František Popolanský
1927–2018
VZPOMÍNKA NA FRANTIŠKA POPOLANSKÉHO
Ing. František Popolanský, CSc., významná osobnost energetiky a dlouholetý spolupracovník českých a slovenských meteorologů, již není mezi námi. Zemřel dne 16. června 2018 v Brně ve věku 91 let.
Narodil se 3. května 1927 ve Střížovicích u Kroměříže. Jeho spolužáci z kroměřížské reálky na něho vzpomínali jako na organizátora studentského kulturního života, a především jako na školeného zpěváka a výborného hudebníka, který v celostátních soutěžích mládeže ve hře na klavír a varhany obsazoval přední místa. Zvláště královský nástroj zůstal jeho koníčkem po celý život; vypracoval se na uznávaného znalce varhan i církevní hudby.
Po maturitě, když mu nebylo dovoleno studovat současně na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a na Vysokém učení technickém v Brně, rozhodl se, snad kvůli jistější budoucí existenci, pro Elektrotechnickou fakultu VUT, obor silnoproud. Jistě nelitoval, protože v technické profesi vynikl a skvěle se uplatnil. V šedesátých letech získal titul kandidáta věd.
Celou svou profesní kariéru prožil v EGÚ Brno, kam nastoupil už v roce 1952 jako jeden z prvních zaměstnanců tehdejšího Výzkumného ústavu energetického. Ve své činnosti se věnoval zejména napěťovému a přepěťovému namáhání a povětrnostním vlivům. V tehdejším Československu vybudoval unikátní síť více než 60 stanic pro měření intenzity bouřkové činnosti a realizoval dlouhodobá měření bleskových proudů přímo na venkovních elektrických vedeních. Získaná data zpracoval do prakticky použitelných postupů a norem, které výrazně přispěly k zajištění spolehlivosti provozu elektrických sítí a silnoproudých zařízení. Jako jeden z prvních energetiků propracoval statistický přístup ke koordinaci izolace.
Ing. Popolanský se rovněž zabýval výzkumem námrazy, a to nejen na energetických stavbách. Po zimních kalamitách v letech 1969 a 1974, které způsobily značné národohospodářské škody, se zasadil o vybudování jedinečné měřicí stanice v obci Studnice u Nového Města na Moravě, v lokalitě, která byla tehdy známa z hlediska tvorby námrazy jako nejexponovanější místo. Tím se mu podařilo navázat na tamní měření hmotnosti námrazy z 50. let 20. století, a získat tak ve světovém měřítku ojedinělou řadu hmotnosti námrazy v závislosti na výšce nad terénem. Fundovaný základ tomuto sledování však dala již předválečná několikaletá spolupráce tehdejšího vedoucího provozu Západomoravských elektráren v Brně inženýra Emila Walda a meteorologa docenta Bohuslava Hrudičky, zakladatele české technické meteorologie. Wildova metoda měření námrazků na měrných tyčích i přímo na vodičích přinášela cenné poznatky, oba uvedení pánové o nich informovali jak domácí, tak zahraniční odbornou veřejnost (Hrudička a Wald 1934; Wald 1935 a další). Podobně F. Popolanský přednášel o výsledcích měření na mezinárodních konferencích o námraze, které se konaly v různých částech světa, a zprávy ze Studnic bývaly hodnoceny jako nejvýznamnější (Popolanský 1996b). Měřicí stanice ve Studnicích je umístěna na náhorní plošině ve výšce 800 m n. m. a tvoří ji střední stožár vysoký 45 m, dvě rozpětí a obslužná budova s měřicím zařízením (obr. 2). Její podrobný popis byl uveřejněn i v tomto časopisu (Popolanský 1996a). Ing. Popolanský také společně s Ing. Zdeňkem Zálešákem z EGÚ Brno položili základy stochastického přístupu k dimenzování elektrických vedení s ohledem na kombinované zatížení námrazou a větrem.
Vědecká, výzkumná, inženýrská a publikační činnost F. Popolanského je nezměrná, jen její výčet by zabral několik stran. Zmíníme alespoň publikaci, kterou napsal s Ing. Jaroslavem Jirků, CSc., s názvem „Atmosférická přepětí v rozvodu elektrické energie“ (Jirků, Popolanský 1966), jež je dosud nepřekonaná. Jeho působnost významně přesáhla hranice naší země. Byl aktivním členem a uznávaným odborníkem v celosvětových organizacích CIGRE (Profesní světová asociace elektroinženýrů) a IEC (Mezinárodní elektrotechnická komise). Meteorologové ČHMÚ i SHMÚ jeho bohatých zkušeností využívali ke konzultacím v oboru atmosférické elektřiny při pořizování měřicí techniky a v posudkové činnosti. Nenahraditelná byla jeho autorská účast při tvorbě meteorologického slovníku (Sobíšek a kol. 1993), který obohatil obsažnými hesly z bouřkové elektřiny a námrazové problematiky. Z iniciativy Ing. Popolanského byly také od roku 1963 námrazkové stanice energetiky instalovány na některých profesionálních meteorologických stanicích HMÚ v českých zemích i na Slovensku. Paralelní měření přispělo k poznání podmínek vzniku námrazy, protože byla sledována současně s rychlostí a směrem větru a dalšími meteorologickými prvky. Až po osamostatnění rozvodných podniků v roce 1990 se námrazky ve stanicích ČHMÚ a SHMÚ přestaly měřit. Celostátní měření námrazy na stanicích EGÚ po skončení námrazového období Ing. Popolanský se spolupracovníky každoročně vyhodnocoval a podle výsledků zpřesňoval námrazovou mapu tehdejšího Československa, jež se využívá k projektování venkovních elektrických vedení, ale která slouží i lesníkům.
Zesnulý František Popolanský byl vzorem zaníceného a seriózního vědce, který k poctivé práci vedl i své kolegy a podřízené. Jeden z autorů tohoto pojednání (Z. Š.) si dodnes pamatuje jeho slova, která od něho vyslechl v roce 1979, když nastoupil do EGÚ Brno: „Ve výzkumné a inženýrské činnosti nekompiluj svoje minulé práce, ani práce jiných. Vždy přines svoji přidanou hodnotu. Nelži ve výzkumné práci sám sobě ani jiným, i negativní výsledek výzkumu je přínosem pro další rozvoj.“. Na pana inženýra budeme s respektem a úctou vzpomínat.
HRUDIČKA, B., WALD, E., 1934. Essai sur la détermination systématique du givre. 5me Congrés de l’UIPD, Zurich, III-B-13.
JIRKŮ, J., POPOLANSKÝ, F., 1966. Atmosférická přepětí v rozvodu elektrické energie. Praha: SNTL. 1. vydání. 256 s. POPOLANSKÝ, F., 1996a. Měření námrazy ve Studnicích. Meteorologické zprávy, roč. 49, č. 6, s. 182-186, ISSN 00261173.
POPOLANSKÝ, F., 1996b. 7. mezinárodní konference o námraze. Meteorologické zprávy, roč. 49, č. 5, s. 155-158. ISSN 0026-1173.
SOBÍŠEK, B. a kol., 1993. Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Praha: Academia; Ministerstvo životního prostředí ČR. 1. vydání. 594 s.
WALD, E., 1935. Sledování námrazků na vodičích jednotnou metodou. Elektrotechnický obzor, roč. 24, č. 50, s. 791-793.
Karel Krška, Zdeněk Špaček, MZ 2018/5, roč. 71, str. 157-158