Jiří Machyček

19241997

NEDOŽITÉ ŽIVOTNÍ JUBILEUM PROFESORA JIŘÍHO MACHYČKA

V tomto roce uplynulo 75 let od narození profesora RNDr. Jiřího Machyčka, CSc., pedagoga Univerzity Palackého, od­borníka na didaktickou problematiku geografie a klimatologa. V meteorologické obci byl osobností málo známou, pro­tože publikoval převážně v zeměpisných časopisech a spisech olomoucké univerzity. Rozsahem a významem svého díla si však zaslouží, aby byl připomenut v tomto časopise, který sle­duje vývoj v české a slovenské meteorologii a klimatologii.

Jiří Machyček se narodil 8. srpna 1924 v Chlébském v teh­dejším soudním okrese Bystřice nad Pernštejnem (nyní okres Ždár nad Sázavou). Rodák z Českomoravské vrchoviny dět­ství až do 15 let prožil v Banské Bystrici, kde jeho otec byl školníkem. Po vyhlášení válečného Slovenského státu se s rodiči odstěhoval do Prostějova, v němž bydlel až do konce života. Tam během německé okupace maturoval na gymnáziu (1943) a byl totálně nasazen v železárnách. Po osvobození naší vlasti studoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde v roce 1948 dosáhl aprobace pro vyu­čování zeměpisu a přírodopisu na gymnáziích. V následují­cím roce získal doktorát přírodních věd z meteorologie, kli­matologie a všeobecné geografie. Během služby v armádě v letech 1950-1953 nabyl značné odborné zkušenosti v obo­ru předchozího vzdělání, protože byl zařazen k povětrnostní službě.

Po sedmiletém působení na středních školách přešel v ro­ce 1960 na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1972 byl jmenován docentem a v roce 1986 profesorem teorie vyučování zeměpisu. Zastával funkci proděkana pro politicko-výchovnou, resp. výchovně vzdělá­vací činnost, vedoucího Katedry geografie a didaktiky geo­grafie Přírodovědecké fakulty a školitele oboru teorie vyučo­vání zeměpisu. Jeho činnost byla oceněna dvěma Zlatými medailemi Univerzity Palackého a mnoha dalšími odbornými a stranickými uznáními, která minulý režim uděloval osobám sobě věrným anebo se tak alespoň tvářícím. Do důchodu pro­fesor Machy ček odešel po listopadu 1989 z podnětu studen­tů, kteří kritizovali úroveň jeho výuky a nepřihlédli k tomu, že ještě jako akademický funkcionář v různých sporech stával na jejich straně. Po dlouhé nemoci zemřel v Prostějově 3. října 1997.

Profesor Machyček byl téměř 30 roků jediným učitelem meteorologie a klimatologie v učitelském studiu geografie na olomoucké univerzitě, a tedy reprezentantem těchto oborů na uvedené škole. Vědeckou prací však inklinoval více k didak­tickým problémům meteorologie a klimatologie než k otáz­kám vlastních disciplín. Svědčí o tom jak přehled jeho publi­kací, tak obor, v němž získal vědecko-pedagogické tituly (teo­rie vyučování). Zaměřil se především na didaktiku meteoro­logie a klimatologie v celém rozsahu našeho školství, případ­ně fyzické geografie a také na klimatologii malých oblastí.

Téměř tři desítky jeho spisů vztahujících se k meteorolo­gii můžeme rozdělit do tří skupin. První skupinu tvoří pojed­nání napsaná na pomoc učitelům zeměpisu na základních a středních školách, která se týkají učiva o ovzduší a podnebí a která vycházela v časopisech Zeměpis ve škole, Dějepis a zeměpis ve škole a Přírodní vědy ve škole, např. o základ­ních pojmech, meteorologických exkurzích, meteorologic­kých kroužcích a synoptických mapách v předpovědi počasí [1].

Druhá skupina spisů se zabývá postavením meteorologic­kého učiva na školách, jeho rozsahem a stavem vědomostí z meteorologie a klimatologie, které nabyli středoškoláci v rámci zeměpisu [4, 6, 12, 15], Machyček byl skutečným znalcem poměrů v našem školství a závěry o úrovni vzdělá­vání opíral o rozsáhlý průzkum. Ten prováděl jednak na teh­dejších středních všeobecně vzdělávacích školách bývalého Severomoravského kraje, jednak mezi zájemci o vysokoškol­ské studium geografie formou písemných kontrolních zkou­šek. Rozsahem a pečlivostí zpracování výsledků nemá práce [6] u nás obdoby. Výukovým aspektům meteorologie a kli­matologie se věnoval i v několika vysokoškolských učebních textech z didaktiky fyzické geografie [16], otázkám výuky těchto disciplín na univerzitách v habilitační práci [18],

