Josef Čeněk
1932–2013
Zemřel Josef Čeněk
Dne 29. 12. 2013 nás ve věku nedožitých 82 let opustil dlouholetý pracovník Solární a ozonové observatoře ČHMU v Hradci Králové pan Josef Čeněk. Do činnosti tohoto specializovaného pracoviště se zapojil v r. 1957. V průběhu dalších 40 let se obětavou, pečlivou a odborně velmi kvalifikovanou prací zcela zásadním způsobem podílel na zavádění a udržování provozních i experimentálních měření složek radiační bilance a atmosférického ozonu v ČHMÚ.
Neocenitelné jsou především jeho perfektně vyhodnocené, zpracované a systematicky uspořádané záznamy těchto měření, které vytvořily základ dnešní již digitalizované a často využívané databáze.Kolega Čeněk byl díky své přátelské a vstřícné povaze ve svém okolí všeobecně oblíbenou osobností. I po odchodu do důchodu stále udržoval s bývalým pracovištěm těsný kontakt a často své spolupracovníky navštěvoval. Vždy při tom projevoval živý zájem o všechny nové a perspektivní změny navazující na základy, které před desítkami let pomáhal budovat. Toto krátké sdělení je připomínkou a oceněním celoživotního díla, kterým Josef Čeněk přispěl k rozvoji oboru a činnosti ČHMÚ a vzpomínkou na vzácného člověka.
Karel Vaníček a spolupracovníci, MZ 2014/1, ročník 67, str. 12
JOSEF ČENĚK ŠEDESÁTNÍKEM
V letošním roce oslavil významné životní jubileum 60 let věku dlouholetý pracovník Solárního a ozónového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové pan Josef Čeněk. Jubilant se narodil 20. 2. 1932 ve východočeském městečku Smiřice v rodině místního obchodníka, která se po mnoho generací významně podílela na rozvoji a řízení města. Po ukončení reálného gymnázia v Jaroměři zahájil studium na lékařské fakultě v Hradci Králové, které však po třech letech v důsledku těžké nemoci musel ukončit.
V září r. 1957 Josef Čeněk nastoupil do zaměstnání na tehdejší observatoř Hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové, nyní Solární a ozónové oddělení ČHMÚ, kde pracuje nepřetržitě již 35 let. Jako jeden z prvních zaměstnanců ústavu si zvýšil svoji odbornou kvalifikaci v podnikové škole, kterou absolvoval s výborným prospěchem. Na observatoři postupně prošel všemi úseky její činnosti a velmi rychle se stal odborníkem v oblasti kalibrace radiačních přístrojů a vyhodnocování radiačních měření. Díky jeho příslovečné přesnosti a pečlivosti má dnes ČHMÚ jednu z nejkvalitnějších a v zahraničí nejuznávanějších radiačních databází ve střední Evropě. K dlouholetým pracovním úkolům kolegy Čeňka při zajišťování funkce pracoviště jako Národního radiačního střediska ČSFR patří rovněž mezinárodní výměna radiačních dat a v posledních letech zejména kontrola kvality funkce radiační sítě ČHMÚ. Výčet jeho odborných aktivit by nebyl úplný bez uvedení skutečnosti, že se výrazným způsobem podílel na většině analýz slunečního záření vypracovaných v ČHMÚ. Mezi nejvýznamnější patří radiační části publikací Podnebí Československé socialistické republiky – souborná studie, Podnebí a počasí v Krušných horách a výzkumné studie Sluneční záření na území ČSSR, Vývoj pole slunečního svitu v ČSSR 1956-1985, Recalculated total ozone data – Hradec Králové 1962-1990.
Jubilantovi, který letos oslavil své šedesátiny uprostřed činorodé práce jak ve svém oboru, tak jako člen Rady městského úřadu ve Smiřicích, přejeme do dalších let hlavně pevné zdraví a mnoho úspěchů v jeho osobním životě. K tomuto blahopřání se připojuje i výbor pobočky Československé meteorologické společnosti v Hradci Králové, jejímž je oslavenec dlouholetým aktivním členem.
Karel Vaniček, MZ 1992/2, ročník 45, str. 56