Miloslav Šťastný
1906–1988
Zemřel Ing. Miloslav Šťastný
Dne 22. dubna 1988 zemřel ve věku 82 let bývalý pracovník Hydrometeorologického ústavu, vedoucí redaktor Meteorologických Zpráv ing. Miloslav Šťastný.
S bohatými odbornými zkušenostmi nastoupil v roce 1958 po reorganizaci ústředních úřadů do HMÚ, nejdříve jako plánovací referent, později jako vedoucí technických a ekonomických informací a v roce 1961 byl jmenován vedoucím redaktorem Meteorologických Zpráv. V této funkci působil plných 8 let.
Současně se stal i tajemníkem vydavatelské komise HMÚ a členem resortní komise vědeckotechnických informací pro úsek vodního hospodářství.
Československá meteorologie v něm ztratila významnou osobnost, která ovlivňovala rozvoj oboru a spoluvytvářela úroveň ediční činnost jak v oblasti periodické, tak i neperiodické. Jeho dlouholetá záslužná práce v řadách pracovníků našeho ústavu nebude nikdy zapomenuta.
Redakce MZ, MZ 1998/4, ročník 41, str. 128
Pětašedesátiny Ing. Miloslava Štastného
Dne 11. ledna 1971 oslavil své šedesáté páté narozeniny ing. Miloslav Šťastný, který po dobu osmi let byl vedoucím redaktorem Meteorologických zpráv.
Jubilant pochází ze zemědělské rodiny na Pardubicku. Obecnou školu navštěvoval v rodné obci Libišany. Reálku studoval a ukončil v Hradci Králové (1917—1924), kam denně dojížděl vlakem. Po ukončení studia v Hr. Králové odchází do Prahy, kde se zapisuje na Vysokou školu speciálních nauk, kterou ukončuje složením odborné státní zkoušky v roce 1927.
Ve vysokoškolském studiu pokračoval po druhé světové válce (1947), a to ve specializaci ekonomicko-statistického inženýrství. S ohledem na svou vysokoškolskou kvalifikaci pracoval jubilant od roku 1929 po ukončení vojenské základní služby v ústředních úřadech ve funkcích: statistik, pojistný technik, technický úředník a referent. Za své dlouholeté odborné praxe získal značné zkušenosti především v oboru ekonomiky plánování, ekonomiky financí a průmyslu, v politické ekonomii, ve statistice aj.
Při reorganizaci ústředních úřadů byl ing. M. Šťastný v roce 1958 převeden do Hydrometeorologického ústavu, nejdříve jako plánovací referent, později od prosince 1960 jako vedoucí útvaru technických a ekonomických informací, a od 1. ledna 1961 byl jmenován vedoucím redaktorem Meteorologických zpráv. V této funkci působil plných osm let až do prosince roku 1968.
Ye funkci vedoucího informačního úseku byl jubilant současně též tajemníkem vydavatelské komise HMU (Hydrometeorologického ústavu) a členem resortní komise vědeckotechnických informací pro úsek vodního hospodářství.
Jako vedoucí redaktor Meteorologických zpráv věnoval jubilant mnoho své energie a opravdového úsilí k tomu, aby byl tento náš klíčový odborný časopis pro obor meteorologie a klimatologie po všech stránkách na vysoké úrovni a aby byl odrazem současného stavu odborných informací domácí i zahraniční provenience, a aby tak časopis mohl plnit své společenské poslání v teorii i praxi. V tomto směru působil v kolektivu redakční rady, při redakčních pracích i ve styku s četnými autory s maximální mírou odpovědnosti, přesnosti a především náročnosti. Sám jako autor odborných článků v oboru své specializace, a později na úseku vědeckotechnických informací, se stále systematicky vzdělával individuálním studiem a prokazoval v mnoha směrech vysokou a pohotovou informovanost.
V souvislosti s jeho úspěšnou prací vedoucího redaktora Meteorologických zpráv je nutno ocenit i značný osobní přínos, který se výrazně projevil na úseku ediční činnosti Hydrometeorologického ústavu. V ediční činnosti periodických i neperiodických publikací, váznoucí po několik let v období po druhé světové válce, se ing. M. Šťastnému podařilo za ztížených vydavatelských podmínek zajistit vydání 36 publikací ústavu, a to v roce 1963. Vysoký počet vydaných odborných titulů nebyl dosud překročen. Jeho úspěšný podíl na vydavatelské činnosti Hydrometeorologického ústavu byl s respektem oceňován naší odbornou meteorologickou veřejností.
