Denní minimum teploty vzduchu ve 2 m nad zemí 23. 4. 2024

Ve druhé polovině dubna 2024 za synoptické situace B – brázda nízkého tlaku nad střední Evropou (předběžné vyhodnocení) přišly ranní mrazy, při kterých vznikly poměrně velké škody především na ovoci. Plošný průměr denních minim byl v Česku za období od 18. do 26. dubna o 4,2 °C nižší než dlouhodobý průměr denních minim od roku 1991. To se sice nejeví jako příliš velký rozdíl, ale nastalo to po nadprůměrně teplých měsících únor (odchylka +6,1 °C od normálu) a březen (+3,8 °C), a tím došlo k urychlení jednotlivých fenologických fází včetně kvetení, které nastalo většinou těsně před příchodem mrazů.

Největší rozdíly průměru denních minim v daném období od dlouhodobého průměru nastaly na pobočkách ČHMÚ Ústí nad Labem (−4,8 °C), Hradec Králové (−4,7 °C), Praha (−4,5 °C) a Ostrava (−4,3 °C). Nejchladnější dnem byl 23. duben s průměrným denním minimem v Česku −2,7 °C a na stanici Hejnice s minimem −6,5 °C a odchylkou od dlouhodobého průměru denního minima pro toto datum a stanici −11,6 °C.

Pro vegetaci byla nejkritičtější noc z 22. dubna na 23. dubna 2024, pomrzly květy či plody nejen ovocných dřevin (zejména třešní, jabloní a hrušní), ale i volně rostoucí stromů (např. u trnek, habrů, javorů, buků, dubů a dalších).

Snímek mrazem sežehnutého ovocného stromu. Foto: Adobe Stock.

Nepříznivá situace byla téměř na celém území České republiky kromě části jižní Moravy a jižních Čech.

Luboš Němec, Lenka Hájková, Meteorologické zprávy, roč. 77, 2024/4