Daniela Řezáčová

narozena v roce 1943

Cena prof. Stanislava Hanzlíka udělena doc. Daniele Řezáčové

Na Valném shromáždění České meteorologické společnosti (ČMeS), konaném 20. září 2023 v Roudnici nad Labem, došlo k historicky prvnímu udělení Ceny prof. Stanislava Hanzlíka za mimořádný přínos pro rozvoj meteorologie a příbuzných oborů, jak zní celý název tohoto ocenění. To bude udíleno nejvýše jedenkrát ročně výjimečným osobnostem české meteorologické komunity. Z rukou předsedkyně ČMeS RNDr. Taťány Míkové ho přijala doc. RNDr. Daniela Řezáčová, CSc., emeritní pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. (ÚFA). Ocenění jí náleží za výzkum v oboru mikrofyziky oblaků a srážek, pedagogickou činnost, rozvíjení spolupráce s mezinárodní vědeckou komunitou a zásadní podíl na vzniku Elektronického meteorologického slovníku.

Výzkumu na poli meteorologie se laureátka věnuje od svých studií na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde v roce 1973 obhájila dizertační práci na téma Stanovení spektra velikostí dešťových kapek. V té době již měla za sebou několik publikací v odborných časopisech.

V databázi Web of Science dnes najdeme přes třicet článků s jejím autorským přispěním, přičemž je třeba připomenout, že zde nejsou indexována zdaleka všechna periodika, kde doc. Řezáčová své práce publikovala. Zcela zásadní přínos pro českou meteorologii pak představuje monografie Fyzika oblaků a srážek, které je hlavní autorkou. Obsáhlou knihu vydalo nakladatelství Academia v roce 2007 a za příslušný rok ji Český literární fond ve spolupráci s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ocenil jako nejlepší autorskou práci v oblasti věd o neživé přírodě. Zmíněná monografie dodnes slouží jako učebnice studentům meteorologických oborů a příslušných aplikací včetně technických, čímž se dostáváme k pedagogickému působení laureátky. Ta externě přednášela na Matematicko-fyzikální fakultě a Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, přičemž na druhé z uvedených fakult se v roce 2005 habilitovala prací na téma Využití poznatků z fyziky oblaků a srážek při řešení současných hydrometeorologických úloh. Mj. mnoho let vyučovala vysoce oceňovaný předmět Fyzika meteorologických jevů a procesů, který celkem absolvovalo kolem dvou set studentů. Kromě přednáškové činnosti byla doc. Řezáčová též školitelkou řady diplomantů a doktorandů, z nichž někteří nyní tvoří jádro oddělení meteorologie ÚFA, které dlouhé roky vedla.

Co se týče mezinárodní spolupráce, již v letech 1969–1970 pracovala Daniela Řezáčová v Ústavu meteorologie Univerzity v Karlsruhe. Kontakty se zahraničím si v mezích tehdejší politické situace udržovala i v následujících dvou desetiletích, takže po pádu železné opony měla na co navázat. Jejím prostřednictvím se tak ÚFA zapojila do celé řady mezinárodních projektů, a to především na poli výzkumu oblačné mikrofyziky a silné konvekce. Vždy měla blízko i k radarové meteorologii, plně se zapojila např. do evropských projektů COST (COST 75, COST 255…), projektu RadHyd a dalších. Již zmíněné tři oblasti působení doc. Řezáčové by jistě byly dostatečným důvodem pro její ocenění, nicméně to není všechno.

Když se totiž ukázala potřeba revize a elektronizace českého Meteorologického slovníku, vydaného v roce 1993, zasloužila se laureátka o obnovení činnosti terminologické skupiny ČMeS v roce 2010. Během následujících osmi let, kdy skupinu vedla, došlo k zásadním opravám a doplnění slovníku, který se v roce 2015 přesunul na internet a o čtyři roky později získal svou dnešní, plně elektronickou podobu.

Přejeme Daniele Řezáčové, která v uplynulých měsících navíc oslavila významné životní jubileum, hlubokou radost ze všeho, co doposud v životě vykonala, a přátelství lidí, kteří ji obklopují. Pro mnohé její spolupracovníky je totiž víc než jen kolegyní.

Miloslav Müller, MZ 2023/5, ročník 76, str. 167

JUBILUJÍCÍ DANA ŘEZÁČOVÁ OČIMA PROSTÉHO INŽENÝRA

RNDr. Daniela Řezáčové, CSc., *31. 7. 1943, v roce 1965 ukončila Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor meteorologie a klimatologie. V letech 1969-1970 pracovala v Ústavu meteorologie Univerzity v Karlsruhe (Německo). Dizertační práci na téma Spektra dešťových kapek obhájila na UK v roce 1973.

