Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) pokračuje ve vydávání hodnotících zpráv, které předkládá od roku 1990 jako shrnutí nejnovějších poznatků o změně klimatu a souvisejících tématech. Všechny texty jsou k dispozici ke stažení na webu IPCC pod společnou adresou www.ipcc.ch/reports/. Hodnotící zprávy byly postupně publikovány takto:

FAR First Assessment Report 1990

SAR Second Assessment Report 1995

TAR Third Assessment Report 2001

AR4 Fourth Assessment Report 2007

AR5 Fifth Assessment Report 2013–2014

Každá hodnotící zpráva měla vždy čtyři základní části, které se od TAR ustálily jako The Physical Science Basis, Impacts, Adaptation and Vulnerability, Mitigation a Synthesis, přičemž jsou jednotlivé části rozděleny do tří forem podle rozsahu na Hlavní zprávu, Technické shrnutí a Shrnutí pro tvůrce politik.

Tyto zprávy už dnes představují tisíce stran hutného textu doplněného o stovky obrázků, grafů, tabulek a tisíce odkazů do publikované literatury.

Šestý hodnotící cyklus a příprava AR6 (Sixth Assessment Report) byly zahájeny na 46. jednání IPCC v září 2017 v kanadském Montrealu schválením hrubého obsahu jednotlivých částí. Ve stejném čase bylo otevřeno výběrové řízení pro zájemce stát se autorem některé z částí AR6.

Do takového výběrového řízení se může přihlásit kdokoliv, stačí stručný životopis s důrazem na odbornou praxi, publikace a mezinárodní zkušenosti. Autorské týmy byly panelem schváleny na 47. jednání v březnu 2018 v Paříži. Původní předpoklad byl, že bude zpráva postupně publikována od podzimu 2020. Problémy spojené s přechodem všech jednání do online podoby kvůli epidemii SARS-CoV-2 (covid-19) způsobily zpoždění a první část zprávy AR6 (The Physical Science Basis) byla veřejnosti předložena až 9. srpna 2021.

V průběhu přípravy autoři připravili postupně tři verze, které bylo možné připomínkovat, celkem se museli autoři vypořádat se 78000 připomínkami. K takto připravené zprávě byl na závěr doplněn i krátký shrnující text (Shrnutí pro tvůrce politik), který vždy podléhá podrobnému schvalování na jednání IPCC. Toto 54. jednání IPCC rovněž probíhalo online, což byla pro všechny nová a hodně složitá zkušenost. Schvalování bývá vždy složité, ale v online režimu se zdálo být zcela nemožné. V IPCC se totiž nehlasuje, vždy se musí najít dohoda a text se formálně a stylisticky upravuje tak dlouho, až se shoda najde. Nakonec se to podařilo a publikace nové zprávy byla zahájena. Teprve po odsouhlasení krátkého Shrnutí pro tvůrce politik IPCC formálně odsouhlasí celý Report a zahájí práce na jeho tiskové a graficky definitivní webové verzi, což většinou zabere pár týdnů, v době covidu bohužel pár měsíců.

Stejným procesům podléhají i další části AR6, které navíc na první část i na sebe logicky navazují. 28. února 2022 byly zveřejněny části Impacts, Adaptation and Vulnerability, k nimž se postupně při přípravě sešlo 62000 připomínek. Schvalování Shrnutí pro tvůrce politik k této části probíhalo stejně jako u první části online od 14. do 27. února 2022 a do jednání tak zasáhl i začátek ruské agrese na Ukrajinu. IPCC se snaží nepodléhat politice, ale 24. února ráno to bylo hodně složité.

Ihned po zahájení se však o slovo přihlásila zástupkyně Ukrajiny v IPCC (Svetlana Krakowska) a požádala všechny delegáty o pokračování jednání bez ohledu na situaci. Po skončení jednání v bodě různé vystoupil i zástupce Ruska (Oleg Anisimov), který se za chování Ruska na Ukrajině omluvil, dalších jednání se za Rusko už Oleg neúčastní. A zatím poslední část, Mitigation, byla publikována 4. března 2022. Při přípravě této části autoři vypořádali více než 59000 připomínek.

K ukončení běžícího šestého hodnotícího cyklu IPCC ještě chybí zveřejnění čtvrté části (Synthesis), která bude schvalována na dalším jednání IPCC v březnu 2023. Celý šestý cyklus se tedy protáhl téměř o dva roky.

Všechny zprávy IPCC jsou širokým zdrojem informací pro všechny, kdo se zajímají, nebo musí reagovat na změnu klimatu. Délka přípravy jednotlivých zpráv vždy vyvolávala diskuse o „zastaralých“ informacích, které IPCC takto zveřejňuje. Klimatologie je však konzervativní věda, informace neztrácejí platnost z roku na rok. Velká nejistota je aktuálně spojena s vývojem energetiky, která je zodpovědná za velkou část emisí skleníkových plynů. Energetika však ovlivňuje další zdroje v průmyslu, domácnostech i zemědělství a energetická krize může změnit celkové hospodaření v krajině. Klimatické modely využívající emisní scénáře, jejichž součástí jsou i propady emisí v klimatickém systému, mohou v nejbližších letech dávat o dost horší výsledky. Pokud jsme dosud považovali výstupy IPCC za příliš konzervativní v reakci na postupy jejich vzniku, tak dnes můžeme aktuální výstupy z šestého cyklu považovat za příliš optimistické. Malou naději můžeme vidět v zájmu veřejnosti o místní zdroje energie, které nejsou tak významně závislé na geopolitické situaci, jako zdroje fosilní. Nejbližší roky ukážou, kam se bude energetika ubírat.

Radim Tolasz, Meteorologické zprávy, roč. 75, 2022/5