Ve dnech 16.-17. března 2001 se na pozvání České meteorologické společnosti uskutečnilo v Praze zasedání Rady Evropské meteorologické společnosti (EMS). Připomínáme, že Stanovy EMS byly publikovány v Meteorologických zprávách, 52, 1999, č. 4, str. 126-127. (V tomto textu bylo použito názvu Koncil místo vhodnějšího Rada; dodatečně se čtenářům omlouváme.)
Jednání se konalo v hlavní budově Akademie věd ČR v Praze. Účastnili se ho Alica Bajic (Chorvatsko), Jan Bednář (ČMeS), David Burridge (pozorovatel), Tanja Cegnar (zvaný expert, meteorologie v médiích, Slovinsko), Stanley Cornford (vicepresident a hospodář EMS, Velká Británie), Raino Heino (Finsko), Nils Olof Karlberg (pozorovatel), René Morin (president EMS, Francie), Fritz Neuwirth (vicepresident EMS, Rakousko), Mike Phillips (pozorovatel, EUMETSAT), John Thomson (pozorovatel), Werner Wehry (Německo), John Wieringa (vicepresident EMS, Holandsko), Arne Spekat (sekretář EMS, Německo). Omluveni byli Luigi Mariani (Itálie), Eva Žižková (vědecká tajemnice ČMeS).
Pro informaci uvádíme, že v roli pozorovatelů bez práva hlasovat se zúčastňují různí odborníci a představitelé institucí se statutem přidružených členů EMS.
Podrobnější informace o programu jednání byl uvedeny ve Věstníku ČMeS.
Novými přidruženými členy EMS se staly Météo-France a Český hydrometeorologický ústav.
Hlavním výstupem z jednání Rady bylo formulování záměru iniciovat činnost pěti pracovních komisí:
1. Komise pro konferenční činnost.
2. Komise pro vzdělávání v meteorologii.
3. Komise pro akreditaci.
4. Komise pro prezentaci meteorologie v médiích.
5. Komise pro další záležitosti v oblasti meteorologie.
V souvislosti s komisí pro akreditaci se do budoucnosti předpokládá, že činnost EMS a jejích členských národních meteorologických společností by mohla nabýt některých prvků obdobných profesním komorám vypracovávajícím kritéria pro oprávněnost vystupovat oficiálním způsobem za daný obor vůči veřejnosti. Komise pro další záležitosti by se starala o náměty z agendy nespadající do kompetence prvých čtyř komisí. Další rozpracování činnosti a zajištění provozu zmíněných komisí bude probíhat na dalších zasedáních Rady EMS, která mají půlroční frekvenci. Nejbližší z nich proběhne souběžně s kongresem ECAM (24.-28. 9. 2001 v Budapešti).
Dále byl předložen seznam mezinárodních vědeckých akcí, na nichž se má EMS podílet:
1. Annual Meeting of EMS (25.-26. 9. 2001) jako součást kongresu ECAM (Budapešť, 24.-28. 9. 2001).
2. International Conference on Radar Meteorology (19. – 25. 7. 2001, Mnichov).
3. European Conference on Severe Storms (26.- 30. 8. 2002, Praha).
4. XI. Festival de la Météorologie (23. – 27. 5. 2001, Montreal).
5. 6th Education: Weather, Ocean, Climate (EWOC) Conference (7. – 11. 7. 2003, Madrid).
Řada dalších akcí je z hlediska podílu EMS v jednání. Snahou EMS bude i organizovat mezinárodní granty na řešení aktuálních otázek z meteorologie. Jak je z výše uvedeného výčtu patrné, pro Český hydrometeorologický ústav znamená přijetí za přidruženého člena EMS zejména pružnější napojení na některé zdroje informací a činností, a to i na půdě akademické a společenské. Zvláště řešení problémů týkajících se otázek prezentace údajů a akreditací může mít pro ČHMÚ i praktické dopady.
Domníváme se, že podobně jako kdysi široká mezinárodní výměna meteorologických dat nejprve telegraficky, později dálnopisy a posléze použitím Globální telekomunikační sítě SMO, byla předzvěstí propojení informačních systémů celého světa, je nyní sdružení meteorologických společností a ústavů kamínkem mozaiky, která bude jednou, doufejme, tvořit obraz nekonfliktního uspořádání společnosti.
Jan Bednář – Helena Vondráčková, MZ 2001/4, ročník 54, str. 123