ALADIN – 20 let mezinárodní spolupráce v numerické předpovědi počasí (2010)

Dne 15. prosince 2010, za přítomnosti náměstkyně ministra Životního prostředí Rut Bízkové, bylo slavnostně podepsáno již čtvrté memorandum o porozumění konsorcia ALADIN. Toto memorandum bude na dalších pět let zajišťovat spolupráci šestnácti národních meteorologických služeb na společném programu v oboru numerické předpovědi počasí.

Více informací

Meteorologie, média a společnost (2010)

Na jaře tohoto roku (2010) byli mnozí meteorologové poněkud znepokojeni obrazem meteorologie ve sdělovacích prostředcích. Dlužno uvést, že se jednalo spíše o média bulvárnějšího zaměření, která jistě nejsou ve středu zájmů odborníků, ale která nicméně zasahují značnou a možná i dominantní část veřejnosti. České veřejnosti se např. předkládaly různé neověřené a nepravděpodobné hypotézy o významném vlivu výbuchu sopky Eyjafjallajökull na chladnější a deštivější jaro, přičemž tyto hypotézy byly prokládané různými odbornými “perlami”, které dosud slouží k pobavení, ale provázené poněkud kyselým úsměvem. Mnozí kolegové a kolegyně z Českého hydrometeorologického ústavu i dalších institucí zabývající se meteorologií a klimatologií nelibě nesli a nesou takovou “reprezentaci” meteorologie. V současné době se navíc jako houby po dešti rozšiřují různé webové stránky nabízející zdarma nebo i za úplatu meteorologické analýzy i předpovědi, avšak často velmi proměnlivé úrovně.

Více informací

www.infomet.cz (2010)

Dne 20. května 2010 byl na Infometu zveřejněn první příspěvek:

Český hydrometeorologický ústav se vydává na nelehkou cestu směrem k mediální práci. Zatím v úseku meteorologie a klimatologie. Informační portál www.infomet.cz je malým krůčkem pro nás, ale věřme, že velkým přínosem pro Vás. Najdete zde informace o počasí a klimatu, o měření a předpovídání, o vědě a popularizaci. Nejedná se pouze o další server v řadě, kterou již dobře znáte (www.chmi.cz, portal.chmi.cz, hydro.chmi.cz, biblio.chmi.cz) — jde o novou kvalitu, kterou však budete rozvíjet hlavně Vy. Očekáváme Vaše připomínky a návrhy — media@infomet.cz, popište zajímavé počasí ve vašem okolí —  formulář vlevo nebo pošlete “počasovou” fotografii, kterou zveřejníme. Jsme tady pro Vás.

Radim Tolasz, Infomet, 20.5.2010

Chemtrails – společné vyjádření ČHMÚ, ÚFA AVČR, KMOP MFF UK a ČMeS (2010)

Vzhledem ke zvýšené aktivitě kolem chemtrails v těchto dnech se znovu vracíme k oblíbenému tématu chemtrails a dovolujeme si Vám, čtenářům, nabídnout Společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko‐fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. „chemtrails“.

Společné vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA AVČR), Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematickofyzikální fakulty Univerzity Karlovy (KMOP MFF UK) a České meteorologické společnosti (ČMeS) k problematice tzv. „chemtrails“.

Více informací

Nový superpočítač v Českém hydrometeorologickém ústavu (2010)

Při příležitosti zprovoznění nového superpočítače NEC SX-9 uspořádal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) 26. 1. 2010 tiskovou konferenci, na které představitelé ústavu (I. Obrusník – ředitel ústavu, R. Tolasz – náměstek pro meteorologii a klimatologii) i specializovaní odborní pracovníci (R. Brožková – vedoucí oddělení numerických předpovědí počasí, J. Daňhelka – vedoucí oddělení hydrologických předpovědí) seznámili novináře nejen s novým technologickým zařízením a jeho očekávanými přínosy, ale také s postavením a významem ČHMÚ v rámci Integrovaného záchranného systému ČR. S prezentacemi vystoupili také zástupci dodavatelských firem – Bull, s. r. o. a NEC Corporation. Kromě médií, která o superpočítači poměrně obsáhle informovala (např. Mladá Fronta Dnes s předstihem již 23. 1. s titulkem Revoluce v předvídání počasí), se konference zúčastnili také zástupci MŽP ČR (náměstkyně ministra R. Bízková), Státního fondu životního prostředí ČR a jato milý host i bývalý ministr Životního prostředí P. Kalaš. Součástí tiskové konference byla exkurze na pracoviště informačních technologií spojená s prohlídkou superpočítače a výkladem.

Více informací

50 let polárních výzkumů v Českém hydrometeorologickém ústavu (2010)

V letošním roce uplyne 50 let od počátku výzkumných aktivit ČHMÚ v Antarktidě, u kterých na počátku stál pracovník aerologické služby RNDr. Oldřich Kostka. Po studiu gymnázia se v roce 1945 stal posluchačem Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Při studiu se zajímal o meteorologii a klimatologii, která souvisela s jeho zálibou – plachtěním. V roce 1950 promoval na doktora přírodních věd. Po vojenské službě se stal zaměstnancem Hydrometeorologického ústavu, kde působil jako vedoucí radiosondážní stanice na letišti v Praze-Ruzyni a později jako vedoucí aerologického oddělení.

Více informací

90. výročí hydrometeorologické služby na MNO (2009)

Při příležitosti 90. výročí vzniku meteorologické, dříve povětrnostní služby, se 9. prosince 2009 sešli na Ministerstvu národní obrany (MNO) na slavnostním shromáždění meteorologové a hydrometeorologové z vojenské i civilní sféry, aby si připomněli, jakou důležitost pro ozbrojené síly, ale i pro civilní veřejnost, má právě hydrometeorologická služba.

Více informací

90 let československé meteorologické služby (2009)

Ze speciálního čísla Meteorologických Zpráv (2009/5) k připomenutí výročí 90. let československé meteorologické služby uvádíme příspěvky 90. let československé meteorologické služby (v příloze na konci stránky) a Rozhovor a ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Ivanem Obrusníkem, DrSc.

Doufám, že se nám podaří udržet a dále zlepšovat dobré postavení mezi národními meteorologickými službami v Evropě.

Více informací

Meteorologické zabezpečení Mistrovství světa v klasickém lyžování, Liberec 2009

První kontakty s organizačním výborem (oV) FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování, které proběhlo od 18. února do 1.bÍezna2009 v Liberci, se odehrály uŽ v roce 2006. Tehdejší sportovní ředitel oV navštívil ústeckou pobočku ČHMÚ. Na oddělení klimatologie se zajímá o upřesnění klimatických charakteristik Liberce a Ještědu v období plánovaného šampionátu, ale také v týdnech před ním. Druhým cílem jeho návštěvy bylo sondování možnosti přímého meteorologického zabezpečení lyžařského šampionátu meteorology z ČHMÚ. Konzultovali jsme první představy pořadatelů o rozsahu služeb, a také možnosti a podmínky ČHMÚ.

