V roce 2023 uplynulo 30 roků od vydání Meteorologického slovníku výkladového a terminologického (Sobíšek a kol. 1993), jehož nástupcem je Elektronický meteorologický slovník na adrese http://slovnik.cmes.cz/. Jednou ze zásadních výhod elektronizace slovníku je možnost jeho průběžných úprav a doplňování nových hesel, k čemuž nadále dochází díky nezištné ochotě členů terminologické skupiny České meteorologické společnosti. Kromě věcné stránky je naší snahou rovněž systematizace tematicky příbuzných hesel tak, aby tvořila hierarchicky uspořádanou strukturu se vzájemnými odkazy. Zvláštní pozornost věnujeme heslům, která můžeme označit jako klíčová, protože slouží i jako jakési rozcestníky k příbuzným heslům. Od roku 2018, kdy byla zprovozněna plně elektronická verze českého meteorologického slovníku, bylo takto upraveno více než 500 hesel a doplněno téměř 400 hesel nových, z toho 250 výkladových. Celkový počet ve slovníku vysvětlených meteorologických termínů již překročil 4700.
Pokud se omezíme na poslední dva roky, můžeme vyjmenovat větší úpravy a doplnění hesel v celé řadě tematických oblastí, z nichž uvádím alespoň některé. D. Řezáčová doplnila řadu hesel z oboru mikrofyziky oblaků a srážek. P. Zacharov upravoval některá hesla týkající se konvektivních bouří a doplnil termíny z oboru silniční meteorologie. M. Setvák provedl rozsáhlou revizi hesel z družicové meteorologie v souvislosti s vypuštěním družice MTG. M. Kašpar a M. Müller upravili hesla týkající se atmosférického tlaku, včetně tlakových útvarů. Jejich úsilím doznala změn také celá řada hesel popisujících pole různých meteorologických prvků a jejich vertikální profily, včetně hesel ohledně souřadnicových soustav. Na nové heslo atmosférické rozhraní dále navázali celou skupinou existujících i nových hesel. Ve spolupráci s J. Bednářem, který navrhl i řadu dalších úprav napříč tematickými oblastmi, přepracovali skupinu hesel popisujících gradienty meteorologických prvků, proudění, divergenci aj.
Kromě terminologické skupiny, která se v roce 2023 sešla ke dvěma zasedáním, se koncem uplynulého roku začaly etablovat i tematické skupinky s cílem důkladně zrevidovat a doplnit skupiny hesel k vybraným tématům, a to klimatologii, biometeorologii a radarové meteorologii. Věřím, že posily z řad odborníků v těchto a dalších oblastech pomohou slovník dále posunout k ještě vyšší kvalitě a komplexnosti. Českou meteorologickou terminologii je totiž možné chápat jako společný poklad, který jsme převzali po našich předchůdcích a který je třeba dále rozvíjet. Každá pomoc na tomto poli je proto vítána.
Miloslav Müller, Meteorologické zprávy, roč. 77, 2024/1