Tomáš Halenka
narozen v roce 1959
Dne 26. listopadu 2024 oslavil doc. RNDr. Tomáš Halenka, CSc. své pětašedesáté narozeniny. Tomáš Halenka se narodil v Hlinsku v Čechách. V roce 1984 absolvoval magisterské studium meteorologie a klimatologie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a získal i titul RNDr. Na katedře pokračoval v postgraduálním studiu a následně zde začal působit jako odborný asistent.
V roce 1994 úspěšně obhájil kandidátskou práci (titul CSc.) a v roce 2006 se stává docentem meteorologie.
A katedře fyziky atmosféry (dříve zvané katedra meteorologie a ochrany prostředí) zůstává věrný až do současnosti, stále je nedílnou součástí jejího kolektivu. V rámci svého pedagogického působení se věnuje především oblasti dynamické meteorologie, dynamickým předpovědním metodám, ale i meteorologickým přístrojům a pozorovacím metodám. Stal se vedoucím desítek bakalářských a magisterských prací a rovněž je školitelem řady doktorandů.
Pokud jde o jeho odborné vědecké působení, zaměřuje se především na problematiku změny klimatu a regionální klimatické modelování. Dlouhodobě přispívá k rozvoji poznatků na poli scénářů vývoje budoucího klimatu a možných dopadů klimatické změny. Uznávaným mezinárodním odborníkem se stal také v oblasti výzkumu a modelování městského klimatu. A v neposlední řadě bych rád zmínil i jeho zkušenosti při analýze vazby mezi klimatem a kvalitou ovzduší. Právě uvedené odborné okruhy jsou i náplní mnoha projektů a grantů, ať už na evropské nebo národní úrovni, na kterých se úspěšně dlouhodobě podílí. Řadu projektů přitom sám vede. Zde bych rád vyzdvihl i jeho zápal, se kterým se pouští do získávání nových grantů včetně nepříliš zábavného procesu přípravy příslušných podkladů. Nicméně i díky jeho schopnostem na tomto poli bylo možné v posledních letech významným způsobem zvýšit počet doktorandů (často přicházejících ze zahraničí) na katedře fyziky atmosféry.
Vzhledem ke svým dlouholetým odborným zkušenostem je doc. Halenka rovněž žádaným komentátorem v médiích, ať už jde o aktuální meteorologické otázky nebo okruhy související s klimatologií, čímž přispívá i k popularizaci těchto oborů mezi širokou veřejností.
České meteorologické veřejnosti je doc. Halenka znám především jako aktivní člen České meteorologické společnosti, kde zastával roli předsedy společnosti. Dlouhodobě pak působí v čele pražské pobočky ČMeS, kde se podílí na organizaci cyklu tzv. meteorologických hovorů, tedy přednášek, které se tradičně konají na Novotného lávce v centru Prahy. Jako člen organizačního výboru ČMeS se zapojoval i do přípravy řady výročních konferencí společnosti a významnou roli zastával po dlouhou dobu i při přípravě a vydávání věstníku ČMeS.
V neposlední řadě bych ale rád připomněl i jeho důležitou aktivitu při zapojení ČMeS do struktur Evropské meteorologické společnosti (EMS). Ostatně doc. Halenka byl po řadu let členem jejích vedoucích orgánů, mimo jiné 15 let stál v čele vzdělávacího výboru EMS.
Za svou dlouholetou aktivní práci v oborech meteorologie a klimatologie i pedagogickou činnost na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a práci v čele České meteorologické společnosti a její pražské pobočky obdržel v září 2024 na výroční konferenci České meteorologické společnosti čestné uznání.
Milý Tomáši, za sebe a své kolegy z katedry fyziky atmosféry MFF UK Ti přeji především pevné zdraví do dalších let, hodně radosti ze života a nemálo elánu pro další práci na poli meteorologie a klimatologie.
Michal Žák, Meteorologické zprávy, roč. 77, 2024/6