Ve dnech 23. 10. až 25. 10. 2019 proběhlo v Praze pod záštitou ČHMÚ a MeteoSwiss (hlavní koordinátor projektu) jednání projektu AutoPollen v rámci programu EUMETNET.
Tématem tohoto pilotního výzkumného projektu je pyl – nové metody měření, modely šíření, distribuce informací veřejnosti a další.
Do projektu je zapojeno několik evropských zemí a pracovního jednání v Praze se zúčastnilo celkem 40 odborníků, jednak z meteorologických služeb (např. ze Švýcarska (MeteoSwiss), Rakouska (ZAMG), Finska (FMI), Německa (DWD), Irska (Met Éireann) a dalších), jednak z některých univerzit (např. TU Mnichov, Šiauliai Univerzita ve Vilniusu, Univerzita ve Worcesteru a dalších), či národních laboratoří pro palynologii, např. BioSense institut ze Srbska.
Jednání, které proběhlo 23. října 2019, se konalo v užším kruhu (tzv. expert meeting, jehož se zúčastnili vedoucí jednotlivých pracovních skupin) přímo na půdě ČHMÚ v zasedací místnosti v Praze-Komořanech. Vzhledem k vysokému počtu účastníků se konalo hlavní pracovní jednání v následujících dnech 24. až 25. října 2019 v Křižíkově sále na Novotného lávce 5 v Praze 1. Jednání proběhlo ve velmi tvůrčí a přátelské atmosféře a podařilo splnit vytyčené cíle pracovního setkání.
Projekt AutoPollen začal v roce 2018 a měl by končit v roce 2022. ČHMÚ bylo pověřeno organizací této schůzky v Praze – tato společná schůzka se koná vždy jednou za rok, příští setkání je naplánována na červen 2020 do Cordóby. Soudě podle úsměvů na společné skupinové fotce byli účastníci akce velmi pravděpodobně v Praze spokojeni. Děkuji za podporu vedení ČHMÚ a všem dalším spoluorganizátorům celé akce z ČHMÚ.
Lenka Hájková, Meteorologické zprávy, roč. 72, 2019/6