Cílem práce bylo vytipovat synoptické situace s extrémními důsledky na Jesenicku za posledních 40 let. Zadání bylo dáno výzkumným záměrem VMJ za účelem přípravy meteorologické výstavy ke stému výročí Českého hydrometeorologického ústavu. Vytipované situace byly podloženy daty z databází ČHMÚ, data byla analyzována a v rámci závěrečné syntézy byl prostřednictvím odborných posterů a dalších doplňkových materiálů (sbírkových předmětů VMJ, předmětů zapůjčených z ostravské pobočky ČHMÚ ad.) představen komplexní materiál na výstavě pro veřejnost.
Meteorologické extrémy byly zvoleny tak, aby pokryly většinu meteorologických veličin. Kritéria extrémů byla posuzována u každé situace na základě empirických poznatků a průměrů datových sad pro dané roční období, přičemž bylo přihlíženo k odchylkám v rámci zvoleného území zejména s ohledem na nadmořskou výšku lokalit.
Ze závěrečné syntézy a z doprovodných dat informačních panelů lze dovodit, že extremita počasí v posledních desetiletích a letech narůstá, a proto je velmi důležité tyto extrémy sledovat, měřit, analyzovat a porovnávat s minulostí, a to zejména z důvodu dalšího pochopení a predikce procesů, které se přímo i nepřímo dotýkají lidské společnosti. Slavnostní zahájení výstavy proběhlo formou vernisáže v budově Vodní tvrze v Jeseníku dne 14. 1. 2020. Jádro a hlavní část tvořily výstavní panely zpracované v rámci výzkumu doplněné o další panely s meteorologickou tematikou.
Šlo zejména o panely výukového charakteru zpracované ostravskou pobočkou ČHMÚ, které se týkaly určování oblaků, a panel s tématem aerologie umístěný vedle aerologické sondy s balónem, který byl poskytnut aerologickým oddělením ČHMÚ v Praze Libuši.
Důležitou část výstavy tvořily výstavní předměty ze sbírek Vlastivědného muzea Jesenicka (historické teploměry, barometry atd.), předměty zapůjčené z ostravské pobočky ČHMÚ (např. měřicí přístroje, modely, archivní záznamy z meteorologických stanic ad.), některé předměty od místních amatérských meteorologů a vitríny doplňovala rovněž literatura Obr. 8 Blesková aktivita na území ČR ze dnů 14. a 15. 8. 2008 s meteorologickou a klimatologickou tematikou. Interaktivní částí byla také z ostravské pobočky ČHMÚ zapůjčená automatická meteorologická stanice, resp. její funkční model, který byl zejména pro malé a mladé návštěvníky nejzajímavějším exponátem. Stanice měřila teplotu vzduchu v pěti centimetrech nad zemí a ve dvou metrech, směr a rychlost větru, sluneční svit a také množství spadlých srážek. Zaznamenané hodnoty mohl návštěvník pozorovat na monitoru a stisknutím příslušných tlačítek mohl hodnoty ovlivňovat a v jistém smyslu tak „poroučet větru a dešti“.
Vernisáž zahájil ředitel muzea Mgr. Pavel Rušar, panely okomentoval kurátor výstavy Bc. David Abrahámek z ČHMÚ (Meteorologická služebna Ostrava-Mošnov) a za ostravskou pobočku ČHMÚ krátce vystoupil i Ing. Pavel Lipina. Mezi čestnými hosty byl i ředitel pobočky ČHMÚ Ing. Petr Tušil, Ph.D. Vernisáž vhodně doplnila skladba Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho v podání Karoliny Vítkové ze Základní umělecké školy Jeseník.
Informace o proběhlé vernisáži a fotografie z ní lze získat na webu VMJ pod odkazem https://www.muzeumjesenik.cz/cz/udalo-se/89-extremni-jevy-na-jesenicku-pohledem-meteo-rologa-vernisaz.html.
Výstavu navštívilo celkem 428 osob (z toho 61 osob na vernisáži), což lze v případě neobvyklého tématu označit za velmi slušný výsledek. Díky společenské krizi a vládním opatřením učiněným v souvislosti s šířením nového typu koronaviru na přelomu zimy a jara výstava skončila o tři dny dříve, a proto ti, kteří odkládali její návštěvu na samý konec, se jí již nedočkali. Výstava bude připravena i ve Vlastivědném muzeu v Šumperku a následně později i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde bude k vidění do konce akademického roku 2020/2021. Vzhledem k opatřením proti šířícímu se onemocnění covid-19 je však nutné počítat s možnými změnami.
Poděkování:
Vlastivědné muzeum Jesenicka a Český hydrometeorologický ústav děkují všem partnerům, sponzorům a podporovatelům, díky kterým bylo možné výzkum i výstavu uskutečnit. Zvláštní poděkování patří zapůjčitelům některých předmětů a osobám, které se na instalaci výstavy přímo podíleli. Jmenovitě se jedná o Ing. Pavla Lipinu, Mgr. Miroslava Řepku, Mgr. Martina Motla a Michala Zajonce. Fotografie pak kromě autorů poskytli Bc. Tomáš Daněk, Bc. Matěj Grék, Mgr. Miroslav Havira, Petr Svrčina a další.