Róbert Intribus

1919–1998

ROBERT INTRIBUS SE DOŽÍVÁ SEDMDESÁTI LET

Přední československý bioklimatolog doc. RNDr. Robert Intribus, CSc. se v září 1989 dožívá významného životního jubilea. Jo to opětovná příležitost obhlédnout životní dílo jubilanta a přát hodně zdraví a pohody do dalších let.

Robert Intribus so narodil 29. září 1919 v Lietavskej Lúčke ve skromném dělnickém prostředí, kde vyrůstal se šesti sou­rozenci. Po zakončení univerzitních studií na Prírodovedeckej fakultě bratislavské Komenského univerzity doktorátem pří­rodních věd působil kratší čas v tehdejším Státním meteoro­logickém ústavu.

V roce 1954 přechází na Vysokú školu lesníekú a drevárskú do Zvolenu, kde se začíná na lesnické fakultě zabývat natrvalo užitou meteorologií. Jeho záběr z oboru bioklimatologie se prohlubuje, když poté v roce 1955 přechází do výzkumu — nejprve v rámci pracovišť SAV a pak v resortním Výzkumném ústavu lesného hospodárstva ve Zvolenu. Svoji specializaci utvrdil absolvováním externí vědecké aspirantury v oboru meteorologie a klimatologie (specializace bioklimatologie) na bratislavské univerzitě na katedře prof. Končeka (1961). V lesnickém výzkumu se stal vedoucím výzkumného oddělení lesnických meliorací VÚLH. Ke konci své aktivní výzkumné činnosti působil na výzkumné stanici VÚLH v Bratislavě-Štrkovei. Docent Intribus zakončil svou profesionální dráhu jako expert na univerzitě v Setifu (Alžírsko), kde připravoval nové pracovníky v užité meteo­rologii a uplatnil speciální zkušenosti při bioklimatologickém zabezpečování rozsáhlých zalesňovacích prací na okraji Sahury.

Jeho rozsáhlá odborná i veřejná činnost s důrazem na česko­slovenskou bioklimatologickou společnost byla popsána v člán­ku uveřejněném při příležitosti jeho šedesátin (Meteorol. Zpr., 32, 1979, č. 3).

Z obsáhlé publikační činnosti je nutné vyzdvihnout knihu Klíma v lesnom hospodárstvo (Bratislava, SVPL 1964), která může být označena za nejlepší pro lesníky a vysokoškolské studenty daného oboru z toho, co jsme v té době v Evropě měli; a to mezi jiným pro zdařilou syntézu fyzikálních a bio­logických aspektů, která se nedařila odborníkům s čistě fyzi­kálními přístupy k aplikacím meteorologie. Tato knížka ne­ztratila svůj význam ani dnes. Doc. Intribus byl též aktivním členem Slovníkové komise čs. bioklimatologické společnosti a má svůj podíl na Bioklimatologickém slovníku termino­logickém a explikativním (Academia 1980).

Robert Intribus se nezabýval jen vědou v klínu přírody a ve své pracovně. Přednášel i po přechodu do výzkumu na lesnické fakultě zvolenské VŠLD, kde byl v roce 1965 jmenován docentem pro lesnickou meteorologii a klimatologii. Působil léta též jako externí vysokoškolský učitel na Vysoké škole dopravní v Žilině. O jeho pedagogické činnosti na univerzitě v alžírském Setifu byla již zmínka.

Ke konci podtrhuji jeho vždy plné porozumění pro spolu­práci mezi českou a slovenskou bioklimatologickou obcí: cílevědomě, soustavně a pilně se o ni přičiňuje.

Seriózní vědecká práce, obětavá a obecné blaho sledující snaha na poli vědecko-organizačním, takt spojený s přímostí v jednání — to vše dohromady s dobrým vztahem k lidem vedlo k tomu, že doc. Intribus je v naší bioklimatologické obci oblíben a vážen.

Na slunný podzim, Roberte!