Z klimatologických spisů bylo ve své době významné zpracování teplotních poměrů Moravy a Slezska z normálo­vého období 1901-1930 [2], které vyplnilo mezeru v klima-tografiích brněnských geografů. Toto záslužné a podrobné dílo, zahrnující pozorování 87 meteorologických stanic, bylo vydáno tiskem až v roce 1958, a proto zastíněno celostátně pojatým atlasem podnebí a doprovodnými tabulkami. Pro­fesor Machyček více metodami popsal podnebí Osoblažského výběžku [7, 9, 10, 17], když katedra geografie řešila kolek­tivní úkol geografického výzkumu tohoto opomíjeného a hos­podářsky málo rozvinutého území, a pro praktické potřeby popsal podnebí Olomouce [13,14].

Již pro snahu povznést úroveň meteorologického vzdělá­ní jako součásti vzdělání všeobecného i pro některé dobré lid­ské vlastnosti, jako je dobrosrdečnost a smysl pro humor, by Jiří Machyček neměl být zapomenut. Není mi známo, že by měl v didaktice meteorologie pokračovatele.

[1] Synoptické mapy a jejich využití v praxi. Zeměpis ve ško­le, 4, 1957, č. 3, s. 88-98.

[2] Teplotně poměry Moravy a Slezska (podle období 1901-1930). Spisy vydávané přírodovědeckou fakultou Masarykovy university, řada H 2, č. 391, s. 41-96. Brno 1958.

[3] Teplotně poměry Olomouckého kraje. In: Sborník Krajského vlastivědného muzea v Olomouci, Acta SLUKO A 3 1955, 1958, s. 121-131.

[4] Příprava absolventů SVVŠ z meteorologie a klimatologie pro vysokoškolské studium geografie a pro praktické povo­lání. Pedagogické listy, ÚDVU, Olomouc 1964, s. 3-21.

[5] Základní klimatické podmínky širší oblasti Osoblažská. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 20, Geographica – Geologica VII. Praha, SPN 1966, s. 207-268 (spoluautorka M. Hodáňová).

[6] Stav vědomostí absolventů SVVŠ z meteorologie a klima­tologie v rámci fyzické geografie. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 23, Geographica – Geo­logica VIII. Praha, SPN 1968, s. 5-79.

[7] Příspěvek k metodice analýzy klimatu při geografickém výzkumu malých oblastí. Studia Geographica, Brno, GÚ ČSAV 1969, s. 177-181.

[8] Analýza základních meteorologických prvků metodou izo-pletových diagramů. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 35, Geographica – Geologica XI. Praha, SPN 1971, s. 129-142.

[9] Hodnocení klimatu meteorologické stanice Město Albrech-tice-Záry z hlediska komplexní klimatologie. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 35, Geo­graphica – Geologica XI. Praha, SPN 1971, s. 143-161.

[10] Některé dynamicko-klimatologické aspekty klimatu mete­orologické stanice Město Albrechtice-Záry. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 35, Geo­graphica – Geologica XI. Praha, SPN 1971, s. 163-177.

[11] The estimation of climate of a small region by means of glo­bál weather figures. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 35, Geographica – Geologica XI. Praha, SPN 1971, s. 179-198.

[12] Meteorologie a klimatologie jako součást geografického učiva na našich školách. Acta Univ. Palackianae Olomu­censis, Fac. rer. nat., Tom. 42, Geographica – Geologica XIII. Praha, SPN 1973, s. 59-80.

[13] Základní klimatické poměry Olomouce. Jaderná elektrárna s odběrem tepla – Olomouc. Perspektivní studia. Sigma engineering, Olomouc 1973, s. 66-79.

[14] Klima Olomouce v obddobí 1961-70 z genetického hledis­ka. Acta Univ. Palackianae Olomucensis, Fac. rer. nat., Tom. 50, Geographica – Geologica XV. Praha, SPN 1976, s. 29-63.

[15] Nové pojetí učiva o atmosféře a experimentální osnovy geo­grafie na školách v ČSSR. Acta Univ. Palackianae Olomu­censis, Fac. rer. nat., Tom. 66, Geographica – Geologica XIX. Praha, SPN 1980, s. 31-51.

[16] Didaktika fyzické geografie. Vysokoškolský učební text. Olomouc, Univerzita Palackého 1984. 190 s.

[17] Klima Osoblažská. [Závěrečná zpráva dílčího úkolu státní­ho výzkumu.] Olomouc 1969. 353 stran strojopisu. [Nepublikováno].

[18] Problémy meteorologie a klimatologie v učitelském studiu geografie na přírodovědeckých fakultách univerzit. [Habilitační práce a závěrečná zpráva dílčího úkolu státní­ho výzkumu.] Olomouc 1970. 306 stran strojopisu [Nepublikováno].

Karel Krška, MZ 1999/6, ročník 52, str. 195-196