Systematická a dlouhodobá pozemní měření atmosférického ozonu jsou jedním z klíčových úkolů Vídeňské konvence na ochranu ozonové vrstvy, který je prováděn především Světovou meteorologickou organizací (SMO) v rámci programu Globálního sledování atmosféry (GAW). Výsledky těchto měření slouží mimo jiné i k objektivnímu hodnocení účinků Montrealského protokolu a jeho dodatků v oblasti omezení výroby a používání ozon ničících látek. Vysoká přesnost měření a kvalita dat používaných k vědeckým analýzám jsou proto nezbytnými požadavky na celý systém monitoringu ozonové vrstvy.
Analýzy datových řad prezentované Vědeckým poradním výborem SMO pro ozon (SAG-O3) ukázaly, že je třeba provést komplexní inventarizaci historických měření a poskytnout jednotlivým stanicím asistenci při hodnocení jejich kvality a případném přepočítání. To se týká především měření prováděných Dobsonovými spektrofotometry v období před zavedením družicových měření a měření celkového ozonu ze stanic umístěných v rozvojových zemích. Na 7. konferenci vedoucích ozonového výzkumu (7-ORMM) signatářských zemí Vídeňské konvence pořádané v Ženevě v roce 2008 bylo proto doporučeno uspořádat pracovní seminář zástupců jednotlivých stanic a odborníků z centrálních ozonových pracovišť GAW, který by se uvedenými tématy zabýval. S ohledem na dlouhodobé zkušenosti s budováním kapacit monitoringu ozonu v síti GAW a s vývojem jednotného softwarového vybavení stanic byla o uspořádání této akce požádána Solární a ozonová observatoř (SOO) ČHMÚ v Hradci Králové.
Pracovní seminář se uskutečnil ve dnech 14.– 18. 2. 2011 v kongresovém centru Nové Adalbertinum v Hradci Králové za odborné asistence členů SAG-O3 a dalších pozvaných expertů. Finanční podporu, zejména pro účastníky z rozvojových zemí, poskytl sekretariát Montrealského protokolu Programu Spojených národů pro životní prostředí (UNEP).
ČHMÚ převzal odpovědnost za organizační zabezpečení akce a účast expertů z SOO na její odborné náplni. Významnou podporou na pokrytí doprovodného programu přispělo také Ministerstvo životního prostředí České republiky (MŽP).
Semináře se účastnilo celkem 31 účastníků z 20 zemí všech kontinentů, kteří reprezentovali 50 stanic provádějících měření celkového ozonu (tloušťky ozonové vrstvy) pomocí Dobsonových spektrofotometrů ve světové síti programu GAW. Tím bylo pokryto zhruba 75 % současného aktivního rozsahu této sítě.
Hlavní cíle semináře spočívaly v:
– Seznámení zástupců stanic se současným stavem výzkumu stratosférického ozonu.
– Prezentaci nových technologií při kalibraci a zpracování měření Dobsonovými spektrofotometry, především používání standardizovaného software.
– Zavádění metod hodnocení kvality měření na základě mezinárodních kalibrací přístrojů a družicových měření celkového ozonu.
– Použití pozemních měření celkového ozonu pro odhady trendů vývoje ozonové vrstvy a pro validaci družicových měření.
– Analýze stability kalibračních konstant přístrojů na jednotlivých stanicích.
– Shromáždění historických prvotních (0-level) naměřených dat a kalibračních metadat pro jejich uložení ve Světovém ozonovém a UV datovém centru (WOUDC) v Torontu.
Uvedené odborné okruhy byly rozděleny do dvou základních částí programu. Prvním byly dopolední přednášky expertů na jednotlivá témata s navazující diskusí – celkem 25 příspěvků. Druhou tvořila osobní jednání zástupců regionálních kalibračních center GAW, WOUDC a satelitních agentur se zástupci jednotlivých pozemních stanic. Tyto rozhovory se soustředily především na projednání místních specifických problémů a konzultace jejich řešení. Součástí bylo i převzetí souborů historických digitalizovaných primárních měření ozonu a kalibračních metadat zástupci WOUDC, které budou mít klíčový význam při jejich budoucím zabezpečení proti ztrátě a pro možnost jejich komplexního přepočítání při zavádění nových referenčních souborů absorpčních koeficientů ozonu. Celkově lze konstatovat, že akce splnila po odborné i organizační stránce svůj účel a byla všemi účastníky velmi kladně hodnocena. K tomu přispělo nejen plné zapojení všech účastníků, ale také příjemná atmosféra místa konání – velmi pěkně rekonstruovaná historická barokní budova konferenčního centra nabízející potřebné jednací prostory, technickou infrastrukturu i ubytovací kapacity. Odborná zpráva o konání a výsledcích semináře bude zpracovaná jeho Vědeckým výborem a následně přednesena na „8. ORMM“, který se bude konat v květnu 2011 v Ženevě. Zpráva bude rovněž publikovaná v edici programu GAW. Bližší informace o odborné náplni, organizaci a účastnících semináře lze nalézt na jeho internetových stránkách: www.dobsonworkshop.cz.
Karel Vaníček, Meteorologické zprávy, roč. 64, 2011/1