Více informací

Podpis smlouvy o plném členství ČR v EUMETSAT (2009)

EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) je mezivládní evropskou organizací, s hlavním sídlem v německém Darmstadtu, která se zabývá vývojem a provozem meteorologických družic. Její počátky jsou úzce spojeny s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), která roku 1977 vypustila na oběžnou dráhu první evropskou geostacionární meteorologickou družici, Meteosat 1. Po tomto úspěchu se objevily první myšlenky zřídit evropskou organizaci starající se výhradně o meteorologické družice. Tak byla v roce 1984 nejprve vyčleněna sekce EUMETSAT uvnitř ESA, od roku 1986 je již samostatnou organizací. Odpovědnost za systém Meteosat převzala formálně v lednu 1987.

Více informací

90 let československé meteorologické služby (2009)

K připomenutí výročí 90. let československé meteorologické služby bylo vydáno speciální číslo Meteorologických Zpráv (2009/5). Obsah výtisku Meteorologických Zpráv 2009/5:

  • 90 let československé meteorologické služby
  • Doufám, že se nám podaří udržet a dále zlepšovat dobré postavení mezi národními meteorologickými službami v Evropě. Rozhovor s ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Ivanem Obrusníkem, DrSc.
  • Milan Lapin – Vladimír Pastirčák: 90. výročie československej meteorologickej služby na Slovensku
  • Radim Tolasz: Meteorologie a klimatologie tvoří v Českém hydrometeorologickém ústavu nedělitelný systém
  • Josef Hladný: Vývojové trendy české hydrologické služby
  • Jan Macoun: Historie, současnost a perspektivy ochrany čistoty ovzduší v Českém hydrometeorologickém ústavu
  • Zdeněk Horký – Luboš Němec: Pobočky Českého hydrometeorologického ústavu
  • Karel Krška: 50. výročí založení Československé meteorologické společnosti

MZ 2009/5, ročník 62, str. 129–164

Rozhovor s R. Huthem (2009)

Vědečtí pracovníci jsou hodnoceni podle výsledků své práce, nikoli podle své přítomnosti na pracovišti. Rozhovor s ředitelem Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky, v. v. i., RNDr. Radanem Huthem, DrSc.

Více informací

Česká meteorologická radarová síť CZRAD v roce 2008

Článek z časopisu Meteorologické Zprávy (ročník 61, č. 5 ze dne 31. října 2008) autorů Petr Novák, Petr Havránek a Jan Kráčmar je uveden v pdf (3,4 MB)

Více informací

40 let provozu pobočky ČHMÚ Ostrava (2008)

Při vzniku Hydrometeorologického ústavu v roce 1954 bylo v rámci tehdejšího pražského 4. odboru – hydrologie Čech a Moravy – ustaveno oddělení povodí Moravy a Odry se sídlem v Brně, kterému byla také podřízena ostravská hydrometrická skupina. V souvislosti s tím byla Hydrometrická skupina v Ostravě přemístěna do budovy tehdejších Kovohutí v Ostravě-Přívoze. V roce 1966 potom vzniklo Hydrologické středisko Ostrava pro povodí Odry, které již nebylo podřízeno brněnskému pracovišti, a v roce 1966 byla rovněž zahájena výstavba budoucí budovy střediska ústavu v Ostravě-Porubě.

Více informací

Obr. 1 Předání ceny. Zleva P. Seidl, prezident ESRI J. Dangermand, R. Tolasz.

Cena „Soecial Achievments in GIS“ pro Atlas podnebí Česka (2008)

Otcové našich otců a dědové našich dědů jezdívali do Ameriky za prací a na zkušenou. Cestovat však do Ameriky pro ocenění za práci je určitě příjemnější. Jsem rád, že jsem mohl v USA zastupovat rozsáhlý tým odborníků, kteří se podíleli na přípravě Atlasu podnebí Česka a převzít Special Achievement in GIS na uživatelské konferenci ESRI User Conference 2008.

Atlas podnebí Česka [1] vydal v roce 2007 Český hydrometeorologický ústav v koedici s Univerzitou Palackého Olomouc. Výsledek se nerodil zcela snadno a více než 50 klimatologů, kartografů, grafiků a dalších specialistů věnovalo jeho přípravě od roku 2003 hodně času i nervů. A málokdo si uvědomuje, že bez desetiletí trvajících pozorování základních klimatologických prvků na stovkách míst bychom žádný Atlas vytvořit nemohli. Tisíce dobrovolných pozorovatelů a stovky profesionálů se za zpracovávané období 1961–2000 vystřídalo na srážkoměrných, klimatologických i profesionálních stanicích, aby každý den, každou hodinu, ale i každou minutu věnovali svou pozornost projevům počasí a záznamům různých přístrojů.

Více informací

Pobočka ČHMÚ Hradec Králové v nově rekonstruovaném objektu (2008)

Dne 20. 5. 2008 byl za účasti vedení ČHMÚ, představitelů a zástupců samosprávy a státní správy Královéhradeckého a Pardubického kraje, vedení krizového řízení Hasičského záchranného sboru těchto krajů a zástupců vedení nejbližších spolupracujících institucí a organizací, působících ve východočeském regionu, slavnostně otevřen nově rekonstruovaný objekt pobočky ČHMÚ v Hradci Králové, Svobodných Dvorech.

Více informací

Cena Josefa Hlávky za rok 2007: Fyzika oblaků a srážek (2008)

Na zámku v Lužanech udělil Český literární fond Cenu Josefa Hlávky za rok 2007 v oblasti věd o neživé přírodě knize Fyzika oblaků a srážek (viz recenze J. Bednáře v MZ č. 3/2008, s. 94–95). Redakce Meteorologických Zpráv blahopřeje autorům Daniele Řezáčové, Marku Kašparovi (Ustav fyziky atmosféry AV ČR), Petru Novákovi a Martinu Setvákovi (Český hydrometeorologický ústav) k tomuto významnému vědeckému a společenskému ocenění.

Foto: Zámek Lužany, 23. 6. 2008, slavnostní předání ceny Josefa Hlávky, v popředí zleva: Petr Novák, Marek Kašpar, Daniela Řezáčová, Martin Setvák. Foto R. Tolasz.

Zdeněk Horký, MZ 2008/4, ročník 61, str. 112

Spolupráce mezi Instytutem Meteorologii a Gospodarki Wodnej (IMGW) a ČHMÚ (2008)

Oficiální spolupráce mezi ČHMÚ a IMGW probíhá od roku 1994, kdy byla v lednu podepsána na úrovni ředitelů obou ústavů „Dohoda o spolupráci mezi ČHMÚ a IMGW“. Tento příspěvek předkládá základní informace o formách, průběhu a výsledcích této spolupráce za uplynulých 14 let.

