Jiří Bubník

1941–2006

Vzpomínka na doktora Jiřího Bubníka

(23. 5. 1941–12. 3. 2006)

„Finis coronat opus“, konec korunuje dílo. Tímto střípkem klasické vzdělanosti jsem před řadou let uvedl oponentní posudek velice kvalitní závěrečné zprávy výzkumného projektu, na jejímž zpracování se Jirka, jak jsme si ho všichni, kdo ho znali a měli rádi, zvykli oslovovat, podílel významnou měrou. Dodnes si pamatuji jeho spokojené pokývnutí, když se do posudku začetl. Jirka svoji práci miloval a na její bezvadné kvalitě mu nesmírně záleželo. A stačil v průběhu života, jehož konec přišel tak bolestně znenadání, vykonat toho díla opravdu nemalý kus.

Pražský rodák dr. Bubník po absolvování jedenáctileté střední školy vystudoval meteorologii a klimatologii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Svoji profesionální dráhu započal již jako student pátého ročníku fakulty v tehdejší synoptické a letecké službě jako letecký meteorolog na letišti Praha, kde sloužil plných sedm let. V roce 1970 přešel do tehdy nově zřizované Laboratoře ochrany ovzduší a problematice vztahů mezi počasím a znečištěním ovzduší se věnoval po zbytek života. Na počátku sedmdesátých let minulého století se, mimo jiné, významným způsobem podílel na zpracování studie o Stavu kvality ovzduší v průmyslem a důlní těžbou poznamenané Podkrušnohorské oblasti a na vytvoření smogových varovných a regulačních systémů pro podobně postižené regiony.

Bez nadsázky lze říci, že dr. Bubník patří mezi zakladatele české a slovenské školy modelování znečištění ovzduší. Metodika modelování přenosu a rozptylu znečišťujících látek v ovzduší, kterou vypracoval pro tehdejší ministerstvo lesního a vodního hospodářství, se stala základem pro v současné době u nás nejrozšířenější rozptylový model SYMOS. Seznam jeho publikací v odborné literatuře je skromný a neokázalý, nicméně výsledky jeho práce jsou uloženy v rozsáhlé řadě zpráv za národní a mezinárodní výzkumné projekty a v nepřeberném množství modelových posudků a studií stavu a vývoje imisní situace na území republiky a v sousedících oblastech. Na jeho přednáškovou a osvětovou činnost v oblasti modelování a meteorologicko-imisních vztahů rádi vzpomínají účastníci nejrůznějších kurzů z řad odborné i nemeteorologické veřejnosti. V této souvislosti je třeba vzpomenout i jeho nemalého podílu na činnosti tehdejší Československé vědeckotechnické společnosti.

To, co u Jirky každý oceňoval především, byla jeho ochota se o své rozsáhlé zkušenosti a znalosti podělit s kýmkoli, kdo se na něj obrátil se žádostí o pomoc či o radu. Jirku Bubníka jsme znali jako člověka, ve kterém nebyla zloba ani nenávist. Svojí nezištností, nesobeckou obětavostí a láskou ke své rodině naplňoval přesvědčení, které po celý svůj život vyznával.

Budiž mi prominuto ještě jedno pokradmé čerpání ze studnice moudrosti věků na závěr: Vita brevis, ars longa. Život našeho Jirky Bubníka byl žel příliš krátký na to, aby stačil předat svým následovníkům to, co tak dobře znal a uměl, a svým nejbližším všechnu lásku, která v jeho srdci byla. O to více si budeme my všichni, kdo jsme ho znali, měli ho rádi a měli to štěstí s ním spolupracovat, uvědomovat šíři mezery, která po něm v našich řadách zůstala.

Josef Keder, MZ, 2006/2, ročník 59, str. 42