Bedřich Šalamon
1880–1967
Prof. PhDr. Bedřich Šalamon
Prof. PhDr. Bedřich Šalamon se narodil 16. července 1880 v Praze. Po absolvování reálného gymnázia následovaly studia matematiky a deskriptivní geometrie na České univerzitě a technice v Praze. Čtyři semestry také studoval techniku v Brně, kde působil jako asistent profesora Suchardy. Bedřich Šalamon vynikal výbornými pedagogickými schopnostmi. Svůj talent v tomto směru mohl uplatnit jak během patnáctiletého působení na reálném gymnáziu v Mladé Boleslavi a Praze, tak i za vysokoškolského působení.
Své poznatky z matematiky a geometrie aplikoval do oblasti kartografie. Roku 1922 se habilitoval z matematické geografie a kartografie. Jmenování mimořádným profesorem dosáhl roku 1926, a pět let na to se stal profesorem řádným.
V letech 1933-1950 řídil Státní úřad geofyzikální, v roce 1936 se stal přednostou 2. oddělení Geografického ústavu Karlovy Univerzity.V letech 1935-1939 působil jako správce Státní sbírky mapové. Na akademický rok 1939-1940 byl zvolen děkanem Přírodovědecké fakulty UK, avšak v listopadu 1939 byly vysoké školy uzavřeny nacisty.
Po válce se vrátil na univerzitu a přednášel řadu kartografických i geofyzikálních předmětů, např. kartografii, matematickou geografii, geofyziku pro geografy i pro geofyziky, i disciplíny geografické v užším slova smyslu. V letech 1953-1956, kdy odešel do důchodu, působil ve funkci vedoucího katedry kartografie a fyzické geografie. Zemřel 26. července 1967 v Praze.
Vědecká a publikační činnost
Těžiště a význam Šalamonovy práce spočívají především v jeho pedagogické činnosti. Velké pracovní vytížení i vlastní sebekritičnost mu bránily v rozsáhlejší publikační činnosti, kde by mohl uplatnit své hluboké znalosti. S Václavem Švamberou a Karlem Kuchařem se podílel na vydávání edice Monumenta cartographica Bohemiae. S Karlem Kuchařem publikoval také několik verzí Atlasu pro střední školy. Za svou činnost roku 1956 obdržel Řád práce a v roce 1966 byl vyznamenán Stříbrnou plaketou ČSAV.
Literatura
KAŠPAR, Jan. Prof. dr. Bedřich Šalamon: kartograf a geodet. Sborník Československé společnosti zeměpisné. 1956, roč. 61, č. 1, s. 20–25. ISSN 0036-5254.
MARTÍNEK, Jiří a Miloslav MARTÍNEK. Kdo byl kdo: Naši cestovatelé a geografové. 1. vyd. Praha: Libri, 1998. s. 406-407. ISBN 80-85983-50-8.
MUCHA, Ludvík. K nedožitým devadesátinám univerzitního prof. dr. Bedřicha Šalamouna. Sborník Československé společnosti zeměpisné. 1976, roč. 76, s. 203–206. ISSN 0036-5254.
ZÁTOPEK, Alois. Prof. dr. Bedřich Šalamon: geofyzik. Sborník Československé společnosti zeměpisné. 1956, roč. 61, č. 1, s. 25–27. ISSN 0036-5254.
https://www.natur.cuni.cz/geografie/mapova-sbirka/mapova-sbirka/osobnosti-sbirky/prof.-phdr.-bedrich-salamon-1
Prof. PhDr. Bedřich Šalamon
(*16. 7. 1880 – Praha † 26. 7. 1967 – Praha)
Bedřich Šalamon po ukončení gymnázia nejprve studoval na technice (1898-1900) a poté dva roky na Pražské univerzitě. Díky studiím získal aprobaci pro výuku matematiky a deskriptivní geometrie na středních školách. Po univerzitních studiích působil jako asistent prof. Suchardy v Brně a učil na středních školách v Mladé Boleslavi a v Praze. V Praze na univerzitě půsbil později jako lektor a přednášel o matematické geografii a kartografii (ikdyž v oblasti kartografie byl v podstatě samouk). Teprve po vzniku ČSR se v roce 1922 habilitoval právě z matematické geografie a kartografie na Přírodovědecké fakultě UK. V roce 1925 byl Bedřich Šalamon jmenován mimořádným a r. 1931 řádným profesorem na UK. Od roku 1928 se navíc mohl pyšnit titulem rytíře francouzské Čestné legie. Šalamon se věnoval také geofyzice a v letech 1933-1950 řídil (po svém příteli V. Láskovi) Státní ústav geofyzikální. Současně od r.1936 vykonával funkci přednosty 2. oddělení Geografického ústavu na UK. V letech 1935-1945 působí také jako správce Státní sbírky mapové (dnešní Mapové sbírky UK) a konečně roku 1939 byl Šalamon zvolen také děkanem Přírodovědecké fakulty UK pro akademický rok 1939/40.
Ve vykonávání této funkce však Bedřichu Šalamonovi zabránilo uzavření vysokých škol v listopadu roku 1939. V roce 1945 se vrátil opět na univerzitu a dále přednášel (kartografii, matematickou geografii či geofyziku pro geografy i pro geofyziky). Jeho nástupci se stali v kartografii Karel Kuchař a v geofyzice Alois Zátopek. Od r. 1953 až do svého odchodu do důchodu v roce 1956 působil ve funkci vedoucího katedry kartografie a fyzické geografie. I po odchodu do důchodu ve svých 76 letech stále externě přednášel. V roce 1956 obdržel Řád práce a roku 1966 byl vyznamenán Stříbrnou plaketou ČSAV. Přestože byl Bedřich Šalamon uznávaným odborníkem, díky svému velkému pracovnímu vytížení a přílišné sebekritice není jeho publikační činnost příliš rozsáhlá. K jeho nejvýznamnějším dílům se řadí: Vydávání starých map ve sbírce Monumenta cartographica Bohemiae; Věta Tissotova a její použití v kartografii (1908); byl spoluautorem reformy českého školství, kterou podávala Jednota českých matematiků a fyziků (1912); Spolu s K. Kuchařem také vydal několik verzí Atlasu pro střední školy.