Více informací

Předání certifikátu pro poskytovatele leteckých meteorologických meteorologických služeb (2008)

Odbor letecké meteorologie ČHMÚ prošel v 1. pololetí 2007 procesem certifikace v souladu s nařízeními Evropského parlamentu a Evropské komise v rámci projektu Jednotného evropského nebe, která stanovují společné požadavky a jednotné podmínky pro poskytování letových navigačních služeb a meteorologických služeb pro civilní letectví. Na základě výsledků certifikačního auditu konaného ve dnech 17.–18. 5. a 21. 5. 2007 byl celý proces certifikace završen vydáním „Certifikátu poskytovatele meteorologické služby pro civilní letectví“ v souladu se Společnými požadavky dle nařízení (ES) č. 550/2004 a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) 2096/2005“, platného na období 4 let (od 7. června 2007 do 7. června 2011). Certifikát byl řediteli ČHMÚ Ing. I. Obrusníkovi, DrSc. slavnostně předán dne 13. listopadu 2007. Certifikát předali Ing. P. Rudolf, ředitel Odboru Řízení letového provozu letišť ÚCL ČR, a Ing. J. Vitásek, vedoucí oddělení ŘLP ÚCL ČR.

Bohumil Techlovský, MZ roč. 61, 2008/1

Meteorologické zprávy vycházejí šedesát let (2007)

Před šedesáti lety, s datací 30. dubna 1947, vyšlo první číslo časopisu Meteorologické Zprávy. Dr. Alois Gregor a Prof. Dr. Mikuláš Konček, ředitelé (tehdy přednostové) Státního meteorologického ústavu v Praze a Štátneho meteorologického ústavu v Bratislave jako představitelé vydavatelů, v úvodním slově oznamují, že „…Zprávy tedy budou obsahovat zhruba všechno to, co dříve přinášely zprávy Státního meteorologického ústavu, zprávy hydrologické a zprávy zemědělské a nadto ještě zvláštní oddíl, který pamatuje i na lázeňství a cizinecký ruch, pro nějž rovněž uvedené ústavy mají své stálé pracovní úkoly… tím také zanikají čtvrtletní zprávy pro zemědělce, které pro přechodnou dobu po válce vydávaly Státní meteorologické ústavy v Praze a v Bratislavě společně a nahrazeny jsou příslušným oddílem v těchto zprávách… Každé číslo bude obsahovat zprávy za dva měsíce… Zprávy totiž nabývají částečně vzhledu časopisu určeného prospěti všem vrstvám čtenářstva.“

Více informací

Vojenští meteorologové v Afganistánu (2007)

Čeští vojenští meteorologové působí v Afghánistánu na mezinárodním letišti v Kábulu (Kabul International Airport) od dubna roku 2004 v pravidelných rotacích v rámci alianční mise ISAF – KAIA společně s kolegy z ostatních armád aliance. Hydrometeorologická služba Armády České republiky tak pravidelně vysílá mimo území státu vycvičené meteorology – specialisty k poskytování meteorologické podpory aliančních vojsk, a V tomto případě i k zajištění letového provozu podle pravidel Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) na mezinárodním letišti Kábul, které je hlavní a mnohdy jedinou branou pro Vstup na území Afghánistánu.

Více informací

Konvekční i konvektivní

Od 1. čísla Meteorologických Zpráv v roce 2008 bude termín konvekční a konvektivní používán v rovnovážném postavení. V jednotlivých člávcích však musí být dikce jednotná, tj. buď konvekční nebo konvektivní.

Redakce, MZ 2007/6, ročník 60, str. 197

Atlas podnebí Česka u prezidenta (2007)

Představitelé Českého hydrometeorologického ústavu, ředitel Ivan Obrusník a náměstek pro meteorologii a klimatologii Radim Tolasz, předali dne 29. března 2007 prezidentu republiky Václavu Klausovi Atlas podnebí Česka. Tato publikace navazuje na Atlas podnebí Československé republiky (1958) a doplňující díla, tj. na Podnebí Československé socialistické republiky. Tabulky (1961), obsahující podkladový materiál ke všem mapám publikovaným v Atlase i další prvky a statistické hodnoty, i na publikaci Podnebí Československé socialistické republiky – Souborná studie (1969), která syntetizovala poznatky o klimatických poměrech státu v době vydání.

Více informací

Vychází Atlas podnebí Česka (2007)

Hledáte místo s nejdelším slunečním svitem? Zajímá vás kolik tropických dnů můžete ročně čekat ve vašem městě? Potřebujete vědět, jak často u vás prší? Odpověď na tyto a další podobné otázky dává právě vycházející Atlas podnebí Česka.

Atlas je podobný encyklopedii a patří k nejkomplexnějším publikacím o klimatu České republiky. Na 260 stranách najdete více než 300 map, 150 grafů a množství názorných fotografií s vysvětlujícím textovým doprovodem v češtině i angličtině. Kapitoly jsou přehledně uspořádané podle jednotlivých prvků, např. teploty, srážek, sněhu, vlhkosti, slunečního svitu nebo větru, a obsahují většinou mapy za období let 1961–2000. Dlouhodobý pohled je doplněn zpracováním vybraných výjimečných situací v uplynulém období, mezi které patří i povodně z posledního desetiletí.

Více informací

Jak se zrodilo jméno cyklony Kyrill (2007)

Pojmenovávání cyklon příliš dlouhou tradici nemá. Tento zvyk se ujal během 2. světové války v Pacifiku, kde byly americkou meteorologickou službou pojmenovávány tajfuny, u nás se však nevyskytující. Pojmenovávání tropických cyklon má od 50. let 20. století oficiální charakter, bylo vytvořeno na základě podkladů národní povětrnostní služby USA, ale zodpovídá za něj Světová meteorologická organizace.

Více informací

Třetí část nové hodnotící zprávy IPCC 2007

Ve dnech 30. dubna – 4. května 2007 se konalo v Bangkoku 9. zasedání pracovní skupiny WG III Mezivládního panelu ke klimatické změně, které projednalo třetí část Čtvrté hodnotící zprávy IPCC Climate Change 2007: Mitigation of Climate Change. Pracovní verze Shrnutí pro politiky (SPM) je uveřejněna na http://www.ipcc.ch/SPM040507.pdf, pracovní verze textu celé zprávy na http://www.mnp.nl/ipcc/pages_media/AR4-chapters.html.

Více informací

EUMETSAT – historie a licenční záležitosti (2006)

Evropská mezivládní organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) se zabývá vývojem a provozem meteorologických družic. Její počátky jsou úzce spjaty s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), která v říjnu 1977 Vypustila na oběžnou dráhu první evropskou geostacionární meteorologickou družici, Meteosat 1. Na mezinárodní konferenci v únoru 1981 bylo definitivně rozhodnuto, že kontinuitu evropských meteorologických družic by měla zajišťovat nová mezinárodní organizace s názvem EUMETSAT. Krátce poté je vypuštěna družice s pořadovým číslem 2.

Více informací

Vycházíme barevně (Meteorologické Zprávy) 2006

Když téměř před šedesáti lety, 30. dubna 1947, spatřilo světlo světa první číslo časopisu Meteorologické Zprávy, označil přednosta Státního meteorologického ústavu dr. Alois Gregor jako hlavní důvod vydávání zveřejňování dříve separátně vydávaných zpráv. A tak první ročníky naplňovaly převážně přehledy o průběhu počasí, tabulky s klimatickými údaji, informace o počasí určené zemědělcům apod. Postupem času se ukázalo, že toto zpravodajské zaměření dává časopisu pouze technicko-zprostředkovatelskou úroveň. Proto byla zpravodajská část vyčleněna do samostatně vydávaných bulletinů a v časopisu začal převažovat obsah odpovídající nárokům kladeným na odborné časopisy.

