Kromě 25. výročí vzniku Hydrometeorologického ústavu (HMÚ), k němuž se vztahuje úvodní článek v 1. čísle Meteorologických zpráv z letošního roku, připadá na rok 1979 i druhé významné výročí ústavu, 60. výročí založení Státního ústavu meteorologického. K založení tohoto předchůdce meteorologické části dnešního HMÚ došlo rozhodnutím ministerské rady ČSR dne 9. 12. 1919.
Ústav soustředil oslavy obou výročí v druhé polovině března. V tomto období byla vystupňována popularizace činnosti ústavu zejména ve sdělovacích prostředcích. Do rozhlasu i televize bylo zařazeno několik pořadů věnovaných propagaci služeb, poskytovaných ústavem národnímu hospodářství i veřejnosti. V březnu vyšla rovněž účelová publikace „Hydrometeorologický ústav a národní hospodářství”, zaměřená zejména na přínosy, které vznikají při cílevědomém využívání hydrometeorologických informací v různých oborech.
Vyvrcholením oslav bylo uspořádání vědeckotechnické konference, zaměřené na zhodnocení současného stavu a perspektiv rozvoje hydrometeorologických ústavů. Na přípravě odborné části konference se podílely HMÚ v Praze i Bratislavě a konference se pak zúčastnily, kromě představitelů nadřízených a spolupracujících organizací, početné delegace vedoucích a zasloužilých pracovníků a dlouholetých dobrovolných pozorovatelů obou ústavů. Konference se konala v Kulturním domě pracujících Dopravních podniků v Praze 7 ve dnech 27. a 28. března.
Referáty konference se dotýkaly dvou tématických okruhů: systému využívaného ústavy pro získávání, přenos a zpracování hydrometeorologických dat a služeb poskytovaných ústavem národnímu hospodářství a společnosti.
V prvním tématickém okruhu, který byl zahájen po vstupním referátu ředitelů ústavů, naznačujícím hlavní tendence budoucího vývoje obou ústavů, byly předneseny referáty týkající se tzv. technologické linky, tj. systému tvořeného sítí hydrometeorologických stanic, telekomunikační sítí ústavu a jeho výpočetní technikou. Zvláštní pozornost byla věnována aerologickým a ozonometrickým měřením, meteorologické radiolokační technice, využívání údajů meteorologických družic i radioizotopových metod při hydrologických měřeních.
Přechodem k druhému tématickému okruhu byly referáty, hodnotící výsledky činnosti poboček ústavů, výsledky výzkumných prací a mezinárodní spolupráce. Referáty hodnotící služby poskytované ústavem byly zaměřeny zejména na využití hydrologických informací, soustředěných v hydrofondu, pro potřeby hydrologického dispečinku i pro další účely, využití klimatologických informací, informací pro zabezpečení činnosti civilního a speciálního letectví a pro účely ochrany čistoty ovzduší; byly rozebrány i perspektivy zvyšování úrovně předpovědí vydávaných HMÚ.
Průřez činnostmi obou ústavů, který byl na konferenci podán, jasně prokázal, že ústavy v zásadě úspěšně v uplynulém období plnily své hlavní poslání a že si do budoucnosti vytyčují úkoly, které jsou v souladu s potřebami našeho hospodářství a společnosti i se silami a prostředky, které ústavy budou mít podle dnešních předpokladů k dispozici.
V rámci konference odezněly také osobní vzpomínky nej-starších pracovníků české a slovenské meteorologie na naše učitele, kolegy a spolupracovníky, kteří se letošních výročí nedožili. Referáty přednesené na vědeckotechnické konferenci vydá HMÚ v Praze ve zvláštním sborníku.
Součástí konference byl slavnostní večer, na němž ministr lesního a vodního hospodářství s. Ing. Ladislav Hruzik předal čestná uznání dlouholetým pracovníkům ústavů i zasloužilým dobrovolným pozorovatelům. Ředitelé ústavu předali při této příležitosti rovněž ocenění nejlepším pracovníkům vyhodnoceným v socialistické soutěži.
Oslavy byly důstojným zhodnocením minulé společensky významné práce ústavů. Těšily so značné pozornosti nejen pracovníků ústavu, ale i širší veřejnosti.
Bořivoj Sobíšek, MZ 1979/5, ročník 32, str. 159