Michal Baťka

narozen v roce 1936

Životní jubileum docenta Michala Baťky

Přístup k napsání medailonu k výročí narozenin může být dvojí, a to buď osobní, nebo zcela neutrální. Vzhledem k naše­mu desítky let trvajícímu přátelství a odborné spolupráci, dávám přednost první variantě. Pana docenta Baťku jsem poznal v roce 1961 ve Výpočet­ní laboratoři Ministerstva dopravy v Olšanské ulici. Spoleěně s J. Vocetkou nám byl přidělen jako programátor pro sestave­ní baroklinního modelu Sawyerova a Bushbyova pro potřeby ČHMÚ. Programování bylo obtížné, protože na počítači URAL II se pracovalo pouze se strojovým kódem. První úspěšné předpovědi byly spočteny již v roce 1962.

Doc. RNDr. Michal Baťka, DrSc. se narodil 8. října 1936 v Praze. Maturoval v roce 1955 a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy (MFF UK) ukončil v roce 1960. Pět let, jak jsem již uvedl, pracoval u počítače ve Výpočetní laboratoři. Od roku 1965 na MFF UK v centru numerické matematiky. Jubilant se zabýval stále baroklinními modely a logicky přešel v roce 1974 na Katedru meteorologie a kli­matologie MFF UK. Pod vedením prof. S. Brandejse a ve spo­lupráci s O. Zikmundou a J. Kopáčkem řešil řadu výzkum­ných úloh z oblasti numerických předpovědních metod. Uve­du pouze geostroficky aproximovaný baroklinní model na bázi vorticity a omega rovnice. V Marčukově metodě štěpení odhalil řadu zásadních nedostatků. Analýze metody štěpení a způsobům odstraňování zjištěných chyb věnoval později svoji dizertační práci. Kandidátem věd se stal v roce 1970 a 1. června 1984 byl jmenován docentem pro obor přibližné a numerické matematiky.

Všechny modelové experimenty počítal ve spolupráci S ČHMÚ na počítači ICT (nyní ICL) v ČKD. Kromě vědecké a publikační práce přednáší od samého začátku pro poslucha­če meteorologie a klimatologie programování a matematiku pro fyziky, vede semináře, diplomové a později kandidátské a doktorandské práce.

Od roku 1961 nepřetržitě spolupracuje s CHMÚ na vývo­ji všech modelů, metod objektivní analýzy a automatického zpracování dat. V roce 1979 byl na stáži v Kodani, kde se seznámil s B. Machenhauerem. V rámci spolupráce Katedry meteorologie a klimatologie MFF UK s ČHMÚ, vypracoval doc. Baťka moderní hydrodynamický předpovědní model, který je od 15. dubna 1988 v každodenním provozu. Změnil se pouze typ výpočetní techniky. Teorii vytvořenou pro tento model podal jubilant jako doktorskou dizertační práci, kterou obhájil 28. 3. 1991. Týž den byl před vědeckou radou MFF UK řádně habilitován v oboru meteorologie, což u některých spolupracovníků vyvolalo jisté překvapení, protože jubilant vystudoval matematiku.

Ze spolupráce ČHMÚ a Météo France vyplynuly pro doc. Baťku dvě dlouhodobé stáže v Toulouse. Pro model ARPE­GE/ALADIN řešil úlohu biperiodizace pro použití diskrétní Fourierovy transformace. V roce 1992 byl pověřen funkcí mezinárodního koordinátora pro školení doktorandů pracují­cích v rámci stipendia v Météo France.

Doc. Baťka je milý společník, klidný (někdy až příliš), usměvavý a kamarádský. Po rodičích zdědil hudební nadání, je výborný pianista a milovník vážné hudby. I když na první pohled na to nevypadá, je velký sportovec. Lyžuje, zbožňuje horská kola, plave. Je také vášnivým zahrádkářem. Vzrušuje ho moderní technika, shání prospekty, studuje příslušnou lite­raturu. V mých očích je v tomto směru nepřekonatelný, ať se jedná o fotoaparáty, lyže, počítače či mikrovlnné trouby.

Milý příteli, do dalších let Ti přejeme další úspěchy na poli odborném i pedagogickém, pevné zdraví a spokojenost v osobním životě.

Za všechny spolupracovníky

Miroslav Škoda, MZ 1996/6, ročník 49, str. 192