František Tomek

narozen v roce 1924

ŽIVOTNI JUBILEUM ING. FRANTIŠKA TOMKA

Dne 14. prosince 1984 oslavil šedesáté narozeniny ing. František Tomek, vedoucí pobočky Českého hydrometeoro­logického ústavu v Brně. Pochází ze Senorad na Třebíčsku z rodiny dělníka pracujícího u sedláků, v kamenolomu, v lesích i u Bati. Tato skutečnost a prostředí, ve kterém vy­růstal, ovlivnila celý další život jubilanta. Po absolvování měšťanské školy v Mohelně v r. 1939 nastoupil do učení v že­lezářském obchodě v Ivančicích. Po vyučení v r. 1941 byl ve válečných letech totálně nasazen jako horník pod zemí v Ostra­vě. V září 1944 z totálního nasazení uprchl a skrýval se v le­sích na Oslavě až do května 1945. Po osvobození pracoval až do r. 1951 u národní správy firmy Mannesmann.

Při náboru do výroby se dobrovolně přihlásil do Brněnských strojíren a sléváren (nyní Šmeralovy závody), kde pracoval jako brusič šedé litiny. Při zaměstnání absolvoval večerní gymnázium pro pracující, kde v r. 1952 maturoval. Od roku 1952 studoval na Vysokém učení technickém v Brně, fakultě stavební, kde r. 1957 promoval. Po ukončení studia postupně pracoval v Hydroprojektu a Doprastavu v Brně a jako ředitel závodu Dyje Povodí Moravy. Do funkce vedoucího pobočky ČHMÚ v Brně nastupoval v r. 1978 za složité situace, která se na pracovišti vytvořila. V obtížných podmínkách dokázal velmi rychle najít hlavní problémy, řešit je a vytvořit tak podmínky pro další rozvoj pracoviště k prospěchu ústavu i celé společ­nosti. Tím vytvořil předpoklady i pro realizaci nové kon­cepce ústavu v podmínkách brněnské pobočky ihned po jejím zavedení v r. 1980.

Ing. Tomek zabezpečoval spolu s ostatními pracovníky pobočky celý soubor prací, které charakterizují přínos a rozvoj činností ČHMÚ v Jihomoravském kraji v oborech hydrologie, meteorologie i ochrany ovzduší. Období, které uplynulo od nástupu jubilanta do služeb ČHMÚ, je možné charakterizovat jako období stabilizace brněnského praco­viště, a tím i vytvořeni podmínek pro další rozvoj odborné práce.

V letošním roce byla jeho práce a zásluhy oceněny resort­ním vyznamenáním “Zasloužilý pracovník MLVH”. Do dal­ších roků přejeme jubilantovi hodně zdraví, tvůrčích sil a pracovních úspěchů.

Jiří Kaše, MZ 1984/6, ročník 37, str. 190