Ve dnech 13. až 17. května 2013 se v Praze konalo třetí setkání uživatelů CLIDATA, tzv. CLIDATA Forum. Klimatologická databázová aplikace CLIDATA je v Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) vyvíjena od roku 1997. Autorem úvodní myšlenky i autorem popisu prvních části této aplikace byl RNDr. Lubomír Coufal (1937–2007) společně s autorem této informace.

Hned od začátku byly práce na vývoji aplikace koordinovány tak, aby mohla být aplikace CLIDATA používána nejen v ČHMÚ, ale i v ostatních meteorologických službách ve světě. Uživatelské prostředí aplikace lze spouštět v různých jazycích (česky, anglicky, francouzsky a španělsky), přičemž administrátor má možnost přidat do aplikace další jazyk podporovaný operačním a databázovým systémem. Každá jednotlivá národní meteorologická služba si v aplikaci na začátku užívání definuje vlastní prostředí v souladu s klimatologickými zvyklostmi dané země (např. seznamy měřených a pozorovaných prvků, seznamy stanic a jejich popis, národní zvyklosti kontroly dat, výpočty charakteristik, apod.). Všechny základní úpravy a přizpůsobení lze aplikovat na úrovni uživatele nebo národního administrátora. Tyto vlastnosti umožňují klimatologům z národních meteorologických služeb snadný přechod ke standardnímu databázovému zpracování klimatologických dat – stále ještě existují ve světě klimatologové, kteří používají zastaralou databázi CLICOM nebo mají data uložena jen v tabulkových procesorech (např. Excel).

Od roku 2000 jsme začali aplikaci CLIDATA používat v prostředí ČHMÚ a zároveň zahájili instalace v zahraničí. Prvními uživateli se stali kolegové v Makedonii a v Ghaně, v dalších letech instalace pokračovaly např. v Etiopii, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Dominikánské republice, na Trinidadu, na Jamajce, v Černé Hoře, Bosně, Srbsku, Senegalu nebo v Nigeru. V roce 2005 jsme umožnili organizaci AGRHYMET sídlící v Nigeru, aby aplikaci CLIDATA instalovala v zemích rovníkové Afriky vlastními silami, ale nemáme s touto aktivitou úplně nejlepší zkušenosti (uživatelé nejsou dostatečně proškoleni a používají CLIDATA většinou jen jako druhou, záložní, neprovozní databázi).

Aktuálně máme různě po světě 28 instalací CLIDATA, které jsou v nějakém režimu funkční a užívány. V roce 2011 vyhodnotila pracovní skupina Komise pro klimatologii Světové meteorologické organizace dotazník (Climate Data Management Systems Questionnaire), ve kterém 16 národních meteorologických služeb uvedlo CLIDATA jako svou základní klimatologickou databázi.

Tvůrci aplikace CLIDATA (ČHMÚ, ATACO a KW Data) považují mezinárodní spolupráci a kontakty za oboustranně výhodné pro další rozvoj. Firma ATACO proto v intervalu dva až tři roky pořádá ve spolupráci s ČHMÚ setkání zahraničních uživatelů. Letošní CLIDATA Forum bylo poznamenáno ekonomickou krizí, protože do Prahy dorazili zástupci jen čtyř zemí (Ghana, Etiopie, Niger a Estonsko). Zadavatelé z ČHMÚ a programátoři z KW Data měli tak opět možnost prezentovat nové vlastnosti aplikace a diskutovat s uživateli o možnostech dalšího rozvoje.

Čtyřdenní odborný program byl doplněn exkurzí na klimatologickou stanici ČHMÚ v pražském Klementinu. Jednotliví přítomní uživatelé, ale i zástupci mnoha meteorologických služeb na různých jednáních se netají tím, že CLIDATA jsou pro ně potřebnou součástí každodenní práce. Jedinou překážkou pro širší spolupráci a rozšiřování do dalších zemí jsou finanční prostředky, které si každá meteorologická služba musí zajistit, abychom mohli udělat novou instalaci, popřípadě modernizovat některou ze stávajících instalací. V letošním roce rozšíříme CLIDATA do Gruzie a jednáme se Světovou meteorologickou organizací o modernizaci v některých balkánských zemích.

Radim Tolasz, Meteorologické zprávy, ro. 65, 2013/4