Fenologové se scházejí nejen na evropských a celosvětových konferencích, ale jednou za rok i na pravidelném pracovním jednání v rámci výzkumné aktivity PEP 725 (Pan European Phenology Project 725). Toto jednání se obvykle koná na pracovišti rakouské meteorologické služby ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologii und Geodynamik) ve Vídni, zpravidla ve stejném termínu jako je konference EGU (European Geosciences Union). Je to z důvodu, aby se fenologové mohli zúčastnit i této konference a zároveň mohli být přizváni odborníci na odpolední sympozium. Projekt PEP 725 (www.pep725.eu) navazuje na spolupráci COST 725, kdy byla poprvé vytvořena společná evropská databáze, a je financován v rámci odborných aktivit EUMETNET. V současné době je do projektu PEP 725 zapojeno 20 meteorologických služeb a 7 dalších partnerů. ČHMÚ je členem od vzniku COST 725, pravidelně poskytuje vybraná fenologická data do společné evropské databáze a podílí se na dalších aktivitách. Evropská fenologická databáze je veřejně přístupná, je určena pro vzdělávání, vědu a výzkum, a na základě těchto dat již vznikla spousta zajímavých publikací (např. Intercomparison of satellite sensor land surface phenology and ground phenology in Europe).

Na jednání se zpočátku diskutovalo o importu, kontrole a validaci fenologických dat. Dále se intenzivně probíralo družicové pozorování, protože i ve fenologii se v současné době využívají nejen výsledky z pozemního fenologického pozorování, ale i družicové snímky. Vyhodnocování družicových snímků má však svá úskalí, kvalita snímků je např. velmi závislá na množství oblačnosti a pro fenologické účely je velmi důležitý detail rozlišení. Kombinace obou metod je sice významným pomocníkem v mnoha biologických modelech, ale i tak se bez pozemního fenologického pozorování nelze obejít! V podstatě nejvíce diskutovaným tématem bylo, jak nejlépe zapojit veřejnost do fenologických pozorování. Kolegové z Holandska vyvinuli aplikaci GrowApp (www. growapp.today), která byla spuštěna v rámci mezinárodní fenologické kampaně, rok 2017 byl totiž vyhlášen mezinárodním fenologickým rokem. Prostřednictvím této aplikace se může do fenologického pozorování zapojit kdokoliv, což je velmi důležitá forma spolupráce. Evropští fenologové spolupracují i prostřednictvím facebooku (http://www.facebook. com/groups/pep725), kde sdílejí aktuální fenologické informace z různých koutů Evropy. Na zahradě rakouské meteorologické služby byl vybudován tzv. vědecký park pro veřejnost (obr. 1), v jehož rámci je věnován samostatný oddíl rovněž fenologii (obr. 2). Jsou zde uvedena i fenologická roční období, u každého období jsou vysázeny rostliny, které dané období charakterizují.

ČHMÚ se podařilo navázat spolupráci s nadací TEREZA, která zaštiťuje program GLOBE (Global Learning and Observation to Benefit the Environment) v České republice. GLOBE je mezinárodní vzdělávací program, ve kterém žáci zkoumají přírodu a aktivně zlepšují životní prostředí v okolí své školy. A tak, jak je ten letošní rok celosvětově vyhlášen mezinárodním fenologickým rokem, bude rok 2018 ve znamení fenologického roku v České republice. Postupně jsou navazovány kontakty, abychom prostřednictvím žáků a studentů získali další fenologické údaje. Zúčastnili jsme se tzv. GLOBE games (obr. 3), které se konají pravidelně každým rokem. V letošním roce se konaly v Moravských Budějovicích ve dnech 11. 5. až 14. 5. Při setkání s učiteli byla podána informace o fenologickém pozorování v ČHMÚ včetně představy, jak by se žáci a studenti mohli, podle jednoduché metodiky připravené ČHMÚ, aktivně zapojit do fenologického pozorování. Názorná ukázka byla dětem předvedena při sobotní terénní hře. Jak učitelé, tak děti projevili velký zájem o fenologická pozorování. Přímo na místě v Moravských Budějovicích požádali o přednášky na jejich školách.