Zdroje:
HÄUFLER, Vlastislav. Dějiny geografie na Universitě Karlově 1348-1967: Geschichte der Geographie an der Karls-Universität. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova, 1967, 421 s.
MARTÍNEK, Jiří. Geografové v českých zemích 1800-1945: (biografický slovník). Praha: Historický ústav, 2008, 245 s. ISBN 978-80-7286-133-0.
MARTÍNEK, Jiří a MARTÍNEK, Miloslav. Kdo byl kdo. 1. vyd. Praha: Libri, 1998, 509 s. ISBN 80-85983-50-8.
https://www.natur.cuni.cz/geografie/knihovna/otcove-zakladatele-geografie/bedrich-salamon
PROF. RTDR. BEDŘICH ŠALAMON
se dožil dne 16. července t. r. svých osmdesátých narozenin. Narodil se v Praze r. 1880 a po maturitě na reálce v Praze 2 studoval matematiku a deskriptivní geometrii na pražské universitě a technice a byl ještě před dokončením studií asistentem při ústavu prof. Suchardy na Vysoké škole technické v Brně. Později se stal profesorem na reálce v Mladé Boleslavi a na První české reálce v Praze, kde vyučoval plných 15 let. Již tenkráte se projevil jeho pedagogický talent, píle a svědomitost, které byly charakteristickým rysem jeho pozdější vysokoškolské činnosti.
Již v době svého působení na střední škole se věnoval vědecké práci a výkladem matematické a geometrické podstaty map se snažil přiblížit zeměpiscům opomíjený obor kartografie. Poznal nedostatky zeměpisného bádání a rozhodl se dát mu přesné pracovní metody. R. 1922 se habilitoval pro obor matematické geografie a kartografie a po třech letech byl jmenován mimořádným a r.1931 řádným profesorem těchto oborů.
Prof. Šalamon došel ve své práci k teoretickému zvládnutí kartografie a stykem s tehdejšími představiteli české geografie, prof. Jiřím Danešem a Václavem Švamberou, přešel na otázky týkající se užití matematiky a geometrie v nejrůznějších geografických problémech. Svou tvůrčí prací se zaměřil na rozvíjení kartometrických metod, využití topografického obsahu map a zobrazení nejrůznějšího geografického materiálu na tematických mapách. Metody kartometrické analýzy přivedly ho od aktuálních problémů moderních map ke kritice starých geografických map po stránce zeměměřičské i kartografické. Zásady této kritiky uplatnil při edici Monumenta cartographica Bohemiae (1938), jejímž byl spoluredaktorem. Příprava atlasu republiky československé a zpracování tematických map mu bylo podnětem k zavádění kolektivního počtu při vyhledávání typických charakteristik, kterých prakticky využil ve své původní práci „Závislost středních ročních srážek na zeměpisné poloze míst.”
Přátelství s prof. dr. Václavem Láskou silně ovlivnilo jeho další vědeckou činnost a přivedlo ho ke geofyzice a jejím problémům. Přehled a organizační smysl prof. Šalamona se uplatnil při založení a budování Státního ústavu geofyzikálního v r. 1920, kdy se stal přímým spolupracovníkem prof. Lásky. Zpočátku se stala předmětem jeho zájmu gravimetrie, později přešel k dalším geofyzikálním oborům, seismice a zemskému magnetismu. V r. 1927 byl jedním z organizátorů generálního shromáždění. Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální v Praze a má značný podíl na jeho úspěšném průběhu. Prof. Šalamon se stal po odchodu Láskově do výslužby r. 1933 jeho nástupcem a ředitelem Státního ústavu geofyzikálního, jehož růst, bohatá publikační i vědecká činnost byla podmíněna usilovnou organizační prací Šalamonovou, kterému se podařilo udržet činnost ústavu až do r. 1942. Po osvobození r. 1945 se opět ujal své funkce a vedl ústav až do r. 1950.
V geofyzice se prof. Šalamon věnoval vyhledávání nových metod při vyhodnocování gravimetrických a geomagnetických měření. Rovněž zde dokázal, že lze při vyšetřování získaného materiálu s úspěchem použít metod grafické statistiky a kolektivního počtu k získání typických charakteristik.
Prof. Šalamon navázal na vědecké snahy Karla Kořistky a Václava Lásky, jejich metody dále zpracoval a ukázal svým následovníkům nové cesty, které budou oporou jejich vědeckého snažení. Jeho dílo došlo u odborných pracovníků plného uznání pro svůj srozumitelný a přesný způsob výkladu. Stejně pečlivě jako tištěné práce připravoval i své přednášky, které se vyznačují jasnou a logickou stavbou i v nejobtížnějších partiích přednášené látky. Prof. Šalamon, který byl donedávna vedoucím katedry kartografie a fyzického zeměpisu, koná ještě dnes speciální přednášky pro zeměpisce i geofyziky. Svým posluchačům i vědeckým pracovníkům, kteří konzultacemi s ním si ujasňují svoje názory, je vždy ochotným rádcem.
Celoživotní rozsáhlé dílo prof. Bedřicha Šalamona v geografii i geofyzice si zasluhuje plné úcty a uznání.
Dr. Rudolf Koubek, MZ 1960/3-4, ročník 13, str. 53