V budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (2. nadzemní podlaží, Katedra geografie) se dne 4. října 2021 od 14:00 hodin konala vernisáž výstavy Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa.

Výstava Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa se bude v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci konat do 24. ledna 2022. Foto: R. Tolasz.

Na přípravě výstavy se podílely Vlastivědné muzeum Jesenicka, Český hydrometeorologický ústav a Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci. Tato putovní výstava, která se poprvé uskutečnila v Jeseníku (vernisáž v budově Vodní tvrze v Jeseníku dne 14. ledna 2020), dále na jaře roku 2021 ve vlastivědném muzeu v Šumperku (vzhledem k nepříznivé epidemiologické situace způsobené pandemií COVID19 převážně jen distančně) a nyní v Olomouci, přináší základní informace o datovém průzkumu provedeném na základě zadání Vlastivědného muzea Jesenicka z roku 2019, které se týkalo vytipování extrémních meteorologických, resp. synoptických situací s důsledky na území Jeseníků a širšího okolí v posledních přibližně 40ti letech, jejich stručné analýzy a popisu.

Jádro a hlavní část tvoří výstavní panely zpracované v rámci výše uvedeného výzkumu (deseti vybraných extrémních synoptických situací) doplněné o další panely s meteorologickou tematikou. Hmotnou část výstavy tvoří výstavní předměty ze sbírek Vlastivědného muzea Jesenicka (staré teploměry, barometry ad.), předměty zapůjčené z ostravské pobočky ČHMÚ (např. měřicí přístroje, modely, archivní záznamy z meteorologických stanic ad.), některé předměty od místních amatérských meteorologů a vitríny doplňují rovněž nejstarší meteorologické výkazy většiny olomouckých stanic (Olomouc, Klášterní Hradisko, Neředín). Interaktivní částí výstavy je také z ostravské pobočky ČHMÚ zapůjčená automatická meteorologická stanice, resp. její funkční model. Stanice měří teplotu v pěti centimetrech nad zemí a ve dvou metrech, směr a rychlost větru, sluneční svit a také množství spadlých srážek.

Vernisáž výstavy zahájil její hostitel doc. Miroslav Vysoudil, který pohovořil účastníkům o záměru a smyslu této výstavy. Obsah zpracovaných panelů (extrémní jevy) přiblížil jejich autor bc. David Abrahámek a o historii výstavy pohovořil ředitel Vlastivědného muzea mgr. Pavel Rušar. O vystavených historických i současných meteorologických přístrojích na expozici informoval zástupce ČHMÚ ing. Pavel Lipina. Účastníky výstavy a vernisáže také pozdravil RNDr. Radim Tolasz, Ph.D. Výstava v Olomouci se bude konat do 24. ledna 2022. K tématu výstavy vyšel příspěvek v Meteorologických zprávách (Abrahámek, Rušar 2021).

Literatura:

ABRAHÁMEK, D., RUŠAR, P., 2021. Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa 1978–2018. Meteorologické zprávy, roč. 74, č. 2, s. 56–64. ISSN 00261173.

Pavel Lipina, Meteorologické zprávy, roč. 74, 2021/6