Rudolf Koubek

1916–2005

Zemřel Rudolf Koubek (13. 1. 1916 – 28. 12. 2005)

Ve věku nedožitých devadesáti let zemřel v jihočeské Volyni nejstarší český meteorolog RNDr. Rudolf Koubek. Patřil ke generaci meteorologů přicházejících do Státního ústavu meteorologického v prvních letech po 2. světové válce.

Po dokončení vysokoškolského studia v roce 1945 působil krátce jako asistent na Přírodovědecké fakultě UK, od roku 1947 byl zaměstnán na Ministerstvu dopravy v leteckém odboru.

V roce 1949 byl přeložen do Státního ústavu meteorologického, ve kterém působil až do odchodu do důchodu v roce 1979. Na pracovišti letecké meteorologie v Praze-Ruzyni deset let pracoval ve směnném provozu se specializací nejen na meteorologické zabezpečení letecké dopravy, ale též na vydávání všeobecných předpovědí počasí pro rozhlas a další uživatele.

Po rozdělení meteorologické služby na leteckou a synoptickou přešel definitivně na nové působiště v Praze-Komořanech, kde posléze vedl skupinu střednědobé a dlouhodobé předpovědi počasí.

Starší generaci zůstává v paměti jako protagonista televizního pořadu „Jaké bude počasí“. Pořad vysílala československá televize od února 1961 jednou týdně, od roku 1965 dvakrát týdně, od roku 1975 pak každodenně. Jedinými pomůckami obrýleného pana doktora Koubka byly ukazovátko a synoptická mapa, přesto si relace získávala stále větší pozornost. Samostatné meteorologické zpravodajství prezentované Rudolfem Koubkem i dalšími meteorology si vydobylo právo na existenci až do dnešní doby a stalo se jedním z nejsledovanějších pořadů.

RNDr. Rudolf Koubek moderoval pořad plných 18 let a jeho stopa v historii československé meteorologie zůstane zejména díky mnohaleté popularizaci oboru trvalá.

Zdeněk Horký, MZ 2006/1, ročník 59, str. 32

ŠEDESÁTINY DR. KOUBKA

Dne 13. ledna tohoto roku oslavil své šedesáté narozeniny dlouholetý pracovník Synoptické meteorologické služby RNDr. Rudolf Koubek, rodák z jižních Čech.

Po dokončení vysokoškolského studia v r. 1945 pracoval na přírodovědecké fakultě jako asistent profesora Šalamona a v r. 1947 přešel do leteckého odboru ministerstva dopravy, kde v rozsahu letecké povětrnostní služby vedl mezinárodní agendu a styk s ICAO.

V roce 1949 byl přeložen do Státního meteorologického ústavu (SMÚ) na pracoviště letiště — Ruzyně, kde sloužil v nepřetrži­tém směnném provozu, který zabezpečoval leteckou dopravu a současně i vydávám všech všeobecných předpovědí pro rozhlas a další uživatele. Jeho odborný zájem se v této době soustředil na studium bouřek (hlavně velkých srážek na území Prahy) a mlh. Po rozdělení meteorologické služby na leteckou a synoptickou přechází dr. Koubek od roku 1959 na nové působiště do Komořan; byl zařazen do předpovědního oddělení, kde později vzniká sku­pina středně a dlouhodobé předpovědi. V současné době pracuje jako vedoucí této skupiny.

I když dr. Koubek nepublikoval mnoho odborných článků, je přesto znám široké veřejnosti ze svého vystupování v televizi, kde již řadu let popularizuje naši synoptickou meteorologii. Jeho výklad je podáván srozumitelně zajímavou formou.

Šedesátka jej zastihla zdravého, svěžího a usměvavého a my všichni mu přejeme hodně tohoto životního elánu i do dalších let.

Antonín Papež, MZ 1976/3, ročník 29, str. 95-96

60 let meteorologů v televizích v Česku, aneb sv. Petra nahradili odborníci.

V příštím roce oslaví „televizní meteorologie“ kulaté výročí. V únoru roku 1961 odvysílal dr. Rudolf Koubek svou první relaci „Jaké bude počasí?“ Nejdřív ji vysílal jednou týdně sám, ale později přišel požadavek na častější vysílání zpráv o počasí, a tak „televizních meteorologů“ přibývalo. Rozšiřovalo se také postupně spektrum informací, které se v předpovědi objevovaly. Pro diváky bylo asi nejatraktivnější zobrazování družicových snímků oblačnosti koncem 70. let 20. století. Zásadní změnou pak vysílání prošlo 33 let po dr. Koubkovi: meteorologové se stali přímo členy týmu redakce zpravodajství. Počasí prošlo digitalizací a podklady začaly tvořit už jen počítačové obrazy. O počasí od té doby vznikla celá řada dalších pořadů a Česká televize ohlédnutí za nimi věnuje příští rok několik připomínek.

Za zmínku stojí i počáteční fáze vstupu předpovědí počasí na televizní obrazovky. Dnes už si ji pamatuje jen málokdo: obrázkové předpovědi se sv. Petrem. Na jejich pozadí předčítali ve zprávách předpověď počasí televizní hlasatelé. Obrázky do té doby připravoval malíř Josef Klika. Skoro denně nosil do československé televize obrázky s postavou sv. Petra k předpovědím počasí.  Občas se ale nedostavil, a tak redaktorům zpravodajské směny nezbylo než vyhledat v archivu starší obrázky a opatřit je novým textem.

zdroj: ČT a Taťána Míková