V době od 3. do 7. září 2012 proběhlo v polském Krakově evropské sympozium o alergologii. Organizaci převzala z pověření Evropské aerobiologické společnosti na předcházejícím sympoziu na podzim 2008 ve finském Turku Jagellonská univerzita. Na organizaci se podíleli též polské společnosti botanická a alergologická, výzkumné středisko alergenů, aerobiologická síť, Ústav botaniky Polské akademie věd a Univerzita Rzeszow.

Slavnostní úvodní ceremonie proběhla v hlavní budově Jagellonské univerzity zvané Collegium Novum, na recepci se pak účastníci přesunuli do protější budovy Collegium Maius, kde je i univerzitní muzeum. V průběhu sympozia byla účastníkům nabídnuta okružní jízda po městě, návštěva hradu Wawel a prohlídka židovské čtvrti Kazimierz, jiný den exkurze do solných dolů Wieliczka a galavečer.

Kromě účastníků ze zemí Evropské Unie přednesli své příspěvky odborníci z Běloruska, Indie, Izraele, Kanady, Ruské federace, Srbska, Turecka, Ukrajiny a USA. Celkem to bylo 115 přednášek a 77 posterů. Sekce byly věnovány těmto tématům:

všeobecný monitoring, regionální monitoring, monitorovací metody, modelování předpovídání, fenologie, ovzduší a zemědělství, patogeny houbových spor, monitoring houbových spor, lidské zdraví, environmentální studie, monitorování alergenů, klimatická změna, fosilní a moderní pylový spad, klinická pylová alergie, léčení pylové alergie, specifická imunoterapie, kontaminace pyly uvnitř budov, problematika ambrozie a pelyňku. Čeští účastníci měli tyto prezentace: Lenka Hájková – Věra Kožnarová – Soňa Sulovská na téma Kvetení lísky v závislosti na klimatických podmínkách, Ondřej Rybníček z Univerzitní nemocnice v Brně hovořil o Pylovém monitoringu v diagnostice a léčení pylové alergie a B. Obstová z Masarykovy univerzity přispěla svým posterem na téma Pylové spektrum v ovzduší v prostředí města – jeho sezonní dynamika a důsledky pro alergologii. Namísto sborníku abstraktů bylo vydáno speciální číslo kvartálního časopisu Alergologia – Immunologia 2012, sv. 9, č. 2–3, ISSN: 1731-9404 se zněním všech klíčových přednášek, doplněné o stručné abstrakty ostatních prezentací a dodaných posterů. Uprostřed sympozia byla pod patronací polské alergologické společnosti uspořádána medicínsko-palynologická konference o pylové alergii se zakončením ceremoniální večeří, spojenou s odměněním zasloužilých členů společnosti i jejich dlouhodobých zahraničních partnerů. Byly také uspořádány dva workshopy, operativní na téma potřeby kooperace palynologů a alergologů, druhý o problematice houbových spor. Příští šesté symposium je z pověření Evropské aerobiologické společnosti sezváno na podzim 2016 do francouzského Lyonu.

Lenka Hájková, Věra Kožnarová, Jiří Nekovář, Meteorologické zprávy, roč. 65, 2012/6

Evropské sympozium o alergologii se konalo v polském Krakově. Foto: Věra Kožnarová