Více informací

Rozhovor s ing. Jaroslavem Šantrochem, CSc. (2006)

Rozhovor s ing. Jaroslavem Šantrochem, CSc., náměstkem pro obor ochrana čistoty ovzduší v Českém hydrometeorologickém ústavu (2006)

Více informací

Rozhovor s Radimem Tolaszem v roce 2006

Rozhovor s náměstkem ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro meteorologii a klimatologii RNDr. Radimem Tolaszem

Více informací

Hydrologická výročí jako vzpomínka i podnět (2005)

Dne 24. listopadu 2005 se v Brně v budově pobočky Českého hydrometeorologického ústavu uskutečnilo slavnostní setkání vedoucích pracovníků ústavu a brněnské pobočky se zástupci krajů Jihomoravského, Zlínského a Vysočina, krajských měst, krajských Hasičských záchranných sborů, vodohospodářských organizací a ústavů vysokých škol. Hosty byli také kolegové z ostatních poboček ČHMÚ. Akci konanou při příležitosti tří významných hydrologických výročí, která připadla na rok 2005, uspořádala brněnská pobočka ČHMÚ pod vedením dr. ing. Jaroslava Rožnovského, CSc.

Více informací

ALADIN A LACE (2005)

Podpis MoU (Memorandum of Understanding) obou projektů zahájil další etapu mezinárodní spolupráce v numerické předpovědi počasí. Ve dnech 20. a 21. října 2005 se uskutečnila v Bratislavě dvě významná setkání, která organizačně zajišťoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Prvním z nich bylo v pořadí již dvacáté zasedání Rady sdružení LACE, tvořícího součást širšího projektu ALADIN. Připomeňme, že toto sdružení šesti středoevropských států, České republiky, Chorvatska, Maďarska, Rakouska, Slovenska a Slovinska, se ustavilo více než před deseti lety s cílem společně provozovat regionální předpovědní model.

Více informací

Fenologický atlas (2005)

Fenologii můžeme definovat jako vědu o časovém průběhu periodicky se opakujících životních projevů rostlin a živočichů a o vazbách fenologických fází ke střídání povětrnostních a půdních podmínek ročních období. (Bioklimatologický slovník terminologický a explikativní (Academia, Praha, 1980). Po pročtení Fenologického atlasu jsem si tyto souvislosti znovu uvědomil, protože jeho vydáním Český hydrometeorologický ústav (dále jen ČHMÚ) právě fenologii významně pomohl. Jde o to, že se čas od času objevují úvahy o tom, zda fenologická pozorování mají význam, zda je vůbec provádět. Jisté však je, že právě v současné době, kdy se tak usilovně hledá posouzení dopadů možné změny klimatu, jsou fenologické řady velmi potřebné.

Více informací

30 let Evropského centra pro střednědobé předpovědi (ECMWF) 2005

Meteorologové už před desetiletími uznávali potřebu úzké spolupráce mezi jednotlivými státy. Zároveň v 60. letech minulého století už byly zkušenosti s numerickými krátkodobými předpověďmi a klimatologickými simulacemi. Vznikala tu i snaha zabývat se problematikou numerických předpovědí počasí také ve střednědobém rozsahu, který byl definován od 3. do 10. dne dopředu. Vědecké a technické problémy, které se objevovaly, byly značné, jen několik států mělo s nimi dostatek zkušeností a bylo třeba je řešit na základě mezinárodní spolupráce. V říjnu 1967 rada ministrů Evropského společenství přijala usnesení realizovat program společného vědeckého a technického výzkumu, vedoucí k návrhu zřízení Evropského meteorologického výpočetního centra. Samotná konvence Evropského centra pro střednědobé předpovědi (ECMWF) o jeho zřízení a zaměření byla podepsána v říjnu 1973 patnácti evropskými zeměmi a vešla v platnost 1. listopadu 1975. Toto datum je také považováno za datum vzniku ECMWF. V letošním roce tak ECMWF oslavilo své 30. výročí.

Více informací

Čtyřicet let Československé bioklimatologie (2005)

Bioklimatologie se jako vědní obor v českých zemích vyvíjela desítky let, zejména na vysokých školách zemědělských a lesnických, ovšem jen s malými vzájemnými kontakty. Byla takto roztříštěna do několika oborů. Po vzniku ČSAV byla 16. 4. 1953 na podnět biologů z Biologického ústavu ČSAV ustanovena v témže roce Bioklimatologická komise při ČSAV jako poradní vědecký orgán. Za předsedu byl jmenován prof. Ing. Dr. Václav Novák, DrSc. z VŠZ v Brně. Bioklimatologická komise uspořádala konference s mezinárodní účastí v letech 1955, 1958 a 1961. V rámci Československé meteorologické společnosti (vznikla 17. 12. 1958) byla v r. 1959 ustanovena odborná bioklimatologická skupina při této společnosti, kterou vedl prof. MUDr. Karel Bobek.

Více informací

Návštěva ministra životního prostředí a poslanců Parlamentu ČR v ČHMÚ (2005)

Cílem návštěvy uskutečněné 19. července 2005 bylo zjistit úroveň realizovaných opatření v protipovodňové službě Českého hydrometeorologického ústavu s tříletým odstupem po katastrofální povodni v roce 2002. Ministr životního prostředí L. Ambrozek i poslanci M. Kalousek a P. Severa potvrdili nutnost další modernizace technologických zařízení ústavu tak, aby systém včasného varování občanů mohl komplexně fungovat.

Zdeněk Horký, MZ 2005/4, ročník 58, str. 126

Asimilace dat (2005)

Jak známo, předpověď počasí je vlastně problém zadání počátečních podmínek. Závisí totiž v prvé řadě na co nejlepší znalosti aktuálního stavu atmosféry. Tak se dostáváme k pojmu analýza, který používáme v meteorologii každý den. Analýzu můžeme definovat jako pravidelnou prostorovou reprezentaci závislých meteorologických veličin v daném čase. V praxi se analýza používá hned trojmo: i) za účelem diagnostiky současného počasí; ii) pro předpověď počasí; iii) pro následnou verifikaci předešlých předpovědí. Abychom mohli „udělat analýzu“, potřebujeme vlastně také tři věci: především síť pozorování, dále diagnostickou metodu, která mimo jiné zahrnuje vnitřní vazby mezi jednotlivými proměnnými, a v neposlední řadě prognostickou složku, která nám poskytne předběžný odhad na základě minulých pozorování.