Po dobu téměř deseti let vedl oborové informační středisko Hydrometeorologického ústavu a dobrou koordinací jeho jednotlivých skupin (základní knihovna, ediční úsek, dokumentace, kreslírna, tiskárna a fotolaboratoř) přivedl tato pracoviště na dobrou úroveň. Od r. 1969 pracuje převážně jako samostatný odborný pracovník na úseku ediční činnosti HMÚ.
Výraznou osobní charakteristiku ing. M. Šťastného podtrhovaly především: houževnatost,pracovitost, skromnost, osobní kázeň a energický věcný přístup, které uplatňoval při řešení četných pracovních a životních situací.
Jménem pracovního kolektivu Meteorologických zpráv i jménem všech spolupracovníků přejeme ing. M. Šťastnému do dalších let mnoho klidu, pevného zdraví a vyrovnané životní pohody.
Štěpán Ulbrich, MZ 1971/2, ročník 24, str. 45
Inž. Miloslav Šťastný šedesátníkem
Dne 11. ledna 1966 oslavil v intensivní práci své šedesáté jubileum inž. Miloslav Šťastný, vedoucí oborového střediska technickoekonomických informací Hydrometeorologického ústavu, vedoucí redaktor časopisu Meteorologické zprávy, tajemník vydavatelské komise Hydrometeorologického ústavu a člen resortní komise technickoekonomických informací pro vodní hospodářství.
Jubilant po ukončení vysokoškolského studia – specializace – matematicko-statistické inženýrství, působil v ústředních úřadech, odkud si přinesl bohaté zkušenosti z oblasti plánování a řízení. Proto po svém nástupu do služeb Hydrometeorologického ústavu v roce 1958 pracoval nejdříve jako plánovací referent a později koncem roku 1960 byl pověřen vedením střediska technickoekonomických informací. V roce 1961 byl jmenován vedoucím redaktorem Meteorologických zpráv a tajemníkem vydavatelské komise.
V oborovém středisku technickoekonomických informací Hydrometeorologického ústavu pracuje s energii a iniciativou jemu vlastní. Vnitřní organizace dnešního oborového střediska technickoekonomických informací, které vzniklo z bývalé publikační sekce HMÚ, si vyžaduje stálého úsilí a zachování koordinace mezi všemi složkami OS TEL edičního úseku, základní knihovny, dokumentace, kreslírny, tiskárny a fotolaboratoře, jejichž činnost udržuje inž. Miloslav Šťastný trvale na dobré úrovni.
Soustředěnou péči věnuje jubilant ediční činnosti Hydrometeorologického ústavu, kde navázal zdařile na dobrou tradici periodických publikací vydávaných HMÚ: Meteorologické zprávy, sborníky, ročenky, atlasy aj., které jsou živým obrazem o stavu a rozvoji meteorologie, klimatologie a hydrologie u nás a v cizině.
Vedle nesporně reprezentativního charakteru jsou tyto publikace HMÚ nejvýraznější tribunou okolo níž se soustřeďují odborné proudy, které opět pozitivně ovlivňují a zasahují do rozvětvené sítě meteorologických služeb.
V ediční činnosti neperiodických publikací, váznoucí po několik let, se mu podařilo za ztížených vydavatelských podmínek v r. 1963 vydat 36 publikací ústavu.
Úplnost jubilantova portrétu dokreslí i jeho politická aktivita v propagátorské a lektorské práci a ve všech svěřených funkcích.
Výraznou charakterovou vlastností inž. Miroslava Šťastného zůstává jeho energický a věcný přístup k problémům a příkladná osobní kázeň a skromnost. U úkolů ohrožených neplněním pro nedostatek pracovní kapacity se často účastní prací jako řadový pracovník.
Do příštích let přejeme inž. Miloslavu Šťastnému dobré zdraví a dostatek sil, aby mohl i nadále úspěšně sloužit naši meteorologické veřejnosti.
Štěpán Ulbrich, MZ 1965/6, ročník 18, str. 181