František Babák
narozen v roce 1942
ING. FRANTIŠEK BABÁK ŠEDESÁTNÍKEM
Ing. Babák, můj kolega a přítel, se narodil 31. 5. 1942 v Tuklekách v okrese Pelhřimov. Je ženatý, otcem dvou synů a dědečkem čtyř vnoučat.
Po absolvování různých typů škol zakotvil v roce 1961 v armádě jako letecký technik. Při výkonu služby leteckého technika absolvoval Vojenskou akademii v Brně, obor meteorologie. Do meteorologické služby armády nastoupil v roce 1977 a od tohoto roku pracoval v různých funkcích až do odchodu do vojenského důchodu v roce 1997. Do důchodu odcházel z funkce náčelníka Povětrnostního ústředí armády ČR v hodnosti podplukovníka. Od roku 1998 pracuje v ČHMÚ.
Se jménem František Babák je spojeno velmi mnoho aktivit spojených s úsilím o zlepšení vojenské předpovědní služby na různých stupních. Začátkem 90. let, jako náčelník Povětrnostního ústředí armády ČR, se podílel i na rehabilitaci vojáků, kteří byli z armády z politických důvodů propuštěni po roce 1968. Mnozí z těchto pracovníků doposud pracují v ČHMÚ. Po technické a organizační stránce dobře zvládl rozdělení vojenské meteorologické služby z důvodu rozdělení bývalého Československa v obtížných podmínkách omezování provozu na vojenských letištích a postupného uzavírání mnohých vojenských pracovišť.
Povětrnostní ústředí sídlilo po dlouhá léta v Karlínských kasárnách. Po nařízení o přestěhování řídil František přestavbu objektu pro Povětrnostní ústředí v areálu Vojenského gymnázia v Praze-Ruzyni. Je nutné konstatovat, že přestavba objektu nebyla nejobtížnější fází. Rozhodující bylo to, aby byly zabezpečeny a uvedeny do provozu nové techniky a technologie jak pro přenos a zpracování dat, tak i pro předpovědní informační službu. Z Povětrnostního ústředí se stalo po přemístění v roce 1994 moderní meteorologické pracoviště, které nám závidí řada vojenských meteorologických služeb okolních států.
Je nutné rovněž vyzvednout jeho zásluhu při organizování začátků spolupráce s povětrnostními službami armád NATO a zapojení naší armádní povětrnostní služby do struktur NATO.
Po příchodu do ČHMÚ v roce 1998 se rychle zapracoval do organizování komerčních aktivit našeho ústavu, především v meteorologii a klimatologii. I nadále je kontaktní osobou pro spolupráci s armádou a vojenskými pracovišti, ale hlavně všechnu svoji neutuchající energii věnuje činnosti v oblasti komerce. Aktivně se zapojuje do řešení problematiky Integrovaného záchranného systému a účasti ČHMÚ v různých havarijních komisích a cvičeních. Uvedl do pořádku smluvní vztahy s jednotlivými organizacemi, a i jeho zásluhou se zvýšily příjmy ústavu a zprůhlednily komerční aktivity.
Milý Františku, jménem svým a jménem všech pracovníků ČHMÚ Ti přeji, aby Tvůj řízný velitelský hlas se ještě dlouho ozýval po pracovištích našeho ústavu s tím, aby se Ti podařilo dobudovat komerční skupinu ČHMÚ. V osobním životě přeji pevné zdraví Tobě i blízkým. Ať Ti i nadále chutná dobré vínko a ještě dlouhá léta svým zpěvem (a někdy i harmoničkou) ve společně strávených volných chvílích vylepšuješ naši „blbou“ náladu.
Živio, živio.
Marián Wolek, MZ 2002/3, ročník 55, str. 95