Petr Havránek
narozen v roce 1944
ING. PETR HAVRÁNEK ŠEDESÁTNÍKEM
Dne 31. srpna 2004 oslavil významné životní jubileum dlouhodobý odborný pracovník Českého hydrometeorologického ústavu v Praze, vedoucí Odboru distančních měření a informací (ODMI) Ing. Petr Havránek.
Petr Havránek, rodák z často jím hrdě vzpomínaných moravských Dolních Louček u Tišnova se ve svých deseti letech s rodiči přestěhoval do Prahy a zde také absolvoval střední školu s maturitou. Svá vysokoškolská studia ukončil v prosinci 1966 na ČVUT – fakultě elektrotechnické v Praze. První zaměstnání nastoupil v Laboratorních přístrojích a tři roky zde strávené konstrukcí elektronických přístrojů byly cennou školou pro jeho další odbornou práci.
Do Hydrometeorologického ústavu nastoupil 1. 12. 1970 na právě dokončenou observatoř Praha-Libuš s úkolem technického „dozoru“ a vývoje technologií na pracovišti. Doba nástupu do ústavu Ing. Havránkovi umožnila stát u samých začátků pravidelných měření meteorologických radiolokátorů na území Československa, kterému se pak zejména odborně věnoval a věnuje dodnes. Své technické znalosti si v této oblasti trvale prohluboval a hned v létě 1971 absolvoval zaškolení ve vývojovém pracovišti Tesly Pardubice, kde byl právě dokončován vývoj a výroba československého meteorologického radaru RM-2, instalovaného následně na observatoři v Praze-Libuši. Léta zastával funkci vedoucího elekt- ro-skupiny, uplatnil řadu zlepšovacích návrhů na technické zdokonalování obsluhy různých zařízení na pracovišti. V roce 1981 se stal spoluautorem vynálezu „Počítač horní hranice radioech meteocílů“.
Po odchodu RNDr. D. Vítkové do důchodu se stal v roce 1987 vedoucím tehdejšího Experimentálního pracoviště Praha-Libuš a od února 1992 až dosud zastává funkci vedoucího ODMI. V průběhu jeho působení ve funkci proběhla další etapa budování a dokončení výstavby moderní české radarové sítě (CZRAD) vybavené automatizovanými bezobslužnými dopplerovskými radary na Drahanské vysočině a v Brdech, inovace příjmu a zpracování družicových, aerologických i pozemních meteorologických měření. Tím se zvýšila kvalita naměřených a analyzovaných dat a podstatně se zlepšila úroveň i rozsah uživatelských informací a prestiž celého odboru. Ing. P. Havránek je zapojen do řady mezinárodních aktivit – od roku 1992 je českým zástupcem v Technickém výboru pro meteorologii programu COST, podílel se dále na projektu COST 75 – Pokročilé radiolokační systémy a projektu RADHYD. Svoje odborné poznatky také uplatnil v řadě článků a prezentací (Meteorologické Zprávy, konference se zaměřením na radiolokační meteorologii).
Milý Petře, přesto nebo právě proto, že konečně zavítáš mezi nás, starší, přeji Ti za sebe i spolupracovníky mnoho zdaru do dalších let, především pak hodně zdraví, pevné nervy, další odborné úspěchy, pohodu a radost při oblíbeném zahrádkaření i mnoho pěkných chvil s tvou hýčkanou, také jubilantkou, desetiletou jezevčicí Cindy.
Jan Strachota, MZ 2004/4, ročník 57, str. 124