibliografie časopisu Meteorologické zprávy 1947-1977 (spoluautor Z. Horký).
Štěpán Ulbrich byl vzdělaný, citlivý a sociálně vnímavý, vždy ochotný pomáhat bližním v těžkých životních situacích. Měl rád přírodu a lidi. Nevím, zda se setkal s dílem alžbětinského básníka Johna Donna, ale odkazová sentence „Pokud je to možné, vycházej dobře se všemi lidmi, aniž by ses vzdal sám sebe“ přesně odpovídá jeho přesvědčení. Snad mohu na závěr parafrázovat, že v duchu svého oblíbeného rčení „Den jako korálek“ by si jistě přál, aby se z korálkových dnů radovalo co nejvíce lidí.
Zdeněk Horký, MZ 2018/4, roč. 71, str. 121
PODĚKOVÁNÍ PhDr. ŠTĚPÁNU ULBRICHOVI
Po patnácti letech ve funkci vedoucího redaktora odchází z redakce Meteorologických zpráv PhDr. Štěpán Ulbrich. Do Meteorologických zpráv přišel jako erudovaný pracovník se značnými publikačními zkušenostmi z úseku vědeckotechnických informací a ve své funkci plně osvědčil a prokázal vztah k odborné publikační práci. Po letech nepravidelného vydávání především jeho zásluhou získaly Meteorologické zprávy opět status pravidelně vycházejícího časopisu. Jeho nejbližší spolupracovníci, členové redakční rady i autorský kolektiv museli vždy ocenit profesionální přístup k plnění daných úkolů a korektní vystupování.
Základní faktografický význam pro meteorologii mají jeho práce bibliografické, zejména dvousvazkový soupis „Československá meteorologická bibliografie 1918—1968″ a „Bibliografie časopisu Meteorologické zprávy 1947—1977″.
Za dlouholetou činnost chceme dr. Ulbrichovi nejen upřímně poděkovat, ale popřát i další úspěchy v práci a spokojenost v osobním životě.
Redakční rada Meteorologických zpráv, MZ 1983/4, ročník 36, str. 128