Martin Setvák z ČHMÚ obdržel jedno z nejvyšších světových ocenění v oblasti meteorologie konvektivních bouří – prestižní cenu ESSL Nikolaje Dotzeka.
Cenu Nikolaje Dotzeka získali v letošním roce tři družicoví meteorologové – Pao Wang, Kristopher Bedka a z ČHMÚ Martin Setvák. Toto prestižní ocenění se uděluje každý druhý rok na památku zakladatele ESSL, Dr. Nikolaje Dotzeka, za mimořádný přínos v oblasti výzkumu a monitorování silných bouří a jejich projevů, nebo za dlouhodobé zásluhy v této oblasti.
Dr. Martin Setvák na konci 80. let popsal různé formy zvýšené odrazivosti 3,7 mikronu v horních vrstvách oblaků konvektivních bouří a diskutoval o její možné souvislosti s intenzitou bouře a sílou vzestupného proudu. Později tento koncept rozpracoval spolu s Dr. Charlesem A. Doswellem. Společně s Dr. Vincenzem Levizannim formuloval Dr. Setvák koncept cirrů nad kovadlinami konvektivních bouří podle satelitních snímků. Přispěl také ke kategorizaci různých bouřkových jevů, jako jsou studené prstence, přičemž na těchto tématech úzce spolupracoval s prof. Pao K. Wangem. Dr. Setvák je otcem takzvaného „sendvičového“ zobrazování družicových snímků, což je kombinace infračervených a viditelných kanálů, která je nyní široce používána po celém světě. Martin Setvák formálně odešel do důchodu, ale stále pracuje na částečný úvazek v Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ).
Původní ocenění iniciovala European Severe Storms Laboratory (ESSL) v roce 2011. Předání trofeje obvykle korunuje společnou večeři v rámci konference ECSS a letos se uskuteční v rumunské Bukurešti 10. května.
ESSL si klade za cíl přispět k připravenosti evropské společnosti na dopady silných bouří podporou vědeckého poznání, budováním lidských kapacit a rozšiřováním spolupráce v rámci Evropy v této oblasti. Poskytuje školení pro prognostiky, vědce a tvůrce politik na témata související s konvektivním počasím.
Také se účastní výzkumných projektů a organizuje Evropskou konferenci o silných bouřích s cílem zlepšit a stimulovat výměnu znalostí o silné konvekci. ESSL si klade za cíl navázat a udržovat úzké vztahy s národními meteorologickými službami a výzkumnými ústavy za účelem posílení celoevropské spolupráce. ESSL spravuje Evropskou databázi nebezpečných meteorologických jevů (ESWD), aby podpořila výzkum založený na pozorování význačného konvektivního počasí nebo jakýchkoliv souvisejících dopadů
Hana Stehlíková, Radek Tomšů, Meteorologické zprávy, roč. 76, 2023/2