V týdnu od 4. 4. do 8. 4. 2011 se konal v Praze-Komořanech kurz letecké meteorologie „Aeronautical Meteorology for Forecasting“ určený pro provozní meteorology Odboru letecké meteorologie (OLM) poskytující leteckou meteorologickou službu pro civilní letectví.

Zleva: Karen Shorey a Jodie Ramsdale (lektorky z UK MET Office), Mgr. Mario Kiriakov (MS Praha), Mgr. Alena Škrabalová (MS Praha), RNDr. Petr Texler (MS Praha), Ing. Blanka Chalupníková, Ph. D. (MS Brno/Tuřany), Ing. Miloslav Jílek (MS Brno/Tuřany), RNDr. Ján Zákopčaník (MS Praha), RNDr. Ladislav Hrtoň (MS Ostrava/Mošnov), Slavoj Suk p.g. (MS Praha), RNDr. R. Večerková (MS Praha), Ing. Ladislav Pliska (MS Brno/Tuřany).

Kurz byl uspořádán pro druhou polovinu leteckých meteorologů, kteří se nezúčastnili kurzu v roce 2010. Šest meteorologů bylo z centrální meteorologické služebny (MS) Praha, tři z regionální MS letiš tě Brno-Tuřany a jeden z regionální MS letiště Ostrava-Mošnov. Organizaci celého kurzu měl na starosti Mgr. Mario Kiriakov (zodpovědný pracovník rozvoje OLM), který tento kurz absolvoval v r. 2009 v sídle britské služby UK MET Office v Exeteru. Kurz byl veden lektorkami UK Met Office Karen Shorey a Jodie Ramsdale a to v souladu s požadavky na znalosti leteckých meteorologů obsažené v dokumentu WMO-No. 258, Supplement 1: Training and Qualification Requirements for Aeronautical Meteorological Personnel.

Cílem kurzu bylo zlepšit předpovědní techniky pro civilní letectví v rámci předpisu L3-Meteorologie, získání většího přehledu o dopadech jednotlivých nebezpečných jevů a přehledu nových poznatků zejména z družicové a radarové meteorologie.

Účastníci kurzu si osvěžili a prohloubili znalosti v následujících oblastech:

  • Revize vydávání a obsahu zpráv METAR, TAF a trend.
  • Revize aerologických výstupů (Tephigram, Emagram, Stüvegram).
  • Diagnóza a předpověď turbulence a jejích druhů.
  • Diagnóza a předpověď námrazy a jejích druhů.
  • Globální distribuce, diagnóza a předpověď konvektivních jevů (TS, CB, MCS, downburst, microburst).
  • Diagnóza a předpověď nízké oblačnosti a mlh a jejich vlivu na letecký provoz.
  • Techniky pro předpověď jednotlivých druhů srážek, zejména sněžení a jeho množství.
  • Vyhodnocení leteckých map zejména map význačného počasí a SWL map (pro lety v nízkých hladinách).
  • Rozbor výstražné služby – informací SIGMET, včetně vydávání těchto výstražných informací na výskyt vulkanického popela.
  • Rozbor a předpověď jevů souvisejících s překážkami v proudění (MTW, wake vortices).
  • Nové produkty v letecké meteorologii (mapy turbulence, námrazy, bouřkové oblačnosti CB, „Flysafe“, AMDAR).
  • Analýza satelitních snímků v jednotlivých spektrálních pásmech, zejména pak RGB produktů.

Kurz byl veden v anglickém jazyce, takže vedle meteorologických poznatků byl vhodnou příležitostí si osvěžit a vylepšit angličtinu s rodilými mluvčími. Na přednesenou teoretickou část, vždy navazovala dobře připravená praktická cvičení, která většinou vycházela z reálných situací. Pro tento účel účastníci kurzu vytvořili týmy, které v angličtině prezentovaly výsledky zadaných úkolů a cvičení. Po úspěšném zvládnutí závěrečného testu, frekventanti kurzu obdrželi certifikát o absolvování celého kurzu.

Mario Kiriakov, Meteorologické zprávy, roč. 64, 2011/4