Václav Kubát

1908–1972

Václav Kubát se rozloučil s činnou službou v Hydrometeorologickém ústavu v Praze

Dnem 1. října 1972, a to téměř po 44leté nepřetržité poctivé práci v Hydrometeorologickém ústavu v Praze, odchází do dů­chodu vedoucí technické kreslírny Václav Kubát, který koncem srpna 1972 dovršil svých 64 let.

Václav Kubát patří dnes již k vzácným případům pracovníků, kteří stáli nejen jako průkopníci u kolébky československé meteoro­logické služby, ale věnovali jí po dlouhá léta věrně nejlepší část svých produktivních let.

Když v r. 1970 oslavovala naše odborná veřejnost 50leté jubi­leum československé meteorologické služby, byl mimo jiné oprávněně zdůrazněn přínos a význam generace skromných, houževnatých a velmi často statečných pracovníků, kteří ihned po osvobození Československé republiky začali realizovat odváž­nou koncepci meteorologické služby u nás, a Václav Kubát může být plným právem hrdý na to, že se může k této úspěšné generaci průkopníků hlásit.

Václav Kubát je synem lesního dělníka z Drahotěnic v Jižních Čechách. Po dokončení obecné školy studoval na české reálce dr. Aug. Zátky v Českých Budějovicích, kterou úspěšně zakončil maturitou.

Začátkem ledna r. 1929 nastoupil do Státního meteorologického ústavu v Praze, Ke Karlovu 3. Od r. 1930 pracoval v Užhorodě jako správce vyhláškové kanceláře letiště, konečně od r. 1933 pracoval na letišti v Brně až do r. 1940. Po tomto roce byl nepřetr­žitě zaměstnán v Hydrometeorologickém ústavu v Praze, kde prošel řadou speciálních oddělení, až byl v r. 1949 jmenován vedoucím kreslírny ústavu. V této funkci setrval až do konce září r. 1972, kdy se rozhodl odejít z aktivní služby do důchodu.

Václav Kubát dovedl vždy v průběhu své dlouholeté praxe v pracovním procesu vhodně syntetizovat nejen složku praktickou s aktuálními potřebami odborné práce, ale i neustále posilovat studiem oblast teoretickou, takže výsledky jeho práce nesly vždy výrazné znaky vysokoškolsky kvalifikované práce – to spolu s jeho kvalitami osobními a charakterovými ho stavělo mezi přední odborníky naší služby. Nelze též opomenout jeho specifický vztah ke každé práci, která mu byla po celý život v prvé řadě koníčkem, a ne jen pouhou povinností.

Pečlivost, maximální péče, přísná pracovní kázeň a záliba v technickém kreslení se dají vyčíst z jeho četných grafických a mapových prací, které jsou otištěny v mnoha odborných publi­kacích. Při realizaci těchto prací uplatňoval svůj významný tvůrčí přístup spolu s bohatou zkušeností. Mezi nejvýznamnější tyto práce patří: Rajonizace ČSR, Atlas podnebí ČSR, Klimatografie ČSSR, Podnebí a počasí v Krušných horách, Hydrologické poměry v ČSSR, Počasí na území Čech a Moravy, dále řada nároč­ných diagramů aj. Jeho záslužnou práci oceňují již více než 23 let autoři a čtenáři Meteorologických zpráv. Jeho práce byla vždy po zásluze oceňována řadou služebních uznání.

Pracovní i osobní celoživotní bilance dává jistě Václavu Kubá­tovi dostatek oprávněného uspokojení, navíc k tomu přistupuje i vědomí, že byl vždy vzorem pracovníkům mladší generace, kteří dnes nastupují po něm.

V hlubokém zármutku přijala naše meteorologická veřejnost zprávu o úmrtí s. Václava Kubáta dne 3. prosince 1972, která nás bohužel v redakci Meteorologických zpráv zastihla až v době, kdy byl rukopis odevzdán do tisku.

Štěpán Ulbrich, MZ 1972/6, ročník 25, str. 177

Václav Kubát – 60 let

Dne 25. srpna 1968 se dožívá šedesáti let vedoucí kreslírny oborového informačního střediska Hydrometeorologického ústa­vu v Praze Václav Kubát. K životnímu jubileu, které oslavil v srpnu t. r., přistoupí 1. února 1969 další významné jubileum pracovní – čtyřicet let nepřetržité a poctivé práce pro čs. mete­orologickou službu.

Toto druhé jubileum ho právem řadí mezi ty pracovníky, kteří stáli jako průkopníci u počátků této služby.

Václav Kubát se narodil v Drahotěšicích v jižních Čechách a pochází z rodiny lesního dělníka. Po dokončení obecné školy navštěvoval českou reálku dr. Aug. Zátky v Českých Budějo­vicích a studium zde též úspěšně dokončil maturitou. Do tehdej­šího státního meteorologického ústavu v Praze Ke Karlovu 3 nastoupil začátkem ledna 1929. Od roku 1930 pracoval jako správce vyhláškové kanceláře na letišti v Užhorodě – vždy po dobu leteckého provozu, tj. od března do konce říjná a v mezi­dobí vykonával službu u pražského ústavu. Od roku 1933 praco­val na letišti v Brně až do okupace. Od roku 1940 pracuje v Praze.

Vzhledem k tomu, že k jubilantovým výrazným osobním vlast­nostem patřila svědomitost, preciznost v práci, záliba a doved­nost v kreslení a rýsování, byl v roce 1949 ustanoven vedoucím kreslírny. Obdivuhodná pečlivost a maximální péče se projevuje v jeho četných grafických a mapových pracích, které jsou roz­troušeny po mnoha odborných publikacích. Z nejvýznačnějších jsou to např. Atlas podnebí ČSSR, Klimatografie ČSSR, Podnebí a počasí v Krušných horách, Hydrologické poměry v ČSSR, Počasí na území Čech a Moravy, dále různé náročné diagramy aj. Jeho záslužnou práci oceňují též řadu let autoři Meteorologic­kých zpráv.

Na prahu dvojího jubilea a k příští úspěšné činnosti přejeme jubilantovi pevné zdraví, radost z práce a duševní pohodu k další službě čs. meteorologii.

-ich-, MZ 1968/4, ročník 21, str. 125