Jaroslav Pícha

19211998

 

RNDr. Jaroslav Pícha – 100 let od narození

Dne 28. 2. 2021 by oslavil 100. narozeniny RNDr. Jaroslav Pícha, zakladatel a dlouholetý vedoucí meteorologické observatoře v Hradci Králové. Narodil se v Kroměříži, dětství
a gymnaziální studia prožil ve Valašském Meziříčí. Za okupace byl poslán na nucené práce do Německa. Po osvobození studoval meteorologii na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity a současně pracoval na letišti jako prognózní meteorolog. Studia ukončil v roce 1949 a od roku 1951 přešel do Hradce Králové, kde se rozhodující měrou podílel na vybudování meteorologické observatoře. a ozonové observatoře ČHMÚ.

Pracoviště s nemalým úsilím vybavil kvalitní měřicí technikou pro měření charakteristik slunečního záření a měření stratosférického ozonu. Položil tak základy Solární Neúnavně pečoval o kvalitu měření i zpracování získaného materiálu. Činnost observatoře od počátku orientoval na spolupráci s evropskými, ale i světovými centry. K pokračování v této spolupráci vychoval i své nástupce, kterým tak poskytl podmínky pro další šíření dobrého jména pracoviště doma i v zahraničí.
Pro dr. Píchu se meteorologie stala jedním z hlavních smyslů života. Byl i hlavním iniciátorem založení pobočky České meteorologické společnosti v Hradci Králové.
Jeho vášní byla i astronomie. S vděčností na něj vzpomínají i členové Astronomické společnosti v Hradci Králové, pro které byl kolegou a rádcem. Na počest dr. Píchy iniciovali pojmenování planetky č. 12051 „Picha“.
RNDr. Jaroslav Pícha zemřel 21. 2. 1998.

Čest jeho památce!
Ladislav Metelka, MZ 2021/3

Zemřel RNDr. Jaroslav Pícha

Dne 21. února 1998 překvapila všechny přátele a kolegy smutná zpráva o úmrtí RNDr. Jaroslava Píchy, dlouholetého pracovníka Českého hydrometeorologického ústavu a zakladatele Solární a ozonové observatoře ČHMÚ v Hradci Králové. Zemřel náhle po krátké nemoci, týden před dovršením 77 let.

Dr. J. Pícha se narodil dne 28. února 1921 v Kroměříži. Svoje dětství ale prožil ve Valašském Meziříčí uprostřed Beskyd, které se mu staly celoživotní krásnou vzpomínkou. Odtud jej po absolvování gymnázia válečné události zavedly až do rakouských Korutan, kde v Klagenfurtu v rámci totálního nasazení pracoval tři roky jako úředník v pojišťovně. Z této doby patrně pramenil jeho vřelý vztah k rakouskému přírodnímu i společenskému prostředí, se kterými byl ve stálém styku až do posledních dnů svého života. Po návratu do vlasti vystudoval meteorologii a klimatologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a zároveň pracoval jako prognózní meteorolog na letišti v Ruzyni. Zde se mimo jiné seznámil s celou řadou kolegů představujících novou generační vlnu odborníků, kteří významným způsobem v následujících desetiletích ovlivňovali vývoj československé meteorologie.

V r. 1951 Dr. Pícha přesídlil do Hradce Králové, kde se ujal úkolu vybudovat pracoviště HMÚ specializované na měření a studium slunečního záření. Skutečnost, že tato observatoř byla umístěna v budově právě dokončené hvězdárny, znamenala nejen získání výborně situovaného místa pro solární a meteorologická měření, ale i přímé spojení s jeho celoživotním koníčkem, kterým byla astronomie. Po svém příchodu na hvězdárnu musel budovat od základu prakticky vše. Počínaje přístrojovým vybavením, náborem pracovníků, zavedením pravidelných meteorologických měření a pozorování, studiem nových metod a technologií měření i navazováním odborných styků s domácími a také zahraničními partnery. Nicméně postupem času cílevědomou prací a s houževnatostí a precizností jemu vlastní spolu se svými spolupracovníky vybudoval a až do r. 1986 vedl pracoviště, které se bez nadsázky řadí mezi nejuznávanější svého typu v celosvětovém měřítku. K tomu mimo jiné přispěla i výrazná schopnost Dr. Píchy vyhledávat netradiční odborná témata, která jej v r. 1961 vedla k zavedení dlouhodobého monitoringu atmosférického ozonu. Tento celorepublikově ojedinělý měřící program se stal další nosnou činností hradecké observatoře, které se tak stala ozonometrickou stanicí světové sítě s nejdelší řadou měření ve střední Evropě.

Během 40 let své pracovní činnosti v naší meteorologické službě se Dr. Pícha věnoval celé řadě odborných aktivit. Začínal jako synoptik, stranou jeho zájmu nezůstaly změny klimatu, málokdo ví, že řadu let experimentoval i s příjmem družicových snímků. Nicméně největší zásluhy a nejcennější výsledky dosáhl v oboru ozonometrie a aktinometrie. Jeho přínos lze v krátkosti shrnout konstatováním: „Dr. Pícha byl zakladatelem systematického monitoringu a studia slunečního záření a ozonové vrstvy v České republice. “ Tři desítky let byl našim největším specialistou v tomto oboru jak po stránce instrumentální, tak i analytické. Jako dlouholetý člen České meteorologické společnosti inicioval založení její hradecké pobočky, které několik let předsedal. Desítky odborných prací a přednášek svědčí o jeho publikační aktivitě, zejména v období, kdy to rodinnné poměry ještě umožňovaly.