Více informací

Nový objekt pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni (2004)

Dne 1. 7. 2004 byl za účasti vedení ČHMÚ, v čele s ředitelem ústavu Ing. Ivanem Obrusníkem, DrSc., zástupců MŽP ČR, Krajského úřadu Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzně, starosty a zástupců městského obvodu Plzeň 1, dalších hostů z orgánů státní správy i samosprávy, zejména z oblasti životního prostředí, a sdělovacích prostředků slavnostně otevřen nový provozní objekt pobočky ČHMÚ v Plzni. Realizaci stavby zajistil Zlínstav a. s., Zlín, jako generální dodavatel, technický dozor zajišťoval Bohemiaplan, s. r. o. a autorský dozor Ing. arch. Hysek, zástupce zpracovatele projektu Architektonického studia Hysek, s. r. o.

Více informací

50. výročí Českého hydrometeorologického ústavu (2004)

Slavíme 50. výročí sloučení dvou základních oborů meteorologie a hydrologie do jedné kombinované služby a vytvoření jednoho Hydrometeorologického ústavu (HMÚ). Ten byl vytvořen 1. ledna roku 1954 Nařízením vlády Československé republiky ze dne 27. listopadu 1953, kdy došlo ke sloučení Státního meteorologického ústavu a hydrologické a hydrografické služby Vodohospodářského rozvojového a investičního střediska. Do ústavu byla znovu začleněna i povětrnostní předpovědní služba, která byla rok předtím od Státního meteorologického ústavu oddělena. Je třeba zdůraznit, že Hydrometeorologický ústav působil na celém území tehdejší Československé republiky, a tedy i na Slovensku, a proto si toto výročí letos připomínají i naši kolegové ze Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Více informací

50 let výuky meteorologie na Vojenské akademii v Brně (2004)

Vojenská akademie v Brně byla ustanovena rozkazem prezidenta republiky ke dni 15. 7. 1951 na bázi tehdejší Vysoké školy technické Dr. Edvarda Beneše, která vznikem akademie přestala prakticky existovat.

Její původní název byl Vojenská technická akademie (VTA), od roku 1954 Vojenská technická akademie Antonína Zápotockého (VTA AZ). V roce 1958 dochází ke spojení Vojenské technické akademie Antonína Zápotockého s Vojenskou akademií Klementa Gottwalda. Počet fakult se snížil a jednotlivé fakulty se reorganizovaly. Škola dostala název Vojenská akademie Antonína Zápotockého (VA AZ). Od roku 1990 nese škola název Vojenská akademie v Brně (VA)

Více informací

Rozhovor s Ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Ivanem Obrusníkem DrSc. (2004)

1. Pane řediteli, v první etapě svého dosud jedenáctiletého působení v čele Českého hydrometeorologického ústavu jste upravil při konsolidaci ústavu organizaci z trojstupňového řízení na dvojstupňové – s výjimkou úseku meteorologie a klimatologie – a zredukoval počet útvarů, a tím i vedoucích, z 69 na 49. Bylo to natolik prozíravé rozhodnutí, že jste tuto strukturu nemusel v zásadě měnit, nebo jste k tomu měl jiné důvody?

Bylo třeba zvýšit efektivnost ústavu a pochopitelně se to týkalo i řízení. Je třeba, aby cesta od řadového pracovníka k nejvyšší úrovni vedení nebyla dlouhá a komplikovaná a aby operativnost ústavu a všech jeho útvarů byla na výši.

Více informací

Zřízení Evropské fenologické databáze v rámci Evropské unie (2004)

Z iniciativy Německé povětrnostní služby, ke které se při-pojily meteorologické služby České republiky, Rakouska, Slovenska a Švýcarska (návrh musí podat nejméně pět zemí) bylo zpracováno předepsané Memorandum of Understanding (MoU) spolu s technickými přílohami k vědeckotechnické spolupráci (COST) s názvem Establishing a European Phenological Data Platform for Climatological Applications. Po projednání v Technické komisi pro meteorologii byla akce schválena 3. října 2003 na 156. zasedání Komise vysokých představitelů COST Evropské unie pod číslem COST, akce 725.

Více informací

EUMETSAT – konference a podpis smlouvy o vstupu České republiky (2004)

Ve dnech 31. 5. až 4. 6. 2004 se v Praze v konferenčním centru hotelu Diplomat uskutečnila konference The 2004 Eumetsat Meteorological Satellite Conference, o níž již předem informovaly Meteorologické Zprávy (2004, ročník 57, č. 1, str. 27). Tyto konference se doposud každoročně konaly v některém z členských států organizace EUMETSAT (podrobně k této organizaci viz článek věnovaný MSG – Meteosatu druhé generace – v témže čísle MZ, str. 15–20). Poslední z nich v roce 2002 v Irském Dublinu a v roce 2003 v německém Výmaru. Česká republika byla první pořádající zemí, která v době zahájení konference ještě neměla žádnou formu členství v organizaci EUMETSAT.

Více informací

Slavnostní uvedení počítače NEC SX-6 do provozu (2004)

Dne 6. listopadu 2004 byl v komořanském sídle Českého hydrometeorologického ústavu slavnostně uveden do provozu nový vysoce výkonný počítač NEC SX-6. Akce, které se zúčastnila řada významných hostů, měla za cíl jednak formálně uzavřít nejvýznamnější technologickou inovaci v ČHMÚ v roce 2003, jednak přiblížit veřejnosti i zástupcům státní správy a partnerských organizací smysl a určení tohoto špičkového zařízení z oblasti superpočítačů a jeho nejvýznamnější aplikace, numerického předpovědního modelu ALADIN.

Více informací

Program SMO – Meteorologické služby pro veřejnost po deseti letech (2004)

S ideou nového programu přišel na počátku 90. let pan Dr. John Zillman z Austrálie, později zvolený do funkce prezidenta SMO. Od zrodu programu v roce 1994 se neustále prokazuje životaschopnost a potřeba této poměrně mladé agendy, která byla předmětem četných diskusí i na 14. kongresu SMO v květnu 2003. Důvodů pro takový zájem je více: 1. Informační revoluce v posledním desetiletí významně ovlivnila činnosti národních meteorologických služeb (NMS), které byly vystaveny tlaku privátního sektoru, řada z nich navíc začala vyvíjet vlastní komerční aktivity. 2. Finanční zdroje na provoz NMS jsou omezovány, zatímco nároky na poskytované služby rostou. 3. Technologie i věda jsou v dynamickém rozvoji a podmínky pro provoz i výzkum se rychle mění. 4. Stále aktuálnější je potřeba kvalitní výstražné služby a mezinárodní spolupráce v tomto směru. 5. Neméně důležitá je spolupráce s nadnárodními mediálními partnery.

Více informací

Operativní hydrologie před vznikem Hydrometeorologického ústavu (2004)

V tomto roce slavíme 50. výročí Hydrometeorologického ústavu, který byl zřízen vládním nařízením č. 96 ze dne 27. 11. 1953 s účinností od 1. 1. 1954 jako ústřední ústav pro obory meteorologie, klimatologie a hydrologie. Tím byly poprvé v celostátním (československém) měřítku včleněny do jediné instituce hydrologie a meteorologie jako dva obory blízké předmětem zkoumání i svým uplatněním a vytvořeny lepší předpoklady pro hodnocení přírodních procesů, které vyžaduje interdisciplinární přístup [1]. Protože čtenáři Meteorologických zpráv znají pravděpodobně lépe vývoj meteorologických součástí dnešního Českého hydrometeorologického ústavu, soustřeďujeme se na minulost jeho hydrologické složky, jejíž metodický a vědecký přínos pro evropskou hydrologii byl pozoruhodný. Historii hydrologické služby na Slovensku se věnuje nová publikace I. Panenky a kol.

