Milan Nedelka
1932–2021
Prof. RNDr. Ing. Milan Nedelka, CSc.
V pondělí 25. ledna 2021 zemřel pan profesor Milan Nedelka, významný slovenský a československý letecký meteorolog. V průběhu své velmi pestré a bohaté praxe pracoval jako letecký meteorolog, působil ve vedoucích funkcích Slovenského hydrometeorologického ústavu a Státní letecké inspekce, pracoval v řadě mezinárodních komisí a pracovních skupin, které měly co do činění s leteckou meteorologií. Značnou část své pozornosti a odborných aktivit věnoval i pedagogické činnosti, kromě jiného řadu let přednášel Leteckou meteorologii na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině, nynější Žilinské univerzitě v Žilině (Krška 2012).
A právě na univerzitě jsem se s panem profesorem, tehdy ještě RNDr. Milanem Nedelkou, před mnoha lety setkal. Bylo to počátkem 80. let, pro studenty oboru letecké dopravy představoval předmět Letecká meteorologie, který přednášel právě dr. Nedelka, významnou součást studia.
Výuku předmětu předcházela pověst velmi pestrých a zajímavých přednášek. Spolužáci z vyšších ročníků nám již předem avizovali, že přednášející má velmi osobitý a energický přístup, který dokáže zpestřit a obohatit i praktickými zkušenostmi, a že na jeho přednáškách se studenti rozhodně nenudí. Taky jsme byli upozorněni, že není vůbec dobré nevěnovat výkladu pozornost, o podřimování ani nemluvě.
Už první přednáška všechny tyto zvěsti potvrdila, pan profesor byl opravdu energický, jeho projev byl velmi živý, doprovázený pečlivě připravenými grafickými podklady. Svůj výklad doplňoval příklady z praxe, které získal při své práci v letecké meteorologické službě. Přednášky z letecké meteorologie dokázal velmi flexibilně kombinovat s poznatky, pravidly a předpisy leteckých úřadů a komisí, kde rovněž působil. Tato skutečnost byla pro studenty leteckého oboru, potenciální pracovníky v letecké dopravě, kde meteorologie a její aplikace v praxi je nezbytná, obzvláště přínosná. Výklad často oživil zajímavými osobními zkušenostmi a zážitky z pobytu na vědeckovýzkumných lodích, dokázal o nich velmi poutavě a i vtipně vyprávět.
Teoretická výuka byla prokládána i praxí. Při příhodné meteorologické situaci nás neváhal vyvést z učebny, která se nacházela na letišti v Dolním Hričově, a na stojánce letištní plochy s námi probíral oblačnost, která se právě vyskytovala na obloze. Absolvovali jsme i exkurze na slovenská letiště, kde jsme měli možnost se seznámit s pracovištěm letecké meteorologické služby a mohli sledovat meteorology při práci.
Pan profesor byl člověk velmi velkorysý, s nadhledem, kterému rozhodně nechyběl smysl pro humor, jsem mu dodnes zavázán, že svým přístupem a formou výuky se přičinil, že meteorologie a klimatologie pro mne nebyly jen dalším z předmětů, který bylo nutno v rámci studia absolvovat.
Literatura:
KRŠKA, K., 2012. Osmdesáté narozeniny profesora Milana Nedelky. Meteorologické zprávy, roč. 65, č. 2, s. 64. ISSN 0026-1173.
Dušan Židek, MZ 2021/2
Osmdesáté narozeniny profesora Milana Nedelky
Dne 10. ledna 2012 oslavil 80. narozeniny prof. RNDr. ing. Milan Nedelka, CSc., významný slovenský a československý letecký meteorolog, rodák z Merašic v okrese Hlohovec. Patří ke čtveřici spolužáků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, kteří absolvovali v roce 1956 studium matematiky a fyziky, soustředili se na meteorologii a klimatologii a v oboru se velmi dobře uplatnili: kromě jubilanta aerolog Ján Pribiš, klimatolog Juraj Rak a klimatolog a vysokoškolský učitel Ján Tomlain. M. Nedelka si vzdělání ještě rozšířil studiem na Agronomické fakultě Vysoké školy polnohospodařské v Nitře, které ukončil v roce 1967.
Po dvouletém působení na nitranském gymnáziu nastoupil v roce 1958 do služeb Hydrometeorologického ústavu, který se stal jeho hlavním pracovištěm až do doby nároku na důchod. Nejprve zastával funkci vedoucího letecké meteorologické stanice v Popradu, později vedoucího letecké meteorologické služby Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislavě (do roku 1993). Pak zamířil na Státní leteckou inspekci v Bratislavě, nynější Letecký úřad Slovenské republiky, kde zastával místo ředitele odboru leteckých předpisů a dokumentace.
