Jan Vitoslavský
narozen v roce 1939
ŠEDESÁTNÍK JAN VITOSLAVSKÝ
Když soukromě nebo pracovně potkáte Honzu Vitoslavského, neuvěříte, že mu je již šedesát let. Přední český odborník v zemědělské meteorologii Ing. Jan Vitoslavský se narodil 17. listopadu 1939 v Brně. Tento den, nechvalně známý terorem a uzavřením českých vysokých škol nacisty, se Honza narodil do rodiny, kde otec byl farářem církve československé husitské a matka lékařkou. Tento kádrový profil v 50. a 60. letech nedovoloval mladému člověku velké možnosti. Proto po maturitě v roce 1954 si zvolil vysokou školu zemědělskou v Brně, na níž přijetí, vzhledem k malému počtu uchazečů, nevyžadovalo přísná politická kritéria. Zemědělské problematice již zůstal věrný až doposud.
Po skončení studií krátkou dobu působil jako agronom v JZD Komárov u Hořovic, nedaleko od místa, na kterém dnes stojí meteorologický radiolokátor na vrchu Praha v Brdech. Později pracoval v jihomoravském průmyslu masném jako vedoucí laboratoře. Do Hydrometeorologického ústavu nastoupil l, srpna 1969 a pracuje v něm tedy více než 30 let. Zpočátku pracoval v oddělení klimatologie a zemědělské meteorologie a později – jak se měnila organizační koncepce a struktura ústavu – byl vedoucím oddělení operativních informací a od roku 1990 působil ve funkci vedoucího oddělení agrometeorologie a fenologie na pobočce ČHMÚ v Brně. Toto oddělení má nejenom regionální, ale i celostátní působnost.
Celé období jeho působnosti v ČHMÚ je zaměřeno na agrometeorologii. V roce 1973 se zasloužil o vybudování tzv. Agrometservisu, který byl určen pro zemědělce využívající závlahové systémy na jižní Moravě a podílel se na vypracování „rukověti” pro závlaháře jihomoravského kraje. Problematice vláhového režimu krajiny a meliorací se věnoval při řešení několika státních a podnikových úkolů, např. úkol Meteorologické zabezpečení vybraných odvětví národního hospodářství. Jako člen vědecké rady dnes již zaniklého Výzkumného ústavu základní agrotechniky v Hrušovanech u Brna vypracoval mnoho oponentských posudků, působil jako konzultant a lektor výzkumných prací, vedl a konzultoval také diplomové práce na vysoké škole zemědělské v Brně. Byl členem kolektivu autorů stěžejního díla ČHMÚ nazvaného Podnebí a vodní režim ČSR z roku 1984. Jeho příspěvky jsou publikovány ve sbornících z porad a konferencí věnovaných problematice závlah, i v Meteorologických zprávách, a týkají se otázek agrometeorologie a agrohydrologie.
Oddělení, které postupně vybudoval a jehož je vedoucím, řeší některé celostátní problémy, jako např. automatizaci agrometeorologických stanic, výpočty závlahových dávek a výparu z různých povrchů (interakce půda-ovzduší-hydro-sféra). V posledním období se zasloužil o vývoj a provoz plovoucí výparoměrné stanice na novomlýnských nádržích, který je zatím v experimentálním stádiu a předpokládáme, že významem přesáhne jihomoravský region. Také se aktivně zapojil do budování automatizovaného měření vlhkosti půdy v síti ČHMÚ. Odborné veřejnosti jsou aktivity jubilanta známé, laická veřejnost se s výsledky jeho práce, i když anonymně, setkává při relacích v různých médiích, kde jsou zveřejňovány potřeby závlah pro některé zemědělské plodiny.
Je méně známé, že Ing. Vitoslavský je otcem tří dětí. V mládí byl úspěšným sportovcem, je několikanásobným reprezentantem Československa v házené a nositelem bronzové medaile z mistrovství světa v házené mužů v roce 1964. Byl také členem ligového družstva košíkové (Zbrojovka Brno). Své sportovní zkušenosti později využíval jako trenér a funkcionář v tělovýchově a také tyto schopnosti uplatnil v ČHMÚ při organizování branně sportovních her.
Situace v dnešním zemědělství není jednoduchá. Je to hledání cest z krize a hledání stability. Proto se výsledky agrometeorologie nemůžou v plném rozsahu uplatnit v zemědělské výrobě. Tento stav však považuji za přechodný a věřím, že výsledky práce Ing. Vitoslavského a jeho pracovního kolektivu naleznou dostatečné uplatnění a ocenění.
Ing. Vitoslavský se rozhodl v průběhu roku 2000 odejít do důchodu. Chce si vytvořit prostor pro své záliby a koníčky, např. rybaření, a chce se v plné míře věnovat rodině a vnoučatům. Jeho odchod do důchodu se mně osobně dotýká, protože při návštěvě pobočky v Brně již nebude žádná kancelář, kde si budu moci regulérně „pofajčit”.
Dovol mi tedy, Honzo, abych Ti svým jménem i jménem celého kolektivu pracovníků ČHMÚ popřál pevné zdraví do dalších let.
Marián Wolek, 2000/1, ročník 53, str. 32