Julietta Blatná

1917–1988

ZEMŘELA JULIETTA BLATNÁ

Na podzim roku 1987 jsme na slavnostním zasedání vzpo­mínali 40. výročí založení našeho časopisu. Mezi účastníky byla i Julietta Blatná, dlouholetá redaktorka Meteorologic­kých zpráv, která v redakci strávila plných 25 let (od r. 1950 do r. 1975). Proto nás tak nečekaně zastihla 1. listopadu 1988 zpráva o jejím úmrtí.

Julietta Blatná s sebou nesla po celý život výrazné znaky své generace, spočívající ve vysoké odpovědnosti, lásce a od­danosti k práci a vyhraněném vztahu k dodržování mravních zásad. Prošla nelehkou školou života.

Narodila se v New Yorku 12. 4. 1917, kde její rodina hledala existenční uplatně­ní. Po několika letech se vrátila do vlasti, školní léta prožila v Přerově. Prostředků na vzdělání nezbývalo, proto v 15 le­tech vstoupila do praktického života, vystřídala řadu zaměst­nání, než natrvalo zakotvila v Hydrometeorologickém ústavu.

S neodolatelným půvabem vyprávěla, jak ji v r. 1050 dr. Emil Veselý seznamoval s taji redakční práce, učil, co znamenají v praxi pojmy, jako špígl, sloupce, stránky nebo signály. Byla pamětnicí všech tiskáren, kdo se Meteorologické zprávy tiskly, od tiskárny Kobosilovy, přes Prométheus, Státní tiskárnu, Pražské tiskárny — později Mír až k sou­časným Tiskařským závodům. Jejíma rukama a zejména očima prošly tisíce stránek rukopisů a desítky čísel spatřily své čtenáře.

Měla ráda přírodu, každé jaro se radovala z nové zeleně, obdivovala let ptáků, pomáhala opuštěným zvířatům. Ne­oplývala nikdy hojností pozemských statků, byla přímo by­tostně vzdálena současné filozofii vyznavačů hrubého mate­rialismu jakožto životní náplně. Etické normy, založené na vlastní skromnosti, vlídnosti a korektnosti k druhým, ji vždy pomohly vyrovnat so s četnými životními problémy.

čím skončit tuto vzpomínku? Nenapadají nás vhodnější slova, než citát z článku Ohlédnutí za pětadvaceti roky práce v redakci Meteorologických zpráv (MZ, 1975): „Přeji Meteo­rologickým zprávám a celému redakčnímu kruhu do dalších úspěšných let zelenou. Jestliže jsem k dobrému jménu české a slovenské meteorologie přispěla alespoň malým dílem, jsem spokojena.”

Zdeněk Horký, MZ 1989/1, ročník 42, str. 31

J. BLATNÁ ODCHÁZÍ

Po 28 letech poctivé práce v Hydrometeorologickém ústavu v Praze, z toho po 25 letech strávených v redakci našeho časopisu Meteorologické zprávy, odchází k 1. 1. 1975 do důchodu tech­nická redaktorka Julietta Blatná.

Narodila se 12. 4. 1917 v New Yorku, kde její rodina hledala lepší existenční uplatnění. Po několika letech prožitých v USA se vrátila s rodiči do vlasti a své dětství a školní léta trávila na Moravě v Přerově.

V raném mládí — 15 let — s ohledem na sociální podmínky své rodiny, vstoupila do praktického života, kde vystřídala několik zaměstnání, a to byla její opravdová „škola života” před vstupem do služeb Hydrometeorologického ústavu v Praze v r. 1950.

V Hydrometeorologickém ústavu prošla několika odděleními tehdejší publikační sekce, až byla definitivně začleněna do re­dakce časopisu Meteorologické zprávy.

Julietta Blatná nesla s sebou po celý život výrazné symptomy své generace: lásku a oddanost k práci, značnou míru odpo­vědnosti a korektnosti při veškerém jednání s autory, odbornou veřejností a tiskárnami. Lze bez nadsázky říci, že za uplynulé čtvrtstoletí nechala v redakční práci kus svého srdce. Přesto, že nepatřila k těm, kterým život podle běžných představ přinášel plné osobní uspokojení, byla velmi skromná a dovedla se s řadou vážných životních problémů vyrovnat.

