Otto Šebek

1926–2001

ZEMŘEL RNDr. OTTO ŠEBEK

Když jsme v prvních únorových dnech letošního roku obdrželi smuteční oznámení, že dne 5. února 2001 zemřel ve věku 74 let RNDr. Otto Šebek (nar. 17. 8. 1926), nezasáhly kupodivu mnohé z nás, pamětníků, pocity truchlivé, zarmucující ani bolestné. Naopak, vybavily se nám vzpomínky na události a zážitky vesměs radostné, zábavné a srdce potěšující. Protože Otto i ve vážných situacích našel většinou cestu k odlehčení problémů a svým osobitým jemným humorem a vtipem dokázal překlenout možné konflikty. Možná, že v současné době, založené daleko více na konfrontaci, by jeho metoda nebyla tak úspěšná.

Ale Otto používal tuto zušlechťující metodu důsledně, snad i proto, že jeho lidský příběh byl provázený okolnostmi, které by nezakotveného a méně stabilního člověka posunuly do negativních postojů, zatrpklosti, nebo dokonce k úvahám nad marností jakéhokoli pozemského konání. Ale nikoli Otty Šebka. Ač sužován úmrtím své ženy i vlastní nemocí, vychoval a dovedl dceru k vysokoškolskému vzdělání. A na jediném pracovišti svého života – v Českém hydrometeorologickém ústavu – se dokázal prosadit jako uznávaný odborník a vedoucí pracovník. Přičemž i v nelehkých dobách vždy uměl čelit takovým poměrům, v nichž by jeho dobro znamenalo pro jiné zlo.

I když lidský a odborný profil Otty Šebka byl podrobně prezentován v medailonu k šedesátým narozeninám [1], na který odkazujeme, přesto zrekapitulujeme alespoň zásadní faktografii.

V Hydrometeorologickém ústavu začal pracovat bezprostředně po ukončení studií na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v roce 1953. Prvních deset let byla jeho působištěm synoptická a letecká meteorologie na letišti v Ruzyni, od roku 1963 do roku 1980 působil ve funkci vedoucího oddělení klimatologie. Po organizačních změnách v ČHMÚ v roce 1980 byl jmenován do čela mnohooborového útvaru – odboru režimových informací úseku vědy a výzkumu, do kterého byly včleněny režimové informace z meteorologie, hydrologie i čistoty ovzduší. Jako vedoucí tohoto útvaru pracoval téměř až do svého odchodu do důchodu (v roce 1990), kdy došlo v ČHMÚ k návratu k oborovému uspořádání ústavu.

RNDr. Otto Šebek byl všestranně vzdělaným mužem s hlubokými znalostmi nejen ze svého oboru a příbuzných přírodo-vědných oborů, ale i ze společenskovědní oblasti, např. z historie. Vyjadřovací schopnosti i smysl pro popularizaci jej předurčily k uplatnění těchto znalostí. Již v roce 1962 vydal knížku Co nevíte o meteorologii (spoluautor S. Černava), jako vedoucí kolektivu řídil práci na přípravě tabulkové části zásadní publikace Atlas podnebí Československé republiky (1958), podílel se na přípravě publikace Podnebí a vodní režim ČSSR (1984). Kromě toho publikoval několik desítek článků v odborném tisku a další desítky popularizačních příspěvků v novinách a časopisech. Participoval na zpracování celé řady výzkumných zpráv, klimatologických studií a speciálních posudků pro potřeby různých rezortů. V redakční radě časopisu Meteorologické zprávy působil od roku 1963 celých 26 let, z toho v letech 1983-1989 ve funkci vedoucího redaktora.

Česká hydrometeorologická služba v plné míře mohla využívat i jazykových znalostí O. Šebka. Mnohokrát zastupoval službu na mezinárodních konferencích, připravoval pracovní dokumenty, vystupoval na seminářích. Více než dvacet let byl členem Komise pro klimatologii Světové meteorologické organizace.

V posledních letech, které trávil ve svém domku v Kralupech nad Vltavou, byl značně zdravotně hendikepován a i psaní mu působilo obtíže. Přesto nikdy nezapomněl blahopřát k Vánocům. Poslední pohled jsme dostali 16. prosince 2000. Je na něm šest kreslených obrázků s tematikou Vánoc: Co jsou Vánoce? Stříbrné rampouchy za oknem. Vanilkové rohlíčky a cukroví… Padající sněhové vločky. Příjemný večer u krbu…A na posledním obrázku: A sáňkování na zasněženém svahu je nakreslen chlapec, sáně a hvězdičky na obloze.. .Otto, přejeme Ti ten nejkrásnější pobyt, vánoční přání nám budou chybět!