Vladimír Krečmer, MZ 1989/4, ročník 42, str. 128

K 60 ROČNÉMU JUBILEU ROBERTA INTRIBUSA

Dňa 29. septombra 1979 sa dožívá šesťdesiati rokov význač­ný československý bioklimatológ RNDr. Robert Intribus, CSc, vedúci vědecký pracovník Výskumného ústavu lesného hospo­dárstva (VÚLH) vo Zvolené. Narodil sa v Lietavskej Lúčke. Vysokoškolské vzdelanie ukončil na přírodovědecké) fakultě Komenského univerzity v Bratislavě obhajobou dizertačnej práce ,,Hmly na Slovensku” r. 1950, hodnost CSc. získal obha­jobou práce „Výskům bioklimatických a mikroklimatických javov na lesných, pastevných a poínohospodárskych plochách” na tej istej fakultě r. 1961 a habilitačnú prácu „Mikroklimatický vý­skům netěsných pod na Slovensku” obhájil na lesníckej fakultě Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvoleno r. 1964.

Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa zameral predovšetkým na bioklimatologické problémy, pri ktorých si všímal vztahy medzi mikroklímou, mezoklímou a makroklímou a rastlinnými spoločenstvami. Len čast práč je věnovaná sy­noptickej a leteckej meteorologii, metodologii, terminologii a iným otázkám. Celkom jubilant publikoval vyše 100 vědec­kých, odborných a populárnych prác, z toho 5 knižných, ktoré sú podložené dlhodobým stacionárnym i ambulantným výskumom a sú v lesníckej, ale aj všeobecnej bioklimatologii, cen­ným prínosom.

V prvom okruhu otázok objasnil vztahy medzi intenzitou pastvy, ochranným účinkom vegetácie, intenzitou mikrokli­matických zmien a intenzitou zrážkovej erózie v rozličných geografických podmienkach. Dokázal, že vznik spustných ploch je spojený so změnou mikroklímy (1962) a navrhol me­tody, ako tieto plochy úpravou mikroklímy meliorovať a za­lesnit. Tým přispěl k delimitácii pódneho fondu, jeho ochraně a lepšiemu využitiu, a to v najextrémnejších stanovištných podmienkach. Spracoval bioklimatologickú charakteristiku erodovaných skalnatých, štrkovitýeh, piesčitých ploch, dalej pastevných, lúčnych a polných porastov, ako aj lesných porastov, lesných porastov s rozličnou strukturou a vekom (1958, 1962, 1973 a, 1973 b). Cenné sú aj práce o mikroklimatickom Vplyve břehových porastov na prilahlé územie, ktoré slúžia na hodnotenie pobrožnej vegetácie v krajině a optimalizáciu ich funkcií (1962).

V druhom okruhu otázok sa zameral na objasnenie vzťahov medzi mikroklímou lesa, hyloklímou a jeho produkciou, stabi­litou, vodným režimom a inými javmi. Zhodnotil vplyv sekulárnyoh klimatických zmien na mikroklímu jedlových po­rastov a ústup jedle, odolnost porastov voči vetrom, vplyv výchovných zásahov na mikroklímu a vodný režim pódy a produkciu bukových porastov (1966), vplyv druhovej Struk­tury lesných porastov na intercepciu zrážok, vodný režim pódy, tepelný a vlhkostný režim fylosféry lesných ekosystémov (1977). Tieto podklady slúžili pre posúdenie klimatickej funkcie lesa, rajonizáciu lesov, spresnenie typologickej klasifikácie a nakoniec pre vypracovanie směrnic na obhospodaro-vanie lesov na báze integrovaného lesného hospodárstva.

V treťom okruhu otázok získal a spracoval rozsiahly mate­riál o mikroklíme spoločenstiev v oblasti hornej hranice lesa, v alpínskom, subalpínskom a lesnom pásme Vysokých Tatier (1965, 1968). Objasnil mikroklimatické a mezoklimatické zá­konitosti rozšírenia lesa a vypracoval podklady pře rekon-štrukciu hornej hranice lesa zalesňováním, budováním protilavínových zábran, uplatněním podoochranných a iných opa­tření. Súčasne zhodnotil aj význam horskej klímy z rekreologického hladiska, ktoré má při využívaní hór prvořadý vý­znam.

Osobitnú skupinu tvoria práce, ktoré sa zaoberajú regionálnou klimatológiou. Práce boli spracované budto ako súčasť bioklimatického výskumu alebo samostatné pře rozličné územno plánovacie a iné účely.