V současné době pracuje jako vedoucí Oddělení meteorologie Ústavu fyziky atmosféry AV ČR (ÚFA AV ČR), kde také zastupuje ředitele. Na UK externě přednáší (Přírodovědecká fakulta, Matematicko-fyzikální fakulta), je členkou redakční rady časopisu Meteorologické zprávy, vede diplomové a dizertační práce. Odborně se věnuje hlavně mezosynoptické meteorologii, fyzice oblaků a srážek, využití mezosynoptického modelování v meteorologických předpovědích. Vedla řadu grantových projektů a bibliografie jejích publikací a výzkumných zpráv obsahuje 101 položek. Další informace o jejích aktuálních odborných aktivitách lze nalézt na web stránce www.ufa.cas.cz.

Nasměrován kolegy z mého tehdejšího pracoviště, Výzkumného ústavu spojů Praha, nyní TESTCOM, jsem na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let jako výzkumný inženýr jezdil konzultovat meteorologické otázky k Dr. D. Podhorskému, CSc. a Dr. M. Wolekovi na pracoviště Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislavě na Malém Javorníku. Zajímal (a zajímá) mě vliv atmosféry na šíření rádiových vln. Po několika konzultacích se mě Dr. Podhorský zeptal, proč, když jsem z Prahy, nechodím vlastně na konzultace do ÚFA AV ČR, kde je odbornice na slovo vzatá – RNDr. Daniela Řezáčová, CSc. Vzal jsem tedy telefonní seznam a objednal se ke zmíněné „odborné dámě“.

Překvapil mě hned napoprvé její neformální přístup, zaujatost a erudice v odborné problematice a … lebka na stole místo popelníku. Je to přes dvacet let, a teprve nyní začínám chápat, jak muselo pro Danu být těžké „snížit“ se na úroveň inženýra, který potřeboval vysvětlit základní meteorologické děje na úrovni „mateřské školy“ a umět použít meteorologickou vědu ve velmi zjednodušené, avšak v technické praxi dostatečně přesné formě. A oceňuji, jak to Dana pochopila.

Naše spolupráce začala velmi cennými konzultacemi k mé dizertační práci, kde jsem musel řešit složitou diferenciální rovnici výparu dešťové kapky během pádu na zemi. Nesmírně jsem ocenil, jak úžasně mně Dana pomohla. V odborných knížkách, ať už od Masona či Pruppachera a Kletta, je sice zmíněná rovnice uvedena, ale třeba nebyl uveden vztah pro některé parametry, např. pro ventilační faktor. Naštěstí jsem konzultoval právě u Dany – zapátrala v paměti a sáhla po nějaké brožurce z Leningradského institutu, kde našla vše potřebné. V mém počítači se tak díky Daně mohly kapky deště s chutí vypařovat….a dizertaci jsem obhájil.

Spolupracovali jsme pak na několika grantech a Dana mě překvapila podruhé. Ač meteoroložka, aktivně se zapojila do problematiky řešené v projektu COST 255 o šíření vln v atmosféře. Nechala si se zájmem vysvětlit, jak se rádiové vlny šíří v reálné atmosféře, která se k nim nechová příliš mateřsky. Dokázala se perfektně vcítit do potřeb rádiových inženýrů, tedy osob, pro které je meteorologie jenom servisem.

Teď už jako přímý podřízený Dany Řezáčové obdivuji spolu s kolegy její další vlastnost. Jakoby na Daně nepracoval zub času. Nikdo z nás mladších se nenaučí tak rychle a perfektně nový software. Často Danu „otravujeme“ s otázkami, jak např. v grafu změnit tloušťku čáry, když standardními metodami to nejde. Dana nám vždy nezištně pomůže, a to i když neví, kam dřív pro nával vlastní práce skočit. Však si také bere práci domů i na chalupu, nic neošidí, pilná včelička by se mohla u Dany učit.

Všichni obdivujeme její pracovní nasazení. Dokáže se „stopro“ soustředit a během několika hodin zplodit hodnotné a vysoce erudované odborné příspěvky či zprávy.

Všichni jsme Daně vděčni za cenné odborné rady, za praktickou pomoc; připomínkuje nám publikace, kontroluje angličtinu, půjčuje kafe, vozí nás občas svým autem domů. Jsme-li v časové tísni, pomůže nám i grafy vytisknout. Na cestách autem se s námi střídá v řízení i za hranicemi všedních dnů, jako třeba v Bruselu, Nice…, kde se výborně domluví anglicky, německy, rusky, a dokonce ovládá i řeč posunkovou… A kromě toho všeho se k nám Dana chová velmi přátelsky (pokud teda nezlobíme, že jo.) a zpříjemňuje nám akademický život svým optimizmem a smyslem pro humor.

K desátému výročí oslav padesátých narozenin přejeme Daně hodně úspěchů a radosti z práce, zasloužené uznání vědeckou komunitou i občanskou společností, pevné zdraví, zachování smyslu pro humor a spokojenosti v osobním životě.

Ondřej Fišer, MZ 2003/3, ročník 56, str. 95