V týdnu od 4. 4. do 8. 4. 2011 se konal v Praze-Komořanech kurz letecké meteorologie „Aeronautical Meteorology for Forecasting“ určený pro provozní meteorology Odboru letecké meteorologie (OLM) poskytující leteckou meteorologickou službu pro civilní letectví.

Kurz byl uspořádán pro druhou polovinu leteckých meteorologů, kteří se nezúčastnili kurzu v roce 2010. Šest meteorologů bylo z centrální meteorologické služebny (MS) Praha, tři z regionální MS letiš tě Brno-Tuřany a jeden z regionální MS letiště Ostrava-Mošnov. Organizaci celého kurzu měl na starosti Mgr. Mario Kiriakov (zodpovědný pracovník rozvoje OLM), který tento kurz absolvoval v r. 2009 v sídle britské služby UK MET Office v Exeteru. Kurz byl veden lektorkami UK Met Office Karen Shorey a Jodie Ramsdale a to v souladu s požadavky na znalosti leteckých meteorologů obsažené v dokumentu WMO-No. 258, Supplement 1: Training and Qualification Requirements for Aeronautical Meteorological Personnel.
Cílem kurzu bylo zlepšit předpovědní techniky pro civilní letectví v rámci předpisu L3-Meteorologie, získání většího přehledu o dopadech jednotlivých nebezpečných jevů a přehledu nových poznatků zejména z družicové a radarové meteorologie.
Účastníci kurzu si osvěžili a prohloubili znalosti v následujících oblastech:
- Revize vydávání a obsahu zpráv METAR, TAF a trend.
- Revize aerologických výstupů (Tephigram, Emagram, Stüvegram).
- Diagnóza a předpověď turbulence a jejích druhů.
- Diagnóza a předpověď námrazy a jejích druhů.
- Globální distribuce, diagnóza a předpověď konvektivních jevů (TS, CB, MCS, downburst, microburst).
- Diagnóza a předpověď nízké oblačnosti a mlh a jejich vlivu na letecký provoz.
- Techniky pro předpověď jednotlivých druhů srážek, zejména sněžení a jeho množství.
- Vyhodnocení leteckých map zejména map význačného počasí a SWL map (pro lety v nízkých hladinách).
- Rozbor výstražné služby – informací SIGMET, včetně vydávání těchto výstražných informací na výskyt vulkanického popela.
- Rozbor a předpověď jevů souvisejících s překážkami v proudění (MTW, wake vortices).
- Nové produkty v letecké meteorologii (mapy turbulence, námrazy, bouřkové oblačnosti CB, „Flysafe“, AMDAR).
- Analýza satelitních snímků v jednotlivých spektrálních pásmech, zejména pak RGB produktů.
Kurz byl veden v anglickém jazyce, takže vedle meteorologických poznatků byl vhodnou příležitostí si osvěžit a vylepšit angličtinu s rodilými mluvčími. Na přednesenou teoretickou část, vždy navazovala dobře připravená praktická cvičení, která většinou vycházela z reálných situací. Pro tento účel účastníci kurzu vytvořili týmy, které v angličtině prezentovaly výsledky zadaných úkolů a cvičení. Po úspěšném zvládnutí závěrečného testu, frekventanti kurzu obdrželi certifikát o absolvování celého kurzu.
Mario Kiriakov, Meteorologické zprávy, roč. 64, 2011/4