Více informací

50. výročí založení Hlavního leteckého povětrnostního ústředí (2003)

Před padesáti lety, dne 23. září 1953, byl na základě rozkazu Ministra obrany vytvořen ústřední orgán vojenské povětrnostní služby (VPS) pod názvem Hlavní letecké povětrnostní ústředí (HLPÚ). Už samotný název napovídá, že ústředí bylo vytvořeno pro povětrnostní zabezpečení letectva tehdejší Československé lidové armády (ČSLA), které v tomto období procházelo významnými kvalitativními změnami.

Více informací

Předpovědní systém ECMWF, produkty a jejich využití v předpovědní službě ČHMÚ (2003)

Evropské centrum pro střednědobou předpověď (European Centre for Medium Range Weather Forecast, ECMWF) je produktem stoletého vývoje dynamické a synoptické meteorologie a padesátiletého vývoje numerických předpovědí počasí. Myšlenka jeho vzniku se objevila v 60. letech, kdy se na základě zkušeností s krátkodobou předpovědí a klimatologickou simulací někteří odborníci poprvé pokusili vytvořit střednědobou předpověď počasí. Centrum bylo zřízeno v roce 1973 členskými zeměmi tehdejší EU a bývalou Jugoslávií. Na platformě multinacionální kooperace umožňuje společné financování nákladné činnosti (zejména vysoce výkonného superpočítače) a zároveň i sdílení kapacit odborníků-modelářů z členských zemí. Jedině tak se ECMWF daří produkovat kvalitní objektivní střednědobé meteorologické předpovědi a další informace.

Více informací

Arometeorologický zpravodaj – služba zemědělcům (2003)

Pobočka Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě spolu se Státní rostlinolékařskou správou, oblast Opava (dále SRS) přistoupila v roce 1999 k vydávání Agrometeorologického zpravodaje (dále AMZ) o rozsahu 5-6 stran a k jeho rozšiřování mezi zemědělskou i odbornou veřejnost. Motivem tohoto kroku byl zájem zemědělců i drobných pěstitelů o krátkodobé předpovědi počasí a některé klimatické jevy, zejména o výskyt, intenzitu a úhrn srážek, teploty vzduchu a možnost výskytu ranních mrazíků v jarním období, možnost výskytu bouřek a krupobití, sílu větru apod., a protože Státní rostlinolékařské správě skončila, až na malé výjimky, povinnost signalizace výskytu chorob a škůdců, tak zde byl také zájem o tyto informace. Agrometeorologický zpravodaj je vydáván ve vegetační době (březen-říjen) každý týden, v době vegetačního klidu (listopad-únor) vždy jednou za měsíc.

Více informací

Workshop AROME-ALADIN v Praze (2003)

Ve dnech 11. a 12. dubna 2003 se v Praze konal na úrovni ředitelů meteorologických služeb speciální workshop, který měl za cíl řešit budoucí vývoj modelu ALADIN či jeho konvergenci s novým modelem AROME vyvíjeným v Météo-France. Výsledkem projektu AROME (Application of Research to Operations at Mesoscale) má být nový předpovědní model s vysokým rozlišením (1 až 2,5 km), zaměřený na zpřesnění lokalizace a intenzity jevů i zlepšení detekce extrémů. Jeho zaměření na detailní informace pro meteorologii umožní jeho využívání i v čistotě ovzduší, hydrologii a dalších oblastech. První aplikace se předpokládá v roce 2008.

Více informací

Základy meteorologie a klimatologie profesora Stanislava Hanzlíka ve trojím vydání (2003)

Letos jsme již v tomto časopise připomenuli [4], že před 80 lety v české meteorologické literatuře vyšly dvě významné publikace vysokoškolských učitelů, a to Základy zemědělské meteorologie a klimatologie Josefa Kopeckého a Stručný nárys klimatologie a balnelogie Vladislava Mladějovského. Zbývá tedy upozornit, že v témž roce (1923) byla také poprvé vydána knížka Základy meteorologie a klimatologie, titul dobře známý několika generacím studentů meteorologie, fyziky, geografie a dalších oborů.

Více informací

Výročí pokroků české bioklmatologie (2003)

V tomto roce si připomínáme 80. výročí několika významných počinů v české, resp. československé bioklimatologii, které ukazují, jak se u nás poměrně brzy od vzniku samostatného státu vzmáhala věda. V roce 1923 byla zásluhou přednosty Agrometeorologické a pedologické sekce Moravského zemského výzkumného ústavu zemědělského v Brně a honorovaného docenta Vysoké školy zemědělské v Brně, Václava Nováka (1888-1967) a s přispěním jiných zemských výzkumných ústavů vybudována celostátní fenologická služba. Není pozoruhodné jen to, že patřila k nejstarším v Evropě (starší byla snad jen v Itálii z roku 1922), ale že nebyla zaměřena botanicky, nýbrž k zemědělským potřebám. Přičiněním V. Nováka a Josefa Šimka z brněnského pracoviště byly vydány první české fenologické ročenky nazvané „Fenologické pozorování na Moravě a ve Slezsku v r. 1923 a 1924“ (Zprávy výzkumných ústavů zemědělských, č. 16, Praha 1926. 72 s.), jejichž přílohou byly fenologické mapy. Mapy příchodu jara, počátku jarních polních prací a žitných žní sestavené na základě fenologických dat z roku 1923 (měřítko 1 : 750 000), jsou první mapové dokumenty svého druhu u nás a znamenají tedy začátek naší fenokartografie.

Více informací

16. Zasedání rady projektu LACE v Praze (2003)

Zasedání Rady LACE (modelování pro omezené oblasti ve střední Evropě) se konalo 27. až 28. března v ČHMÚ za účasti zástupců vedení hydrometeorologických služeb šesti členských zemí (Česko, Chorvatsko, Maďarsko, Rakousko Slovensko, Slovinsko), partnerské francouzské meteorologické služby a rovněž členů odborného vedení projektu. Cílem pravidelného setkání, které řídil prezident projektu Dr. Gelo z Chorvatska, byla především konkretizace spolupráce odborníků šesti zemí na dalším vývoji a při operativním využívání numerického regionálního modelu počasí ALADIN.

Více informací

Zlatá medaile Přírodovědecké fakulty UK Ing. Josefu Hladnému, CSc. (2002)

Za dlouholetou vynikající spolupráci v pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti s geografickou sekcí udělila Karlova univerzita v Praze dne 23. května 2002 ing. Josefu Hladnému, CSc. z Českého hydrometeorologického ústavu zlatou medaili Přírodovědecké fakulty. V průběhu slavnostního aktu zdůraznil děkan Přírodovědecké fakulty UK osobní přínos ing. Hladného při výuce mnoha desítek vysokoškolských studentů v oborech aplikované hydrologie a vodního hospodářství. Zároveň ocenil i další kontakty, které jmenovaný v průběhu své odborné kariéry rozvíjel v pedagogické sféře s jinými školami při výchově mladé generace hydrologů.