Nakoniec R. Intribus rozpracoval otázky vzniku a výskytu hmiel na Slovensku i v celej ČSSR, otázky leteckej meteorolo­gie a klimatologie (1969), dalej rozpracoval metody mikrokli­matického výskumu v nízkých porastoch, stacionárneho komparatívneho výskumu bioklímy v lesných spoločenstváeh, metodou vyčíslovania termografických pások s využitím Simpsonovho pravidla pre numerickú integráciu, metody komplexného hodnotenia zrážkového režimu lesných porastov a i. Súhrnne spracoval poznatky z lesníckej klimatologie a me­teorológie vo dvoch učebných textoch (1956, 1962) a jednej monografii (1964). Nové poznatky predniesol na dvoch medzi­národných kongresoch (Anglicko, USA) a početných medzi­národných, celoštátnych konferenciách, sympóziách a iných podujatiach a využil ich tiež v medzinárodnej spolupráci.

Pri hodnotení diela Roberta Intribusa třeba vyzdvihnúť aj jeho aktívnu účast (vo funkcii náčelníka staničnej siete HMU), při organizovaní výchovy na vysokých školách, les­nického výskumu na VÚLH vo Zvolené, ako aj jeho účast v medzinárodných vědeckých spoločnostiach, napr. Interna­tional Society of Biometeorology, v Od. bioklimatologickej spoločnosti ČSAV (v nej je od jej založenia podpredsedom), Slovenskej bioklimatickej spoločnosti SAV (v nej je predsedom), v ČSAZ (podpredseda Ústrednej komisie pře životné prostredie), v lesnických spoločnostiach, Socialistickej akadémii (predsedom okresnej organizácie vo Zvolené) a i. Ako interný i ako externý pracovník i ako školitel sa podielal na výchove vysokoškolského studentstva a vědeckých ašpirantov na školách vo Zvolené, Žilině a Nitře i VÚLH vo Zvoleně.

Jeho zásluhy boli oceněné štátnym vyznamenáním Za vynikajúcu prácu, rezortným a dalšími vyznamenaniami.

Do dalších rokov želáme jubilantovi ešte mnoho tvořivých sil a úspěchy.

Dušan Zachar, MZ 1979/3, ročník 32, str. 93

 [1] Základy lesníckej meteorológie a klimatologie. Bratislava, SPN 1956, 312 s.

[2] Mikroklimatické merania v Slovenskom krase. In: Vodná erózia na Slovensku. Bratislava SAV, 1958, s. 193—298.

[3] Die mikroklimatische Messungen auf Oedlandflachen. International Journal of Biometeorology and Bioklimatology. 1962, s. 562—578.

[4] Vplyv brehovej vegetácie na mikroklímu pódy a přilahlej atmosféry. In: Zb. ved. prác VŠLD Zvolen, 2, SVPL Bratislava, 1962, s. 76—89.

[5] Lesnická meteorológia a klimatológia. Bratislava, SVPL 1962, 250 s.

[6] Klíma v lesnom hospodárstve. Bratislava, SVPL 1964. 180 s.

[7] Mikroklimatic conditions if forest stands of the High Tatra. Communicationes Instituti Forestalis Čechosloveniae 4, 1965, s. 32—46.

[8] Mikroklimatické poměry bukových porastov s úrovňovou a podúrovňovou prebierkou. Ved. práce VÚLH Zvolen 7, VSPL Bratislava, 1966, s. 117—143.

[9] Die bioklimatischen Verhältnisse der Nord. und Südhange in der Zone der oberen Waldgrenze. Acta Inst. Forestalis Zvolenensis, 1, 1968, s. 37—64.

[10] Letecká meteorológia, Bratislava, Alfa 1969. 194 s.

[11] Temperatur- und Feuchtverháltnisse auf Sandböden und in der bodennahen Luftschicht der Záhorie — Ebene im Zusammenhang mit derer Aufforstung. Acta Inst. Forest. Zvol., 4, 1973a, s. 63—87.

[12] Porovnanie teplotných extrémov v nížinných a vysoko­horských oblastiach Slovenska z hradiska zalesňovania. In: Problémy modernej klimatologie. Bratislava, SAV 1973 b, s. 291—306.

[13] Klima rastlinných spoločenstiev. In: Klíma Tatier. Brati­slava, SAV 1974, s. 689—698.

[14] Bilancia zrážok v lesnom bióme Carpineto-Quercetum. Lesn. štúdie 28, Bratislava, Příroda 1977, 63 s.

