Jiří Hostýnek
1961–2019
ZA JIRKOU HOSTÝNKEM
Dne 24. července 2019 nás náhle ve věku 58 let opustil RNDr. Jiří Hostýnek.
Jiří Hostýnek se narodil 9. února 1961 v Klatovech, v roce 1979 ukončil gymnázium, poté studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy obor fyzická geografie a kartografie. Jako promovaný geograf absolvoval po roce vojenské základní služby na přelomu let 1985/1986 nástupní praxi v ČHMÚ. Několikaměsíční stáž na různých odděleních ústavu v Praze-Komořanech vybavila mladého pracovníka erudicí v řadě specializací, nejen v jeho budoucím oboru, kterým se měla stát klimatologie, ale třeba i v hydrologii nebo meteorologické prognóze.
Po složení rigorózní zkoušky z klimatologie a meteorologie na své alma mater získal v roce 1986 právo používat titul RNDr. a nastoupil do oddělení režimových informací na pobočku ČHMÚ v Plzni. Od roku 1990 byl vedoucím oddělení meteorologie a klimatologie na pobočce, od roku 2013 působil ve funkci ředitele pobočky ČHMÚ v Plzni.
Odborný zájem Jiřího Hostýnka byl nejprve nasměrován na statistické vyhodnocování srážek, ať již z hlediska klimatologického, nebo v případových studiích, jako byla například povodeň v prosinci 1993 v povodí Berounky. Postupem doby se nicméně specializoval na problematiku proudění vzduchu v zemské atmosféře. Zaváděl v ČHMÚ do rutinní praxe nástroje pro modelování regionálních charakteristik větru v přízemní vrstvě atmosféry WAsP a WAsP Engineering, podílel se na vypracování mapy větrných oblastí na území ČR (ČSN EN 1991-1-4:2007), do Atlasu podnebí Česka vnesl velký kus práce do kapitoly věnované tlaku vzduchu a větru. Byl častým přispěvatelem do Meteorologických zpráv a jakožto lokální patriot se věnoval analýze větrných a srážkoměrných charakteristik Šumavy nebo historii klimatologické stanice Klatovy. Ještě v květnu 2019 jsme měli příležitost poznat jeho pohled na monitoring a hodnocení vichřic na Šumavě na meteorologické konferenci „Šumava 2019“ na Kvildě.
O své odborné vědomosti se neváhal podělit jako stálý externí spolupracovník Západočeské Univerzity v Plzni. Základy klimatologie tak předal nejen desítkám nových odborníků v různých přírodovědných oborech, ale i novým učitelům, kteří jeho znalosti předávají dalším generacím. Spolupracoval i s dalšími vysokými školami, jako je Technická Univerzita Drážďany, Univerzita Bayreuth nebo Přírodovědecká fakulta UK v Praze.
Životní láskou byla pro Jiřího „královna sportu“ – atletika. Od svých školních let jí věnoval mnoho svého času, jednalo se zpočátku o běžecké disciplíny, ale nakonec zvítězila chůze a té se věnoval po celou dobu aktivní kariéry. Měl vždy hodně natrénováno, jeho píle a skvělá kondice mu přinášely úspěchy i na pravidelných Sportovních hrách ČHMÚ a SHMÚ, byl nepostradatelným členem týmu „Emirátů“ a v běžeckých disciplínách získával pro své družstvo body a zlaté medaile. Jeho koníčkem nebyly jen sportovní výkony, ale i práce dobrovolnického funkcionáře pro klatovskou atletiku, kde se mj. zasloužil o rozvoj členské základny, zejména mezi mládeží.
Jiří Hostýnek byl člověk velmi přátelský a pohodový a měl rád, pokud podobná atmosféra panovala v jeho okolí. Byl optimistický, což se projevilo zejména v posledním období, kdy mu nebylo dobře a zdravotní stav mu působil značné nesnáze. I když mu jistě nebylo lehko, nestěžoval si na svůj úděl a obtíže přiznával jen nerad. Jeho velkou nadějí na zlepšení a uzdravení byla operace, věřil, že bude úspěšná a po rehabilitacích se zase vrátí zpátky. Jeho odchod byl nečekaný a způsobil v našich srdcích pocit nenahraditelné ztráty.
Libor Hejkrlík, Dušan Židek, MZ 2019/4, roč. 72, str. 119