Pavel Prošek
narozen v roce 1940
prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc.
Pavel Prošek se narodil 23. září 1940 ve Zlíně, od dob svého studia je však pevně spjat s Brnem. Vystudoval biologii a geografii na Přírodovědecké fakultě dnešní Masarykovy univerzity, kde v současnosti působí jako profesor na Geografickém ústavu. Hlavní oblastí jeho vědeckého i pedagogického zájmu je klimatologie s užším zaměřením na polární oblasti. Jeho největším profesním úspěchem je vybudování české vědecké stanice Johanna Gregora Mendela v Antarktidě. Základna slouží od roku 2007 a poskytuje zázemí vědcům z českých i zahraničních univerzit a výzkumných ústavů. Jejím vybudováním se Česká republika zařadila mezi vyspělé státy světa, podílející se na výzkumu ledového kontinentu.
Nepřehlédnutelný je také vědecký přínos Pavla Proška v oblasti přírodních věd i celoživotní pedagogická a osvětová činnost. Byl např. vedoucím kolektivu autorů monografie Antarktida (2013), doposud nejobsáhlejší v češtině vydané knihy shrnující poznatky o tomto světadílu. Je také prezidentem Českého antarktického nadačního fondu, který byl založen na podporu českých výzkumů nejvzdálenějšího a nejméně probádaného kontinentu.
https://www.brno.cz/w/prof-rndr-pavel-prosek-csc
Pavel Prošek (* 23. září 1940 Zlín) je český geograf a polárník, zakladatel české vědecké stanice na Antarktidě – Mendelovy polární stanice, která se nachází na ostrově Jamese Rosse. V současnosti je emeritním profesorem Geografického ústavu na Masarykově univerzitě v Brně. Patří mezi přední české klimatology, specializuje se na klima a ekologii polárních oblastí.
V září 2020 mu byla udělena Stříbrná medaile předsedy Senátu. V červnu 2021 obdržel pamětní plaketu České geografické společnosti za mimořádný přínos české geografii.