V průběhu let se uživatelská konference organizace EUMETSAT (European Organization for Exploitation of Meteorological Satellites, Evropská organizace pro využití meteorologických družic) stala klíčovou událostí pro meteorologickou a vědeckou komunitu zabývající se družicovým pozorováním atmosféry Země. Této každoroční události se účastní odborníci z celého světa, kteří tak mají možnost sdílet své zkušenosti a poznatky prostřednictvím přednášek, plenárních zasedání, posterových prezentací a workshopů.
Letošní ročník konference EUMETSAT, konané v září ve Švédském Malmö, doprovázelo téma „Evoluční výzva pro družice propozorování Země – od technologie k využití“. Jedním z klíčových bodů programu bylo představení evropské geostacionární družice MTGI1 (Meteosat třetí generace), která byla úspěšně vypuštěna na oběžnou dráhu koncem roku 2022.
Diskutovány byly také aktuálně probíhající práce na jejím operativním zprovoznění. V rámci toho to bloku vystoupil Martin Setvák z družicového oddělení ČHMÚ s přizvaným příspěvkem zaměřeným na srovnání prvních dat z družice MTGI1 s aktuálně dostupnými snímky starších družic, zejména s ohledem na monitorování konvektivních bouří.
Nabídka dalších témat byla opravdu rozmanitá a zahrnovala nejen oblast meteorologie, klimatologie a čistoty ovzduší, ale také monitorování zemského povrchu – oceánů, vegetace, sucha nebo požárů.
560 účastníků konference mělo možnost vybírat z celkem 300 různorodých přednášek, které byly doplněny zhruba 170 posterovými prezentacemi.
Konference věnovala také významnou pozornost pokroku v oblasti digitální transformace a rostoucímu využití umělé inteligence a strojového učení. Tyto nové technologie hrají stále významnější roli v analýze a interpretaci družicových dat. Také příspěvky dalších kolegů z družicového oddělení byly zaměřeny na využití umělé inteligence a strojového učení, např. na studium projevů nebezpečných bouří na družicových snímcích.
Díky technologickým inovacím a také novým družicovým programům se tak v následujících letech můžeme těšit na stále přesnější a komplexnější informace o stavu naší planety.
Blanka Piskala Gvoždíková, Meteorologické zprávy, roč. 76, 2023/5