Literatura

[1] Hladný, J.: RNDr. Otto Šebek šedesátníkem. Meteorol. Zpr., 39, 1986, č. 3, s. 92-96.

Zdeněk Horký, MZ 2001/2, ročník 54, str. 64

RNDr. OTTO ŠEBEK ŠEDESÁTNÍKEM

Kdo zná redaktora Meteorologických zpráv osobně, je pro něho až neuvěřitelné, že tento člověk s mladým úsměvem, humornými postřehy a velkorysým životním nadhledem bude slavit už tak výrazné jubileum. Kalendář však neklame. Ano, 17. srpna letošního roku uplyne 60 let od narození významné­ho pracovníka a zasloužilého klimatologa českého hydrome­teorologického ústavu RNDr. Otto Šebka.

Jubilantův fyzicky mladický vzhled a duševní čilost jsou typickým příkladem ojedinělých rozdílů mezi biologickým a časovým stářím. Dá se o něm okřídleně, avšak oprávněně tvrdit, že dosáhl úctyhodného věku, ač poměrně mlád.

Narodil se v Bratislavě, kde jeho otec působil jako zaměst­nanec finanční stráže. Do klidného jubilantova života v době středoškolských studií hluboce zasáhly mnichovské události a válka. Rodina, která bydlela v té době na hranicích v Kalondě, okr. Lučenec, se vrátila do Čech, do Buštěhradu, kde měla rodinný domek. Ve studiu na státním reálném gymnáziu pokračoval Otto Šebek v Kladně, a to až do roku 1944, kdy byly poslední ročníky totálně nasazeny k ,,Technische Nothilfe”. Za květnového povstání českého lidu se aktivně zúčastnil revoluce jako spojka v Buštěhradě a Kladně. Po osvobození Rudou armádou dokončil studia a maturoval v roce 1947.

Sociální problémy předmnichovské republiky, vliv dělnické­ho Kladna a boj proti nacismu pomáhaly nepochybně dotvářet světový názor mladého studenta. Proto v poválečném poli­tickém kvasu našel Otto Šebek brzy své správné místo. V ČSM, kam vstoupil bezprostředně po osvobození v roce 1945, působil aktivně v řadě různých funkcí až do roku 1953. Stejně spo­lečensky efektivně se angažoval postupem doby i jako funkcio­nář ROH. Již v roce 1959 založil BSP, jejímž byl členem a která dosáhla v socialistické soutěži prvního titulu u HMÚ v roce 1961. V roce 1961 byl přijat za člena KSČ. V uvědomělé stra­nické práci pokračuje dodnes, zejména jako dlouholetý člen tiskové komise a zároveň jako aktivista OV KSČ Praha 5. Organizace, u kterých působil v těchto funkcích, si vždy vážily jeho upřímných postojů a nekompromisních rad při řešení politických i hospodářských problémů.

Jubilantova odborná a vždy obětavá práce je celoživotně spjata s Hydrometeorologickým ústavem, na jehož rozvoji se věrně podílí již od roku 1953, tzn. hned od doby ukončení studií na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ještě na škole, v době, kdy připravoval doktorskou práci, byl Otto Šebek přechodně v chemické laboratoři Spojených oceláren n. p. Kladno. Poslední rigorózní zkoušku složil z oborů meteo­rologie, klimatologie, geofyziky a chemie. Posuzujeme-li pak celkově jeho následující praktickou kariéru v ústavu, lze ji rozčlenit do tří samostatných etap.

V prvém období působil v odboru synoptické a letecké meteorologie HMÚ na letišti v Ruzyni. Kromě zabezpečování rutinního předpovědního provozu pomáhal zároveň výzkumně s úspěchem rozvíjet tuto účelově specializovanou disciplínu synoptické meteorologie. V té době začal působit i osvětově na veřejnosti. Bohatý neotřelý slovní rejstřík a vyvinutý smysl pro popularizaci ho předurčily jako talentovaného propagátora meteorologie, který dovedl u posluchačů vzbuzo­vat opravdový zájem. Tato jeho přednost a získané zkušenosti se staly vkladem, který se mu začal zúročovat později, zejména při výchově mladších spolupracovníků a v rámci své­ho pedagogického působení jako lektora ZŠP i PTŠ ČHMÚ. Od roku 1953 je také členem Čs. meteorologické společnosti, ve které pracoval několikrát i jako člen výboru.

