Václav Dvořák
narozen v roce 1953
Ing. Václav Dvořák, Ph.D. šedesátníkem
Dne 20. srpna letošního roku oslavil šedesáté narozeniny Ing. Václav Dvořák, Ph.D., ředitel Českého hydrometeorologického ústavu. Není bez zajímavosti, že jubilant je tak jen o několik měsíců starší než ústav, který se v jeho odborné kariéře stal, dalo by se říci, domovským přístavem, z nějž vyrážel na časté, kratší či delší cesty po jiných institucích.
Václav Dvořák vystudoval vodohospoářský směr na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze a následně, v roce 1977, nastoupil do svého prvního zaměstnání – Hydrometeorologického ústavu, kde ve funkci hydrologa pracoval až do roku 1988.
Jeho tehdejší spolupracovníci, když na něj vzpomínají, často zmiňují jeho pořádkumilovnost, pracovitost s tahem na branku, spolehlivost a klid a nadhled při řešení nastalých problémů. Během té doby vynikly jeho mimořádné povahové rysy a schopnosti.
Po odborné stránce se v té době zabýval vývojem a provozem databází pro primární zpracování dat z pozorovacích sítí ústavu, dále rozvojem metod k optimalizaci provozu pozorovacích objektů, navrhoval metodiku pro posudkové analýzy a spolupracoval na generování časových řad hydrologických prvků pro určování návrhových veličin. Nebylo proto divu, že byl tehdejším vedením hydrologické služby vybrán jako možný kandidát pro práci v aparátu Světové meteorologické organizace (SMO). Za tím účelem absolvoval předem řadu akcí na zdokonalení jazykových znalostí. Mimo jiné šlo o absolvování půlročního Mezinárodního postgraduálního hydrologického kurzu UNESCO, vedeného v anglickém jazyce v Budapešti a dále o tříměsíční vědeckou stáž na Univerzitě v Quebecu v Kanadě, kde spolu s prof. Bobeé vyvinuli a publikovali 18. pravděpodobnostní rozdělení tzv. Halphenovo rozdělení.
V roce 1988 nastoupil pak Ing. Václav Dvořák do funkce vědeckého tajemníka v Odboru hydrologie a vodních zdrojů v sekretariátu Světové meteorologické organizace v Ženevě. Připravoval podklady pro jednání řídicích orgánů organizace, řídil a koordinoval pracovní skupiny ustavené v rámci operativní hydrologie a pro vyhodnocování dopadů změn klimatu na vodní zdroje. Připravoval také podklady pro koordinaci programů mezi WMO a dalšími mezinárodními agenciemi (UNESCO, WHO, FAO, IAHS, IIASA aj.). Za inteligentní a spolehlivé plnění všech těchto svěřených úkolů ve WMO si vysloužil Václav Dvořák vysoké uznání, jak od svých spolupracovníků, tak i od vedoucích představitelů sekretariátu WMO. Bohužel, v roce 1993 musel z rodinných důvodů svůj pracovní poměr ve WMO ukončit.
Po návratu do Prahy se opět vrátil do domovského ČHMÚ a krátce zde působil jako zástupce náměstka ředitele ČHMÚ pro hydrologii v oddělení HOMS (Víceúčelový program operativní hydrologie). V roce 1994 vyhrál konkurz na místo náměstka ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV T. G. M.). V této funkci zabezpečoval koncepční a operativní řízení odborné činnosti ústavu, zahrnující jak přímou odbornou podporu ústředního vodohospodářského orgánu a orgánů státní správy v sektoru vodního hospodářství (Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství ČR), tak i cílené výzkumné a vývojové projekty v souvisejících oborech.
Po personálních změnách ve VÚV T. G. M. bylo jubilantovi v roce 1999 nabídnuto místo vedoucího oddělení evropské integrace na úseku hospodaření s vodou v Odboru ochrany vod na Ministerstvu životního prostředí. V rámci této funkce koordinoval a připravoval integraci ČR do EU ve sféře ochrany vod, spolupracoval při řízení a při zpracování národních a mezinárodních projektů zaměřených na proces integrace do EU.
S ohledem na zkušenosti s evropskou politikou a jazykové znalosti byl v roce 2009 pověřen zastávat funkci prvního tajemníka na úseku zemědělství a životního prostředí na Stálé misi České republiky při Evropské unii v Bruselu. Měl na starosti především spolupráci se členskými státy EU a s Evropskou komisí v rámci pracovní skupiny pro životní prostředí Rady EU při projednávání a přípravě legislativy Evropského společenství. V té době, v roce 2002, také obhájil svou dizertační práci na České zemědělské univerzitě na téma „Analýza nestacionarity časových řad hydrologických prvků“.
Činnost v EU ukončil jubilant v roce 2009 a vrátil se na Ministerstvo životního prostředí ČR na uvolněné místo ředitele Odboru ochrany vod. Tuto funkci zastával do roku 2011, kdy se zúčastnil výběrového řízení na ředitele Českého hydrometeorologického ústavu. Soutěž vyhrál a nastoupil v roce 2011 po 17 letech znovu do ústavu, tentokrát jako jeho ředitel.
Jubilant se své „kopy“ oběhů kolem Slunce dožil v obdivuhodné fyzické kondici a udržuje si svůj typický rozvážný a vstřícný přístup k lidem. A to i přesto, že vedení ústavu v nelehkých dobách vnějšího ekonomického tlaku vyžaduje velké úsilí při snaze o udržení dosavadních standardů a aktivit hydrometeorologické služby. Popřejme jubilantovi do následujících let nejen hodně zdraví a osobní pohody, ale rovněž, aby uplatnil své zkušenosti i v rozvoji ČHMÚ, jeho služeb a produktů.
Jan Daňhelka, Josef Hladný, MZ 2013/5, ročník 66, str. 156