Bohuslav Kešner
1925–1977
ZA DOCENTEM BOHUSLAVEM KEŠNEREM
Zákeřná choroba ukončila dno 1. 10. 1977 plodný život Ing. Bohuslava Kešnera, CSc., docenta oboru agrometeorologie Vysoké školy zemědělské v Praze.
Odešel od své pedagogické, vědecké i veřejné práce ve věku 52 let na vrcholu tvůrčích schopností a zkušeností, nahromaděných dlouholetou odbornou i pedagogickou činností.
Narodil se 30. 1. 1925 v Českém Dubu, ale už od vstupu na reálné gymnázium zakotvil trvale v Praze.
V roce 1945 nastoupil na Vysokou školu zemědělského a lesního inženýrství a svoji odbornou dráhu agrometeorologa začal jako řádný aspirant Ústředí výzkumu a technického rozvoje s původním pracovištěm na HMÚ a později na Vysoké školo zemědělské, katedře prof. Kosila.
Téma kandidátské disertační práce předurčilo jeho celoživotní specializaci na mikroklima stájového prostředí. Po úspěšném ukončení vědecké aspirantury nastoupil jako vědecký pracovník v ČSAZV na úseku agrometeorologie a v roce 1961 po smrti doc. Uhlíře přešel na VŠZ, nejprve jako odborný asistent a od roku 1963 až do své smrti jako docent pro obor agrometeorologie. Tuto disciplínu přednášel na fytotechnickém, zootechnickém, melioračním a provozně ekonomickém oboru.
V docentu Kešnerovi odešel z nepočetné řady specialistů agrometeorologů nejen zkušený vysokoškolský učitel, ale i uznávaný odborník zejména na problematiku stájového prostředí.
Významně se rovněž podílel na organizační a propagátorské práci oboru, a to jednak jako tajemník a později předseda komise zemědělské meteorologie a klimatologie při ČSAZV, jednak jako dlouholetý člen Hlavního výboru Československé bioklimatologické společnosti a předseda sekce bioklimatologie zvířat. Řadu let byl rovněž členem Mezinárodní biometeorologické společnosti.
V létech 1966—1970 působil jako expert SMO v Kamerunu se zaměřením na pomoc národní meteorologické a agrometeorologické službě.
Publikoval na 25 původních prací a referátů v domácích i zahraničních odborných časopisech, podílel se na vydání čtyř odborných knih a sedmi učebních textů pro střední i vysoké školy. Vypracoval dále řadu expertiz a odborných posudků pro různé instituce a zemědělské závody.
Podle jeho učebních textů se již řadu let připravují posluchači vysokých zemědělských škol v Praze, Brně a Českých Budějovicích.
Neméně významná byla i veřejná činnost doc. Kešnera. Z řady funkcí, které postupně zastával zejména v tělovýchovném a odborovém hnutí, jmenujme alespoň jeho členství v předsednictvu Odborového svazu školství a vědy v Praze 6, kde pracoval od roku 1971 až do své smrti.
Pro veškerou práci doc. Kešnera byl vždy příznačný rozvážný a promyšlený přístup, jasná koncepce, přesnost a serióznost. Byl náročný především sám k sobě a dovedl plnit i sebesložitější úkoly s příkladným klidem, který přenášel i na své okolí.
Pro tyto vlastnosti si získával trvalou oblibu spolupracovníků i posluchačů.
Nám všem, kteří jsme s ním léta spolupracovali, v něm odešel nejen vysoce erudovaný vedoucí pracovního úseku, ale i dobrý a opravdový přítel, jehož odborný i lidský odkaz nemůže být zapomenut.
čest jeho památce.
Vladimír Coufal, 1978/1, ročník 31, str. 28