Od 22. května do 2. června proběhlo v Ženevě 19. zasedání Kongresu Světové meteorologické organizace (WMO). Řádný Kongres se koná jednou za 4 roky a jeho náplní bývá volba nového vedení WMO, schválení strategického plánu a nejdůležitějších regulativních dokumentů usměrňujících fungování organizace v následujících 4 letech.
Strategický plán na následující období zůstal bez výraznějších změn, 19. Kongres potvrdil platnost stávajících 5 strategických cílů organizace:
– Naplňovat potřeby společnosti lepšími službami
– Zlepšit pozorování a předpovědi systému Země
– Rozvinout cílený výzkum
– Zaplnit mezery v kapacitách členů organizace
– Strategické sladění struktury WMO a jejích programů.
Významnější změnou bylo pouze doplnění dalšího dílčího cíle 1.5 zaměřeného na problematiku rozvoje služeb pro oblasti vysokohorského prostředí, kryosféry, jejich změn a jimi daných dopadů níže v povodí.

Leitmotivem jednání Kongresu byla diskuze nad reakcí organizace na novou iniciativu iniciovanou generálním tajemníkem OSN Antonio Gutteresem Early Warning for All (EW4All), která si klade za cíl zajistit všem obyvatelům planety službu včasné výstrahy do roku 2027. WMO přitom logicky hraje klíčovou úlohu v části zajištění monitoringu a předpovědí hydrometeorologických jevů jako nejčastějšího druhu přírodních nebezpečí. Dosud probíhající aktivity WMO přirozeně na zlepšování schopností monitorovat a předpovídat nebezpečné jevy směřovaly, bude však nutné dosavadní řešení zintenzivnit a rozšířit z dosud řešených oblastí světa na všechny zbývající problematické části, kde lidé dosud výstrahy nedostávají.
V oblasti rozpočtu byla na jednání rozpočtové komise zamítnuta varianta rozpočtu označovaná jako návrh generálního tajemníka předpokládající nárůst cca 7 %. Postupně byla upřesňována varianta „zero real growth“ představující nárůst rozpočtu ve výši 2,4 %, kdy se podařilo všechny priority organizace, včetně zmiňované iniciativy EW4All, začlenit do uvedené varianty. Nad uvedenou variantou panovala všeobecnáshoda a rozpočet tak byl schválen ve výši 278 071 400,- CHF na následující 4 roky 2024–2027.
Kongres dále potvrdil pracovní strukturu svých těles a přijal menší úpravy v tzv. terms of reference technických komisí (INFCOM a SERCOM), výzkumné rady (Research Board) a doporučil úpravy u panelů a dalších těles zřízených Výkonnou radou (Executive Council), která jejich schválení formálně provedla na svém 77. zasedání bezprostředně navazujícím na jednání Kongresu.
Kromě toho se Kongres zabýval dokumenty z technických komisí a výzkumné rady, které vyžadují schválení Kongresem. V rámci tematického bloku k rozvoji kapacit (capacity development) bylo předneseno prohlášení Ukrajiny, které bylo formulováno jako informace o nemožnosti plnit požadavky dané technickými regulacemi v oblasti zabezpečení měření na území, kde probíhá válka vedená Ruskem. Prohlášení podpořily země EU včetně ČR.
Ve volbách, které proběhly na závěr Kongresu, na funkci generálního tajemníka organizace uspěla již v prvním kole prof. Celeste Saulo z Argentiny, která se své role v čele ženevského sekretariátu ujme od ledna 2024. Novým prezidentem organizace je Abdulla Al Mandous ze Spojených Arabských Emirátů, 1. vice prezidentem se stal Daouda Konate z Pobřeží Slonoviny, 2. vice prezidentem je Eoin Moran z Irska a 3. vice prezidentem Mrutyunjay Mohapatra z Indie.
V rámci Kongresu probíhalo 3. zasedání hydrologického shromáždění (Hydrological Assembly) jako otevřené stálé komise kongresu. Předsedou byl zvolen Jan Daňhelka, zástupce České republiky, který bude v následujícím období do příštího Kongresu plnit roli předsedy hydrologického koordinačního panelu (Hydrological Coordination Panel) a nově schválené role hydrologického poradce prezidenta WMO.
Dne 23. 5. 2023 proběhlo mimořádné volební zasedání regionální asociace VI, jejímž cílem bylo zvolit nového prezidenta a vice prezidenta regionální asociace z důvodu uvolnění obou pozic. Prezidentkou byla zvolena Elena Mataescu z Rumunska, viceprezidentem do příštího řádného zasedání asociace byl zvolen Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.
Jan Daňhelka, Meteorologické zprávy, roč. 76, 2023/3