Přejeme Juliettě Blatné jménem celé redakce MZ i spolu­pracovníků do dalších klidných let hodně zdraví a děkujeme jí za dlouholetou práci.

Neradi se loučíme se skromným a vlídným člověkem.

Štěpán Ulbrich, MZ 1975/1, ročník 28, str. 31

Julietta Blatná — dvojí významné jubileum

Koncem prvého čtvrtletí t. r. dovršila 25 let svých věrných služeb v Hydrometeorologickém ústavu v Praze a zároveň té: 25 let poctivé práce v redakci našeho časopisu Meteorologické zprávy jeho technická redaktorka Julietta Blatná.

Dnes, kdy časopis vychází péčí obou našich ústavů v Praze a v Bratislavě a za spolupráce další československé odborné veřej­nosti nepřetržitě již celé čtvrtstoletí, zdají se počáteční úsilí a vy­davatelské snahy hrstky tehdejších našich odborníků, kteří ini­ciovali realizaci nové ediční koncepce (společensky dávno odů­vodněné a velmi naléhavé, vzhledem k tehdejšímu evropskému a světovému rozmachu teoretických vědních disciplín i rozmáha­jící se praxe) jako čin samozřejmý a logický.

Vedle význačných osobností a jmen z oboru meteorologie a kli­matologie, která byla u zrodu Meteorologických zpráv, nelze též přehlédnout nesporné zásluhy technické redaktorky Julietty Blatné za její dlouholetou, vytrvalou a pilnou práci, kterou po celé uplynulé čtvrtstoletí Meteorologickým zprávám věnovala.

Udržení časopisu na dosažené standardní odborné úrovni v době překotného narůstání informací a informačních pramenů ve všech hlavních vědních oborech, okrajových disciplínách i v praxi na celém světě a pohotové komunikování těchto informa­cí prostřednictvím odborného tisku, je úkol velmi náročný a často i nevděčný, přinášející s sebou řadu obtíží různého druhu.

A právě v této náročné oblasti osvědčila Julietta Blatná všechny své osobní i pracovní positivní kvality. Má svou práci v redakci ráda a považuje za svou profesionální čest, že za součin­nosti celého redakčního kolektivu mohla v minulosti a je jí umožněno i v současné době trvale přispívat svou prací k jeho dobré úrovni. Podotýkám, že podle úsudku odborníků mají dnes Meteorologické zprávy zásluhou i řadových pracovníků dobrý zvuk nejen v kruzích československé odborné veřejnosti, ale jsou vyžadovány a zasílány řadě organizací i jednotlivcům do ciziny prostřednictvím mezinárodní výměny publikací.

Na úrovni Meteorologických zpráv lze jistě s přispěním širší odborné veřejnosti ještě mnohé zlepšit, přesto se může Julietta Blatná plným právem jako členka redakčního kolektivu ohléd­nout s uspokojením za uplynulým čtvrtstoletím. Navíc nutno také ocenit vůli a postupné překonávání nejen počátečních, ale i sou­běžných obtíží, kterou Julietta Blatná stále uplatňovala a pro­kazuje i dnes ve své každodenní práci. Její pracovní bilance se však zdaleka ještě neuzavírá.

V závěru tohoto malého jubilejního ohlédnutí bych ještě rád vzpomněl, že vedle významného pracovního jubilea dosáhla Julietta Blatná v prvém čtvrtletí letošního roku také významného jubilea životního — svých 55. narozenin.

Obě jubilea zastihla Juliettu Blatnou v činorodé práci a v dobrém životním optimismu. Přejeme jí, aby měla stále dosta­tek energie a sil k tomu, aby mohla ještě řadu let jako technická redaktorka našemu časopisu poctivě sloužit.

Štěpán Ulbrich, MZ 1972/4-5, ročník 25, str. 144