V roce 1963 přešel na žádost vedení HMÚ na tehdejší praco­viště klimatologie, kde mu byla pro jeho široký odborný rozhled a osobní vlastnosti svěřena funkce vedoucího odboru klimatologie. Pod jeho vedením byly rozvíjeny moderní disciplíny a aktuální odborné problematiky, jako jsou zářeni, kolísání klimatu, dynamická klimatologie, agrometeorologie, fenologie, urbanistická klimatologie, metody pro průzkum a výpočet návrhových klimatických parametrů k projektování jaderných elektráren aj. Při vzniku útvaru čistoty ovzduší vedl tuto činnost, pokud byla součástí klimatologie. Usměrňo­val rozvoj klimatologických sítí, došlo k založení nových dru­hů sítí, jako např. pro pozorování výparu. Za jeho působení až do roku 1979 byla zpracována celá řada výzkumných zpráv a klimatografických studií pro územní rozvoj různých oblastí či aglomerací. Bylo vyhotoveno tisíce speciálních posudků, zhodnocení a informačních zpráv pro potřeby různých náro­dohospodářských resortů. Kolektiv, který vedl, zpracoval tabelární části díla „Atlas podnebí ČSSR”.

Po roce 1980, kdy došlo na základě schválené nové koncep­ce rozvoje ke změnám v organizační struktuře ČHMÚ, bylo Otto Šebkovi svěřeno jedno z klíčových, ale také z hlediska řízeni nejnáročnějších míst — funkce vedoucího odboru reži­mových informací v úseku pro vědu a výzkum. Na rozdíl od předcházejících činností se změnila jeho monotematicky vyhraněná práce na vedení centrálního mnohooborovóho pracoviště ČHMÚ, které je odpovědné za rozvoj sféry všech režimových informací poskytovaných v oboru meteorologie, hydrologie, ochrany čistoty ovzduší a čistoty toků národnímu hospodářství. Jestliže se podařilo nově vytvořenou širokou interdisciplinární frontu vědeckých, odborných a technických pracovníků zkonsolidovat a zmobilizovat k úspěšnému splnění poměrně rozsáhlého a náročného vědeckovýzkumného progra­mu za 7. pětiletku, je třeba to přičítat i k zásluhám Otto Šebka. V rámci ORI se řešily složité úkoly, jako optimalizace pozorovacích sítí, projekty informačních technologických linek, automatizace rutinních prací a sekundárního zpracování hydrologických a meteorologických dat, záměry nových registrů datasystému, návrhy norem, návodů i příruček pro posudkovou činnost a hydrometeorologické analýzy a dále celá řada jiných výzkumných úloh, vyvolaných potřebami plánování, projektových činností a provozu různých národo­hospodářských odvětví, jakož i ochrany životního prostředí. Jubilant kromě řízení sám koordinoval některé odborné čin­nosti i úkoly a v nemalé míře se podílel s velkou částí svého svěřeného kolektivu na přípravě díla „Podnebí a vodní režim ČSSR”. Navíc zastává od roku 1983 funkci vedoucího redakto­ra Meteorologických zpráv, v jejichž redakční radě působil předtím jako člen již od roku 1964. Od r. 1980 je rovněž čle­nem vědecké rady Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti ve Strnadech.

Na úseku mezinárodní činnosti již po dlouhá léta reprezen­toval čs. meteorologickou a klimatologickou službu v četných orgánech hydrometeorologických a meteorologických služeb socialistických států. Od roku 1966 byl zvolen členem komise pro klimatologii ve Světové meteorologické organizaci, ve které pracuje až dosud. Zastupoval ČSSR již mnohokrát na různých mezinárodních konferencích, připravoval pracovní dokumenty a volil z pověření FMZV prezidenty komisí SMO.

Úspěchy jubilanta však nespočívají jen v jeho odborné eru­dici. Snad ještě podstatnější měrou k nim přispěly jeho povaho­vé vlastnosti — taktní, ale přímý a zásadový přistup k lidem, čestné jednání a schopnost i v kritických chvílích řešit pseudoproblémy s humorem. Vyhýbal se vždy takovým poměrům, v nichž by jeho dobro znamenalo pro jiné zlo.