Většina kolegů mimo Hradec Králové znala Dr. Píchu jako odborníka ve své profesi i jako člověka se širokým rozhledem a téměř bez výjimky si jej velmi vážili. Jen část z nich však věděla i o méně známé povahové stránce pana doktora, kterou nelze nezmínit a která udělala hluboký dojem na každého, kdo se s ní seznámil. Touto charakterovou vlastností byla nesmírná osobní obětavost, kterou celoživotně až do své smrti prokazoval při péči o svoji rodinu vystavenou vážným zdravotním problémům. I z tohoto hlediska bude jeho odchod těžko nahraditelný.

Dr. Pícha byl nejen odborník, který se významným způsobem zasloužil o rozvoj české meteorologie, ale i společensky velmi vnímavý člověk názorově silně ovlivňující své okolí. Osobnost s výrazně profilovanou povahou, která byla při výměně názorů často obtížně překonatelným partnerem. Nicméně na konci diskuse bylo vždy jasné, jak se věci mají – ať již skončila kompromisem či neměnnými stanovisky obou stran. Z pohledu jeho spolupracovníků nelze než ocenit, že i tento životní styl pana doktora významně formoval celkovou atmosféru na pracovišti. To nikdy nebylo pouze místem ryze odborné práce, ale i prostředím, ve kterém se nikdo i v těch nejtěžších dobách nemusel obávat otevřeně vyjadřovat své osobní názory.

Život již je takový, že lidé a věci přicházejí a odcházejí a zanechávají za sebou stopy výrazné i neznatelné. V osobě Dr. Píchy odešel člověk, který se pro většinu z nás, kteří jej důvěrně poznali, stal součástí našich životů. Člověk, jehož životní přínos pro společnost i pro osoby z jeho okolí vytvořil stopu trvalou. Čest jeho památce.

Karel Vaníček, MZ 1998/2, ročník 51, str. 63

RNDr. Jaroslav Pícha – 75 let

Dne 28. 2. 1996 oslavil 75. narozeniny RNDr. Jaroslav Pícha, zakladatel a dlouholetý vedoucí meteorologické observatoře v Hradci Králové. Narodil se v Kroměříži, dětství a gymnaziální studia prožil z valné části ve Valašském Meziříčí, odkud byl za okupace poslán na nucené práce do Německa. Po osvobození studoval meteorologii na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity a současně pracoval na letišti jako prognózní meteorolog. Studia ukončil v roce 1949 a od roku 1951 přešel do Hradce Králové, kde se rozhodující měrou podílel na vybudování meteorologické observatoře. Výrazně ovlivňoval odbornou náplň tohoto pracoviště, které s nemalým úsilím vybavil kvalitní měřicí technikou v oboru měření charakteristik slunečního záření a měření atmosférického ozonu.

Proslul neúnavnou péčí o kvalitu těchto měření i zpracování získaného materiálu a v tomto ohledu si získal všeobecné uznání doma i v zahraničí.

Observatoř se mu stala jedním z hlavních cílů života. V neposlední řadě je třeba ocenit jeho činnost v naší meteorologické společnosti, kde byl hlavním iniciátorem založení pobočky v Hradci Králové.

Do dalších let života přejeme jubilantovi hodně zdraví, osobní spokojenosti a doufáme, že se bude i nadále podílet na životě České meteorologické společnosti.

Jan Bednář, Věstník ČMeS 1996/1, duben 1996

JUBILEUM RNDr. JAROSLAVA PÍCHY

Dne 28. února 1981 oslavil šedesáté narozeniny RNDr. Jaroslav Pícha, zakladatel a dlouholetý vedoucí meteorolo­gické observatoře v Hradci Králové. Dr. Pícha se narodil v Kroměříži, ale skutečným domovem se mu na dlouhou dobu stalo Valašské Meziříčí. Zde chodil do školy a odtud za války po absolvování gymnázia byl poslán na nucené práce do Ně­mecka. Po osvobození studoval meteorologii na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity a přitom zároveň pracoval na letišti jako prognózní meteorolog. V roce 1949 ukončil uni­verzitní studia a od r. 1951 přešel do Hradce Králové, aby zde vybudoval meteorologickou observatoř.

A je snad největším oceněním, že s odstupem let spojuje a neformálně ztotožňuje meteorologická veřejnost osobu oslavence právě s tímto pracovištěm, kterému dal perspektivní a odborně náročný program, a které — často s nemalým úsi­lím — vybavil kvalitní měřicí technikou, a kde zavedl řád a přesnost do odborné práce, které se staly příslovečnými.

Dr. Pícha výrazně ovlivnil odbornou náplň svého pracoviště; s citem a rozvahou orientoval činnost na plnění důležitých a dlouhodobě prospěšných úkolů. Přísný na okolí, a zejména na sebe, dosáhl jubilant zasloužené prestiže. Hradecké praco­viště je známo daleko za hranicemi kvalitními výsledky z mě­ření slunečního záření a atmosférického ozónu a dr. Pícha se stal uznávanou autoritou v této oblasti.

Jubilant slaví životní jubileum uprostřed neúnavné snahy o další rozvoj pracoviště, stále stejně nesmířen s tím, že to či ono nejde. I když měl v osobním životě nemálo starostí, stala se mu observatoř jedním z hlavních smyslů života.

Do dalších roků přejeme oslavenci hodně zdraví, tvůrčích sil a pracovních úspěchů.

Bedřich Böhm, MZ 1981/2, ročník 34, str. 63-64