Eva Burešová-Kozáčková
narozena v roce 1926
K životnímu jubileu první Československé synoptičky, RNDr. Evy Burešové-Kozáčkové
Na sklonku letošního roku se dožívá významného životního jubilea paní RNDr. Eva Burešová-Kozáčková. Narodila se 10. listopadu 1926 v Kolíně nad Labem, kde také absolvovala reálné gymnázium. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy vystudovala meteorologii a chemii. Měl jsem to štěstí, že po svém nástupu do letecké meteorologické služby na letišti v Praze-Ruzyni jsem byl na zácvik přidělen právě k „paní doktorce”, jak jsme ji my, mladší, s úctou oslovovali. O strasti s mým zácvikem se tehdy dělila s dr. Šebkem. Díky jejich péči a pedagogickým schopnostem jsem však již po deseti týdnech byl schopen sloužit samostatně jako letecký meteorolog.
Paní doktorka měla přirozenou úctu nás, mladších meteorologů. Meteorologické zkušenosti nám předávala svým tichým a laskavým hlasem, ale vždy dovedla vyzvednout to podstatné. Měla však autoritu i proto, že ve sporech s vedením dokázala důrazně hájit zájmy řadových pracovníků. Byla vždy ochotna pomoci odbornou radou nebo třeba i výměnou služby.
Při příležitosti svého životního jubilea vzpomíná na své meteorologické „curiculum vitae”:
„Na univerzitě jsem poznala význačné osobnosti našeho meteorologického života: profesora Hanzlíka, vědce a cestovatele malé, drobné postavy, ale velikého ducha, dobrotivého profesora Gregora, milujícího vážnou hudbu, profesora Brandejse (tehdy ještě odborného asistenta), vynikajícího numerika, elegantního, břitkého, s trochou ironie, ale s měkkým srdcem, který s potížemi prosazoval na fakultě přednášky z numerické meteorologie a jako správný meteorolog chodil vždy s velkým deštníkem. Přístrojovou meteorologii nám přednášel prof. Schneider, vždy perfektně oblečený, pedantní, připomínal mi c.k. Rakousko-Uhersko.
Od roku 1950 jsem byla zaměstnána ve Státním meteorologickém ústavu, později Hydrometeorologickém ústavu, Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze a nakonec ve Slovenském hydrometeorologickém ústavu v Bratislavě.
Původně jsem byla přijata do meteorologického dokumentačního střediska, které se v Praze zakládalo. Dokumentovala jsem materiály české, slovenské, francouzské, německé a sestavovala z nich rešerše. Práce to byla velmi zajímavá, všechny meteorologické novinky jsem měla z „první ruky”. Spolupracovala jsem na přípravě heslového meteorologického slovníku. Můj vedoucí, RNDr. Emil Veselý, měl velké plány. Byly všechny předpoklady pro to, aby se splnily, protože měl tým spolehlivých spolupracovníků, resp. spolupracovnic. Bohužel, politické poměry vše překazily Po prověrkách musel dr. Veselý odejít na letiště do synoptické a letecké služby. Krátce na to jsem byla přemístěna na letiště Praha-Ruzyně i já. Na rozdíl od dr. Veselého jsem to nebrala jako trest. Stala jsem se tak první ženou v Československu, která se zabývala synoptickou a leteckou meteorologií. Byla jsem spokojena ve výborném kolektivu, který pracoval obětavě a nezištně s jediným cílem: aby služba dobře fungovala.
Do synoptické praxe mě uvedli moji kolegové, zejména dr. Bradka a dr. Gregor. Žili pro meteorologii, nic ze svých vědomostí si nenechávali pro sebe. Dr. Brádka měl nejkrásnější analýzy jaké jsem kdy viděla, poctivě sledoval všechny detaily, vyhledával každý „šíf”. Zdůrazňoval důležitost izalobar. Jeho mapy mi byly vzorem. Se zvláštní oblibou jsme analyzovali mapy severní polokoule, hledali hurikány a snívali o tom, jak by bylo pěkné projet se po některé izobaře, té nejdelší. Tenkrát nebyly ani meteorologické družice, ani radary, numerická meteorologie byla u nás teprve „ v plenkách “. Mapy 500 hPa jsme předpovídali pomocí grafických metod.
Když jsem se po letech stala služebně nejstarší, s vděčnou vzpomínkou na dr. Brádku a dr. Gregora, předávala jsem svoje poznatky novým meteorologům při jejich uvádění do praxe. Fluktuace byla veliká, mnoho z nich pro náročnost práce na letišti odešlo na jiná, výhodnější místa.
V roce 1975 jsem se z rodinných důvodů přestěhovala do Bratislavy. Ve Slovenském hydrometeorologickém ústavu jsem pracovala deset let v posudkové skupině.
Synoptika ale zůstala pro svůj smysl a půvab mým koníčkem. I v důchodu si kreslívám náčrtek synoptické mapy pro sebe i pro svého manžela, bývalého kapitána proudových dopravních letadel Československých aerolinií, který měl tedy příležitost „na vlastní kůži” okusit nepříjemnosti jet streamu, turbulence, kumulonimbů, monzunů, chamsinů a všech ostatních záludností počasí.”
Co zbývá dodat k této krásné vzpomínce? Jen to, že my všichni, kteří ji známe a máme ji rádi, přejeme naší paní doktorce všechno nejlepší, a hlavně pevné zdraví a mnoho osobní pohody do dalších let.
Zdeněk Novák, MZ 1996/6, ročník 49, str. 191-192