Z funkce šéfa letecké meteorologické služby byl činný v různých mezinárodních pracovních skupinách a komisích, např. ve Skupině expertů československé účasti v globálním výzkumu atmosféry Země (GARP), Komisi pro základní systémy a Komisi pro leteckou meteorologii Světové meteorologické organizace, z národních komisí např. v Komisi pro odborné vyšetřování leteckých mimořádných událostí Federálního ministerstva dopravy a Zkušební komisi pro získávání kvalifikace leteckých pracovníků, která byla orgánem slovenské Státní letecké inspekce. Podílel se na vytváření kritérií pro zkoušky pilotů civilního i vojenského letectva a na tvorbě letecké terminologie. V roce 1974 více než půl roku pobýval na vědeckovýzkumných lodích v tropické části Atlantiku a V centru tropického výzkumu v Dakaru, z pobytu vytěžil materiál k zajímavým studiím.
Na Slovensku se zabýval zabezpečováním letišť technickými zařízeními pro provoz při II., resp. III. kategorii minim ICAO, automatizovaným systémem přípravy letů, meteorologickým zabezpečováním leteckých meteorologických prací aj. Jeho vědecká pojednání se týkají také klimatografie letišť, výskytu podlimitní oblačnosti na jeho dříve „domovském“ letišti Poprad-Tatry, využitelnosti letiště Košice při nepříznivých povětrnostních podmínkách na tatranském letišti, ale i hydrosynoptické problematiky řešené ve státním výzkumném úkolu [3]. Velkým Nedelkovým zájmem je historie meteorologie, o níž napsal několik článků a referátů. Nesporné zásluhy o meteorologii získal zorganizováním tří československých konferencí o meteorologickém zabezpečování letectva, které se konaly v letech 1977 (Štrbské Pleso-Podbánské), 1984 (Nový Smokovec) a 1989 (Bratislava). Zúčastnili se jich kromě meteorologů pracovníci leteckých organizaci a byly z nich vydány sborníky hodnotných referátů [6, 7, 8].
Mnoho slovenských i českých pilotů a leteckých specialistů zná profesora Nedelku z různých kurzů, např. v Letecké škole Slov-airu v Holešově, ale především z Vysoké školy dopravy a spojů, nynější Žilinské univerzity, na níž externě přednášel leteckou meteorologii více než 30 roků. Pro posluchače napsal rozsáhlé a výborné učební texty. Docentem meteorologie a klimatologie byl jmenován v roce 1985, habilitován 1999, profesorem v oboru dopravní a spojová technologie v roce 2000. V letech 1980–1990 působil také na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Komenského.
K jeho pedagogickým činům patří účelová knižní publikace podniku Slov-air [5] určená pilotům letecké speciální činnosti z roku 1984, z jeho pera pochází meteorologická kapitola úspěšné Benešovy Učebnice pilota [1] vydané v roce 1995. Pozoruhodná je činnost slovníková. M. Nedelka se autorsky výrazně podílel na zpracování Výkladového a terminologického Meteorologického slovníku [2]. Připravil výklad přibližně 180 hesel a inicioval a sestavil Slovenský letecký slovník s anglickými ekvivalenty [4], který je první slovenskou encyklopedií letectva. Vychází především z dokumentů Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a z dokumentů Sdružení leteckých úřadů. Výklad meteorologických pojmů je v souladu s českým slovníkem. Dílo Nedelkova autorského kolektivu vyznamenala Jednota českých a slovenských tlumočníků a překladatelů cenou Vynikající encyklopedické dílo roku 1999.
Profesoru Nedelkovi do mnoha dalších let přejeme, aby mu vydržela píle, houževnatost, soutěživost a sloužilo mu zdraví.
[1] BENEŠ, L. a kol., 1995. Učebnice pilota. Určeno zejména soukromým pilotům, pilotům kluzáků a pilotům ULL. 1. vyd. Cheb: Svět křídel. 292 s. + příl. ISBN 80-85280-30-2.
[2] Meteorologický slovník výkladový a terminologický, 1993. 1. vyd. Praha: Academia + MŽP ČR. 594 s. ISBN 80-85368-45-5.
[3] NEDELKA, M., 1976. Interdiurne vzostupy prietokov na Hornáde a Slanej v závislosti na typických situáciách. In: Práce a štúdie, č. 15. Bratislava: Hydrometeorologický ústav. s. 7–23.
[4] NEDELKA, M. a kol., 1998. Slovenský letecký slovník terminologický a výkladový. Bratislava: Magnet-Press Slovakia. 494 s. ISBN 80-968073-0-7.
[5] NEDELKA, M., 1984. Prehl’ad leteckej meteorológie. 1. vyd. Bratislava: AIfa. 222 s.
[6] Súčasné otázky československej leteckej meteorológie, 1977. In: Práce a štúdie SHMÚ, č. 17. Bratislava. 206 s.
[7] II. konferencia Meteorologické zabezpečovanie letectva (Súčasné otázky československej leteckej meteorológie), 1984. In: Práce a štúdie, č. 34. Slovenský hydrometeorologický ústav Bratislava. 206 s.
[8] III. konferencia Meteorologické zabezpečovanie letectva. Súčasné otázky československej leteckej meteorológie, 1989. In: Práce a štúdie, č. 41. Slovenský hydrorneteorologický ústav Bratislava. 190 s.
Karel Krška, MZ 2011/2, ročník 65, str. 64