Přehled dosavadní činnosti, odborných výsledků a zásluh RNDr. Otto Šebka není a nemůže být vyčerpávající už jen proto, že jubilant ještě přidá jistě mnoho dalších kapitol. Aby to byly pasáže dlouhé, radostné a rozkořeněné do daleké

budoucnosti, přejí ze srdce jubilantovi jeho přátelé, spolupra­covníci, široká obec čtenářů Meteorologických zpráv, v ne­poslední řadě i členové redakční rady. Slova díků a uznáni, které doprovázejí toto blahopřání, by byla málo účinná v po­měru k vykonanému dílu, kdyby jubilant při nich nepociťoval pravou životní radost, pramenící z přesvědčení, že byl a je v životě využit k účelům, které on sám uznává za vznešené. Aby tomu vždy tak bylo, přejeme mu navíc odvahu a věčné mládí.

Klimatologická staniční síť a její perspektivní vývoj v českých zemích. Meteorol. Zpr., 29, 1976, č. 2. Maximální nárazy větru na některých vybraných stani­cích v ČSSR. Meteorol. Zpr., 24, 1971, č. 5 — 6. Meteorologie jako faktor ekonomického vývoje. Meteorol. Zpr., 17, 1964, ě. 2.

Mezinárodní symposium o fyzikální a dynamické klimato­logii v Leningradě. Meteorol. Zpr., 24, 1971, č. 5 — 6. Několik informací ze Světové meteorologické organizace. Meteorol. Zpr., 25, 1972, ě. 6.

Několik poznámek k aplikaci leteckých palubních radio­lokátorů k meteorologickým úěelům. Meteorol. Zpr., 14, 1961, č. 3.

Oslava a seminář k dvoustému nepřetržitému meteorolo­gickému pozorování v Praze-Klementinu. Meteorol. Zpr., 29, 1976, ě. 6.

Přistávání letadel za zhoršené dohlednosti, resp. za mlhy. Meteorol. Zpr., 11, 1958, ě. 2.

Sluneční záření v Praze. Meteorol. Zpr., 9, 1956, č. 5 — 6. Stručná informace o organizaci, výzkumu a řízení v me­teorologii v USA. Meteorol. Zpr., 21, 1968, ě. 1. Kanadská meteorologická služba 1871 — 1971. Meteorol. Zpr., 25, 1972, č. 1.

Světový přehled hustoty staničních sítí pro klimatolo­gické účely. Meteorol. Zpr., 24, 1971, 5. 1 — 2. Šesté zasedání „Komise pro speciální aplikace meteorolo­gie a klimatologie”. Meteorol. Zpr., 27, 1974, č. 1. Tlak vzduchu v ČSSR. Období 1951-1960. Meteorol. Zpr., 21, 1968, č. 3.

Výročí sekulární meteorologické stanice v Praze-Kle­mentinu. Metoorol. Zpr., 28, 1975, ě. 3. Klasifikace klimatu Prahy. Meteorol. Zpr., 33, 1980, ě. 6. (Spoluautoři J. Procházka, L. Coufal, M. Sedláček). Světový klimatický program a některé výsledky sekulárlární řady Praha-Klementinum, Meteorol. Zpr., 33, 1980, č. 5. j Zasedání pracovní skupiny pro klimatologii. Meteorol. Zpr., 33, 1980, č. 5. ,

Celosvětové problémy s podnebím. Meteorol. Zpr., 33, 1980, č. 1.

Poznámky k článku , ,Co brání využití energie slunečního záření v našich klimatických podmínkách”, Meteorol. Zpr., 32, 1979, ě. 1. (Spoluautor Z. Horký). Karel Pojml pádesátiletý. Meteorol. Zpr., 32, 1979, č. 3. Tlak vzduchu. In: Podnebí ČSSR, souborná studie, Praha, HMÚ 1969.

Co nevíte o meteorologii. Praha, Práce 1962. (Spoluautor S. Černáva).

Klima Třeboňska. In: Ekologie a ekonomika Třeboňska. Třeboň, 1978.

Wind conditions in tho Krkonoše mountains. In: Folia UJEP, Geographia, 1973. (Spoluautor L. Coufal).

Kromě těchto uvedených prací publikoval několik desítek drobných článků (recenze, zprávy z mezinárodních akcí apod.).

Josef Hladný, MZ 1986/3, ročník 39, str. 92-93