Zh, MZ 2002/3, ročník 55, str. 95

Opomenutá výročí (2002)

Při oslavách 80. výročí založení Státního ústavu meteorologického v Praze, uspořádaných ČHMÚ v roce 1999 na několika úrovních, byla opomenuta řada dílčích výročí, jež měla zásadní vliv na další vývoj nejen ústavu, ale oboru meteorologie vůbec. Mám na mysli rok 1959, kdy do areálu zámku v Praze-Komořanech byla přemístěna synoptická a letecká služba (SaLS), a rok 1969, kdy v Praze na Libuši našla útočiště aerologie.

Více informací

Katastrofální povodeň v České republice v srpnu 2002

Koncem roku 1997 jsme vydali (ČHMÚ) zvláštní číslo Meteorologických Zpráv s tematikou povodně v červenci 1997. Prostřednictvím přímých účastníků povodňové předpovědní služby jsme chtěli ukázat a vysvětlit, jak k tehdejší katastrofální povodni došlo. Články v tomto čísle proto zachytily tuto významnou událost jak z pohledu meteorologů a klimatologů, tak z hlediska hydrologů. Zároveň jsme chtěli zhodnotit organizaci a úspěšnost naší předpovědní služby. Samozřejmě jsme se domnívali, že tato událost byla tak mimořádná, že už nikdo z nás, členů vedení Českého hydrometeorologického ústavu nebo meteorologů a hydrologů, kteří během povodně sloužili, nic takového nezažije.

Více informací

Výstava Podnebí a povodně v Praze – historie a současnost (2002)

V Muzeu hlavního města Prahy (MMP) se v době od 12. 12. 2001 do 3. 3. 2002 konala výstava Podnebí a povodně v Praze – historie a současnost. Na této velmi zajímavé akci se spolu s MMP podílelo deset dalších spolupracujících organizací: Aquatis, a.s., Brno; ČHMÚ, Praha; DHI Hydroinform, a.s.; EKO-systém, s.r.o.; Hydroprojekt CZ, a.s., Praha; Katedra fyzické geografie a geoekologie PřF UK, Praha; Magistrát hl. m. Prahy; Podnik Povodí Vltavy, s.p.; ÚFA AV ČR; VÚV T.G.M. Autorský kolektiv participující na realizaci výstavy čítal téměř čtyřicet odborníků, což je vůbec největší počet ve srovnání s mnoha předcházejícími výstavami.

Více informací

Budúcnosť synoptickej meteorológie z pohladu súčasnej praxe (2001)

Keď sme přibližné před rokom s André Simonom připravovali anketu o vývoji v synoptickej meteorologii na začiatku 21. storočia, nečakali sme, že niektoré odpovede ďaleko presiahnu rámec povodne koncipovanej otázky. Išlo nám hlavne o to, aby sa meteorológovia vyjadrili o vzťahu klasického synoptického prístupu pri predpovedaní počasia a moderného, založeného na interpretácii výstupov numerických modelov. Publikovanie rozsiahlejších úvah, ktoré sa dotýkali aj spoločenských vzťahov synoptiky alebo širších historických súvislostí, vyprovokovalo u mňa snahu napísať do nášho časopisu vlastný pohlad na súčasnú synoptickú službu vzhladom na skúsenosti z bratislavského (desať rokov) a pražského (štyri roky) prognózneho pracoviska a úvahu o možnom vývoji synoptickej meteorológie v najbližších rokoch.

Více informací

Loučení s meteorologií (2001)

Vážená redakční rado!

Vím, že příspěvek, který si vám dovoluji zaslat, je poněkud kacířský, nebo, abych mluvil současným (ošklivým) jazykem, poněkud kontroverzní. Mohu mít dokonce pochybnosti o tom, zda do časopisu, jehož posláním je přinášet zprávy o nejnovějších pokrocích české (a snad stále i slovenské) meteorologie, vůbec patří. Nepřináší žádné nové objevy, ale pouze pocity, s nimiž z aktivní služby odchází jeden stárnoucí letecký meteorolog. Proto vám slibuji, že se na nikoho z vás nebudu zlobit a dokonce ani mračit, pokud můj příspěvek odmítnete. Zároveň si dovoluji upozornit, že článek nepíši proto, abych dostal poslední honorář. Toho se předem zříkám, nepřijmu jej a prosím, aby byl použit někde, kde to bude meteorologii prospěšnější.

S veškerou úctou vás zdraví níže podepsaný.

Více informací

Projekt CLIDATA – Instalace v Makedonii a Ghaně (2001)

V roce 2000 se Český hydrometeorologický ústav rozhodl v rámci mezinárodní spolupráce vyhovět žádostem meteorologických služeb v Makedonii (Makedonski hydrometeorološki zavod) a v Ghaně (Meteorological Services Department) a poskytnout těmto službách komplexní instalaci klimatologické databázové aplikace CLIDATA. Stejným způsobem byl v roce 1993 poskytnut Českému hydrometeorologickému ústavu systém CLICOM a je tedy pochopitelné, že se snažíme tímto způsobem oplácet mezinárodnímu společenství jejich tehdejší postoj k našim potřebám. Celá akce byla průběžně konzultována s odpovědnými pracovníky sekretariátu Světové meteorologické organizace v Ženevě a naším hlavním cílem v roce 2000 bylo upozornit jednotlivé meteorologické služby na naše možnosti v této oblasti. Komplexnost našeho přístupu se značně odlišuje od podobných akcí jiných vyspělých meteorologických služeb zaměřených stále ještě na CLICOM.

Více informací

Projev profesora Bednáře na prezentaci (křtu) publikace Dějiny meteorologie (2001)

Vaše Magnifiscence, pane prorektore, dámy a pánové, vážení přátelé, kolegové,

scházíme se u příležitosti prezentace knížky Dějiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku, která vychází ve spolupráci nakladatelství Karolinum a Českého hydrometeorologického ústavu. V této souvislosti bych chtěl pronést kratičkou poznámku k obecným dějinám meteorologie jako vědního oboru a o málo více než kratičkou připomínku o spolupráci akademické sféry, jejímž reprezentantem je Univerzita Karlova, s institucemi praktické meteorologie, jejich reprezentativním zástupcem je Český hydrometeorologický ústav.

Více informací

Z dějin Československé vojenské meteorologické služby

I když v uplynulém roce jsme v Meteorologických zprávách ukončili po sedmi letech seriál Kapitoly z dějin meteorologie v českých zemích a na Slovensku, zůstala v něm do jisté míry stranou pozornosti historie vojenské meteorologie. Důvodem bylo, že autoři neměli v době zpracování dostatek věcných podkladů, protože faktografické informace se z této oblasti obtížněji shromažďují. Přesto se však podařilo v poměrně krátké době tato bílá místa odstranit, a proto můžeme v tomto čísle začít otiskovat malý seriál nazvaný Z dějin československé vojenské meteorologické služby.