Podplukovník Doc. RNDr. Róbert Intribus, CSc. se narodil dne 29. září 1919 v Lietavske Lúčke, okr. Žilina. V předválečné Československé armádě působil ve funkcích Radiotelegrafista a Gonista u Leteckého pluku 3 Generála-letce Milana Rastislava Štefánika na letišti v Piešťanech.

V době od června 1942 do října 1943 byl nasazen v bojové polní skupině vzdušných zbraní (tvořenou stíhací letkou 12 a pozorovacími letkami 1, 2 a 3), která v rámci slovenské Zajišťovací divize vedla na Ukrajině boj proti partyzánům.

Po návratu z bojového nasazení ještě krátce působil u zabezpečovacích jednotek a od května roku 1944 potom jako personální důstojník v rámci tehdejšího Veliteľstva vzdušných zbraní v Trenčíně a následně Ministerstva národnej obrany v Bratislavě.
Bojů Slovenského národního povstání se od počátku jeho vzniku nezúčastnil. Jako personální důstojník MNO později zachránil před odvlečením do Německa několik armádních důstojníků – účastníků SNP, když administrativně zabezpečil jejich urychlené propuštění do zálohy.
V lednu roku 1945 zorganizoval nelegální, tzv. „balíkovou akci“ pro zajatce ze Slovenského národního povstání internované v Německu. Do ilegálního odbojového hnutí se zapojil v období od 7. března do 1. května 1945, kdy zběhl z armády a působil u partyzánského odřadu majora Popova v pohoří Malá Fatra.
Po skončení války nejprve působil jako Pobočník velitele spojovacího učiliště v Novém Městě nad Váhom a od 1. října 1946 potom jako Přednosta spojovacího oddělení 4. letecké divize v Trenčíně. V období od 17. března 1947 do 12. července 1947 absolvoval „Kurz velitelů a správců povětrnostních stanic“ při Škole povětrnostní služby v Praze a zároveň v létě téhož roku zahájil externí studium oboru meteorologie na Přírodovědecké fakultě University Komenského v Bratislavě, které zakončil obhajobou dizertační práce s názvem ,,Hmly na Slovensku“ v roce 1950 a získal tak doktorát přírodních věd.
V letech 1947 až 1952 vykonával funkci velitele Povětrnostní ústředny III dislokované nejprve od 1. října 1947 v Bratislavě-Dvorníku a později od 1. května 1950 ve Zvolenu-Hájníkách. Zároveň v letech 1947 až 1950 vykonával funkci Zástupce MNO při Státním meteorologickém ústavu v Bratislavě.
Po zrušení všech tehdejších vojenských povětrnostních ústředen koncem roku 1952 odešel do zálohy a začal působit na Vysoké škole lesnické a dřevařské ve Zvolenu, kde přednášel předměty bioklimatologie a lesnická klimatologie.
Vědeckou hodnost CSc. získal obha­jobou práce „Výskům bioklimatických a mikroklimatických javov na lesných, pastevných a polnohospodárskych plochách“ na Přírodovědecké fakultě University Komenského v Bratislavě v roce 1961 a v roce 1964 obhájil na lesnické fakultě Vysoké školy lesnické a dřevařské ve Zvoleně habilitační práci na téma „Mikroklimatický vý­skum netěsných pôd na Slovensku“.
Jako vědecký pracovník působil v létech 1959 až 1981 ve Výzkumném ústavu lesnickém ve Zvoleně a rovněž externě vyučoval problematiku letecké meteorologie na Vysoké škole dopravní v Žilině.
Od poloviny 60. let se, jako externí pedagog při Vojenské katedře Vysoké škole lesnické a dřevařské ve Zvolenu a rovněž v první polovině 70. let při Vojenské katedře Vysoké školy dopravní v Žilině, zásadním způsobem podílel na odborné přípravě příslušníků vojenské povětrnostní služby, důstojníků v záloze – absolventů VKVŠ.
Publikoval desítky odborných prací a na závěr své aktivní odborné činnosti působil v letech 1981 až 1984 na vysoké škole v alžírském Setifu jako expert v oboru lesnické klimatologie. Jeho zásluhy byly oceněné státním vyznamenáním Za vynikající práci, rezortními a dalšími vyznamenáními.
Podplukovník v. v. Doc. RNDr. Róbert Intribus zemřel v Bratislavě v roce 1998.

https://vojzesl.cz/galerie_osob.php?a=intribus_robert