Více informací

Ústřední meteorologický ústav ve Vídni a České země (Ke 150. výročí jeho založení.) 2001

V letošním roce uplynulo 150 let od založení Ústředního ústavu pro meteorologii a zemský magnetismus ve Vídni, který byl později přejmenován na Ústřední ústav pro meteorologii a geodynamiku. I když působnost jubilujícího ústavu se v současnosti omezuje jen na území Rakouska, tedy sousedního státu, je uvedené výročí velmi významné i pro nás, protože patří do historie české meteorologie. Je tomu tak z více důvodů.

Více informací

Prezentace knihy Dějiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku

V recepčních prostorech Karolina se dne 23. října 2001 uskutečnila prezentace knihy Karla Kršky a Ferdinanda Šamaje Dějiny meteorologie v českých zemích a na Slovensku, kterou vydalo nakladatelství Karolinum s finančním přispěním Českého hydrometeorologického ústavu.

Prezentace se kromě autorů a tvůrců podílejících se na vzniku publikace zúčastnilo okolo sedmdesáti hostů, zastupujících zejména akademickou obec, spolupracující vědecké instituce, armádu ČR, Český hydrometeorologický ústav a sdělovací prostředky.

Více informací

Přistoupením k Evropskému centru pro střednědobou předpověď počasí se předpovědi jednoznačně zkvalitní (2001)

Rozhovor redakce s ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu Ing. Ivanem Obrusníkem, DrSc. na aktuální téma

1. Pane řediteli, od srpna letošního roku se Česká republika stala členskou zemí Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) se sídlem v anglickém Readingu. Je známo, že o připojení k Evropskému centru usilovalo vedení ČHMÚ delší dobu, realizace se opožďovala především z ekonomických důvodů. Můžete uvést, proč je pro naši službu zapojení do tohoto centra tak důležité?

Více informací

Český hydrometeorologický ústav členem Evropské meteorologické společnosti (EMS) 2001

Ve dnech 16.-17. března 2001 se na pozvání České meteorologické společnosti uskutečnilo v Praze zasedání Rady Evropské meteorologické společnosti (EMS). Připomínáme, že Stanovy EMS byly publikovány v Meteorologických zprávách, 52, 1999, č. 4, str. 126-127. (V tomto textu bylo použito názvu Koncil místo vhodnějšího Rada; dodatečně se čtenářům omlouváme.)

Jednání se konalo v hlavní budově Akademie věd ČR v Praze. Účastnili se ho Alica Bajic (Chorvatsko), Jan Bednář (ČMeS), David Burridge (pozorovatel), Tanja Cegnar (zvaný expert, meteorologie v médiích, Slovinsko), Stanley Cornford (vicepresident a hospodář EMS, Velká Británie), Raino Heino (Finsko), Nils Olof Karlberg (pozorovatel), René Morin (president EMS, Francie), Fritz Neuwirth (vicepresident EMS, Rakousko), Mike Phillips (pozorovatel, EUMETSAT), John Thomson (pozorovatel), Werner Wehry (Německo), John Wieringa (vicepresident EMS, Holandsko), Arne Spekat (sekretář EMS, Německo).

Více informací

Počasí zůstává, Český hydrometeorologický ústav se mění (2001)

ROZHOVOR S NÁMĚSTKEM PRO METEOROLOGII A KLIMATOLOGII ČESKÉHO HYDROMETEOROLOGICKÉHO ÚSTAVU RNDR. MARIÁNEM WOLKEM

1. Pane náměstku, přestože letopočtová symbolika sehrává ve skutečnosti jistě významově podružnější roli, než se jí obecně přisuzuje, náš rozhovor se odehrává na prahu nového milénia. Přinese začátek nového tisíciletí pro českou meteorologii něco zcela nového nebo bude pokračovat vývoj kontinuálně? Pokud půjde o kontinuální vývoj, které trendy můžete uvést jako nejvýznamnější?

Více informací

Synoptická meteorológia a predpovedanie počasí v blízkej budúcnosti (2001)

Výsledky práce synoptických meteorológov možeme bez váhania zaradiť medzi najviac sledované v širokej verejnosti. Vďaka rýchlemu rozvoju numerických metód a ich bezprostrednej aplikácii v súčasnej synoptickej praxi došlo v priebehu posledných 20 rokov k výraznému posunu v práci synoptického meteorológa. V dosledku toho dochádza niekedy aj ku kontroverznému hodnoteniu nového prístupu. Najma konfrontácia tradičného synoptického prístupu s nezastupitelnou úlohou subjektívneho podielu synoptika a modernistického prístupu, vyjadrujúceho tendenciu k čiastočnej alebo plnej automatizácii meteorologickej služby, dala podnet na uskutočnenie tohto „prieskumu“. Preto sme sa s otázkou „Akú máte predstavu o vývoji v synoptickej meteorológii a predpovedaní počasia v blízkej budúcnosti?“ obrátili na 15 českých a slovenských meteorológov. Predkladáme vám odpovede tých meteorológov, ktorí si našli ochotu a čas sa vyjadriť.

Více informací

Synoptická meteorologie na křižovatce (2001)

Řadu let se diskutuje o osudu synoptiky, o nedostatku nových technických třídimenzionálních pozorovacích technik, které byly dosud živou vodou jejího rozvoje.

S numerickými předpovědními metodami se synoptici zcela nesžili. Ale nepředbíhejme. Byl jsem mizerným synoptikem a po dvou letech jsem se začal plně věnovat numerickým předpovědním metodám a zasvětil jim celý život.

Kuloárové diskuse, včetně polooficiálních, vedené na meteorologických seminářích pořádaných Československou meteorologickou společností měly zásadní vadu; konaly se bez spontánní účasti synoptiků. Byly tyto diskuse, bez účasti kritizovaných, legitimní, a mohly něco vyřešit? O tom všem a dalších souvislostech pojednávají následující řádky.

Více informací

Synoptická meteorológia a predpovedanie počasí v blízkej budúcnosti (2001)

Výsledky práce synoptických meteorológov možeme bez váhania zaradiť medzi najviac sledované v širokej verejnosti. Vďaka rýchlemu rozvoju numerických metód a ich bezprostrednej aplikácii v súčasnej synoptickej praxi došlo v priebehu posledných 20 rokov k výraznému posunu v práci synoptického meteorológa. V dosledku toho dochádza niekedy aj ku kontroverznému hodnoteniu nového prístupu. Najma konfrontácia tradičného synoptického prístupu s nezastupitelnou úlohou subjektívneho podielu synoptika a modernistického prístupu, vyjadrujúceho tendenciu k čiastočnej alebo plnej automatizácii meteorologickej služby, dala podnet na uskutočnenie tohto „prieskumu“. Preto sme sa s otázkou „Akú máte predstavu o vývoji v synoptickej meteorológii a predpovedaní počasia v blízkej budúcnosti?“ obrátili na 15 českých a slovenských meteorológov. Predkladáme vám odpovede tých meteorológov, ktorí si našli ochotu a čas sa vyjadriť.

Více informací